()

Eski bir Likya kenti olan Olimpos harika doğası tarihi dokusu ve eşsiz bir güzellik sunan plajı şle Antalya Kemer’de mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Kemer’den yaklaşık 28 km. mesafede, batıda,   tatil beldesinden 5-10 dakikalık yürüme mesafesindedir.. Akçay deresinin her iki yanına kurulmuş antik kent olan ve kuruluşu Helenistik döneme rastlayan  Olimpos,  adını hemen yanıbaşındaki 2375 metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’ndan almakta olup Likya bölgesinin en büyük kentlerinden biridir.

Olimpos (Olympos), Anadolu ve Ege’deki dağ zirvelerinin ortak adı olup  . İ.Ö. 1.yy.da Phaselis ile birlikte korsanların kontrolünde kalmış  olup   korsan saldırıları sebebiyle fakirleşmiştir. Roma döneminde kurtarılarak tekrar kalkınmıştır. Roma döneminde zenginleşen kent, M.S. 3.yy.dan sonra Venedik ve Cenevizli korsanlar tarafından kullanılmıştır .Daha sonra  Osmanlı döneminde 15.yy.da terk edilmiştir.

Olimpos’ta Gezilecek ve Görülecek Yerler – Olimpos’ta Ne Yapılır?

Olimpos antik kentinin kara ve deniz tarafından olmak üzere iki girişi vardır. Çıralı’nın 3,5 km. kumsalının bittiği yerde bulunan Olimpos antik kentini deniz tarafından  gezmeye başladığınızda öncelikle sağ tarafta dik bir yamaçla yükselen bir tepede bulunan Akropol ve anıtsal bir mezar görmeniz mümkündür.

Pek çok  tarafından sular çıkan Olimpos’un sulak alanında pek çok tarihi kalıntı görmek mümkündür. Deniz tarafından gelenler ise önce  sol tarafta  dere yatağını görmekte olup  dere üzerinde antik dönemden kalma tarihi bir köprüden geçmektedirler . Derenin karşısında  ise Bizanslılara ait bazilika bulunmaktadır. Yolu takip ettiğinizde en son, Olimpos ören yerinin diğer giriş kapısına varırsınız.

Buradan tekrar geriye dönüp patika yolu izlediğinizde karşınıza Roma tapınağı çıkacak ve burada heykel kaidesi görürsünüz. Patika yolun sol tarafı sularla kaplıdır.Burada eşsiz bir doğal ve tarihi  güzellik mevcuttur.Az sonra patika su yoluna girer ve su yolunun sonunda anıtsal mezar ve iki adet kaya mezarı bulunmaktadır.

Yolun sonunda  bir tepelik alanda bulunan Akropole gelirsiniz ve  buraya çıkıp muhteşem manzaranın tadına varmanızı öneririz…

Olimpos’un sahili de muhteşemdir. Kısa kumsal, gün boyu kumsalda uzanıp yüzen ve güneşlenen  yerli ve yabancı turistlerle doludur.

Olimpos’un hemen yanıbaşında Çıralı bulunur .Çıralı doğal güzellikleri, portakal bahçeleri ve 3,5 km.lik  eşsiz kumsalı ile görülmeye değer bir tatil yeridir.

Olimpos’un hemen yakınında  bulunan ve kayalar arasında çıkan gazlarıyla  ve yanan ateşi ile ünlü Yanartaş mevkii de görülmeye ve gezilmeye değerdir.Yanartaş 230 metre yüksekliktedir. Burada kayalar arasında çıkan gaz ile yanan ateş, antik çağda ağzından ateş püskürten bir varlıkla ilişkilendirilmektedir. Yanartaş’a Çıralı’dan yarım saatlik bir doğa yürüyüşü ile gidilebilir.

Olimpos’ta Konaklama – Olimpos’ta Nerede Kalınır?

Olimpos, sit alanı içerisindedir. Bu yüzden  bölgede yapılaşma yasaktır. Olimpos’ta konaklama  ağaç evler ve ahşap bungalow‘larda yapılır.    Bölge özellikle genç tatilciler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle Kadir’in Ağaç Evleri, bölgenin en meşhur yeridir. Ağaç evler ve ahşap bungalow’ları tercih etmek istemeyenler ise, Olimpos’un hemen yanıbaşındaki tatil beldesi Çıralı‘da  bulunan çok sayıda otel ve pansiyondan faydalanabilirler.

 

Bir önceki yazımız olan Aizanoi Antik Kenti başlıklı makalemizde Aizanoi Antik Kenti, Aizanoi Antik Kenti kimler tarafından yapıldı? ve Aizanoi Antik Kenti nerede hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın