Ülkemizde bulunan mağaralar arasında Kambriyen kireç taşlarından oluşan sadece 3 mağaradan biridir . Kirpiyi takip eden çoban tarafından keşfedilme hikayesi de oldukça ilginç. Eski dönemlerde insanlar tarafından çeşitli sebeplerle kullanılan bu mağaranın iki girişi mevcut; karadan ve denizden. Karadan günümüzde 560 merdiven basamağı ile ulaşılan girişe çobanın inerken oldukça zorlandığını düşünüyoruz. Gelmişken ziyaret etmek isteyebileceğiniz Soğuksu ve Aydıncık Tabiat Parkı’na da yakın mesafede.

TABİATIN SANATI Gilindire Mağarası
mağara

Mersin Mağaraları yörenin genel yapısı itibariyle karstiktir. Gilindire Mağarasının diğer mağaralar içinde en büyük farkı ise son iklim değişikliğini görüldüğü Kuvaterner değişimlerinin gözlemlenebildiği en büyük ve Akdeniz’de bulunan tek kayıt noktası olmasıdır. Hem bilime katkısı hem de turizme etkisi olan Gilindire Mağarası, Milli Parklar Kanunu kapsamında Tabiat Anıtı olarak anılıyor.

TABİATIN SANATI Gilindire Mağarası
Gilindire

Mağaranın girişine ulaşmak için inilen merdivenlerde başlıyor manzara; fotoğraf sevdalıları sık sık durup Akdeniz’in muhteşem manzarasından çeşitli kareler çekiyor. Mağaraya ulaşmak öyle kolay değil, her güzelin bir nazı var dercesine sizi ulaşana kadar epey yoruyor. 555 metre toplam uzunluğa sahip mağaranın genişliği değişiklik gösteriyor. Gezinti parkuru sayesinde mağaraya zarar vermeden ziyaret sağlanabiliyor. Oldukça büyük olan Gilindire Mağarasının içerisinde çeşitli galeri ve salonlar mevcut.

TABİATIN SANATI Gilindire Mağarası
Gilindire

Adeta son sahnesiyle büyüleyen ama her sahnesinin manzara olduğu bir film gibi görüntülere sahip bu salon ve galeriler. Mağaranın bir diğer ismi de Aynalıgöl Mağarası. Bu ismi az önce bahsettiğimiz ‘’final sahnesi’’ ile almış; 47metre derinliği olduğu söylenen bir göle sahip mağara. Gölün büyüleyen özelliklerinden biri de salonlarda ve galeride gördüğümüz doğa harikası sarkıt ve dikitlerin göl içerisinde devam ediyor olması. Söylenene göre göl hem tatlı hem tuzlu suyu bir arada bulundururken bu durumun denizle birebir bağlantısı olmasa da çatlaklar aracılığı ile sağlanabileceği düşünülüyor. Profesyonel de olsanız bu göle dalmak oldukça riskli. Aynalıgöl galerisinde bulunan seyir terası ile hem manzaranın keyfini çıkarabilir hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

TABİATIN SANATI Gilindire Mağarası
Gilindire

Mağaraya girerken 7tl gibi makul bir ücret ödüyorsunuz, bu güzellikleri görmek için düşünmeden verilebilecek bir para bizce. Aynalıgöl Mağarası yakınlarında tuvalet yok, çocuğunuz ile gidiyorsanız bu sorun olabilir. Önleminizi almanızı tavsiye ediyoruz. Mağaranın içi, dar girişi sebebi ile genellikle 25 °C ve %80 nem oranı ile stabil bir iklime sahip. Güzelliği gibi iklimi de kendine özgü bu yeri ziyaret etmenizi öneriyoruz.

 

 

Bir önceki yazımız olan ŞİFA ARAYANLARIN UĞRAK ADRESİ ASTIM MAĞARASI başlıklı makalemizde ASTIM MAĞARASI hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın