Bizans döneminde Komana ismiyle İran döneminde ise Kah Cun adı ile Selçuklu Devleti döneminde ise Ün- Nusret Moğollar döneminde ise Sobaru adıyla bilinen Tokat ilimiz Türkiye illeri arasına girerek bu adı edinmiş olup Karadeniz bölgemize ait illerden bir tanesidir.

Haydi başlayalım!

Ballıca Mağarası

Tokat gezisinde gezip görmeniz gereken yerlerden bir tanesi de Ballıca Mağarası olmakta. Dünyanın kapılarını aralayan mağaraya girdiğinizde kendinizi farklı bir dünyaya açılan kapıdan girmiş gibi hissedeceksiniz. Her yıl yerli yabancı bir çok turisti ağırlayan Ballıca Mağarası görünüm olarak son derece görsel şölen yansıtan niteliktedir. Mağarada devasa sarkıtlar, soğan sarkıtları ve dikitler sizleri hayrete düşürür nitelikte diyebiliriz. Ballıca mağarasında toplamda 8 salon ziyarete açık niteliktedir. Mağara yapısının ulaşımı son derece kolaydır. Şehir merkezine konum olarak 26 km uzaklıkta bulunur. Tokat’ ın ilçe olarak Pazar ilçesinde yer alır. Ballıca mağarası adını ise Ballıca köyünden almaktadır. Mağara içerisinde havuzlu olan bir adet salon, fosil salonları, yarasalı salon, çökük salon, sütunlu salon, mantarlı salon, büyük yapılı damlataşlar salon ve benzeri alanlar bulunmaktadır.

Tokat'ta Nereler Gezilir

Zile Kalesi

Güzel manzara yapısına hakim olan Zile Ovası’ ndan bakıldığında son derece etkileyici bir manzarası bulunmaktadır.

Mahpere Hatun Kervansaray

Tarihi İpek yolu üzerinde bulunan Mahpere Hatun Kervansaray’ ı Selçuklu Sultanı Aleattin Keykubat tarafından annesi Mahpere Hatun’ a hitafen yaptırılmıştır. Günümüzde tarihi olarak önemli bir yere sahip olan Kervansaray şimdilerde düğün etkinlikleri, toplantı ve gündelik yaşamda kullanılmak üzere restore edilerek turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Tokat'ta Nereler Gezilir

Kaz Gölü

Sazlar ile kaplı olan göl birden fazla kuş türünü barındırmaktadır. Çiftlik Köyü yakınında bulunan gölde gözetleme kuleleri yapılmış olup adeta burada bir kuş cenneti barındırıldığını söyleyebiliriz.

Sulusokak Çarşısı

Eski yerleşim alanlarından bir tanesi olan Sulusokak çarşısı 900 adımda bir bir antik esere rastlayacağınız yerlerden bir tanesidir. Burada Sultan Hamamı, Ulu Camii, Tokat Müzesi, Sık Dişini Helası, Ali Paşa Camii, Paşa Hamamı Takyeciler Camii yine beldede bulunan tarihi yerler arasında yer almaktadır. Bu beldelerin yanı sıra bölgede birçok alanda tarihi eserler bulunmaktadır.

Sulusaray Antik Kent

Roma dönemine ait kalıntıların bulunmakta olduğu Sulusaray antik kenti Prens Carles tarafından gezilip görünen bir konumdur. Açık hava müzesi olarak işlem görmekte olan antik kent her yıl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Tokat'ta Nereler Gezilir

Sulusaray Kaplıcaları

Sulusaray beldesinde bulunan kaplıcalar merkeze 68 km uzaklıkta bulunmaktadır. Kaplıcalar genellikle şifa kaynaklı talep görmektedir. Bunun içim özellikle de kişilerin tatil amaçlı ailece beldeyi ziyaret ettiğini söyleyebiliriz.

Reşadiye Kaplıcaları

Şehir merkezine 100 km uzaklıkta bulunan bir diğer kaplıcamızda Reşadiye Kaplıcası olmakta.

Niksar Kalesi

Danışmentliler tarafından yapılmış olan ve tarihi izler taşıyan yapıtlardan bir tanesi de Niksar Kalesi olmakta. İçerisinde birçok tarihi eser barındıran kale tarihi yapıtların yanı sıra içerisinde bir de Erzurumlu Emrah ile Şair Cahit Kulebi mezarını da barındırmaktadır. Niksar Kalesinde yer alan bir diğer alanda mesire yeri olan Ayvaz Parkı olmakta.

Topçam Yaylası ve Selemen Yaylası tarihi açıdan kültürü ve doğal zenginliği bir arada barındıran alanlardan bir tanesidir. 1514 yılında Yavuz Sultan Selim burada konaklamış ve Cuma namazını bu yaylada kılmıştır.

Zinav Gölü

Etrafı korunmaya alınan Zinav gölü yol üzerinde olup Reşadiye ilçesine yaklaşık olarak 3 km uzaklıkta bulunmaktadır. Göl içerisinde kızılkanat adı verilen oldukça lezzetli bir balık türü bulunmaktadır.

Tokat'ta Nereler Gezilir

Tokat’ da Ne Yemeli

Karadeniz kültürünün hakim olduğu ilimizde sebze yemeklerinin yanı sıra et ile yapılan yemeklerinde oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Sıralayacak olursak Bakla dolması, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Tokat mantısı, Erikli yavan sarma, Tokat böreği, Madımak, Kabak kavurması, Mahlep Şarabı, Etli Dolma, Gendüme Çorbası ve en bilindiği de Tokat Kebabı olmakta.

Bunlara ek olarak Keşkek, Zile Pekmezi, Cevizli şeker sucuğu, Bat da Tokat ilimize ait yemek kültürü arasında yer almaktadır.

 

Tokat'ta Nereler Gezilir

Tokat Festivalleri

Zile Kiraz Festivali: Haziran ayında düzenlenen festivalde Tokat’ a özgü olan Zile Kirazı tanıtılmaktadır. Geleneksel bir festivaldir.

Erba Çilek Festivali: Haziran ayında düzenlenen festival Erbaa’ da gerçekleştirilmektedir.

Niksar Fidanları Kültür ve Sanat Şenliği: Haziran ayında düzenlenen etkinlik Niksar ilçesinde yapılmakta.

 

Bir önceki yazımız olan Van Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde van hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Paylaşım için teşekkür ederim. Siteniz gayet kaliteli ve güzel konulara sahip , başarılar dilerim.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın