Bohem ruhunu kapılarının önlerindeki rüzgar süslerinden, bir kısmı restore edilerek kurtarılmış, bir kısmı da zamana yenik düşerek harabeye dönüşmüş evlerinden alan Trilye sokakları, fütursuzca dolaşmak için harika bir yer.

Osmanlı ve Rum mimarisinin sentezlenmesiyle oluşturulan, 150-200 yıllık yapılar genellikle 2-3 katlı, ahşap veya taş kullanılarak inşa edilmiş. Bu görüntü her ne kadar muhafaza edilmeye çalışılsa da araya betonarme yapılar da karışmış.

Havaların ısınmasıyla hafta sonları çılgınca kalabalıklaşan Trilye’nin esnafları, ‘’Yok canım ne kalabalığı, burası hâlâ keşfedilmedi ki.’’ diye düşündüklerinden olsa gerek, servislerde sık sık aksamalar yaşanabiliyor.

Trilye Gezi Rehberi

Trilye’de Kahvaltının Parmakla Gösterilen Adresi: Çamlı Kahve

Trilye’yi ayakları altına alan Çamlı Kahve, masmavi deniz ve Trilye sokaklarının eşsiz manzarasıyla yolu buradan geçenler için kahvaltı yapılacak en güzel yer. Doğrusunu söylemek gerekirse 20 yıldır Bursa’da yaşayan biri olarak özellikle hafta sonları deniz kenarındaki masaların dolup taşması, personellerin bu kalabalıkla mücadele etmekle zorlanıyor olması ve menünün pek de göz doyurucu olmaması sebebiyle kahvaltımı evimde yapıp Çamlı Kahve’nin o huzur verici atmosferinde kahvemi yudumlamak için yola düşüyorum.

Sizin de kahvaltı vaktinde yolunuz buraya düşerse yada Trilye’nin tatlı rüzgarında ve çam ağaçlarının gölgesinde bir şeyler yudumlamak isterseniz, Trilye’nin girişinden itibaren yerleştirilen levhaları takip ederek mekanı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Araçla gelecekler için otoparkın ücretli hizmet verdiğini, yürümeyi tercih edecekler için de biraz yokuş çıkmaları gerekeceğini hatırlatmakta fayda var.

Fatih Cami

Trilye’de ve çevresinde Rumlardan kalan üç manastır, yedi kilise, üç ayazma, Ortodoks Rum mezarlığı gibi önemli dini yapılar var. Yüzölçümü olarak oldukça küçük olmasına rağmen dini yapıların yoğunluğu, zamanında burada yaşayan Rumların dine verdikleri önemi gösteriyor.

1560 yılında minare ve mihrap eklenmesiyle Fatih Cami olarak anılan yer 7. Yüzyıl Bizans’ından kalan eski ismi Hagios Stephanos olan bir kilise.

Çamlı Kahve’de oturup limana doğru baktığınızda, camiye çevrildiği halde doğal yapısı bozulmadığından dolayı dikkat çeken bir yapı.

Trilye Gezi Rehberi

Taş Mektep

Neo Klasik tarzda 1909 yılında Trilye metropoliti Chrisostomos tarafından inşa ettirilen Taş Mektep, 1839 Tanzimat Fermanı’nın ardından batı tarzında yenilikler yapmaya başlayan Osmanlı Devleti’nin eğitim alanında yaptığı reformların hâlâ var olan örneklerinden ve Trilye’nin en ikonik binalarından olmasından dolayı önemli bir yapı.

Taş Mektep mübadele sonrası 1924 yılında Kazım Karabekir tarafından ‘’öksüzler evi’’ olarak kullanıma açılmış, 1928’den sonra da ilkokul olarak kullanılmış. 1988 yılında binanın çatısında ve cephesinde ortaya çıkan problemlerden dolayı boşaltılan bina 2000’li yıllarda Uludağ Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nin dikkatini çekmiş. Şu sıralar Mudanya Belediye tarafından restore ediliyor ve yapılan açıklamalara göre restorasyonunun tamamlanmasının ardından bina kültür ve turizm merkezi olarak hizmet verecek.

Trilye Gezi Rehberi

Dündar Evi

Günümüzde Dündar Evi olarak anılan ve 19. yüzyılda inşa edilen Yuannes Kilisesi duvarlarında Bizans işlemeleri taşıyan ve mübadele sonrası özel mülk olan yerlerden. O dönemde Giritli bir ailenin özel mülkü olan bina, aile tarafından binayı otele dönüştürmek isteyen bir iş adamına satılmış. Günümüzde kullanılmadığını göz önünde bulundurunca anlıyoruz ki işler beyefendinin umduğu gibi gitmemiş.

Tabut Ev

Hakkında türlü efsanelerin uydurulduğu evin tabut ev olarak anılmasının tek sebebi iki sokak arasında sıkışmış ince uzun bir yapıya sahip olması.

Perili Ev

Hakkında efsanelerin uydurulduğu tek ev Tabut Ev değil elbette. Perili ev de bunlardan diğer bir tanesi.

Normal şartlarda gezmesi 1 saatte tamamlanabilecek Trilye sokaklarında kapı önlerinde oturan bey amcalarla, hanım teyzelerle sohbete daldığınızda zamanın nasıl geçtiğini inanın anlamıyorsunuz.

Belki günün birinde postanenin önünde Yoruldum Durağı’nda soluklanırken denk düşeriz.

Bir önceki yazımız olan Alaçatı Hakkında Bilinmeyenler başlıklı makalemizde Alaçatı bilgi, Alaçatı gezi ve Alaçatı tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın