Romanya’nın en güzel şehirlerinden biri için yaptığınız tarihi olduğu kadar modern bir havayı da solumanızı sağlayacaktır. Transilvanya adını alan topraklarda bulunan şehirde Orta Çağ havasından solumak da mümkün.

Zamanında Osmanlı İmparatorluğu’ndan korkar Macar Kralı, Transilvanya’nın yeterince iyi bir şekilde korunduğundan emin olmak için Alman kökenli şövalyelerden yardım almış olsa da Transilvanya’nın asıl ünü Drakula olarak efsaneleştirilen dünyanın bugüne dek gelmiş geçmiş en cani yaratığı olan Kazıklı Voyvoda III. Vlad Tepeş’ten geliyor. Braşov’da inşa edilen gizemli şatolar, kulelerle ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Braşov gezi yazımızda buluşalım.

Şehrin silüetini Karpat Dağları’nın bir uzantısı olarak kabul edebileceğimiz Tâmpa Dağı oluşturuyor. Şehre adım attığınız anda fark edeceğiniz Hollywood’dan hallice Braşov yazısı bir manzara terası olarak da kullanılıyor.

Transilvanya Büyüsü Braşov

Şehrin en ilgi çeken yapılarından olan İstanbul-Viyana arasında bulunan en büyük gotik kilise. 1689 yılında çıkan yangınla cephesi kararan kilisenin gotikliği pekiştiği için restore edilmemiş. Kilise binasının şahitlik ettiği ve izini taşıdığı tek olay yangın değil. 1989 yılında Romanya’nın komünizme karşı yaptığı devrimden kalan kurşun izleri de kilisenin iç duvarlarında kalan izlerden. ’nin içinde 4000 borudan oluşan bir kilise orgu, seccade benzeri halılardan oluşan bir koleksiyon ve siyah giyimli bir Meryem resmi var ve bizce Braşov gezi planına görülmesi için mutlaka eklenmesi gereken şeyler.

Transilvanya Büyüsü Braşov
Siyah Kilise

Kiliseden çıkıp yola devam edildiğinde Orta Çağ’da cadı avlarının olduğunun dönemde birçok kadının yakılarak öldürüldüğü meydan olan Piata Sfatului’ye çıkılıyor. Günümüzde ise bu meydanda üzerlerinde Alman mimarisinin etkilerinin görülebileceği restoranlar, kafeler ve konsey binaları bulunuyor.

Transilvanya Büyüsü Braşov
Piata Sfatului

Meydanı gezdikten sonra şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında adımlamak isteyen gezginler yürürken yemyeşil dağ manzarasının tadını çıkarabilirler. Bu gezi sırasında 1,32 metre genişliğinde daracık bir sokakla karşılaşırsanız şaşırmayın. Burası gerçekten bir sokak. Adı Strada Sforii olan sokak 1600lü yıllarda itfaiyecilerin geçmesi için planlanmış, dünyadaki en dar sokaklardan biri.

Transilvanya Büyüsü Braşov
Strada Sforii

Braşov’a kadar gelinmişken 30 dakikalık mesafede bulunan Bran’a uğramamak ayıp olacaktır.  Bran’da gezilecek pek çok yer olmasa da Vlad Tepeş’e yani nam-ı değer Kazıklı Voyvoda’ya ait olduğu düşünülen bir kale bulunuyor. Drakula’nın burada yalnızca bir gece konakladığı biliyor olmasına rağmen kitabında yer alan tasvire en uygun şato burası olduğu için halk buranın Drakula’ya ait olduğuna inanıyor.
Kalede yalnızca Kazıklı Voyvoda değil Romanya Kralı I. Ferdinand ve Kraliçe Mary’de yaşamış. Kaleyi ziyaret ettiğinizde kral ve kraliçenin eşyalarını da görebilirsiniz.
Kazıklı Voyvoda’nın bu kalede yaşadığını kanıtlar nitelikte olmasa da onun hayatına dair bilgi veren yazılar ve insanlar üzerinde kullandığı işkence aletleri de kalede sergileniyor. Muhtemelen bu aletleri kendi kullandıktan sonra bırakmadı, halk arasında kale Drakula’nın kalesi olarak anılmaya başladıktan sonra ve Vlad Tepeş öldükten sonra eşyalar buraya taşındı.

Transilvanya Büyüsü Braşov
Bran Kalesi

Eğer durum böyle geliştiyse ve kale Drakula’nın eşyaları taşındıktan sonra ünlendiyse yapılan şey turizm açısından son derece faydalı olmuş. Böylece Braşov’a kadar gelmişken Bran’a da uğruyor, küçük pencereli, her adımda gıcırdayan yer döşemeli, taş odalı dar koridorlu, zamanında dünyanın en canisi seçilen insanın ve zamanında Romanya’nın kral ve kraliçesinin ayak bastığı yerlerden geçmiş, kalenin yapay göletli bahçesinde oturup soluklanmış, güzel fotoğraflar çekmiş oluyoruz.

Braşov’un tarihi ve modern havasını soluyup, tarih boyunca çeşitli efsanelere ev sahipliği yapan yerleri adımladığımıza göre eve dönme vaktimiz gelmiş bulunuyor. 

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın