Türkiye’nin en doğu kentlerin biri Van’dır ve adını Van Gölü’nden almaktadır. Doğuda gezip görülecek yerler planı yapan gezginlerin en uğrak yeridir. Ankara ve İstanbul gibi illerimizden kısa süreli uçuşlar ile Van’a ulaşmak mümkün. Şayet uçak ile seyahat ederseniz, şehre varmak üzereyken pencereden göreceğiniz manzara tek kelimeyle muazzam! Bu esnada özellikle Bitlis il sınırlarında bulunan hilal şeklindeki Nemrut Krater Gölü’nü fotoğraflamayı unutmayınız. Burası, ülkemizin en büyük krater gölü olma özelliğini taşırken Avrupa’nın da 2.büyük krater gölüdür. Van’da gezilecek yerler denilince akla gelen üç şey ise Van Kalesi, Van Gölü ve Akdamar Adası’dır.

Su Rengi Sürekli Değişen Van Gölü

Yöre Halkının “Deniz” Olarak Adlandırdığı Van Gölü

Nemrut volkanik dağının patlamasından sonra ufaklı büyüklü göller oluşmuş ve bu göllerden birisi de, yöre halkının “Deniz” olarak adlandırdığı Van Gölü’dür. İçerisinde 4 ada barındıran göl, gerçekten de deniz denilebilecek kadar büyük. Bu bölgede ziyaretçileri hayrete düşüren iki şey var: Bunlardan biri gölün büyüklüğü, diğeri ise sürekli renk değiştirmesidir.

 

Su Rengi Sürekli Değişen Van Gölü

 

Van Gölü’nün özellikleri arasında turkuaz, yeşil ve mavi olmak üzere daima bir renk değişikliği içerisinde olması da yer alıyor. Profesyonel dalış yapabilenler, geçen yıl keşfedilen Su Altı Peribacalarını mutlaka görmelidirler. 4 kilometrelik bir alanı kaplayan, 20’şer metre uzunluğundaki dikitlerin görüntüsü oldukça büyüleyici.

 

Su Rengi Sürekli Değişen Van Gölü

Van Gölü hakkında bilgi verirken, bu noktadan Akdamar Adası’na düzenlenen tekne seferlerinden de bahsetmeden geçmeyelim. Adadaki, Ermenilerden kalma kilise, şapel ve manastır kalıntılarını görmek isteyenler tekne turları sayesinde günübirlik gezintilere çıkabiliyorlar. Göldeki diğer üç adaya ise özel aracınızla ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Adaları gezmeye seyir teraslarından başlayabilirsiniz. Zira hepsinde, bu coğrafyasının havasını, iklimini ve doğa güzelliklerini bulmanız mümkün.

Su Rengi Sürekli Değişen Van Gölü

Bir önceki yazımız olan Gözlerinize İnanamayacağınız 5 Doğa Harikası başlıklı makalemizde baykal, cehennem kapısı ve doğa harikası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın