Gözlerden uzak sessiz sakin ve küçük bir kasaba olan İznik tarihi dokusu ile göz kamaştırıyor. 14 ve 16 yüz yılda bilim ve kültür alanında önemli gelişmeler kaydeden İznik adeta bir ticaret merkezi haline dönüşmüştü. İstanbul’ un fethi sonrasında yapılan göçler sonucunda değer kaybetmeye başlamıştır.

 

Tarihi Mekanlarıyla İznik

Sular Altında Kayıp Şehir

İnanışa göre İznik Gölü altında bulunan Atlantis vari batık bir şehir olduğuna inanılmaktadır. Bu kapsamda yapılan çalışmalar devam etmektedir. En son yapılan keşifler esnasında su altında buluntular ortaya çıkmıştır. Buda batık şehir efsanesini bir nevi doğrulayacak somut kanıtlar olabileceğiniz çağrıştırıyor.

Tarihi Mekanlarıyla İznik
Tarihi Şehir Kapıları Ve Surlar
Toplam olarak uzunluğu 4.970 metre olan şehir surlarının her biri ortalama 10-13 metre yüksekliğindedir. Her ne kadar dönem dönem yıkılan surlarda onarmalar meydana gelse de zaman içerisinde gerçekleşen depremler sonrası surlarda ciddi zararlar meydana gelmiştir ve tekrar surlara eklemeler yapılmıştır. Tarihten bu zamana eşlik eden 2 kapı bulunmaktadır. İstanbul Kapısı ve elbette Lefke Kapısı’ dır. Diğer kalıntıları bulunan kapılar ise Güney Göl Kapısı, Yenişehir Kapısı ve Göl Kapısı’ dır.

Tarihi Mekanlarıyla İznik

Görülmeye Değer Camiiler

Ayasofya Camii, Yeşil Camii, Hacı Özbek Camii görülmeye değer tarihi kalıntıları çokça barındıran camiiler dendir.

Tarihi Mekanlarıyla İznik

Tarihi Mekanlarıyla İznik

İznik Gölü Altında Yer Alan Bazilika

Batık şehir alanında keşfedilen bazilika 600 metrelik bir alanı kaplamaktadır. Batık şehre dair bölgede hala kazı çalışmaları devam etmektedir.

Tarihi Mekanlarıyla İznik

 

İznik Müzesini Görün

İznik’ e gidip de İznik Müzesi’ ni görmeden gelmek olmaz. İlk olarak Nilüfer Hatun İmarethanesi olarak bilinen yapıt şimdilerde müze olarak kullanılmaktadır. Arkeolojik kazılar sonucunda çıkan buluntularda mezar taşları, kabartmalar, amforalar bulunmaktadır.

Tarihi Mekanlarıyla İznik

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan ETEKLERİNDE YEŞİLİN MAVİ İLE BULUŞTUĞU YÜCE DAĞ, ULUDAĞ başlıklı makalemizde uludağ hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın