olarak adlandırılan köprü seyretmek için güzel bir manzaraya sahip olmamasının faydasını görmüştür. 1912 yılında yapılan köprü kendine has mimarisi ile hem insanların sosyalleşme ortamı olmuş hem de eşine az rastlanır bir tarihi dokuyu yıllarca korumayı başarmıştır.

Pek çok kişi için köprülerin çok fazla anlamı yoktur. Çünkü köprüler görülmesi gereken yerler değildirler. Bir araç olarak değerlendirilir ve üzerinden geçerken köprünün güzelliğinden çok manzaranın güzelliği insanların akıllarını alır.

Tarihi Galata Köprüsü

Almanlar İnşa Etti

Ünlü Alman firması MAN AG’ye 350 bin altın liraya yaptırılan bu köprü orta yaş ve üzeri pek çok İstanbullu için ayrı bir yerdedir. Tarihi Galata Köprüsü Eminönü ve Karaköy’ü tam 80 yıl boyunca birbirine bağlamıştır. 1992 yılında köprünün alt kısmında bulunan restoranlardan birinde çıkan yangın sonucu kullanılamaz hale gelmiştir. Bu yangının neden kaynaklandığı gün yüzüne çıkmamıştır. Bunun sonucunda ise bugün kullanılan ve aynı yere inşa edilen dördün köprü olan yeni köprü 1994 yılında hizmete açılmıştır. Yeni köprünün en önemli özelliği ise üzerinde raylı sistem olan ve baskül köprü olarak adlandırılan ender köprülerden olmasıdır. Ancak köprü açılıp kapanabilme özelliğine de sahip olduğundan bu açılıp kapanmalar sonrasında raylı sistemde çeşitli temassızlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Tarihi Galata Köprüsü

Tarihi Galata Köprüsü 1992 yılındaki yangın sonrasında bir tadilat geçirdi ve yüzdürülerek Balat-Hasköy arasında yerleştirilerek burada hizmet vermeye başladı. 23 Ocak 2016 tarihinde yani hizmetinin 104. yılında görevini tamamlamıştır.

Bir önceki yazımız olan Yasaklı Tarih: Kapalı Maraş başlıklı makalemizde Kapalı Maraş Bölgesi, Kapalı Maraş nerede? ve Kapalı Maraş'a nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın