Karadeniz’e ait ilimiz olan Tokat,  diğer her yöre gibi kendine ait lezzetler barındırmaktadır. Şehrinin kimliğini yansıtan Tokat bağ yaprağı başka yörelerden farklı olarak salatalara doğranıp yenmektedir. Kendi dillerinde A ve C vitamini olan bağ yaprağı tokat yemeklerinin arasında vazgeçilmez kılınmaktadır.

Yine aynı şekilde tokat yaprağı içerisine bakla koyularak kadınların vazgeçilmez tercihlerinin arasına girmektedir.
Tokat’ın en meşhur yemeği olarak bilinen ‘Bat’ ise bulgurun ıslanmış haline tokat salçası, baklası ve su eklenmesiyle oluşan bir çeşit kısır türü yemeğimizdir.

Hikâyesi ise birçok rivayete göre hamile bir kadının canının mercimekli, salçalı ve sulu bir şeyler çekmesinin üzerine evde hazırlandıktan sonra ortaya çıkmış olmasıdır.
Lezzetten devam edecek olursak Tokat keşkeğinden bahsetmeden geçilmemektedir. Özel günlerde Valilerin bile kutlama yemekleri olarak adını duyurmaktadır. Her derdin devası sadece satın aldığımız ilaçlar değildir bahsi geçmişken şifa diye Zile Pekmezi de anlatılmadan geçilmemektedir.

Zile ilçesinde yapılıp beyaz renkli olan yiyeceğimiz aynı zamanda 30 farklı ülkeye satış vermektedir. Aynı şekilde yöre halkı için önemli olan bir diğer yemek ise madımaktır. Sadece yemeklere değil bilmece ve manilere de konu olmaktadır.

Tokat Çörekleri

Tokat Meşhur Yemekleri

İlk olarak Tokat’ın odun ateşinde pişen böreklerinden bahsedilmektedir. Bunların arasında çayın yanında vazgeçilmez olan tokat çökeleklisi birinciliğini korumaktadır ve romanlara konu olan Niksar cevizi de çöreklerin lezzetini en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Yine çöreklerin üzerine sürdükleri tokat çemeni de diğer yörelerden farklı olarak içine kıyma koyduğundan unvanını hak etmiş bulunmaktadır. Söz konusu çemene gelmişken kendi unu ve baharatıyla hazırlanıp kendine has sucuklar yapılarak kahvaltıların vazgeçilmezi olarak adını duyurmuştur.

Tokat Kebabı

Tokat Meşhur Yemekleri

Kebap konusunda Sivas la her ne kadar benzerlik açısından tartışma yaşasa da kebapların en görkemlisi, tokat kebabı hazırlanmasıyla bile bir o kadar kendinden söz ettirmektedir. Kendine has kebap ocaklarında pişirilmesi bu kanıyı da desteklemektedir. Tokat’a gelip de yemeden gitmeyenlerin vazgeçemediği yemektir. Yine bir rivayete göre ’40 odalı evin varmış ama bir Tokat kebabı yememişsin’ diyerek tokat kebabını övmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ankara'da Kahvaltı Yapılacak Yerler başlıklı makalemizde ankara, kahvaltı ve köy kahvaltısı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın