Neredeyse İstanbul’un simgesi haline gelen ’nın tarihi Doğu Roma İmparatorluğuna kadar dayanmaktadır. Tam üç kez inşa edilen İstanbul Ayasofya ilk yapıldığı andan itibaren Büyük Kilise olarak isimlendirilmiştir. Daha sonraki yüzyıllarda ise Ayasofya Kutsal Bilgelik olarak anılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğunda kutsal kilise olarak kabul edilen Ayasofya’da birçok hükümdarın taç giydiği ve bu arada katedral olarak da kullanıldığı bilinmektedir.

 

Tarih Kokan Yapısı İle İstanbul’u Taçlandıran Ayasofya

Ayasofya Ne Zaman Müze Oldu?

Ayasofya ilk olarak İmparator Justinianos tarafından (527-565) yılları arasında mimar Miletous’lu Milet İsidoros ve Tralles’li olan Anthemios’a yaptırılmıştır. 5 yıl süre içerisinde inşaatı bitirilen bu yapı içerisinde özel çiniler ve süslemeler kullanılmıştır. Birçok işgal görmüş olan Ayasofya eşkıyalar tarafından birçok kez yağmalanmıştır. Ayasofya ne zaman müze oldu sorusuna ise kısaca 1931 yılında Thomas Wittemore, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan Bizans enstitüsü namına camiyi tamir ettirip temizletmek için izin istedi.

 

Tarih Kokan Yapısı İle İstanbul’u Taçlandıran Ayasofya

İznin verilmesi ile birlikte Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi için gerekli olan çalışmalar başlatıldı. 1 Şubat 1935 tarihinden itibaren ise Ayasofya müzesi ibadete kapatılarak yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılmıştır

Tarih Kokan Yapısı İle İstanbul’u Taçlandıran Ayasofya

 

İstanbul’un Fethinin Sembolü Ayasofya

Fatih Sultan Mehmed’in 1453 tarihinde İstanbul’u fethetmesi ile birlikte camiye çevrilmiş olan bu yapı, Osmanlı döneminde cami olarak kullanılmıştır. İstanbul’da sık sık oluşan depremlerden zarar gören bu yapı birçok tadilat görmüş ve Mimar Sinan tarafından bu yapıya minareler eklenmiştir. Bu minarelerin Mimar Sinan tarafından yapılmasının başlıca sebebi ise minarelerin binayı desteklemesi ve depremlerden zarar görmemesini sağlamaktır.

 

Tarih Kokan Yapısı İle İstanbul’u Taçlandıran Ayasofya

Ayasofya müzesi giriş ücreti karşılığında gelen ziyaretçiler içerideki atmosferi görerek yaşayabiliyorlar.  Tarihi bir yapı olarak İstanbul’da Sultanahmet Meydanının tam ortasında olan bu yapı, İstanbul’un tüm semtlerinden ulaşımı olan bir tarihi eserdir. Tüm İstanbul ziyaretçisi olan yabancı turistlerin ilk olarak ziyaret ettikleri mekân olarak bilinen Ayasofya, iç mimarisi olarak kiliseyi andırsa da kilise içinde bulunmakta olan tüm teçhizatı taşımamakta müze olarak turist ziyaretine hafta içi ve hafta sonu olmak üzere açılmaktadır.

 

Tarih Kokan Yapısı İle İstanbul’u Taçlandıran Ayasofya

Bir önceki yazımız olan Göçmen Kuşların Ev Sahibi Göller Bölgesi BURDUR başlıklı makalemizde aglasun, burdur ve burdurgölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın