Tayland, Güneydoğu Asya’nın en fazla ziyaret edilen ülkelerinden. Birbirinden güzel adalar bulunduran Tayland, tabii güzellikleri, çarpıcı kumsalları,görkemli denizi ile yolcuk etmeyi seven her yaştan gezginlerin rotasında. Tayland’ın en güzel adaları, sıklıkla dünya basınında da yer ediyor. Bu güzel adaların her biri, tatilcilerin değişik beklentilerine yanıt verebilecek şeklinde turizmde epey uzmanlaşmış. Dileyene sevgi dolu tek bölge, deniz, güneş ve kum üçlüsü, dileyene deli eğlenceler yayınlayan gece yaşamı ve tabiat.
Tayland’ın En Güzel 10 Adası

10. Ko Lipe
Ko Lipe, Tayland’ın güneybatısında Adang-Ravi takımadasında yer almakta.
Ada, göçebe tek küme olan deniz çingenelerine ev sahipliği yapıyor.  Bu ufak adanın çevrenini tek saat gibi bir müddette yürümek olası. 3 ana plajı tespit edilen ada ziyaretçilerine çim kulübelerden, klimalı bungalovlara muhtelif konaklama imkanları sunuyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Lipe

9. Ko Lanta
Ko Lanta, Tayland’ın Krabi kıyılarındaki tek küme ada. Grubun en devasa adası Ko Lanta Yai, kısaca Ko Lanta olarak biliniyor. Ko Lanta Yai’nin batı kıyısındaki çoğu plajda yan yana dizilmiş bungalovlar ve konaklama alanları yer alıyor. Bu mevki manta vatozu ve balinaların da bulunduğu okyanus yaşamıyla, mercan resifleriyle birçok dalış meraklısının alaka odağı.
Şnorkelle yüzenlerin, tüplü dalış yapanlar doldurduğu denizinin yanında antik yağmur ormanlarının kalıntılarının da dahil bulunduğu tropik nebat örtüsü ilgi çekiyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Lanta

8. Ko Samet
Ko Samet, Bangkok’un koşturmacasına mola vermek isteyenlerin uğrak yeri.
Adanın alamet-i farikalarından biri beyaz kumlu plajları. Ko Samet’in devasa tek bölümünün ulusal park olduğu halde aranan deneyimin çeşidine bağlı olarak değişik imkanlar yayınlayan tatil noktaları yer alıyor. Huzurlu tek dinlence mi istiyorsunuz, yok ise tanınmış plajlar mı?

 

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Samet

7. Ko Tarutao

Ko Taruta, Güney Tayland’taki Milli Tarutao Deniz Parkı Takımadaları’na ilişkin 51 adadan biri. Bu ada ziyaretçilere kamp alanları ve kiralanabilir bungalovlar sunuyor. Tayland’ın güney kesiminin ünlü kalker kayalıkları, engebeli dağlar ve vahşi ormanlarla çevrili ada, turistleri bozulmamış ve suskun atmosferiyle kendisine çekiyor. Devasa kaplumbağaların uğrak yeri olan adanın batısı, egzotik vahşi hayatı gözlemek için iyi tek fırsat.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Tarutao

6. Ko Samui

Ko Samui, Tayland’ın en çok ziyaret edilen adalarından biri.  Adı balayı adası ile özdeşleşen adada ufak bungalovlardan, kalifiye villalara muhtelif konaklama imkanları yer alıyor.
Ko Samui’de her sene muhtelif festivaller tertip ediyor. Bu festivallerde mahalli yiyecek-içecekler, kıyafetler ve armağanlık eşyalar satılıyor. Triatlon etkinlikleri ve yelken yarışları da dünyanın her yerinden kalabalıkları adaya topluyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Samui

5. Ko Phangan
Ko Phangan, Tayland körfezinde Ko samui ve Ko Tao adaları arasında yer almakta.
Ada, yağmur ormanları ve plajlarıyla bilhassa sırt çantalı gezginlerin alakasını çekiyor.
Doğal güzellikleriyle baş döndüren ada, kaplıca ve meditasyon tesisleriyle de biliniyor.
Adada her sene Full Moon Party ismi verilen elektronik dans şenliği tertip ediyor. Beyaz kumlu plajda toplanan on binlerce genç delicesine eğlenip dans ediyor. Daha sakin tek tatil isteyenler ise Ko Phangan’daki sonsuz Budist tapınaklarını geziyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Phangan

4. Phuket
Phuket, Tayland’ın Batılılar doğrulusunda en fazla tanınmış ve en fazla ziyaret edilen adası.
Adanın en meşhur ve kalabalık plajı batı kıyısında tespit edilen Patong. Upuzun plaj gündüzün turistlerce dolup taşıyor. Patong’da plajlarının yanında gece kulüpleri ve alış veriş alanları yer alıyor. Hava karardıktan ardından gece yaşamı başlıyor ve sabaha kadar Ptong ili canlılığını savunuyor. Phuket yanlızca Patong’dan ibaret değil elbet. Karon Beach, Kata Beach, Bangtao Beach, Kamala ve Surin plajlarıyla Phuket görülmeye kıymet sahillere sahip. Bu tatil adasında ayrı olarak muhteşem tapınaklar, golf sahaları, tarihi müzeler ve anıtlar yer almakta.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Phuket

3. Ko Chang
Kamboçya hududuna yakın konuşlanan Ko Chang, Tayland’ın en devasa üçüncü adası, Ko Chang Deniz Parkı Takım adalarının ise en büyüğü. Bu dağlık ada şelaleleri, mercan resifleri, yağmur ormanları ve uzun beyaz kumlu plajlarıyla biliniyor. Ko Chang, Phuket veyahut Ko Samui kadar işlek olmasa da ehemmiyetli tek turizm merkezi. Adanın kuzeybatı köşesinde bulunan Beyaz Kum Plajı, Ko Chang’ın en uzunu. Bu plajın orta bölümünü tatil köyleri ve oteller kaplıyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Chang

2. Koh Tao
Koh Tao, maceraperestleri kendisine çeken baş döndüren güzellikte deniz altı zenginliğine sahip tek ada. Özellikle scuba dalış, kaya tırmanışı ve tabiat yürüyüşü için mükemmel imkanlar sunana Koh Tao dünyaca meşhur tek dalış merkezi.Yılda tahminen 7,000 şahıs burada dalış eğitimi alarak, sertifikalanıyor.
Hiç dalış bilmeyenler dahi burada kesinlikle fun diving yapmalı. Adada bol tespit edilen Atlantik kılıç balıkları, kapan levrekler ve ıskarmoz balıkları da balıkçıları buraya topluyor.
Ayrıca plajları, etrafta bulunan küçücük uydu adaları, yağmur ormanları ve gece hayatıyla da alaka çekiyor. Eğlence düşkünleri buradan Koh Phangan’a geçerek sonrası günün sabahında buraya geri dönüyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Koh Tao

1. Ko Phi Phi
Ko Phi Phi, Güney Tayland’ın Krabi bölgesindeki ufak tek takımada. Grubun en büyüğü Ko Phi Phi Don ve yanlızca bu adanın kalıcı sakinleri var. Takımın en tanınmış kişisi ise 2000 yapımı Leonardo Di Caprio’nun oynadığı “The Beach” filminin çekildiği Ko Phi Phi Leh.
Burada bulunan muhteşem Maya Koyu görenleri büyülüyor. Bölgeyi içine alan tam gün tekne turu yapılacak şeylerin en güzeli. Adada 2004 seneyin Aralık ayında yaşanan tusunami felaketinden ardından nerdeyse bütün altyapı yok olsa da süratli tek şeklinde yine yapılandı. Şimdilerde bilhassa gençlerin ilgisinde olsa da her yaştan turist alaka işaret ediyor. Konforlu otelleriyle de iyi tek tatil opsiyonu bu ada.Kartpostal karelerinden çıkan görüntüleri yayınlayan Tayland’ın en güzel adaları, doğayla kenetlenmek, sevgi dolu vakit geçirmek ve eğlenceli tek tatil inşa etmek için en uygun. Her birinin birbirinden değişik özelliği tespit edilen adalar, ziyaretçinin beklenti ve alaka bölgesine göre mana kazanıyor.

Tayland En Gözde Adaları -Tayland Turu
Ko Phi Phi

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Gezisi başlıklı makalemizde kıbrıs ve kıbrıs festivalleri hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın