Trenle seyahat yapmak hala pek çok kişi için cazibesini koruyor. Trenle seyahat etmenin diğer ulaşım araçları ile seyahat etmekten çok büyük farkları var. Özellikle uzun süren seyahatlerde yeni insanlarla tanışmak ve tren camından ülkemizin bilinmeyen manzaralarına tanıklık etmek paha biçilemez bir duygu.

Ülkemizde trenle seyahat yaparak ulaşılacak birçok turistik merkez bulunmakta. Bu merkezlerden daha çok ilgi çekenler elbette Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kalan yerler. Bunun sebebi hem batıya göre daha seyrek ve birbirinden uzak yerler olmaları hem de bu bölgeye gitmek isteyenleri uzun bir yolculuğun beklemesi.

Trenle Seyahat Ederek Gidilen Turistik Merkezler

Ege’de Bulunan Merkezler

Ege Bölgesi’nin trenle ulaşılabilecek iki merkezi bulunmakta. Bunlardan ilki Efes Antik Kenti. Günümüzde metro bağlantılı olarak tren ile Efes’e ulaşmak mümkün. Bununla birlikte Denizli’de bulunan Pamukkale’de tren kullanılarak ulaşılabilecek bir diğer turizm merkezi. İstanbul’dan trenle yaklaşık olarak 14 saat süren Pamukkale gerçek bir tren yolculuğu için de ideal bir seçim olacaktır.

Trenle Seyahat Ederek Gidilen Turistik Merkezler

Biraz daha doğuya gelindiğinde ise bu bölgede Konya trenle seyahat sonrasında ulaşılacak bir diğer turizm merkezi olarak karşımıza çıkıyor. Sırasıyla Kapadokya ve Erciyes Dağı da güzel bir tren yolculuğu sonrasında ulaşılacak merkezler. Rota üzerindeki bir başa merkez is Nemrut.

Nemrut’tan trenle yaklaşık 7 saat süren bir yolculuktan sonra ise Van’a ulaşılıyor. Tabi ki bu noktada ziyaret edilecek en önemli yer Akdamar Kilisesi ve Van Gölü. Tren vagonları Bitlis üzerinden vapurlara yüklenerek Van Gölünü geçiyor ve Van’a ulaşıyor. Bu da gerçekten yaşanması gereken bir deneyim.

Bir önceki yazımız olan İzmir'de Gizli Bir Cennet "Yukarıkızılca" başlıklı makalemizde izmir kahvaltı, kemalpaşa ve yukarı kızlıca hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın