Tacikistan Gezi Rehberi

Tacikistan, Asya’da yer alan ve 8,7 milyonluk nüfusuyla denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Batısında Özbekistan ve doğusunda Çin ile komşudur. Sınır komşularına oranla Türk kültürünü daha çok yaşayan ve muhafaza eden bir ülkedir. Türk insanının birçok değeri bulacağı güzide ülkelerin başında yer alır. Bugünkü makalemizde sizlere Türk cumhuriyetlerinden biri olan Tacikistan ile ilgili gezip görülecek yerlerin listesini paylaşacağız.

 

Hucend

Hücent olarak da bilinen Hucend, Tacikistan’ın en büyük ikinci kentidir. Aynı zamanda ticaretin beşiği olan İpek Yolu’nun üzerinde yer alır.

 

Rudaki Park

Rudaki Park, Tacikistan’ın başkenti olan Duşanbe’de bulunuyor. Bu park görülmeye değer muhteşem bir ortama sahiptir. Duşanbe’nin en uğrak noktalarından biri olarak karşımıza çıkar. Mutlaka görmeniz gereken güzellikler arasında yer alıyor.

 

Bulunkul Gölü

Tacikistan’ın güneyinde bulunan Bulunkul Gölü, doğa severler için muhteşem bir tercih olacaktır. 3,9 bin hektar üzerine kurulu sulak, kum ve çakıllar ile çevrili bir doğa harikasıdır.

 

Gurminj Müzesi

Gurminj Müzesi, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de bulunuyor. 1990 senesinde sanatçı Gurminj tarafından inşa edilip, ziyaretçilere açılmıştır.

 

Pamir Millî Parkı

Pamir Milli Parkı, Tacikistan’ın doğusunda bulunuyor. Bu Milli Park, 1992 yılının yaz aylarında açılmıştır. Pamir Milli Parkı’nda birçok bitki ve hayvan yer alıyor. Birçok yırtıcı hayvanda bu parkta hayatlarını devam ettiriyor. Aynı zamanda korumaya alınan leopar gibi hayvanlarda bu parkta muhafaza ediliyor.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Türk özellikleri halen hissediliyor, ben bu yaz tatil için gitmiştim, türk özelliklerini hissetmem çok zor olmadı şahsen.

  2. Bulunkul Gölü tacikistandaki en güzel doğa harikalarından biri, tamamen doğal olmasıda farklı bir güzellik katıyor.

  3. Gurminj Müzesi başkentte yer alıyormuş, bizde şans eseri başkentteyken gitmiştik, bence görülmesi gereken bir müze, çünkü çok gösterişli ve çok iyi bir şekilde dizayn edilmiş.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın