Sri Lanka Gezi Rehberi

2
94

Sri Lanka Gezi Rehberi

5 500x224 - Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka her anlamda garip bir ülke olarak görülüyor. Halkın hemen hemen büyük bir kısmı açlık ile mücadele ediyor fakat okuma yazma oranı yüzde 90’ın üzerinde… Ayrıca çay üretiminde de dünya üçüncüsüler. Ancak tüm bu sefalet, halkın neşesini kaçırmıyor. Halk filler ve maymunlarla iç içe yaşıyor. Gece, odanın penceresini açık bıraktığınızda sabah bir maymun tarafından uyandırılma olasılığınız çok yüksek. Peki Sri Lanka’da ne yapılır? Nerelere gidilir? Bugünkü yazımızda sizlere Sri Lanka’da gezip görülecek yerleri tanıtacağız.

 

Pinnawala – Fil Yetimhanesi

3 27 500x184 - Sri Lanka Gezi Rehberi

1975 yılında kurulan bu yerde, annesi ölen, terk edilen ya da yaralı fillerin tedavi ve bakımları yapılıyor. Sri Lanka’da kaçak avcılık ve terör olayları çok yaşandığından ötürü buraya haftada 2-3 adet fil getiriliyor.

 

Sigiriya Aslan Kayası

2 24 455x300 - Sri Lanka Gezi Rehberi

Sigiriya Aslan Kayası, Sri Lanka’nın en çok turist çeken yerlerin başında geliyor. Sonsuz yeşilliğin ortasında, maymunlar ve fillerin eşliğinde ulaşım sağlayacağınız bu yere ulaşabilmek için yaklaşık 2 bin basamaklı merdivenden çıkmak zorundasınız. Ancak bunca yorgunluğunuza değecek bir manzara ile karşılaşacaksınız. Sigiriya Aslan Kayası, Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

 

Dambulla Mağara Tapınağı

1 35 500x234 - Sri Lanka Gezi Rehberi

Sri Lanka’nın merkezinde yer alan Dambulla Mağara Tapınağı, Budistler için çok önemli bir ibadet yeridir. Tapınak girişinde sizi kocaman bir Buda heykeli karşılıyor. İçeride 2 adet Hindu Tanrısı, 3 Sri Lanka Kralı ve 157 adet Buda heykeli bulunuyor. Ayrıca 5 farklı mağara da tapınağa eşlik ediyor.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin