Gezi Rehberi

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

Asya kıtasında bulunan Suudi Arabistan, 33 milyona yakın nüfusuyla en zengin ve en büyük Arap ülkesidir. Özellikle Mekke ve Medine kentlerindeki kutsal mekanlarla bilinen Suudi Arabistan, Müslümanlığın merkezi konumundadır. Her sene milyonlarca hacı adayı Suudi Arabistan’ı ziyaret etmektedir. Olası bir Suudi Arabistan seyahatinizde, sizler için hazırladığımız gezip görülecek listesi oldukça işinize yarayacaktır.

 

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

Yaklaşık 1 km yüksekliğindeki Uhud Dağı, İslam tarihi açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. 625 senesinde Uhud Savaşı’nın yapıldığı bu toprakları görmenizi kesinlikle öneririz.

 

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

454 metre yüksekliğe sahip Arafat Dağı, Mekke’den 25 kilometre uzaklıktadır. İslam tarihinde çok önemli olayların yaşandığı Arafat Dağı’nın en önemli olaylarından biri ise; Hz. İbrahim’in, oğlu İsmail’i burada kurban etmek istemesidir. Bir diğer önemli olaylardan biriside İsmail’in, şeytanı taşladığı yer olarak bilinir. Bu sebepten dolayı her sene milyonlarca Müslüman, bu kutsal dağı ziyaret eder.

 

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

Mescid-i Nebevi, Hz. Muhammed (sav.) ve arkadaşlarının Hicretten sonra kurdukları ilk mescittir. Hz. Muhammed (sav.), vefat ettikten sonra naaşı buraya defnedilmiştir. Suudi Arabistan’a yapacağınız seyahatte, Mescid-i Nebevi’yi ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederiz.

 

Suudi Arabistan Gezi Rehberi

Medine kentinde bulunan Kuba Mescidinin en önemli özelliği, ilk İslam mescidi olmasıdır. 4 minaresi bulunan Kuba Mescidi, 622 senesinde inşa edilmiştir. Yeşil ve beyaz tonlarının hakim olduğu mescide, milyonlarca Müslüman ibadet etmek için ziyaret etmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Laos Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, Laos ve Patuxai hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın