İstanbul‘u gezmeye gelen tüm yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilk gezi duraklarından biri de ’dır. , Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılmış en büyük Osmanlı mimari eserlerinden biridir. 1460 yılında başlayıp 1478 yılında yapımı tamamlanmıştır. Osmanlı’nın göçebe kültürüne benzeyen mimari yapısı ile dünyanın en önemli eserlerinden biridir.

Topkapı Sarayı - Bir İstanbul Efsanesi
topkapı_sarayı

Yapımından itibaren yaklaşık olarak 400 yıl boyunca Osmanlı yönetimi tarafından hem idari hem de eğitim – sanat merkezi olarak kullanılmıştır. Yaklaşık 300 bin metrekarelik bir alana kurulmuştur. Sarayın çevresinde çok geniş bahçeler ve meydanlar bulunmaktadır. Sarayın bahçesinde Çinili Köşk, İncili Köşk ve Sepetçiler Kasrı en önemlileri olmak üzere birçok yapı bulunmaktadır. 19. yüzyıl ortalarına kadar Osmanlı hanedanı yönetimi buradan idare ettikten sonra Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. 3 Nisan 1924’de Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk müzesi olmuştur.

Müze içerisinde yaklaşık olarak 300 bin parça koleksiyon bulunmaktadır. Bunların içerisinde dünyanın çeşitli ülkelerinden gelmiş olan porselenler, mutfak eşyaları, gümüş ve padişahların özel eşyaları ile Osmanlı İmparatorluğu hazinesi gibi eşsiz tarih ve kültür eserleri yer almaktadır.

Topkapı Sarayı’nda birbirinden önemli 4 avlu bulunmaktadır.

1. avluda bulunan ve dış hizmet binalarının çevrelediği alan içinde kalan Alay Meydanı vardır. Alay Meydanı, Osmanlı padişahlarının savaşa gidiş – dönüşleri ve Cuma Selamlığı gibi törenlerde kullandığı meydandır. Özellikle yabancıların görmek için ilgi gösterdiği Aya İrini’de bu avluda bulunmaktadır. Şu an müzenin ana girişi olan avluda burasıdır ve girdiğiniz alan Babüsselam’dır. Osmanlı ile Avrupa askeri mimarisinin sentezlendiğini net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz. 1. avlu uzun yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğunun yönetim ve tören alanı olarak kullanılmıştır. Kubbealtı olarak bilinen devlet işlerinin görüşüldüğü yapıda bu alanda yer almaktadır. Son olarak da 1.avlunun en önemli yerlerinden biri Bab-ı Hümayun’dur.

2.avluda birçok önemli yapı bulunmaktadır. Zülüflü Baltacılar Ocağı bu avluda yer alır. Bu yapının özelliği ise Osmanlı’da devlet işlerinden sorumlu kişiler burada bulunurlar. Adalet Kasrı’nda Osmanlı padişahları şehri, sarayı ve divan toplantılarını izlerler. Son olarak Babüssaade olarak bilinen yerde padişahların selamlık hayatlarını yaşadıklarını alandır.

3.avluda ise Enderun ismi ile en çok ilgi çeken Has Oda ve Kutsal Emanetler Dairesi yer almaktadır. Hazineye ait bölümlerin yer aldığı avluda Türk mimarisinin köşk alanındaki en iyi örneklerinden biri olan Arz Odası ile beraber 3. Ahmed Kütüphanesi ve Ağalar Camii görülmektedir.

Lale Bahçesi ve Sofa-i Humayun bölümleriyle 4.avlu dikkat çekmektedir. Bu avluda Bağdat ve Revan fetihlerinin ardından fetihleri onurlandırmak için 2 köşk inşa edilmiştir. Padişahların yazlık köşkü olan Sünnet Odası, Mecidiye Köşkü ve Harem 4. avlu içinde yer almaktadır. Harem’e Dolaplı Kubbe’den giriş yapılarak gezmeye başlanır. Padişah annelerinin yaşadığı Valide Sultan Dairesi ve tören salonu olan Hünkar Sofası ile beraber has odaları gezebilirsiniz.

Gezmeye kapalı alanlar içinde Has Ahırlar ve Hekimbaşı Odası yer almaktadır.

Topkapı Sarayı, Osmanlı Padişahlarının yaşamları, Osmanlı adetleri ve gelenekleri ile ilgili tüm bilgileri detaylı görme – inceleme şansı vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğubayazıt Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Ağrı, Ağrı Dağı ve Buz Mağarası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın