İzmir şehrine yalnızca 80 km uzaklıkta bulunan , en önemli tarihi miraslarımızdan birisidir. Her yıl binlerce turistin ziyaret akınına uğradığı bu yapı, gezip görülmesi gereken en önemli yerlerin başında gelir. Efes Antik kent hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse; Efes ve çevresinde bulunan yaşama ait tarihin izleri, M.Ö 6000 yıllarına dayanmaktadır. Dünyanın yedi harikasından biri olan; Meşhur Artemis Tapınağı da, bu bölgede bulunmaktadır. Efes harabeleri içerisinde bulunan tarihi yapıtlar, dönemin hikayesini en güzel şekilde bizlere yansıtıyor.

Efes Antik Kent : Tarih Harikası

Efes Antik Kent’in Tarihi

İzmir’in merkezine ve Kuşadası’na da yakın olması sebebiyle Efes’in yıllık turist ziyareti yaklaşık 1.5 milyonu buluyor. Sizler de bu tarih kokan, enfes şehri ziyaret ederek hayatınıza unutulmaz anılar katabilirsiniz. Türkiye’de gezilecek yerlerin başında gelen ve birçok turiste ev sahipliği yapan; Efes Antik Kent’in tarihi M.Ö 2000 yıllarını bulmaktadır.

Efes Antik Kent : Tarih Harikası

O yıllarda bu bölgede çok fazla şehir inşa edilmiş ve sık sık yapılan yer değişiminden ötürü, tarihi yapının kalıntıları  8 km gibi bir alanda görülmektedir. Bu bölge, yaşanılan dönemin tarihini çok güzel bir şekilde yansıtmakta olup; mimari yapısı ile de ziyarete gelenleri, kendisine hayran bırakmaktadır. Bir sonraki yazımızda da, Efes Antik Kent’ine ulaşımı ele alacağız.

Bir önceki yazımız olan Ankara’da Gezilecek Yerler Arasında Anıtkabir başlıklı makalemizde Ankara'da gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın