Trabzon tarihinde sayısız millete ev sahipliği yapmış topraklara sahip olan bir şehrimiz olmakla beraber günümüzde bile bu kalıntıları sürdürebilmektedir. Sümela manastırı gibi bir tarihi yapıtı barındıran şehrimiz yılın belli bölümlerinde yurt dışından birçok turistin uğradığı mekanlardan biridir. Burası aslında bir kilise olarak inşa edilmiş olmasına rağmen günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda farklı din mensuplarının ibadet edilmesine izin verilmesiyle buradaki ziyaretçi akını da artmaya başlamıştır.

Sümela manastırı Bizans imparatorluğu döneminde I. Theodosius tarafından inşası gerçekleştirildiği öne sürülmektedir. Bu manastır cumhuriyetin ilanına kadar aktif bir şekilde hizmet vermekteyken sonrasında hizmet vermesi yasaklanmıştır.

Sümela manastırı aslında bir mektep gibi inşa edilmiştir çünkü o zamanda gayrimüslim halkın çocuklarına kendi dillerinde ve dinlerinde eğitim verecek kurumların olmamasından bu gibi mekanlarda eğitimler verilmekteydi. Bu yüzden bu mimarinin yapısı incelendiğinde de görülür ki öğrenciler için kütüphane, mutfak, misafirhane ve odalar bulunmaktadır. Bu da gösteriyor ki öğrencilerin yatılı eğitim gördüğü bir tarihi mekan olduğudur

O zamanlarda gayrimüslim mimarlar tarafından inşa edilen bu yapıtta Türk mimarisinden de örnekler bulunmaktadır. O mimarların Türk mimarisine özenerek mi böyle bir şey yaptığı yoksa bu yapının inşa asında Türk mimarlarında mı yer aldığı halen cevap arayan bir sorudur.

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan bu manastır artık eğitim merkezi olarak değil dini törenlerin düzenlendiği bir kilise olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Yılın belli dönemlerinde açılış ve kapanış saatlerine dikkat ederek bu tarihi binayı ziyaret edebilirsiniz

Özellikle dini törenlerin yapıldığı zamanlarda aşırı kalabalık olduğu gözlemlenmektedir ki bu zamanlarda giderseniz çok fazla gezip görme fırsatı bulamayabilirsiniz o yüzden daha az ziyaretçinin olduğu dönemleri araştırmak yararınıza olacaktır.

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın