Seyahat planlaması yaparken ilk olarak değerlendirilmesi gereken konu seyahat zamanlamasıdır. Öyle ki gezi planlaması yapılabilmesi adına bölgesel araştırmalarda bulunulur ve hava durumuda göz önünde bulundurularak başlanır valiz hazırlanmaya. Peki ’ a gitmek için en uygun zaman ne zamandır?

Tayland' a Ne Zaman Gitmeli

Taylan hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bir tanesi de ülkemizde olduğu gibi ülkenin 4 mevsim yaşamamasıdır. Bu alanda kafanız biraz karışabilir. Genellikle seyahat planlaması için kişilerin çoğunluğu muson yağmurlarını düşünmektedir. Tayland’ da mevsim geçişleri nasıldır?

Sıcak sezon Mart Nisan arası daha yağmur dönemleri başlamadan önce bölge ortalama olarak 35 dereceye kadar çıkmaktadır.

Tayland' a Ne Zaman Gitmeli

Kuru sezon ise Kasım ve Şubat ayı arasında yaşanmakta olup aslında en iyi seyahat zamanlaması bu tarihler arasında yapılmaktadır.

Yağmurlu sezon genellikle Mayıs ve Ekim ayı arasında yaşanır.

Yerli yabancı bir çok kişinin korkusu haline dönüşen muson yağmurları seyahat planlaması yaparken kişileri tedirgin etmekte olan konulardan bir tanesidir. Lakin seyahat ettiğiniz süreç içerisinde yanınızda bir adet sandalet ve yağmurluk bulundurmanız en az şekilde ıslanmanıza olanak sağlayacaktır.

Bunun yanı sıra şunu da belirtmek isteriz ki iklimsel değişiklikler orta bölge, kuzey ve guney kesimi olarak da değişkenlik göstermektedir.

Tayland Gezi Rehberi

Tayland' a Ne Zaman Gitmeli

Tayland ülkesi filmlerde sık sık rastladığımız mekanlarıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan uğrak noktalardan bir tanesidir. 400′ den fazla budist tapınağı bulunan ülke Asya seyahatine çıkan hemen herkesin ilk rotasından bir tanesi. Gerek kültürel zenginlikleri ile gerekse plajları ve eğlence olanakları ile 1960′ lı yıllardan bu yana en popüler ülkelerden bir tanesi haline dönüşmüştür diyebiliriz Tayland için. Tayland’ da sırt çantalı gezginlerden farklı kültürel gruplarda turistlere kadar her kesime hitap eder niteliktedir.

Tayland coğrafya kültüründen tapınaklarına deniz ürünleri ile donatılmış mutfağından gece hayatına oldukça renkli ve eğlenceli portföyde bir ülkemizdir. Ülkenin başkenti olmakla beraber ülke Asya’ nın en gelişmiş ülkesi konumuna erişmiştir. Zaman içerisinde göz alıcı otelleri, gökdelenleri, lüks Avm’ leri ile göz doldurmakta. Her ne kadar ilk seyahatinizde bu hareketli yaşamdan sıkılsanız bunal sanız da renklerin, tatların ve eğlencenin içerisinde egzotik bir seyahat dönemi olacak sizler için.

Tayland' a Ne Zaman Gitmeli

Tayland Genel Bilgilendirme

Anayasal monarşi ile yönetilmekte olan ülke Güney Asya’ da sömürge bulunmayan nadir ülkelerden diyebiliriz. Para birimi Baht (THB) olmakta. Resmi dili ise Tayca’ dır. Bunun dışında İngilizce konuşanların sayısı oldukça az diyebiliriz. Bangkok’ da görülmesi gereken yerlerden bir tanesi de Yüzen Pazar olmakta. Chao Praya Nehri’ nde tekne gezintisi yaparak doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Bunun yanı sıra Ayutthaya Antik Kenti’ ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ayutthaya Antik Kenti UNESCO Miraslar Listesi’ nde yer almaktadır. Granda Palace, Wat Pho, Wat Arun, Wat Phra Kaewgezilecek bir diğer yerlerdir.

Phuket gerek gece hayatı gerekse masaj salonları ile hem eğlenip hem de günün yorgunluğunu atarak rahatlayabileceğiniz bölgelerden bir tanesidir. Koh Phangan beldesinde özellikle plajda yapılan dolunay partisi ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bölgede yapılabilecek aktiviteler de oldukça keyifli kaya tırmanışı, tekne turları ve yılan çiftliği ziyaretleri gibi birbirinden farklı aktiviteler ile karşılaşmanız mümkün. Bir diğer öneri de dünyaca ünlü Maya Plajı’ nda Bamboo Adası’ nı keşfe çıkmanızı öneririz. Dilerseniz hatıra olarak bölgede dövme de yaptırabilirsiniz.

Tayland' a Ne Zaman Gitmeli

Tayland ülkesi Türk vatandaşlardan vize istememektedir. Tayland vizesi havalimanı girişlerinde 30 günlük karadan girişlerde ise 15 günlük verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Belgrad Gezi Rehberim başlıklı makalemizde Belgrad hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın