Tarihi Camiiler

Ecdadımız bizlere hizmet vermeye devam eden, birçok tarihi camii bırakmıştır. Dinimizin en önemli unsuru olan Camiiler, her yıl binlerce hatta milyonlarca müslümana kucak açmaktadır. Ülkemiz Tarih kokan bir yer olması sebebi ile, oldukça fazla tarihi Camii’yi içerisinde barındırmaktadır. İşte buram  buram tarih kokan tarihi camiiler.

Mengücekoğulları beyliğinde hükümdarlık süren Süleyman Şah’ın oğlu olan Ahmet Şah tarafından 1228 yılında yaptırılan bir camiidir. Dışarıdan bakıldığı zaman yaklaşık 800 yıllık bir camii olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca UNESCO’nun ülkemiz üzerinde Dünya Kültür Mirasına kattığı ilk tarihi eserdir diyebiliriz.

Tarihi Camiler

Nuruosmaniye Camii – İstanbul

1755 yılında I. Mahmut’un ölümünden bir yıl sonra tamamlanan bir camiidir. Hatta I. Mahmut bu camiiyi görmek istemiş fakat ölümü sebebiyle görememiştir. Nuruosmaniye Camii, Kapalıçarşı girişinde bulunmaktadır. Ayrıca boğaz kenarında bulunan en tarihi camiidir.

İstanbul denildiği zaman akla tabi ki camiler gelir. Ortaköy Camii, İstanbul’un en önemli ve tarihi camilerinden bir tanesidir. Sultan Abdulmecid tarafından 1853 yılında mimar Nigoğos Balyan tarafından yapılan barok mimaride oldukça kaliteli yapılmış camiimizdir.

Tarihi Camiler

Rüstempaşa Camii- İstanbul

Yine tarih kokan bir camii ve yine İstanbul. Rüstem Paraşa camii Fatih ilçesinde yer alan ve 1561 senesinde Sadrazam Rüstem Paşa tarafından Mimar Sinan’a özel olarak yaptırılmış bir camiidir.

İzmir’in doğal güzellikleri içerisinde saklı bir yerde bulunan Selçuk İsa Bey Camii, yaklaşık 650 yıllık tarihi bir camii.  Aydınoğlu Beyliği’nin merkezi konumunda olan Selçuk’ta İsa Bey tarafından yaptırılan özel bir camiidir. St. Jean Katedrali ile Artemiş Tapınağının tam olarak çevresinde yer alancamii 1375 yılında ibadete açılmıştır.

 

Tarihi Camiler

Edirne’nin görsel açıdan en önemli camiilerinde olan Selimiye Camii, Sultan II. Selim’in Kıbrıs’ın fethinden sonra alınan gelirler ile yaptırılam bir camiidir. Bilindiği üzere Mimar Sinan bu camiiye, ustalık eserim demiştir. Tarih kitaplarında sıklıkla görülen camii, 1575 yılında ibadete açılmıştır.

Tarihi Camiler

Süleymaniye Camii, İstanbul

İstanbul’a boşu boşuna yedi tepe demiyorlar. İstanbul’un yedi tepesinden şehre en hakim noktada bulunan mükemmel güzellikteki camilerden bir tanesidir. Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan’a özel olarak yaptırılmıştır.

Ulu Camii- Erzurum

Atabey cami olarak da halk tarafından bilinen bu özel camii, Saltuklu emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından 1179 yılında yaptırılmış ve aynı tarihte ibadete açılmıştır. Listemizdeki en köklü camidir diyebiliriz. Bu camii yaklaşık 850 yıldır varlığını sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan İSVEÇ VASA MÜZESİ başlıklı makalemizde İSVEÇ VASA MÜZESİ hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın