Şirin bir liman kasabası; kaŞ

Akdeniz'in bozulmamış beldelerinden biri olan Kaş, Antalya'dan Fethiye'ye uzanan sahil şeridinde yer alan şirin bir liman kasabasıdır. Batıyı Toros Dağlarının dik yamaçlarının denizle buluştuğu noktada; yarımadalar, adacıklar ve komşusu Meis Adası ile kuşatılmıştır.

Kaş'ın ı.Ö. 2. bin yılındaki isminin Habessos olduğu ileri sürülür.

şehirde bulunan ve iki ayrı dilde yazılmış bir yazıta göre, antik dÖnemde, Orta Lykia Bölgesi'nin eski liman kenti Antiphellos'un üzerine kurulmuştur. 20. Yüzyılın başlarına kadar da Andifli olarak adlandırılmıştır.

Bölge ormanlarından elde edilen sedir ağacı, meşe palamudu ticareti ve süngercilik sayesinde gelişerek, kendine yeten zengin bir şehire dönüşmüştür.

Kaş'ın tarihsel kalıntıları arasında en dikkat çeken anıtlarından biri, Uzun çarşı Caddesi üzerinde karşımıza çıkan ve ı.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen bir lahiddir. Kent içinde dolaşırken birçok kaya mezarları, lahitler ve “mausoleion” adı verilen mezar anıtları ile karşılaşmak mümkündür.

Akropol olarak nitelenen yükseltinin Meis Adası'na bakan yüzünde, günümüze ulaşabilmiş, işçiliği düzgün sur kalıntıları gÖrünür. şehrin batısında, Antiphellos'un Hellenistik Dönem'e tarihlenen tiyatrosu ise oldukça sağlamdır.

Kaş, tarihi eserleri yanında tam bir doğa cennetidir: Büyük çakıl, Küçük çakıl ile Kalkan yolu üzerinde bulunan Akçagerme ve Kaputaş plajları, tertemiz sularında serinleyebileceğiniz yerlerdir. Ayrıca, sadece denizden ve yürüyüş rotasından ulaşılabilen, antik Sebeda kentini ve Antiphellos'un ikinci limanı olan Limanağzı Plajı'nı da unutmamak gerekir.

Doğayla tarihin bütünleştiği Kekova'ya (Simena) yine tekneyle gidilebildiği gibi, karadan üçağız'a (Theimioussa) gidilip ardından motor veya deniz kanosuyla (sea kayak), batık kent ve inci gibi işlenmiş koylar gezilebilir.

Kaş'ın çevresinde yer alan mağaralardan Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, Kekova Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası, tüysüz yarasaları ve ayazma kalıntısı ile Hıdrellez Mağarası dikkat çekicidir. Doğa aktiviteleri merkezi olarak ilginin her geçen gün arttığı Kaş, Akdeniz'in en Önemli dalış merkezi olma yolundadır.

Değişken kıyı yapısı, antik batık ve amphoraları, modern gemi ve uçak batıkları, resif, kanyon ve mağaralar ile fauna ve floranın zenginleştirdiği, yasak bÖlgelerin büyük bir bÖlümünün dalışa açıldığı, güçlü akıntıların olmadığı, berrak ve turkuaz deniziyle bu ilgiyi hak eder. Son yılların ilgi çeken su sporlarından kano yapmak isteyenlere de heyecan verici seçenekler sunar bÖlge.

Kaş'ın (Antiphellos-Sebeda) ve Kekova'nın (Theimioussa-Simena) tarih ve doğa güzellikleriyle süslü eşsiz koylarında deniz kanosu (sea kayak), sakin akan suları ile Eşen ve Dalaman çayları'nda da, nehir kanosu yapılmaktadır.

Kaş, iklim koşulları ve yeryüzü şekilleri açısından yamaç paraşütü aktivitesi için de son derece elverişlidir. Paragliding meraklıları, deneyimli hocalar eşliğinde yeşil dağlardan süzülürken, muhteşem Kaş Arşipel'ini izleyerek kendilerini berrak suların kıyısına bırakabilirler.

Sayfa 10 – Kaş Otelleri, En Ucuz Kaş Otel Fiyatları

Doğa ile baş başa tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra muhteşem Akdeniz manzaralarından dolayı balayı çiftlerinin ve romantik tatil arayanların da Türkiye’de en çok ziyaret ettiği tatil cenneti olan Kaş, görülmeye değer güzellikte şirin bir tatil beldesi.

Antik çağlarda Antiphellos veya Habesos olarak bilinen Kaş’ta bu büyük antik kentlerden kalan Aslanlı Lahit gibi etkileyici yapılar hala sokakları süslüyor.

İsmini bol kıvrımlı koyundan alan Kaş beldesi, tarihi ve mistik dokusunu günümüzde kadar korumayı başarmış ender yerlerden.

Arnavut kaldırımlı begonvillerle süslü sokakları, turkuaz ve berrak deniziyle ünlü Kaş, sakin ve huzurlu atmosferiyle her mevsim tatil yapabileceğiniz bir yer.

Yılda 500 binden fazla yerli ve yabancı turisti misafir eden Kaş, devasa oteller veya gürültülü gece hayatından uzak, huzurlu ve bohem yapısıyla özellikle mayıs ve haziran aylarında bütün güzelliğini sergiliyor. Yıl boyu ılık Akdeniz ikliminin etkili olduğu beldede kasım ayına kadar deniz suyu sıcaklığı da yüzmek için ideal seviyede.

Yaz aylarında en kalabalık dönemini yaşayan Kaş, sonbahar ve kış aylarında ise büyüleyici koy manzaraları, tarihi yapılar ve çam ormanları arasında yorgunluk atmak isteyen insanları kendine çekiyor.

Likya, Yunan ve Roma dönemlerinden kalma birçok tarihi hazineye hem karada hem de denizin altında ev sahipliği yapan Kaş, tarih ve kültür turizminin yanı sıra doğal limanlarıyla Türkiye’nin en önemli yat destinasyonlarından biri.

Kaş Otel Bölgeleri

Kaş’ta hem belde merkezinde hem de Limanağzı, Çukurbağ Yarımadası, Gökseki ve Bayındır mevkilerinde kaliteli butik oteller, apart oteller ve lüks villalar sıralanıyor. Kaş’ın bir mahallesi olan Kalkan’ın Kalamar Koyu, Kışla, Ortaalan, Kördere ve İslamlar bölgeleri ise dağ yamaçlarına inşa edilmiş panoramik Akdeniz manzaralı şık villaları ile çok popüler.

Küçük apart otelleri ve kamp alanlarıyla ilgi gören Demre, 4-5 odalı şirin aile pansiyonlarında konaklayabileceğiniz Kekova, Üçağız Köyü ve Kaleköy de Kaş’ta farklı konaklama alternatifi bulabileceğiniz yerler arasında.

Çukurbağ Yarımadası, Kaş merkezine sadece 2,5 km uzaklıkta yer alıyor ve yarımada, üç tarafını çevreleyen masmavi koylar ve el değmemiş doğal güzelliklerle beldenin en sevilen yeri.

Çarpıcı Kaş ve Akdeniz manzaraları sunan butik otelleri, apart otelleri ve lüks villaları ile tam bir tatil cenneti olan Çukurbağ Yarımadası, aynı zamanda Kaş merkezinde denize girilebilecek en güzel yerlerden olan Hidayet Koyu için de sıkça ziyaret ediliyor.

Kaş’a sadece 27 km uzaklıktaki Kalkan beldesi ise balayı otelleri, hareketli gece hayatı ve berrak denizi ile ünlü. Kalkan, korunaklı doğal limanlarıyla tekne ve yat gezilerinin de bölgedeki en önemli adreslerinden biri.

Xanthos ve Letoon antik kentleriyle çevrili Kalkan’ın en sevilen yeri olan Kalamar Koyu ise butik oteller ve apart otellerin yanı sıra yarım pansiyon veya tam pansiyon konaklayabileceğiniz, açık büfe kahvaltılar ve yemekler sunan lüks otelleriyle de her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Ailelerin işlettiği, az sayıda odası olan küçük apart oteller ve aile pansiyonlarında oda kahvaltı konseptiyle konaklayabileceğiniz Demre, Kekova ve Üçağız Köyü’nde sahil kenarında, çam ormanları arasında sıralanan kamp alanları da gençler arasında çok seviliyor.

You might be interested:  Mai Ve Siyah Hangi Tür Romandır?

Kaş Otel Temaları

Balayı tatilleri için odaya kahvaltı, şampanya ve meyve sepeti gibi ikramlar sunan, 12 yaş altı çocukların kabul edilmediği yetişkin otellerinin çok ilgi gördüğü Kaş’ta çocuklu aileler için ise bağlantılı odalar, oyun alanları ve eğlence olanakları sağlayan çocuk dostu oteller hizmet veriyor.

Kaş’ta kendi özel yüzme havuzları olan müstakil villa oteller, Kaş’a özgü kesme taş ve ahşap mimarilere sahip butik oteller ya da doğayla baş başa tatil yapabileceğiniz ve evcil hayvanlarınızla da konaklayabileceğiniz evcil hayvan dostu bungalovlar gibi pek çok farklı konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Belde merkezinden 20-25 km uzaklaştığınızda, Kekova ve Üçağız gibi daha küçük tatil beldelerinde kalabalıklardan uzak tatil arayanlara hitap eden 5-10 odalı aile pansiyonları, küçük butik oteller ve donanımlı kamp alanları da bulabilirsiniz.

Kaş’ta her şey dahil konseptli 5 yıldızlı otellerin sayısı oldukça az ve bu tesisler çoğunlukla açık büfe lezzetler, çocuk havuzları ve spa imkanlarından dolayı konforlu bir konaklama arayan tatilciler tarafından tercih ediliyor. Yetişkin ve çocuklar için açık yüzme havuzları sunan Kaş otellerinin birçoğu mavi bayraklı özel plajlara sahip, ayrıca isterseniz kayalıklardan da masmavi denize girerek kalabalıklardan uzakta yüzebilirsiniz.

Erken rezervasyon ile ekonomik fiyatlarla tatil yapabileceğiniz Kaş otellerinde, Antalya Havalimanı VIP transfer servisinden geç çıkış imkanına kadar rahat bir tatil yapmanıza yardım olacak birçok ek imkan da bulabilirsiniz.

Kaş’a Ulaşım

Antalya il merkezine 188 km uzaklıkta, Akdeniz kıyı şeridinde yer alan Kaş’a Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden hava yolu, kara yolu ve deniz yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kaş’a en yakın havalimanları olan Antalya Havalimanı ve 220 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’na hemen her gün düzenlenen direkt uçuşlar düzenleniyor.

Havalimanlarından ise belediye otobüsleri ve taksilerle şehir otogarlarına geçerek, her saat bulabileceğiniz Kaş minibüslerine binebilirsiniz. Antalya ve Dalaman’dan Kaş’a ulaşım ortalama 2,5 saat sürüyor. Bazı Kaş otelleri, misafirlerine rahat bir yolculuk için Antalya ve Dalaman havalimanlarından shuttle ve VIP transfer servisleri de sağlıyor.

Kaş merkezine İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi birçok büyük şehirden direkt otobüs seferleri düzenleniyor.

Özellikle yaz aylarında otobüs seferlerinin arttığı Kaş’a İstanbul’dan 10 saat 30 dakika, Ankara’dan 9 saat ve İzmir’den 6 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün.

Kaş beldesine direkt otobüs bulamazsanız, Antalya Otogarı için bilet alabilir ve otogar içerisinden hareket eden Kaş minibüsleriyle beldeye rahatlıkla gidebilirsiniz.

Hem Ege hem de Akdeniz şehirlerine modern kara yolları ile bağlanan Kaş’a özel aracınızla gitmek istiyorsanız İstanbul’dan Bursa, Balıkesir, Denizli, Fethiye rotasını; Ankara’dan gitmek için ise Afyonkarahisar, Isparta, Burdur ve Fethiye rotasını takip edebilirsiniz. Yat ve tekne turizminin önemli adreslerinden olan Kaş’a yaz aylarında İzmir, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris ve Fethiye limanlarının kalkan teknelerle keyifli bir yolculukla da ulaşabilirsiniz.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kıvrımlı bir koyda uzanan Kaş, dolambaçlı sokakları ve geçitlerinden sunduğu muhteşem Akdeniz manzaralarıyla tatilcileri büyülüyor.

Bohem atmosferi ile diğer turistik beldelerden ayrılan Kaş, Likya döneminde önemli antik kentlerinden Antiphellos’un kalıntıları üzerine kurulduğu için her köşede Likya lahitleri ve antik kent kalıntıları görmeniz mümkün.

Uzun Çarşı sonunda yer alan Aslanlı Lahit ve Kaş’ın batı tarafında bulunan antik tiyatro ise beldenin en çok fotoğraflanan yerleri.

Her zaman güneş, deniz ve kumla birlikte anılan Kaş’ın sahil şeridinde Akdeniz’in en güzel plajlarından bazıları yer alıyor.

Türkiye’nin Maldivler’i olarak gösterilen Patara Plajı, nesli tükenmekte olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının da ev sahipliği yapan 18 km uzunluğundaki bembeyaz kumlu sahiliyle dünyanın en güzel plajlarından biri olarak gösteriliyor.

Akdeniz’in en uzun plajı olan Patara Plajı’na giderken içinden geçeceğiniz Likya dönemi başkenti Patara Antik Kenti ise Kaş doğa yürüyüşlerinin en önemli durakları arasında. Muhteşem gün batımlarıyla uluslararası dergilerin kapaklarını süsleyen Patara Plajı; fotoğraf turları, at safarileri ve balayı fotoğrafları çekmek için de ideal.

Kaş merkezine sadece 20 km uzaklıkta ise başka bir dünyaca ünlü plaj olan Kaputaş Plajı var.

Bir zamanlar bölgenin gizli cennetlerinden olan, iki sarp kayanın arasına sıkışmış büyüleyici Kaputaş Plajı, son yıllarda oldukça popüler oldu.

Hiçbir yapılaşmanın ve tesisin olmadığı Kaputaş Plajı, en sıcak günlerde bile serin kalan berrak ve tertemiz sularıyla Kaş’ta denize girilebilecek en güzel yerlerden.

İsmi gibi çok küçük ama çarpıcı bir güzelliğe sahip Küçük Çakıl Plajı, belde merkezine en yakın plaj olan Büyük Çakıl Plajı, mükemmel kum kalitesi, dalgasız ve sığ deniziyle çocuklu ailelerin tercih ettiği Akçagerme Plajı, Kaş merkezine 15 dakika yürüyüş mesafesindeki Limanağzı ve Hidayet Koyu’nun plajlarına da denizin veya güneşin tadını çıkarmak için mutlaka uğramalısınız.

Özellikle yaz aylarında düzenlenen tekne gezileri ile Kaş'ın 35 km doğusunda yer alan, antik su altı kalıntıları ile ünlü Kekova (Batık Şehir) sahilinde, binlerce yıl önce sulara gömülmüş antik bir kent üzerinde yüzebilir, dalış yapabilir veya kanoyla gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kekova’nın sessiz ve huzurlu komşusu Üçağız Köyü; salaş balık restoranları, muhteşem gün batımı ve bozulmamış doğal atmosferiyle hem tekne gezilerinin önemli duraklarından biri hem de kalabalıklardan uzak bir kaçış noktası. Türkiye’nin en güzel köyü olarak gösterilen ve 1.

derece sit alanı olarak korunan Kaleköy (Simena) ise antik taşlarla yapılmış köy evleri, köyü saran Akdeniz manzaralı taş merdivenler, şirin pansiyonları ve dondurmacılarıyla dikkat çekiyor.

Kaş’ın doğal yat limanları olan Üçağız Köyü ve Kaleköy; tekne gezileri, tarih ve doğa turlarıyla mutlaka görmesi gereken yerler arasında.

Kaş'tan tekneyle sadece 20 dakikalık bir yolculukla, ülkemize en yakın Yunan adalarından biri olan Meis Adası’na gidebilir ve orayı da keyifle gezebilirsiniz. Pasaportla giriş yapabileceğiniz Meis Adası; hareketli çarşıları, güzel plajları ve canlı müzik dinleyebileceğiniz Yunan tavernalarıyla Kaş’ta günlük geziler için en çok ziyaret edilen yer.

Doğa severler, Avrupa'nın en büyük ikinci, Türkiye’nin ise en büyük kanyonu olan 14 km uzunluğundaki Saklıkent Kanyonu’nu Kaş’ta bulabilecekleri turlarla kolayca gezebilirler.

Doğa harikası Saklıkent Kanyonu, devasa kaya oluşumları ve yaz sıcağında bile buz gibi kalan sularıyla bölgedeki en iyi yürüyüş parkurlarına sahip.

Dünyanın her yerinden doğa ve macera sevenlerin ziyaret ettiği Saklıkent Kanyonu’nda dar kayalar arasında profesyonellerle birlikte nehir raftingi de yapabilirsiniz.

You might be interested:  Hubble Uzay Teleskobu Hangi Tür Teleskoptur?

Dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolundan biri olarak kabul edilen Likya Yolu, Fethiye Ölüdeniz ile Antalya arasında 500 km boyunca ilerliyor.

Eşsiz doğa manzaralarının yanı sıra Kaş, Kalkan, Patara, Demre, Adrasan ve Çıralı’da bulunan Xanthos, Pinara, Sidyma, Letoon, Tlos, Myra, Andriake, Apollonia, Aperlai antik kentlerini de Likya Yolu yürüyüşleriyle gezebilirsiniz.

Ortalama 45 günde tamamlanabilen Likya Yolu, iyi düzenlenmiş kamp alanlarıyla kampçıların da Türkiye’de ilk uğradığı yer.

Daha kısa bir yürüyüş rotası arıyorsanız, Roma döneminin hareketli kentlerinden olan Antiphellos Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Benzersiz antik tiyatrosu ve kayalara elle oyulmuş antik mezarlarıyla çarpıcı manzaralara sahip kent, hem mistik atmosferi hem de gün batımında izleyebileceğiniz panoramik Kaş ve Meis Adası manzaralarıyla görülmeye değer güzellikte.

Kaş’ta Yapılabilecek Aktiviteler

Kaş, büyük ve gürültü gece kulüplerinden ziyade, dar sokakları saran küçük barları ve kafeleri ile biliniyor. Özellikle Limanağzı, Uzun Çarşı çevresi, Kalkan ve Kalamar Koyu, her tarz canlı müzik dinleyebileceğiniz kaliteli barlar ve yerli yabancı zengin içecek seçenekleri sunan yol üstü kafeleriyle güzel bir gece geçirmek için ideal yerler.

Yüzlerce yıl korsanlara ev sahipliği yapan doğal limanlardan dolayı tekne gezileri ve dalış turlarının çok sevildiği Kaş’ta 20’den fazla dalış okulu hizmet veriyor.

Her yaş grubu için tüplü ve tüpsüz dalış eğitimlerinin düzenlediği Kaş dalış okulları, aynı zamanda profesyonel dalgıçlarla dalış turları da düzenliyor.

Batık bir antik kente dalış yapabileceğiniz Kekova Adası ve mağara dehlizlerden sızan mavi ışık eşliğinde dalışlar yapabileceğiniz Mavi Mağara ise Kaş’ın en popüler dalış noktaları arasında.

Kaş dalış turlarına katılarak Uçanbalık Bankosu, Besmi Adası, Kanyon-Dimitri (Pamuk) Batığı, Kovanlı Adası, Heybeli Ada, Sarıot Adası, Çoban Burnu, Limanağzı-Osmanlı Batığı ve Gürmenli Kayaları gibi 20’den fazla dalış noktasında da rengarenk balıklar, vatozlar ve büyüleyici deniz canlıları arasında dalışlar yapabilirsiniz.

Kaş Limanı’nda her saat bulacağız günlük ve saatlik tekne gezileriyle de saklı kalmış koyları keşfe çıkabilirsiniz.

Turkuaz renkli temiz denizi ve gözlerden uzak el değmemiş güzellikleriyle ünlü Tersane Koyu, Aşırlı Adası, Fırnaz Koyu, Ufak Dere Koyu, Eleksi Koyu, kristal sularıyla ünlü Akvaryum Koyu, su altında antik hazinlerin bulunduğu Üçağız ve Kaleköy kıyıları, Kaş tekne gezilerinin önemli duraklarından sadece bazıları.

Doğa ve tarih severler için de tam bir cennet olan Kaş’ta antik kentleri gezerken doğal güzelliklerin ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Likya Yolu’nu kapsayarak Kaş Körfezi’nden Demre, Finike, Gelidonya ve Adrasan’a kadar uzanan onlarca trekking parkuru olan Kaş’ta ister kendi başınıza isterse rehberli turlarla doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Macera arıyorsanız 14 km boyunca sarp ve dar kayaları arasında uzanan Saklıkent Kanyonu, Türkiye’nin en bilinen rafting parkuru olan ve Kaş’a sadece 1,5 saat uzaklıkta bulunan Köprülü Kanyon veya sakin sularıyla amatör yüzücüler ve rafting severler için ideal olan Dalaman Çayı'nda rafting, dağcılık ve kaya tırmanma gibi pek çok doğa sporu yapabilirsiniz.

Kaş’ta Ne Yenir

Deniz ürünleriyle aranız iyiyse Kaş’ı çok seveceksiniz çünkü belde, etkileyici gün batımı manzaraları eşliğinde mevsim balıkları tatmak için Akdeniz bölgesindeki en güzel yerlerden biri.

Özellikle Kaş Limanı, Çukurbağ Yarımadası, Limanağız ve Kalkan Kalamar Koyu; Akdeniz mutfağı ve dünya mutfaklarından gurme lezzetler sunan şık restoranlar ve sahil kenarında sıralanan birbirinden güzel balıkçı restoranlarıyla dolu.

Demre, Kekova ve Üçağız gibi küçük balıkçı köyleri de kızıl gün batımları ve rakı balık eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz salaş balık restoranlarıyla çok popüler.

Usta aşçıların çalıştığı bu restoranlarda organik zeytinyağları ile hazırlanan kefal, orfoz, mercan, lagos ve sokar gibi Akdeniz balıklarının yanı sıra ıstakoz, kalamar, ahtapot, karides salataları ve yöresel mezeler tadabilirsiniz. Kaş sofralarını taze deniz ürünlerinin yanı sıra özel soslu sebzeler, deniz börülcesi, kabak mücver ve zeytinyağlı ot mezeleri gibi çeşitli lezzetler de süslüyor.

Kaş’ın deniz ürünleri kadar kahvaltıları da çok ünlü.

Butik otellerin meyve ağaçlarıyla süslü bahçelerinde veya sahil kenarlarındaki kahvaltı salonlarında Akdeniz'e özgü turunç ve portakal reçelleri, Kaş dil peyniri, çevre köylerden getirilen organik tereyağları, günlük yumurtalar ve taze sıkılmış meyve sularıyla hazırlanan sağlıklı kahvaltılarla güne başlayabilirsiniz. Tatlı severlerin ise dünyaca ünlü Kaş yanık dondurması, keçi sütlü dondurma ve Kekova'nın ev dondurmasını mutlaka denemesini öneririz.

KAŞ GÖRÜLECEK YERLER

Villamıza 3.5 km mesafedeki Gedefe mevkiine yürüyerek veya bisikletle araçla ise 300 mt kadar yakınına gidebilirsiniz. Müthiş bir manzaradan birbirinden güzel gün batımı anılarınızı fotoğraflarla saklayabilirsiniz.

Phellos

Villamıza 15-20 dakikalık yürüme mesafesindedir. Phellos, Kaş’ın (Antiphellos) kuzeydoğusunda deniz seviyesinden yaklaşık 950 m. yükseklikte Fellen-Yayla mevkiinde yer alan Phellos antik kenti kalıntılarına Phellos ve Antiphellos Yunanca isme sahip birkaç Lykia şehrinden biridir.

“Taşlık ülke” anlamına gelen Phellos çevresindeki dağlık bölgeye hâkim bir sırt üzerinde kurulmuştur. Antiphellos şehri, Phellos’un limanı iken, Helenistik Çağ’la birlikte kendi kurduğu liman kentinin gelişimiyle sönük kalır.

Mevcut kalıntısıyla büyük bir yerleşme yerinden çok bir savunma şehri görünümündedir.

KAŞ (Antiphellos)

Arkeolojik buluntularda antik kentin en eski adı Habesos’dur. Likya bölgesine “Aydınlık Ülke-Işık Ülkesi”ndeki antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır.

Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bir ticaret limanı olmuştur.+
Antiphellos (Kaş) Antik kentten günümüze ulaşan eserlerin başında şehrin kuzeyinde kayalara oyulmuş mezarlar ile dört bir tarafa serpilmiş Likya lahitleri gelir.

Lahitlerin en görkemlisi, bugün Uzunçarşı Caddesi’nde bulunan ve halk arasında Kral Mezarı olarak adlandırılan Likya Yazıtlı Anıt Mezar’dır (M.Ö.4.yy.).

Antiphellos’da bulunan önemli eserlerden bir tanesi de Kaş Antik Tiyatrosunun en önemli özelliği Anadolu’daki denize cepheli tek tiyatrodur.
Patara, Xanthos, Felen Yaylası (Phellos), Belenli (İsinda), Bezirgan (Pirha), Sütleğen (Nisa)

Liman Ağzı

Kaş’ın doğal güzelliklerine çoğuna karadan ulaşım mümkün olmasa da, tekne turlarıyla rahatça gidebilirsiniz. Bunlardan biride Kaş merkezinden 30 dakikada bir kalkan teknelerle, yaklaşık 15 dakikada ulaşabileceğiniz Liman Ağzı, kayalıklardan denize girmek istemeyenler için güzel bir alternatiftir.

Mavi bayraklı bir plaj olan Liman Ağzı bölgesi, yaz dönemlerinde teknelere ev sahipliği yapan şirin bir yer. Burada deniz keyfiyle birlikte, Antik Likya Yolu’nda yürüyüş yapabilir, yol üzerinde yer alan Sebeda Antik Kenti’ni görebilirsiniz. Liman Ağzına yakın görülmeğe değer yerlerden biri de, içinden yer altı suyu çıkan Hıdırellez Mağarası.

You might be interested:  Otel Kaydı Nasıl Sildirilir?

Liman Ağzında denize girmek ve tüm gününüzü geçirmek için plajlar bulunuyor.

Kaputaş Plajı

Antalya’nın cennet koylarından Kaputaş Plajı, Kaş’tan 20 km dir. Sarp kayalıklarla çevrili etkileyici bir koydaki Kaputaş Plajı, Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde ‘Kanyon ağzı’ olarak tanımlanan yerde çakıllı ve kumla karışık, serin ve turkuaz renginde bir plajdır.

Yol kenarından başlayan 187 basamaktan inilerek ulaşılan şahane plaj, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediliyor.
Kaş belediyesi tarafından hizmet sunulan plaja giriş ücretsiz dilseniz şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz ya da kendi şemsiyenizi açabilirsiniz.

(Marmaris’e benzemez )

Küçük Çakıl Plajı

Kaş merkeze yürüme mesafesinde, halka açık ve Küçük Çakıl Plajı, adı gibi çakıllı ve küçük ve serin bir yer.
Büyük Çakıl Plajı
Kaş merkezinden minibüslerle de ulaşılabilen Büyük Çakıl Plajı, kayalıklarından çıkan tatlı su kaynağıyla az tuzlu ve serin plajdır.

Akçagerme Plaji

Kaş’ın sıcak ve öğlenden sonra bile durgun deniz suyu ile özellikle çocuklu ailelerin öncelikli tercihidir. Plajdaki kafe, restoran, çocuklar için havuz, su kaydırağı, park ve tenis kortu Kaş MTA Lisesi tarafından işletiliyor.

Patara Plajı ve Patara Antik Kenti (Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ.)

Saklıkent Kanyonu – Jeep Safari

Kaş’tan 60 km mesafede doğa harikası Saklıkent Kanyonu yer alıyor. Kınık’ın Eşen Çayı’nın bir kolu olan çok güçlü akan buz gibi suya sahip Karaçay’ın oluşturduğu kanyon, 18 kilometre uzunluğunda ve Milli Park statüsünde olup Türkiye’nin en uzun kanyonudur.

Suyun üzerine kurulan askıdan geçerek kanyonun içine girecek doğa harikası manzaranın her yerinde bir anı saklayacaksınız. 1996’dan beri koruma altında bulunan kanyon, Fethiye ve Kaş arasında doğal bir sınır oluşturuyor.

Rafting, dağ yürüyüşü, jeep safari gibi doğa sporlarının yapıldığı Saklıkent’te, dere kenarındaki ahşap balkonlarda, yeme içme alanlarında yemek yiyebilirsiniz.
Sakin akan Eşen Çayı’nda yaklaşık 15 km’lik mesafeyi kanolarla geçerek, Patara kumsalına ulaşabilirsiniz.

Yakındaki Xanthos, Eşen Çayı kenarındaki ovaya hâkim iki tepe üzerinde kurulmuş ve M.Ö. 2. yy.’da Likya Birliğinin başkenti olmuştur.

Tüplü Dalış ve Şnorkelle Dalış

Kaş bilindiği üzere sualtı dünyasının dalış merkezleri arasında en çok tercih edilen yerlerdendir.

Türkiye’nin ve dünyanın en gözde dalış noktalarının bulunduğu Kaş’ta Kovanlı Adası yakınlarındaki Dimitri Adlı Yunan yük gemisi batığı, İkinci Dünya Savaşı Sırasında düşürülen İtalyan yapımı bombardıman uçağı batığı ve 3300 yıl önce Uluburun’da batmış olan bir ticaret gemisi batık modeli dalgıçların ziyaretine sunulmaktadır.

Sualtının büyülü dünyasını, deneme dalışı ile keşfedebilir, isterseniz de profesyonel dalış eğitimlerinden alacağınız eğitim ve sertifikayla başka bir dünyaya dalış yapabilirsiniz.
Hidayet Koyu'nda yapılan Kaş Arkeopark Deneysel Arkeoloji Projesi ile bölgede sualtı ekolojisi, mağara bilimi ve arkeoloji araştırmaları yapılmaktadır.

Yamaç Paraşütü

Antalya’nın Kaş İlçesi'nde yamaç paraşütüyle atlayış yapanlar, Kaş ve Yunanistan'ın Meis Adası manzarasını havadan seyretme imkânı buluyor. Bölge, son dönemde yamaç paraşütü tutkunlarının en çok tercih ettiği atlayış noktalarının başında yer alıyor.

Türkiye'nin en önemli alternatif turizm merkezlerinden Kaş, yamaç paraşütünün de en önemli merkezlerinden bir olma yolunda ilerliyor. Kaş'a gelen yerli ve yabancı turistlere yamaç paraşütüyle gökyüzünde heyecan yaşatılıyor. Gökyüzünde Kaş'ın doğal güzellikleri ve Yunanistan'ın Meis Adası izleniyor.

Kaş, Muğla'nın Fethiye İlçesi'ndeki Babadağ'dan sonra, yamaç paraşütü merkezi olma potansiyeliyle dikkati çekiyor.
Kaş'ta yamaç paraşütüyle uçmak isteyenler minibüslerle 9 kilometre yol giderek Kırdavlı Tepesi'ne çıkıyor. Denizden 600 metre yükseklikteki Kırdavlı Tepesi'nde kara yolculuğu sona eriyor.

Burada yapılan ilk eğitimin ardından uçuşa özel elbiseler giyiliyor. Ardından yamaç paraşütü pilotları eşliğinde gökyüzü yolculuğu başlıyor. Uygun rüzgâr olunca yamaç paraşütleri arka arkaya havalanıyor. Aksiyon kamerasıyla yolculuk ve aşağıdaki manzara kayıt altına alınıyor. Bol bol video görüntüsü ve fotoğraf çekiliyor.

Aşağıda doğa manzarası, zeytinlikler, Kaş merkezi, Uyuyan Dev, Çukurbağ Yarımadası, Kaş Yat Limanı, Bey Dağları, Akdeniz'in turkuaz tonları, küçük adacıklar ve Kaş'ın kardeş şehri olan Yunanistan'ın Meis Adası izleniyor. Yaklaşık yarım saat sonra eski Kaş Yat Limanı'ndaki piste iniş gerçekleştiriliyor. (DHA)

Kekova Batık Kent Tekne Turu

Liman’da gezinti yaparken, sabah 10'dan akşam 18'e kadar sürek Kekova turları için istediğiniz tekneden rezervasyon yaptırarak ertesi gün tekne turuna katılabilirsiniz. Tarihi batık şehrin bulunduğu Kekova Adası yeryüzünde bir cennet gibidir.

Batık şehrin olduğu yerlerde yüzmek yasaklanmış olsa da, şu an bazı yakın yerlerinde yüzmeye ve dalışa izin var.

Tekne turlarında, mavinin en güzel tonlarını görebileceğiniz Akvaryum Koyu, Yağlıca Koyu, Fırnaz Koyu, Maradi Adası, Sarıbelen Adası ve Berni Adası gibi yerlere denize gidebilirsiniz.

Üçağız (Kekova Batık Şehir)

Kendi aracınızla Üçağız’a (Kekova) gitmek isterseniz 31 km mesafededir. Doğa ve tarihin bütünleştiği bir dünya cenneti olan Üçağız’ın karşısındaki Kekova aynı zamanda ismini tüm bölgeye vermekte ve Akdeniz’in Türkiye’ye ait olan en büyük adasıdır.

Bölgede olağanüstü güzellikleri ve birbirine çok yakın antik kentlerini görebilirsiniz. Kekova'ya denizden ulaşım kiralanan kayıklarla yapılabilir. Kekova Adası depremlerle suya batmış bu nedenle buraya batık şehir denilmiştir.

Kekova Adası'nın karşısında Türkiye'de karada olup da karayolu ulaşımı olmayan ender güzelliklerden Kaleköy/Simena bulunmaktadır.

Kekova Adası

Bölgeye adını veren ada, Üçağız (Kale Köyü) önünde uzanan büyükçe bir adadır. Ucunda yer alan Tersane Koyu'na tekneler yerleşebilir. Burada Bizans Devri'ne ait bir kilisenin apsisi ile karşılaşılır. Kazı yapılmadığı için tarihini bilmediğimiz bu adanın her tarafı kalıntılarla doludur.

Tersane Koyu'na göre sağ tarafta denize batmış dükkânlar ile sol tarafta batık şehrin su içindeki kalıntıları görülebilir. Kıyıya takip ettiğimizde, evlerin yarısının sulara gömüldüğünü ve merdivenlerin denize indiğini görebiliriz. Ayrıca denizin içinde temeller ve ev tabanlarını da görmek mümkündür.

Kekova’yı uzaktan bakarak değil, tekne, kano ve yürüyüş yaparak yaşamalısınız.

Myra / Mira Antik Kenti –Demre

Likya ve Roma dönemlerine ait olan kentin harabelerinin çoğu alüvyon tortuların altındadır. Günümüzde Noel Baba olarak da bilinen Aziz Nicholaos 4. yüzyılda Myra'nın piskoposluğunu yaptığı ve Myra'nın Likya'nın başkenti olduğu bilinmektedir.
Myra'da kaya mezarları

Myra limanları

Aziz Nikolaos Kilisesi

Görülmesi gereken başlıca yerlerdir.
Meis Adası (Pasaport gerektirir)
Meis Adası, Kaş' a 2 km uzaklıkta Yunanistan‘ın ana karaya en uzak adalarından biridir. Yaklaşık 450 kişinin yaşadığı Meis Adası’na, dünyayla en önemli bağlantısı Kaş’tır. Yeşil pasaportla vizesiz ya da Schengen Vizesi ile ziyaret edilebilen adadan Rodos ve diğer Yunan adalarına uğrayan feribotlar vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *