İsrail ülke gündemimize her daim turizmden çok siyaset ile ilgili konularda girmiştir. Daha doğrusu siyaset, ülke olarak İsrail’e bir turizm ülkesi olarak bakmamıza engel olmuştur. Ancak bu ülke pek çok Avrupa ülkesinden daha fazla turist çeken bir ülkedir. Özellikle Tel-Aviv, İsrail’in California’sı olarak nitelendirilmekte.

İsrail’de en çok turist alan şehir doğal olarak Kudüs. Her sene binlerce insan tüm dinler için kutsal sayılan bu topraklara geliyorlar. Elbette Kudüs bir tatil merkezi değil. Bu yüzden burada çok fazla konaklama yapılmamakta. Bununla birlikte siyasi anlamda da sürekli diken üzerinde olan bir şehir olduğu için buraya gelenler tarihi yerleri gezip, deniz turizminin yapıldığı Tel-Aviv şehrine geçiyorlar.

Burası tipik bir Akdeniz şehri. İlk bakışta Antalya ya da Kıbrıs’ı andıran bir denizi var. Ancak şehirde plaj ve gökdelenler birleşmiş durumda. Denize girmek için ülkemizdeki gibi kilometrelerce yol gitmeye gerek kalmıyor. Burada kalacağınız herhangi bir otelden çıkıp yürüyerek kumsala ulaşabiliyorsunuz. İklim olarak Akdeniz ikliminin biraz daha ılıman hali denebilir. Şubat ayında gündüzleri 20 dereceye varan sıcaklıklar insanların denize girmelerine bile olanak sağlıyor.

Tel-Aviv ‘de Tatil Yapmak

Turistler İçin Uygun

İsrail, pek çok Avrupa ülkesine göre çok ucuz. Buna uçak biletleri de dahil. Tel-Aviv şu anda sadece hava ve kara yoluyla ulaşmak mümkün. İstanbul’dan her gün karşılıklı seferler düzenlenmekte. Bazı özel günlerde İzmir ve Ankara’dan da ek seferler konmakta. Kara yoluyla gelmek isteyenler için Hatay sınırından Tel-Aviv 500 kilometre uzaklıkta. Suriye, Lübnan ve peşinden İsrail’e ulaşılıyor. İstanbul-İzmir arasındaki mesafe olarak hesaplayabiliriz.

Tel-Aviv 400 Bin kişilik bir nüfusa sahip ancak yaz aylarında bu sayı 550 ile 600 Bin kişiye kadar çıkmakta. Özellikle Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra adada ortaya çıkan anlaşmazlıklar en çok Tel-Aviv’in işine yaramış.

Bir önceki yazımız olan Kotor - Karadağ Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Kotor gezi rehberi, Kotor nedere? ve Kotor'a nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın