Turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

 • Turistler ile gezginler arasındaki fark nedir?
 • Hindistan’da seyahat etmekte olanlara hizmet veren bir uygulama olan Holidify, yayınladığı illüstrasyon serisiyle bu tartışmaya yeni bir boyut kazandırdı.
 • 1# Turist fotoğraf çektirir, gezgin fotoğraf çeker.

  turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark
 • 2# Turist panoramik şehir turu yapar,  gezgin gittiği yerde hayatın içine girer.
 • turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark
 • 3# Turistin güzergahı bellidir, gezgin yüreği nereye götürürse oraya gider. 
 • turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark
 • 4# Turist bir geziye tek başına gitmez, gezgin gider.
 • turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

5# Turistin otel rezervasyonu ve uçak bileti cebindedir. Gezgin otostopla, uçakla, otobüsle gidebilir, hostelde pansiyonda ya da bir ailenin yanında konaklayabilir.

 1. 6# Turist tatilini yaparken modern hayattan kopmaz, gezgin birçok şeyi ardında bırakır. 
 2. turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark
 3. 7# Turist hatıra alır, gezgin biriktirir. 
 4. turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

8# Turist için Viyana-Prag-Budapeşte vazgeçilmez bir üçlüdür. Gezgin kendi üçlülerini kendi belirler..

 • turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark
 • 9# Turist görmek için, gezgin keşfetmek için gider.
 • turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

10# Turist yıllık izninde farklı bir şeyler yapmak için geziyordur, gezgin hayat biçimi olarak..

Kaynak: holidify.com

GAZİANTEP GEZİLECEK YERLER

Hadi itiraf edin, bu yazıyı okuduğunuza göre Gaziantep’e aslında yemek yemeğe gidiyorsunuz da iki öğün arasında ne yapsak diye bakınıyorsunuz di mi?

Yanaklarınız hiç kızarmasın, Gaziantep yolcuları için çok olağan bir durum bu. Hele bi dönüş uçağına binin, herkes ellerinde torba torba baklavalar, fıstıklar, çaktırmadan gömlek altında açılmış pantalon düğmeleri, hala yemekleri konuşuyor. ????

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Gaziantep’in Anadolu medeniyetinin önemli beşiklerinden biri olduğu su götürmez bir konu. Yine de turistlerin ajandasında Gaziantep’in gezilecek yerleri, yenileceklerin yanında garnitür kalıyor.

O yüzden biz de size asla gitmeye zamanınızın kalmayacağı bir turistik yerler listesi çıkarmak istemedik. Kendimizi kandırmayalım, Antep’te birinci öncelik gurme keşifler.

Vicdanınıza biraz su serpmek isterseniz, Antep yemeklerini gümletmek UNESCO tescilli kültürel bir faaliyet de olduğundan çok da aylaklık ediyorsunuz sayılmazsınız.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü gibi Antep’te gezilip görülecek yerleri yazmak yerine, size haftasonunuzu hem en iyi şekilde yiyip içip, hem de kalan zamanınızda en optimum şekilde gezeceğiniz 2 günlük bir  Gaziantep turu planı çıkarmamızın daha yerinde olacağını düşündük. Şimdiden midenize kuvvet!

Gaziantep Seyahati Planlaması – Gelmeden Önce

Gaziantep’e uçakla gelecekseniz, en yakın havalimanı Gaziantep Havalimanı. Uçak biletinizi almadan önce mutlaka farklı havayolu firmalarının bilet fiyatlarını karşılaştırın deriz. Gaziantep Havalimanı’na uygun fiyatlı UÇAK BİLETİ bulmak için TIKLAYIN.

Bayram ve Ramazan Uyarısı

Bayramlarda ve Ramazan’da Gaziantep’teki birçok restoran kapalı olabiliyor. O yüzden buraya gastronomi turizmi için gelecekseniz, aklınızda olsun, bu tarihler uygun olmayabilir.

Dersinize Çalışın

Zaten biz bu gezi programına bunları yemeden gitmeyin dediğimiz yerleri entegre ettik ama aslında Gaziantep’i 1 ayda ye ye bitiremezsiniz. ???? Bir sürü meşhur yemek ve usta var. Siz yine de bir şey kaçırmamak için full listemize mutlaka göz atın.
????  ANTEP’DE NE NEREDE YENİR

Yanınıza Alın

– Buraya gelen her gurme tur günde 5-6 öğün yiyor. Çok yemeğe hazır olun.  Hazım sıkıntısı olanlar mide ilaçlarını unutmasın.
– Gaziantep’e gelmeden rejim yapmak epey popüler bir uygulama.

– Müzekartınızı yanınıza alın.

Gaziantep’te Seçtiğimiz Oteller & Evler

Gaziantep’te, tarihi konaklardan ve tarihi hanlardan dönüştürülme oteller de var klasik oteller de…Bizce buraya gelmişken, tarihi dokunun içine daha rahat girebilmek için konak otellerde veya han otellerde kalmanız en ideali olur. Biz önerdiğimiz otelleri aşağıda veriyoruz:

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Klasikleşmiş, beş yıldızlı Divan hizmeti ve konforu Gaziantep’te diyelim siz anlayın. İncelemek için TIKLAYIN.

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Şirehan, 1885 yılında Halep Valisi Cemil Paşa’nın emriyle inşa edilmiş, tarihi İpek Yolu üzerinde kalan Gaziantep’teki Osmanlı mimarisinin de en güzel örneklerinden birinin 2013’te otele dönüştürülmüş hali.  İncelemek için TIKLAYIN.

Gaziantep’te konaklayacaklara, Anadolu Evleri’ni öneririz. 150 yıllık bir Ermeni rahip okulu restore edilerek çok hoş bir butik otele dönüştürülmüş. Gaziantep’in tarihi ambiyansını en iyi yaşayacağınız yer. İncelemek için TIKLAYIN.

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Asude Konak Hotel de aynı bölgedeki otantik konak otellerden. Çalışanları ilgili, her yere yürüme mesafesinde ve temiz bir seçenek. İncelemek için TIKLAYIN.

Aşağıdaki bağlantılardan Gaziantep’deki tüm otelleri ve kiralık evleri inceleyebilirsiniz.

– Gaziantep‘deki tüm KİRALIK EVLER için TIKLAYIN.
– Gaziantep’deki tüm OTELLER için TIKLAYIN.

Otellerde ve kiralık evlerde fiyat karşılaştırmasını kişi başı maliyetlere göre belirliyoruz. Özellikle evlerde çok kişi konaklama yapılabileceği için kişi başı maliyetler düşüyor ve daha avantajlı hale geliyor.

Sizin için yeri ve standartları en iyi otelleri ayrı bir yazıda topladık. Gaziantep’ten daha detaylı otel önerilerimizi GAZİANTEP’TE NEREDE KALINIR? EN GÜZEL OTELLER yazımızda bulabilirsiniz.

Şimdiden harika bir tatil diliyoruz.

Araba Kiralamak Gerekir mi?

Sadece merkezde kalacaksanız araç kiralamanıza gerek yok ama Gaziantep çevresinde Halfeti, Yesemek Açık Hava Müzesi gibi gezilecek çok yer var ve hiçbiri yakın mesafede değil. O nedenle kendi aracınızla gelmediyseniz, araç kiralamanızı öneririz. Gaziantep Havalimanı’ndan uygun fiyatlı ARAÇ KİRALAMAK için TIKLAYIN.

Gaziantep Gezilecek Yerler

Haritayı zoom yaparak kullanabilirsiniz.

GEZİLECEK YERLER

 1. Gaziantep Savaş Müzesi
 2. Bakırcılar Çarşısı
 3. Zincirli Bedesten
 4. Gümrük Hanı
 5. Kaleoğlu Mağarası
 6. Gaziantep Kalesi
 7. Hamam Müzesi
 8. Panorama Müzesi
 9. Medusa Arkeolojik Cam Eserleri Müzesi
 10. Tarihi Naip Hamamı
 11. Zeugma Mozaik Müzesi
 12. Gaziantep Emine Göğüş Mutfak Müzesi
 13. Atatürk Müzesi
 14. Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi
 15. Kurtuluş Cami
 16. Antep Elmacı Pazarı
 17. Botanik Bahçesi

YEME-İÇME

 1. Metanet Lokantası
 2. Katmerci Zekeriya Usta
 3. Kebapçı Halil Usta
 4. İmam Çağdaş
 5. Tahmis Kahvesi
 6. Ciğerci Ali Haydar Usta
 7. Recep Usta Et Lokantası
 8. Çulcuoğlu Et Lokantası
 9. Papirüs Cafe
 10. Gramofhan Antique Book Shop Cafe
 11. MSM Lokantası
 12. Bayazhan Restaurant
 13. Aşina Gaziantep Mutfağı
 14. Koçak Baklava

♡ Ne demek? – Biz size 2 günlük  bir program çıkardık. Bu program Gaziantep’te 2 tam günü olanlar için ideal ama işin içine çocukla seyahat ya da 3 kişiyi aşan gruplar girince tempo ister istemez yavaşlıyor. Ya da bazılarının Antep’te 2 tam günü olmayabiliyor. O ya da bu sebepten bir şekilde programın gerisinde kalacak olanları düşünerek öncelik vermenizi önerdiğimiz gezilecek yerlerin başına ♡ koyduk.

You might be interested:  Karantina Hangi Tür Kitap?

1. Gün

???? BEYRAN – Güne Gaziantep usulü bir kahvaltı ile başlamak için siz ilk olarak ünlü beyrancı Metanet’te alacağız. ???? Beyran, bol iç yağlı, pirinçli ve kuzu etli çorba kıvamında leziz bir sulu yemek ama alışık olmayanlar için kahvaltıda ağır bir tercih.

Biz yine buraya gelmişken herşeyi adabıyla yapın ve kahvaltıda beyran için deriz. Bugün bir kez daha kahvaltı yapacağınız için mutlaka 1 porsiyonu 2 kişi paylaşın deriz. Alışık olmayanların bağırsaklarını hareketlendirmesi mümkün. Konum için tıklayın.

Haritada 1 numara.

1. Şahinbey Savaş Müzesi  ♡

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Gaziantep’i gezmeye başlamak için bundan daha iyi bir yer olamaz. Evet, burası Gaziantep’in Kurtuluş Savaşı’nda verdiği kahramanca mücadeleyi anlatan bir müze ama aynı zamanda Gaziantep’in kosmopolit yapısını, kültürünü, yaşam tarzını ve savaştan sonraki evrimini de anlattığı için Gaziantep ile tanışmak için de çok iyi bir yer.

Güzel bir müze olmuş, insan gerçekten etkileniyor, hüzünleniyor. Batıdaki mücadele daha kritik önem taşıdığı için Antep istilacılara karşı yalnız başına kalmış. Önce İngilizler gelmiş.

Onlar ılımlı bir yaklaşım sergiledikleri için nisbeten huzurlu geçmişse de Fransızların gelmesi ile Antep’te büyük acılar yaşanmış.

Aç, hasta, cephanesiz kalan halkın kendi kendini müdaafa etmek için verdiği tüyler ürperten mücadelenin hikayesini mutlaka burada yerinde görmelisiniz.

Yazılarda çok detaylı bilgi var, atlamadan hepsini okumanızı tavsiye ederiz. Bu durumda 2 – 3 saate yakın bir zamanınızı alır. Müzede bir rehber var. Onun turuna ücretsiz olarak eklenirseniz daha hızlı gezersiniz ve soru sorma şansınız olur. Yine de 1,5 saatten aşağı sürmesini beklemeyin.

Müzenin bir kısmı tarihi bir konakta, bir kısmı da hemen altındaki mağarada sergileniyor.

Gaziantep ile ilgili en çok şaşırıdğımız şey sosyal hayatın ne kadar önemli bir kısmının yeraltına geçtiği oldu! O dönemde çok daha fazlaymış ama hala mağaralar ve yer altı tünelleri buradaki hayatın bir parçası.

Evlerin altında odalar ve tüneller oymulmuş, hatta eski Antep’in altında kocaman bir tünel ağı varmış ve hepsi kaleye çıkıyormuş. Kurtuluş Savaşı sırasında insanlar hep buralarda saklanmışlar. Fransızlar bulmasın diye bazı tünellerin ağzını kapamışlar.

Şimdi şimdi yeniden keşfediliyorlar. Adres: Suyabatmaz Mahallesi, 27010 Şahinbey Tel: Müze Cuma-Pazar kapalı. Diğer günler 08.00 – 17.00 saatleri arası açık. Konum için tıklayın. Haritada 1 numara.

2. Bakırcılar Çarşısı ♡

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Bakırcılar Çarşısı Gaziantep’in en ünlü çarşısı. Adını orada satılan bakır eşyalardan almış, zaten bakır işçiliği Gaziantep’in en eski mesleklerinden. Hatta bir el sanatı demek yanlış olmaz. Bu yüzden Gaziantep’te her köşe başında bakır sahanlar, çaydanlıklar, cezveler, bardaklar işleyen ustalar görüyorsunuz. Gaziantep’ten alınan en popüler hediyelik eşyaların içinde de tabi ki bakır ev gereçleri var. Sahan alacak olursanız kullanılan materyale göre sahanın ağırlığı, fiyatı ve kalitesi değişiyor. Zaten elinize ikisini de alınca farkı anlıyorsunuz, ağır olanlar daha sağlıklı ve güvenilir malzemedenmiş. Ama bugün satın almayın, sadece bakın deriz. Daha bir sürü çarşı pazar gezeceksiniz. Yarının programını en beğendiklerinizi alıp otele bırakacağınız şekilde planladık. ???? Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

Hediyelik eşya alacaksanız ????  Antep’ten Ne Alınır

3. Zincirli Bedesten Çarşısı

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Bedesten eski zamanlarda kurulmuş, hanlar gibi üstü kapalı yerlerde ince uzun, alışveriş yapılan çarşılara deniyor. Eskiden Gaziantep’te 5 tane bedesten varmış, ama şu an hala alışveriş yapılabilir durumda olan 3 tane var: Zincirli Bedesten, Hüseyin Paşa Bedesteni ve Kemikli Bedesten.

Zincirli Bedesten 17. yüzyılda Darendeli Hüseyin Paşa’nın yaptırdığı bir bedesten ve eskiden “Kara Basamak Bedesteni” diye bilinirmiş. Bedestende özellikle baharat, hediyelik eşya gibi otantik minik şeyler satılıyor.

Ayrıca et ve sebze hali olarak da kullanılıyor o yüzden sırf turistlerin değil yerlilerin de alışveriş için tercih ettiği bir yer. Bedesten aslen tek katlı olsa da bir süre sonra üstüne bir kat çıkılıp burası Adliye Binası olarak kullanılmış.

Fakat sonra çıkan bir yangında bu kat yok olup şu anki haline yani alışveriş yapılan bir çarşıya dönüşmüş tekrar.

Tekrarlıyorum; bugün satın almayın, sadece bakın deriz. Daha bir sürü çarşı pazar gezeceksiniz. Yarının programını en beğendiklerinizi alıp otele bırakacağınız şekilde planladık.
Adres: Şekeroğlu Mahallesi Alaüddevle Sk. No:30 Şahinbey Konum için tıklayın. Haritada 3 numara.

4. Gümrük Hanı

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Gümrük Hanı, Gaziantep’te hala sürdürülen tüm zanaatları bir arada bulabileceğiniz tarihi bir han. Burada geleneksel el sanatları ve ürünlerin satıldığı dükkanlar, bakır, sedef, kutnu ve ebru ustalarının atölye/dükkanları var. Bir de hem han içinde hem de hanın karşısında Antepsepeti diye bir yer var. Buradaki ürünler Gaziantep çarşılarından toplanmış seçmece ürünler farklı ürünler. Aynı ürünleri dışarıda çok daha makul fiyata bulunabiliyor ama Gaziantep’te çarşı gezmeye zamanı olmayanlar için güzel bir ürün yelpazesi var. Ayrıca Kahveci Seddar Bey’de çift renkli Türk kahvesi içebilirsiniz. İki değişik kahveyi tek fincanın içinde pişiriyorlar. İki renk birbirine karışmadan pişiyor. Türk Kahvesi severler mutlaka tatmalı çünkü bu iki renkli kahve bu mekana patentli yani başka bir yerde bulmanız mümkün değil.
Adres: Karagöz Mahallesi, Karagöz Mah. Eski Gümrük Cad. Gümrük Hanı, Şahinbey Merkez, Şahinbey, Gaziantep, 27400 Şahinbey Tel: 0537 051 17 30 Konum için tıklayın. Haritada 4 numara.

5. Kaleoğlu Mağarası

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark
Şahinbey Müzesi’nde bahsettiğimiz gibi mağaralar Gaziantep’in sosyal hayatının önemli bir parçası. Kaleoğlu Mağara cafesi de bunun en güzel örneklerinden biri. Önce tarihi bir hanın içine giriyor, avlusundaki kapılardan birisinden mağaraya iniyorsunuz. Mağara kocaman, ferah bir yer olsa da gün ışığı almadığı için bizce klostrofobik bir yer. Mola vermeden şöyle bir bakıp çıkabilirsiniz. Konum için tıklayın. Haritada 5 numara.

???? KATMER – Biliyorum daha acıkmadınız ama bu gezi zaten sürekli acıkamadan yemek yiyerek geçecek. Gaziantep’in en ünlü katmercisi Zekeriya Usta’ya günün 2. kahvaltısı için uğrayın.

Antepliler de böyle yapıyor zaten; gün ağırmadan 1. kahvaltı yapılıyor, ağırdıktan sonra da 2. kahvaltı. ???? Tavsiyemiz 1 porsiyonu 4 kişi yemeniz. Konum için tıklayın. Haritada 2 numara.

6. Gaziantep Kalesi

Turist İle Gezgin Arasındaki Farklar

Herkese merhaba!

Son zamanlarda tarafıma en çok yöneltilen soru bu: “Kaan, lütfen söyler misin, turist ile gezgin arasındaki farklar nelerdir?” Şaka şaka, böyle bir soru almadım ama bu gerçekten önemli bir soru/n aslında… İşte bu yüzden kimse sormadan ben direk kendiliğinden yazmaya karar verdim bu ayrımı. Çünkü bu iki kavram ilk anda aynıymış gibi görünseler de, içerik olarak aslında aralarında dağlar kadar fark var.

You might be interested:  Wolfteam Ne Tür Bir Oyun?

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Kolomb Heykeli, Barselona

Denemeler’in yazarı Montaigne, seyahat etmeyi çok seven biriydi. At sırtında 17 ay 8 gün süren uzun bir yol macerası vardır. Evet gerçekten de bu kadar uzun sürmüş.

Dönemin şartlarını da hesaba katarsak, müthiş bir başarı. Bu yol hikayelerini, Yol Günlüğü isimli kitabında okuyabilirsiniz.

Avusturyalı yazar Stefan Zweig, o güne dek sürekli işi gereği yolculuk yapan Montaigne’in bu yolculuğu için şöyle demiştir:

Bu amaçsız, yalnızca yolculuk keyfi için girişilmiş bir yolculuktur. Bu gerçek yolculuğun, o hep süregiden kendini tanıma çabasından başka bir işlevi yoktur. (Kaynak: Montaigne, Yol Günlüğü, Çev. Ömer Bozkurt, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul, 2012)

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Gezginin olmazsa olmazı: Sırt Çantası. (Bled, Slovenya)

Öyleyse bakalım, gezgin ile turist arasındaki farklar nelermiş…

Bir defa turist sadece gezer. Gittiği yerlerde belli başlı noktalar vardır. Onların dışına hiç çıkmaz, listeyi asla bozmaz. Gezgin ise sonsuz bir merak içinde keşfeder.

Elbette o da hazırlıklıdır ama her an yeni gördüğü, ilgisini çeken bir yere girmeye hazırdır.

Bu yeri gelir bir sokak olur, yeri gelir ufak, şirin bir pastane, yeri gelir küçük, değişik konseptli bir müze… Bu yüzden gezginin seyahat planı esnektir.

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Kalemegdan, Belgrad

Turist kendisine söyleneni yapar, hazıra konar. Rehberin, “Burada iki saat serbest zamanınız var” cümlesine karşı gelemez, böyle bir imkanı yoktur. Gezgin ise merak eder, araştırır ve kendisi bulur.

Turist klasikleşmiş yerlere gider; dünyaca ünlü başkentler, en çok ziyaretçi alan turistik şehirler… Gezgin ise az kişinin gittiği, pek bilinmeyen coğrafyaları, şehirleri merak eder, kimsenin gitmediği yerlere gitmek ister ve tabii ki gider. Örneğin Bled Gölü…

Turist gittiği yerde yerli halkın arasına -alışveriş ve yemek hariç- neredeyse hiç karışmaz. Gezgin ise yerellerin takıldığı mekanlara gider, konserleri seyreder, denk geldiği ücretsiz etkinliklere katılır.

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Bratislava, Slovakya

Turist valizi doldurmak, her fotoğrafta farklı çıkmak hatta bunun için kıyafet yarışına girmek telaşındadır. Gezginin böyle bir endişesi yoktur. Çoğu zaman valizi de… Sırt çantası ona yeter de artar.

Dünyasını bu küçücük çantaya sığdırmaya çalışmaz, çünkü sığdıramayacağını bilir.

Zira dünya aslında dışarıdadır, olanca kuvvetiyle oradadır, canlıdır, giyilmesi gereken bir kıyafet değil, hissedilmesi gereken bir duygudur.

Turist yıllık izin durumunu baz alır, ona göre hareket eder, örneğin bir hafta komple tatil yapacak şekilde seyahat eder. Fiyatların tavan yaptığı bayramları iple çeker mesela. Gezgin için ise her an önemlidir, aynı değerdedir ve bu konuda bir ayırım yapmak gerekmez.

Budva, Karadağ

Gerekirse cuma gecesi yola çıkar, cumartesi ve pazar gündüz gezer, pazar akşamı yorgun ama yeni bir şeyleri keşfetmiş olmanın, yeni yerler ve yeni insanlarla karşılaşmış olmanın tatlı yorgunluğunu hissederek evine döner. Elinde kumandasıyla miskinliğin rutini içinde kaybolmuş birey ise belki de hafta sonu kaçamağı yapan gezginden ruhen çok daha yorgundur aslında.

Turist otelde kalır, daha fazla para öder, gezgin ise kamp yapar, çadır kurar veya çok daha ucuza hostelde konaklar.

Turist -resepsiyonist hariç- neredeyse kimse ile tanışmadan yurduna döner, gezgin ise beraber konakladığı odada edindiği yeni dostluk veya arkadaşlıklarla evine döner.

Turist sürekli tur otobüsünde oradan oraya gider, adeta savrulur. Gezgin ise yol teper, ayaklarına karar sular iner. Ama buna kesinlikle değer.

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Cesky Krumlov, Çekya

Turist “mola yerinde” dinlenmek zorundadır. Gezgin ise “yorulduğu yerde.” Nerede yorulup nerede dinleneceğine kendi karar veren insandır gezgin. Turistin böyle bir lüksü yoktur. Turist yurt dışına gider, çoğu kez gittiği insanla aynı olarak geri döner. Gezgin ise yeni kültürler keşfeder, bunları özümser. Kendisine daha farklı özellikler katarak döner.

Turist hediyelik eşya satın alır. Gezgin ise anlık yaşamı deneyimler, hiçbir kaba dolduramayacağı, hiçbir torbaya sığdıramayacağı hayat tecrübesiyle kendini besler. Turist için seyahat denilen şey aslında tatildir, fiziksel bir yer değişimidir basitçe. Gezgin için ise bundan çok daha fazlasıdır, seyahat kelimesinin karşılığı manevi bir doyum sağlayacak ihtiyaçtır.

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Stockholm, İsveç

Turist tek başına bir yere gitmez, giderse turist olmaz, oysa gezgin tek başına seyahat eder, tek başına seyahat etmenin ne demek olduğunu çok iyi bilir. Tek olmak onun için bir sorun teşkil etmez, nereye gitmek istiyorsa gider, yolundan hiçbir şey onu alıkoymaz. Alıkoyamaz.

Turist genelde selfie çeker ve paylaşır, gezgin ise arada selfie çekmekle beraber genelde hep gezip gördüğü yerden fotoğraflar paylaşır. Devasa dağlar, yemyeşil parklar, günlük hayat içinden insanlar… Örnek olması için gezivita instagram sayfasına bakınız efendim: Gezivita

Turist ile gezgin arasındaki farklar aslında öyle saymakla bitmez. Bu yazı bu yüzden sürekli kendini günceller… Bütün gezginlere, seyyah ruhlu insanlara selam olsun.

İncelemek isteyenler için;

Bitirmeden önce önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu blogtaki içerikleri, benim kendi sesimden podcast şeklinde dinlemek için, Spotify arama kutucuğuna Gezivita yazmanız yeterli. Yüklemiş olduğum podcastleri göreceksiniz.

Unutmadan, turistlerden uzak durun! ????

193 ülke gören gezginden tavsiyeler – BBC News Türkçe

turist ve gezgin arasındaki en belirgin 12 fark

Kaynak, Thinkstock

Yedi kez dünya turu yapan ve en çok seyahat edenler listesinde ikinci sırada yer alan gezgin bu işi neden yaptığını ve nasıl ucuza getirdiğini anlatıyor.

Barcelonalı Jorge Sanchez 62 yaşında. 193 ülkeye ve çok sayıda bölgeye giden Sanchez en çok gezenler listesinde ikinci sırada yer alıyor.

Yoksul bir aileden gelen Sanchez 13 yaşında okulu bırakıp yollara düşmüş. Gezdiği ülkelerde düşük ücrete geçici işlerde çalışmış. Avustralya'da çiftlikte, New York'ta restoranlarda, Peru'da altın madeninde çalışmış.

Hindistan'da köprü altında, Çin'de telefon kulübesinde, Brezilya'da ağaçta, Liechteinstein'da morgda, Kolombiya, Paraguay, Gürcistan ve Afganistan'da cezaevinde, birçok ülkede ise tapınaklarda kalmış.

Sanchez'in sade bir felsefesi var. O dünyayı dolaşmayı kutsal bir yolculuk ve bilgi arayışı olarak görüyor. Dünyayı anlamak için görmek gerektiğine, ama aynı zamanda her gezginin dönüş zamanını da bilmesi gerektiğine inanıyor.

Sanchez 13 yaşında ailesinden gizli Mayorka adasına gitmek için Barcelona'dan bir tekneye binmiş. “Ailemin üzüleceğini biliyordum. Onlara bir mektup bıraktım; gittiğimi ve geri döneceğimi söyledim” diyor.

Fotoğraf altı yazısı,

Jorge Sanchez dünyanın en çok gezenleri listesinde ikinci sırada yer alıyor.

“O zamanlar İspanyol Lejyonu Batı Sahra'da küçük yaştaki çocukları gönüllü asker olarak kabul ediyordu. 1968'de orası hala İspanya sömürgesiydi. Lejyonda iki gün geçirdim, ama sevmedim; maksadım seyahat etmek, Moritanya'ya gitmekti. Ama pasaportum olmadığı için giremedim. Lejyondan ayrıldım.”

You might be interested:  Hangi Tür Ayrıştırıcı Beslenme Gösterir?

18 yaşında pasaportunu aldığında otostopla 11 Avrupa ülkesini dolaşmış. Masraflarını çıkarmak için farklı şehirlerde farklı işlerde çalışmış Sanchez.

“Amacım dil öğrenmek ve iyi bir gezgin olmaktı. Avrupa'da iki yıl aylak aylak dolaştıktan sonra askerlik için İspanya'ya döndüm. Franco döneminde askerlik zorunluydu.”

Avrupa'da dolaşırken birçok işte çalışmış Sanchez. Paris'te diş laboratuvarında çalışarak, İtalya'da pazarda peynir satarak, Filipinler ve Endonezya'da satranç oynayarak kazanmış hayatını. Peru ormanlarında altın madeninde, New York'ta restoranlarda bulaşıkçı olarak çalışmış.

“Akla gelebilecek her işi yaptım, ama bir mesleğim yok. En düşük ücretli işlerde çalıştım. Şimdi de haftada bir gün Barcelona havaalanından yolcu taşıyorum.”

Fotoğraf altı yazısı,

Jorge Sanchez'in 21 pasaportu var.

Gittiği her ülkede en az bir gece kalmış Sanchez. Liechtenstein'da oteller çok pahalı olduğundan gece bulduğu bir yere sığınmış uyumak için.

Sabah 5'te bir cenaze arabasının sesiyle uyanmış. Bir tabut çıkarıldığını görmüş. O zaman anlamış ki bir morgda uyuyor.

Brezilya'da ise otelde kalacak parası olmadığı ve soygunculardan korktuğu için bir geceyi ağacın tepesinde geçirmiş. Hindistan'da köprü altlarında, Çin'de ise bir telefon kabininde kalmış.

1986'da Ekvador ile Kolombiya sınırında birilerinin kendisini takip ettiğini görünce bir cezaevine sığınmış ve bekçilerden yardım istemiş. Geceyi orada bir hücrede mahkumlarla birlikte geçirmesine izin vermişler.

“Birçok geceyi de dini yapılarda geçirdim. Hindistan'da Hindu tapınaklarında, Uganda ve Tanzanya'da Sih tapınaklarında, Özbekistan'da Müslüman tekkelerinde, Kongo'da Katolik kilisesinde, Japonya ve Bangladeş'te Budist tapınağında, İsrail ve Brezilya'da Yahudi sinagoglarında kaldım.”

Sanchez gerçek bir gezginin Birleşmiş Milletler'in tanıdığı 193 ülkenin tamamında en az 24 saat geçirmesi gerektiğine inanıyor. Kendisi Tacikistan dışında her ülkede bunu yapmış. Oraya bu amaçla yeniden gitmeyi planlıyor.

Fotoğraf altı yazısı,

Sanchez gezdiği yerlerde tanımadığı insanların misafirperverliğine güveniyor.

Çok az para harcayarak gezmesinin yoksul insanlara da esin kaynağı olmasını umduğunu söyleyen Sanchez şöyle devam ediyor:

“Seyahat için harcayacağınız parayı düşünürken evde kaldığınızda yapacağınız harcamayı da düşmeniz lazım. Hindistan, Endonezya, Filipinler, Bolivya, Peru, Fas, Mozambik gibi ülkelere gidip birkaç ay kalmak evinizde kalmaktan daha ucuza gelebilir.

“Pahalı otellere gitmiyorum. Yurtlarda, pansiyonlarda kalıyorum. Pazardan alışveriş yapıyorum. Otel masrafım olmasın diye seyahatlerimi geceleri otobüs ve trenle yapmaya çalışıyorum. Çoğu ülkede dil öğretmenliği yapabilir, Avustralya ve Yeni Zelanda'da çiftliklerde çalışabilirsiniz.”

İnsanlara yaşlılık için para biriktirmeyi mi yoksa gençken gezmeyi mi tavsiye ettiği sorusuna Sanchez şöyle cevap veriyor:

“Bazı insanlar ömür boyu çalışıp emeklilikleri için para biriktirir. Bu sırada yılda bir iki kez turist olarak bir yerlere gidip tatilini yapar. 60'ından sonra da sanki kaybedilen zamanı tazmin etmeye çalışırcasına yoğun bir seyahate başlar.

Fotoğraf altı yazısı,

Sanchez 2007'de dünyanın karaya en uzak adası olan Tristan da Cunha'ya gitmişti.

“Ben 30 yılımı yollarda geçirdim. Şimdi ise 62 yaşındayım; hiç param yok, bundan sonra da kazanamam. Zamanını eğlenceyle geçiren ağustos böceği ile çalışıp kışlık yiyeceğini biriktiren karıncanın hikayesi gibi. Ben ağustos böceğiyim, bundan pişmanlık da duymadım. Seçtiğim hayattan mutluyum, sonuçlarına da katlanmam lazım.”

Sanchez bir şeyler öğreneceği yerleri gezmeyi tercih ettiğini söylüyor. “Gezmek bir üniversitedir ve ben de hala öğreniyorum” diyor.

Yıllar önce ilk eşi gezmeyi bırakıp yerleşmesi için ona bir ültimatom vermiş. İnsan gezgin mi doğar yoksa yerleşik hayatta da mutlu olur mu sorusuna şöyle yanıt veriyor Sanchez:

“O zamanlar yeterince olgun değildim. Eksiklerimi giderilmiş hissetmiyordum. Daha fazla bilgi edinmeye, kendimi geliştirmeye ihtiyacım vardı ve bunu ancak dünyayı gezerek yapabileceğimi düşünüyordum.

“Bugün ise insanın yaşamında gezmekten önemli şeyler de olduğunu biliyorum. Asıl önemli olan ailedir. Ama bunu anlamak için dünyanın etrafında yedi kez tur atmam gerekti.

“Gezmek bir yaşam biçimi, bir öğrenme aracıdır gençlik yıllarında. Ama yaşamda daha önemli şeyler de var. 'Gezmek benim için çok yararlı oldu, ama artık ihtiyacım yok buna' diyeceği anı bilmeli insan.”

Gezme arzusuyla yanıp tutuşanların bu isteklerini gerçekleştirmeleri gerektiğini, aksi halde yaşayan ölüler haline döneceklerini söylüyor Sanchez.

“Önemli olan gezmek ya da gezmemek değil, insanın kendi yolunu bulmasıdır. Gezmeyi kaderiniz olarak görüyorsanız, bunu yapmanız gerekir. Paranızın olup olmaması önemli değildir. Yaparken bir yolunu bulursunuz. Bu hep böyle olmuştur.”

Otostopun en ucuz seyahat şekli olduğunu, birçok ülkede şoförlerin hala otostopçuları arabasına aldığını söylüyor. Latin Amerika'nın birçok ülkesini bu şekilde gezmiş.

Sezon dışı dönemlerde ucuz uçak bileti almış. Gecesi 5 dolara yurtlarda kalmış. Pahalı ülkelerde ise geceyi dışarıda geçirmiş çoğu zaman. Hastanelerin bekleme salonlarını, tren istasyonlarını kullanmış. Bazı yerlerde edindiği arkadaşları davet etmiş evlerine.

“Barcelona'da ise seyahate para biriktirmek için rahip gibi yaşıyorum. Gezerken günde 10 euroya geçinebilirim. 5000 euro ile altı aylığına dünya turuna çıkabilirim.”

Avrupa'yı dolaşarak geçirdiği iki yılda dünyayı gezmenin kaderi olduğunu fark etmiş Sanchez. Üniversiteye gitmediği için her kıtayı ve ülkeyi bir ders olarak algılamış.

1982-84 yılları arasında yaptığı ve 46 ülkeyi dolaştığı ilk dünya turu 1001 gün sürmüş. 2003'te BM üyesi son ülke olarak Somali'ye gitmiş.

Yedinci ve sonuncu dünya turunu bu yıl tamamlamış. Çocukken okuduğu Sinbad'ın Serüvenleri adlı kitapta gemici Sinbad dünyayı yedi kez dolaştığı için kendisi de bunu yapmak istemiş.

Yolda karşılaştığı sorunları ise şöyle sıralıyor Sanchez:

“Johannesburg'da soyuldum, ama Güney Afirka'yı seviyorum hala. 1989'da Pakistan'dan Afganistan'a vizesiz geçmeye çalışırken casus sanılıp tutuklandım ve Kabil'de dört ay hapiste kaldım. 2007'de Abhazya'dan Gürcistan'a geçmeye çalışırken üç gün hapiste tutulup 2000 euro para cezası ödemek zorunda kaldım.”

Fotoğraf altı yazısı,

Sanchez oğlu büyüdüğünde onunla da dünyayı dolaşmak istiyor.

Sanchez Tacikistan'a ve bir gün bağımsızlığını alma ihtimali olan Dağlık Badahşan özerk cumhuriyetine gitmek istiyor. “Tacikistan bir gece kalmadığım tek BM ülkesi, bu nedenle tekrar gitmek istiyorum” diyor.

Ayrıca Rusya'da Yenisey Nehrinde tekneyle dolaşmayı, Evenki halkının yaşam tarzını gözlemeyi umuyor. Şimdi bir yaşında olan oğlu Lazaro beş-altı yaşına bastığında onunla birlikte dünyayı dolaşmak, gezegeni ve insanları anlayıp ruhunu geliştirmesine katkıda bulunmak istiyor.

“Kitap okuyarak yüzme öğrenilmez; kendinizi denize ya da havuza atmanız gerekir… Dünyayı tanımak için de gezmeniz gerekir.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *