günümüzde hiç alışık olmadığımız yapıları ile son zamanlarda gündemden hiç düşmüyor. Bu evlerde bir terlik var evet, ama bu terslik mecazi anlamda değil! Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal mecralarda son günlerde eşyaların havada asılı durduğu fotoğraflar gördünüz mü? Peki, bu fotoğrafların sırrı nedir merak ettiniz mi? Hemen cevaplayalım: Ters evleri ziyaret ediyorlar! Ters evler içerisindeki bütün eşyalar, tavana sabit bir biçimde monte edildiği için insanların tavanda oturarak poz verdiği fotoğraflar ortaya çıkıyor. Bu yazımızdan nedir, Dünyanın ilk ters evi nerede inşa edildi ve ülkemizdeki ters ev projeleri hangi illerde gerçekleşti öğrenebilirsiniz…

Ters Evler Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Ters Evler Nasıl İnşa Edilmeye Başladı?

Ters evler turistlerin ilgisini çekmek amacıyla olağandışı bir yapı projesiyle inşa edilmeye başladı. Dünya’daki ters ev akımına önemli projeler kazandıran Polonya asıllı Mimar Czapiewski, ilk eserini kendi ülkesinde yaptı. Kanada’daki ters ev ise Czapiewski’nin en ünlü eseridir. Görenlerin başını döndüren bu yapı, ters evler içerisinde en popüler olan proje olarak biliniyor.

Ters evlerde tüm eşyalar, odaların tavanına asılı bir şekilde monte edilmektedir. Bu da insanların tavanda asılıymış ya da oturmuş gibi resim çektirmelerine olanak vermektedir. Hatta tavanda oturarak, yoga-meditasyon yapıyormuşçasına fotoğraf çektirenler bile var.

Ters Evler Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Dünya’nın İlk Ters Evi

Rusya sınırlarında olan Kaliningrad, ilk “ters ev” projesini hayata geçiren şehirdir. Zemini tavanda, çatısı ise zeminde olan bu ev, görenleri hayret içerisinde bırakıyor. Evin sadece dış görünüşü değil, iç dizaynı da ters olduğu için Kaliningrad’a oldukça fazla ziyaretçi çekiyor. Ters ev olarak inşa edilen bu yapıda salon, balkon, çatı, lavabo ve mutfak baş aşağı duruyor. ( Avrupa’nın en büyük ülkesi Rusya’da yaşam nasıl merak ediyorsanız, diğer blog yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.)

İki katlı evde çok sayıda eşya bulunuyor ve tümü ters olarak monte edilmiş. Sade bir dekorasyonu olan bu evin kendine ait bir de garajı mevcut. Tabi ki garajda ters duruyor. İçerisindeki araç tavana paralel bir şekilde asılmış. Peki, ülkemizdeki ters evler nerede? Gezip görmek isteyenler ve keyifli anlar yaşamak isteyenler için işte Türkiye’deki ters ev projeleri ve detayları…

Ters Evler Ziyaretçi Akınına Uğruyor

Ters Evler İçin İlk Olarak Antalya’da Start Verildi

Antalya’daki ters ev projesi; son teknolojisi mimarisinin ve mizahın bir araya gelmesiyle hayata geçirilmiş. İç mimarisiyle ziyaretçilerin başını döndüren ev, ülkemizin 1. Dünyanın ise 13.ters evidir. İnşaat yapımı 2015’te tamamlanmış ve 85 metrekare büyüklüğünde bir eser ortaya çıkarılmıştır. Tasarım olarak iç mekânda yılda iki kez değişiklikler yapılıyor. Bu da gelen ziyaretçilerin farklı fotoğraf kareleri elde etmelerini sağlıyor.

Yeni Ters Evler İçin Müjde Verildi

Dünya genelinde ters evler yoğun ilgi görünce, Antalya’dan sonra Ankara’da da benzer bir proje yapıldı. Hemen ardından İstanbul ve Bursa için de aynı projelerin hayata geçirileceği müjdelendi. Türkiye’deki ters ev projesinin öncü isimlerinden olan Kaan Karahanlı, projenin tüm ülkeye yayılmasını hedeflediklerini belirtti. İstanbul ve Bursa’nın ardından Konya ters ev projesi planlanıyor.

Ters Evler İle İlgili Ziyaretçilerin Yorumları

“İlk eve girdiğimde algıda zayıflık yaşadım, zamanla çok iyi tasarlandığını keşfettim.”

Ters evler dışarıdan oldukça enteresan görünüyordu. İçeriye ilk girdiğimde her şeyin ters olmasına alışamadım. Sonrasında inanılmaz güzel fotoğraflar çektim”

“İlk adım attığımda, tüm eşyaların ters olduğunu gördüm. Bu durum insanın her zaman karşılaşabileceği bir manzara değildi fakat çok keyifliydi.”

Ters ev içerisindeki mobilyalar, özel bir yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılmış. Hayret verici bir görüntüydü.”

Bir önceki yazımız olan Alanya’da Gezilecek Yerler | Alanya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Alanya’da gezilecek yerler, Alanya’da gezilecek yerlerin listesi ve Alanya’nın gezilecek yerleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: ters ev eskişehir nerede

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın