Marmara adası’nda bir hafta sonu!

Tatil zamanı geldi ama güneye doğru inecek vaktiniz yok mu? Hiç dert etmeyin, Marmara Bölgesi’ne yakınsanız birbirinden keyifli birçok tatil beldesine giderek doğayla kucaklaşabileceğiniz bir tatil yapabilirsiniz. Marmara’nın incilerini sizin için derledik.

Marmara Bölgesi Tatil Rotası

Yaz tatili denildiğinde hemen herkesin aklına ilk gelen destinasyonlar Ege ve Akdeniz kıyıları olur. Ancak Marmara Denizi kıyılarında da hem kolaylıkla ulaşabileceğiniz hem de keşfedebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Hazırsanız başlıyoruz!

1- Erdek – Balıkesir

Balıkesir’in Marmara Denizi’ne kıyısı olan Erdek için ülkemizin ilk sayfiyelik yeri diyebiliriz. Ayrıca konumu itibariyle tam körfez noktasında olduğundan Marmara’nın en temiz denize sahip yerlerinin başını çekiyor. Erdek’e ulaşımda özel aracınızı yoksa da feribot ya da otobüsü kullanabilirsiniz.

Tam bir sahil kasabası tadında olan Erdek’te keyifli bir tatil için tüm bileşenler mevcut; burada denize girebilir, yeşil doğanın keyfini çıkarabilir, antik kentten çıkarılan eserlerin sergilendiği açık hava müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca Erdek’e gittiğinizde 1860 yılında dikilmiş olan ‘Anıt Ağaç’ı da mutlaka yakından görmenizi öneririz. Erdek her bütçeye hitap eden konaklama fırsatlarıyla son derece ekonomik bir tatil yapmanızı da sağlar.

Burada turistik otellerin yanı sıra butik otel ve pansiyonlarda kalabilir ya da günlük ev kiralayabilirsiniz. Erdek dönüşü leziz zeytin ve zeytinyağı alışverişi yapmayı unutmamanızı da öneririz.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

2- Avşa Adası – Balıkesir

Marmara Bölgesi’nin en popüler tatil merkezi neresi diye sorulacak olursa yanıtımız hiç kuşkusuz Avşa Adası olacaktır. İstediğiniz hem sakin hem de hareketli bir yerse bu ada kesinlikle istediğinizi size verecektir.

Avşa’nın hareketli yerinde konaklamayı tercih ederseniz popüler plajlarından denize girebilir, akşamları da renkli gece hayatını yaşayabilirsiniz. Diğer yandan sükuneti tercih edecek olursanız da bakir koylarından denize girmeyi tercih edebilirsiniz.

Buraya geldiğinizde Avşa Çarşısı’nı gezebilir, doğada uzun yürüyüşler ve piknik yapabilirsiniz. Bolca dinlenebileceğiniz adada konaklamak içinse otellerin yanı sıra ev kiralama seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

3- Marmara Adası – Balıkesir

Ülkemizin en büyük ikinci adası olan Marmara Adası, Avşa Adası’na yakın bir konumda bulunuyor.

Her köyünde kendi kumsalı bulunan adada konaklama için isterseniz pansiyon isterseniz de kiralık ev tercih edebilirsiniz.

Tertemiz havası ile sessiz sakin bir atmosfere sahip olan ada tam bir huzur köşesi! Marmara Adası’nda taze balıklardan, lezzetli zeytinyağlı yemeklerden ve mezelerden yiyebilirsiniz.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

4- Gemlik – Bursa

Muhteşem bir doğaya sahip olan Gemlik’te deniz tatilinin yanı sıra şifalı sulara sahip kaplıcalarına giderek rahatlayabilir, yemyeşil doğasında keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Ayrıca dünyanın en büyük tarih öncesi parkı olarak bilinen Arkeopark’ı da gezebilirsiniz. Ulaşımın da oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz, Gemlik’e gelmek için kendi aracınızı kullanmanızın yanı sıra otobüs ya da feribotu tercih edebilirsiniz.

Gemlik’te nerede konaklanır, diye soracak olursanız da burada her bütçeye uygun otel ve pansiyon imkanı bulunuyor.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

5- Mudanya – Bursa

İstanbul’dan feribotla kolayca yaklaşık 2 saatte ulaşabileceğiniz Mudanya’da Marmara’nın diğer sahil kasabalarından birisi.

Son yıllarda ön plana çıkmaya başlayan Mudanya’nın temiz plajlarından denize girebilir, kendine has tarihi dokusunu yakından gözlemleyebilir hemen yanı başında bulunan Trilye’yi ziyaret edebilirsiniz.

Mudanya’da nerede konaklanır diye soracak olursanız size restore edilip butik otel hizmeti veren tarihi konakları tavsiye edebiliriz.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

6- Trilye – Bursa

Mudanya’ya yaklaşık 15 dakika uzaklıkta bulunan Trilye, eski bir Rum köyüdür. Kırmızı kiremitli çatıları, kendine has tarihi mimari dokusu, dar sokakları ve sahil boyuyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Kendinizi çok iyi hissedeceğiniz Trilye’de denizin üstünde tepelikte yer alan meşhur kahvehanesinde demli bir çay içebilir, birbirinden lezzetli menüler hazırlayan balıkçılarına uğrayabilirsiniz.

Ayrıca zeytin ve zeytinyağı ile ünlü olan Trilye’den dönüşte zeytin ürünleri alışverişinizi yapmayı unutmayın.

İstanbul’a Yakın Yerler: Trilye Rotası

marmara adası’nda bir hafta sonu!

7- Erikli – Edirne

Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Erikli, dünyanın kendi kendini yenileyebilen üç körfezinden birisi olan Saros Körfezi’ne kıyıdır.

Bolca sakinlik ve bolca oksijen bulacağınız Erikli’nin incecik kumlar serili oldukça geniş plajları bulunuyor. Yemyeşil doğaya sahip olan tatil beldesinde küçük otel, pansiyon ya da kiralık evlerde konaklayabilirsiniz.

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle hafta sonları biraz daha kalabalık olabilen Erikli’ye hafta içi gelirseniz daha sakin bulacaksınızdır.

8- Enez – Edirne

Meriç Nehri’nin Ege Denizi’ne döküldüğü noktada bulunan Enez, ülkemizin en güzel sahil kasabalarından birisi. Harika bir kumsalı bulunur, son derece sakindir ve bu sakinliğin getirdiği huzurla bezelidir. Tertemiz bir denize sahip olan Enez’de bol dinlenmeli bir tatil sizi bekliyor.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

9- Karabiga – Çanakkale

Şehircilik geçmişi antik döneme uzanan Karabiga özellikle sahip olduğu ve cesurca sergilediği doğal güzellikleriyle kendinden söz ettiriyor. Biga’ya yaklaşık 20 kilometrelik mesafede bulunan Karabiga, muhteşem bir sahile sahip. Burada keyifli bir hafta sonu kaçamağı yapabilir, huzur dolu birkaç gün geçirebilirsiniz.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

10- Fıstıklı – Yalova

Marmara Bölgesi’nin en temiz denizine sahip olan yerlerinden Fıstıklı, her geçen yıl daha da yenilenerek sahil kasabası görünüme kavuştu. Armutlu’ya bağlı olan Fıstıklı’da huzur dolu bir deniz tatili yapabilirsiniz.

Kendi aracınızın yanı sıra feribot ya da deniz otobüsüyle kolaylıkla Fıstıklı’ya ulaşabilirsiniz. Denize sıfır bir konumda bulunan Fıstıklı’da her yerden kolaylıkla denize girebilirsiniz.

Deniz tatilinin yanı sıra yeşil doğasıyla da göz dolduran beldede yer alan şelaleleri gezebilir, hatta buralarda suya girerek ferahlayabilirsiniz. Yemyeşil parklarında uzun yürüyüşler yapabilir ardından piknik molası verebilirsiniz.

Otobüsle direkt ulaşabileceğiniz Fıstıklı’ya gelmek için isterseniz feribotla Yalova ya da Armutlu’ya gelerek oradan aracınızla ya da yerel dolmuşlarla geçebilirsiniz.

Ada Otelleri (Görmeniz gereken 5 büyük ada) | Avşa Adası Avsavip.com

Ülkemizde coğrafi imkanlar dahilinde birçok ada ve bu adalarda konaklayabileceğiniz ada otelleri bulunmaktadır. Türkiye’deki 4 yanı su ile kaplı adalar denince akla Balıkesir Avşa Adası ve Marmara Adası, Çanakkale Gökçeada ve Bozcaada ile İstanbul Büyükada gelmektedir.

marmara adası’nda bir hafta sonu!Büyükada

Popüler ada otelleri arasında İstanbul Büyükada otelleri yer almaktadır. Özellikle İstanbul ve çevresinde yaşayan çiftlerin odak noktası haline gelen Büyükada otellerinde fiyatlar 80 TL ile 400 TL arası değişebilmektedir.

Büyükada otellerine araştırma yapıp rezervasyon yapmanız önerilir. Büyükada’da bulunun popüler oteller; As Butik Otel, Yalı Butik Otel, Halikarnas Ada Butik Otel, Eskibağ Butik Otel’dir.

Gerek konumu gerekse popülerliği ile dikkat çeken Büyükada otelleri hafta sonlarında çiftlerin hafta sonu kaçamağı için ilgi görmektedir.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Avşa Adası

İstanbul’a 3 saat mesafedeki Balıkesir’e bağlı Avşa Adası bahar ve yaz aylarında ailelerin tatili ve çiftlerin balayı için tercihi olmaktadır. Avşa Adası otel fiyatları 100 TL ile 150 TL, apart fiyatları ise 50-75 TL arasında kişi başı fiyatlarla değişmektedir.

Popüler Avşa Adası Otelleri arasında Bahar Aqua Resort, Afissia Garden Hotel ve Altınkum Otel yer almaktadır. Bu 3 otel havuzlu olup adanın Güney cephesi Yiğitler Mevkii konumundadır.  Avşa Merkezdeki popüler tesisler ise Anı Motel, Nehir Deluxe Otel, Zeus Otel, Cane Motel’dir.

You might be interested:  Tanımlama Cümleleri Ne Tür Yazılarda Kullanılır?

Yaz aylarında açık olan otellerin haricinde Avşa Adası’nda kışın açık oteller de  yer almaktadır.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Marmara Adası

Balıkesir’in Avşa Adası’n yakın konumdaki bir diğer adası da Marmara Adası’dır. Marmara Denizi’nin güney batısı komundaki  Marmara Adası komşusu Avşa Adası’na nazaran daha sessiz ve sakindir. Adada eğlence kültürü yok denebilecek kadar azdır. Marmara Adası Dünya’da rutübeti olmayan 2 adadan biridir.

Bol oksijenle havasıve bakirliğini bozmayan Marmara Adası dışarıdan göç kabul etmemektedir. Gökçeada’dan sonra ülkemizin en büyük adası olan Marmara Adası’na bağlı bir çok tatil köyü bulunmaktadır. Avşa Adası ve Yiğitler Köyü bunlardan birkaçıdır. Mermeri ile ünlü Marmara Adası’nda yaz kış açık bir çok otelde bulunmaktadır.

Mola Butik Otel, Mermer Otel, Sunlight Otel, Ada Palas Otel adanın popüler otelleri arasında yer alır.

marmara adası’nda bir hafta sonu!Bozcaada

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada Ege ve Marmara Bölgesi’ni birleştiren kültürü ile Çanakkale’nin sevimli tatil beldesidir. Kış aylarında nüfusu düşen Bozcaada yaz aylarında turizmcilerin odak noktası olmaktadır.

Bozcaada’ya Çanakkale Geyikli’den Gestaş arabalı vapur ile ulaşım sağlanabilmektedir. Bozcaada’ya ulaşım için feribot tarife saatleri hava şartlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bozcaada kurabiyesi, Şarap üretimi, şerbet ve adaya özgü reçelleri ile meşhurdur.

Bozcaada otelleri arasında konaklama için Kalinda Otel, Posthane Otel, 19 oda Butik Otel, Ayapetro Hotel, Apollon Hotel, Bağban Otel, Hera Otel, Mavi Otel, Destina Hotel Bozcaada pansiyonları arasında Mauna Otel önerimiz olabilir.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Gökçeada

Özgün coğrafi yapısı, tarihi dokusu ile çağlara meydan okuyan Gökçeada’yı mutlaka gezmelisiniz. Buram buram tarih kokan Çanakkale’nin yaşam kenti Gökçeada’da konaklayabileceğiniz bir çok otel mevcuttur.

Anemos Hotel, Ali Baba Apart Hotel, Kayabalı Hotel, Güvercin Garden Apart, Yeni Bademli Apart Gökçeada’daki oteller arasında temizlik ve konforu ile dikkat çekmektedir.

Gökçeada’da otel fiyatları komşusu Bozcada’ya göre daha ekonomiktir.

Her karış toprağı altın olan cennet ülkemizin güzel adalarını sizler için keşfetmeye devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

marmara adası’nda bir hafta sonu!

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Marmara Adası Nerede ve Konaklama ile Detaylı Gezi Rehberi

Marmara adası, Balıkesir bölgesine bağlıdır ve Türkiye’nin ikinci en büyük adası olarak bilinmektedir.Buraya gidecekseniz eğer arabanızı almamanızı tavsiye ediyoruz.

Böylece daha iyi dinlenerek adanın tadını çıkarabilirsiniz. Marmara adasının güney kısmında Karabanlar Tepesi bulunmaktadır ve 117.19 kilometrelik bir alana hakimdir.

Ada, küçük küçük tepelik alanlar ile doludur.

Marmara Adası Hakkında Bilgiler

Halkın ise en önemli geçim kaynağı mermerciliktir. Adanın kuzey kesiminin geneli saflık oranı %90 olan mermerler ile kaplıdır.Diğer adalardan ayıran ise Marmara adasını, bitki örtüsü diğer adalar gibi zengin olsa da bu adada kızılçam ormanları vardır. Güney kesimi genelde maki bulunurken, kuzey kısmı bitki örtüsü açısından oldukça zengindir.

Antik çağlarda ise ilk yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre bu adaya ilk yerleşen halk Miletoslular olduğu ortaya çıkmıştır.

Daha sonra ise Roma döneminde Hristiyanların sürgün yerleri olmuştur. Osmanlı topraklarına ise ilk kez 15. yüz yılda girmiştir. Osmanlı toprağı olduğu zaman Türkler bu bölgeye yerleşmişlerdir.

Özellikle de Karadeniz bölgesinin halkı göç etmişlerdir bu adaya.

Ada halkı ise, şarapçılık, mermercilik, balıkçılık, zeytincilik ve bağcılık ile uğraşıyorlar. Bunun yanında Topağaç ovasında sebze ve meyve üretimleri de yapılmaktadır.

Topağaç Ovası ise turistlerin yoğun ilgi gösterdikleri bölgelerdendir.
Giderek kirlenen Marmara denizinde denize girilecek ender bölgelerdendir.

Marmara adasının hemen önünde ise Paçanoz adası, Kaşık adası, Hayırsız ada ve Avşa adası yer almaktadır.Advertisements

Marmara Adası Konaklama

Ada halkının Marmara dedikleri merkezde kalmaktansa Çınarlı mahallesi ya da Gündoğdu köyünde kalmanızı öneriyoruz. Gece en son deniz otobüsünden inmiş olsanız dahi ulaşım için dolmuş bulabilirsiniz. İskeleden çıktığınızda sağınıza dönün, Marmara çarşısı içinden geçerek hemen dolmuşları bulabilirsiniz.

İskeleye hemen hemen 250 metre mesafededirler. Taksi ile gitmek isterseniz zaten hemen iskelenin önünde bekliyorlar.

Çınarlı mahallesinde, Dostlar pansiyon Tel: 0266 895 81 30 bu pansiyon yeşillikler içindedir ve her odasında küçük bir mutfak bulunur.İkinci olarak Kadıoğlu pansiyon Tel : 0266 895 81 92, burada ise ortak kullanım olarak mutfak mevcuttur.Her iki pansiyonda kahvaltı verilmiyor, yalnız konaklama için kullanabilirsiniz.

Marmara Merkez konaklama ise, Boncuk motel: 0266 885 50 57, zeytin ağaçlarının içinde ve denize sıfır motelde iki kişilik sabah kahvaltı ve akşam yemeği dahil olarak 100 TL’dir.

Marmara Adası Resimleri

marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!
marmara adası’nda bir hafta sonu!

Marmara Adası Ne Yenir, Nerede Yenir

Mangal yapmak veya kendi yemeğini pişirmek isteyenler içinde olanaklar mevcuttur. Fakat ateş yakmak konusunda biraz kontrollü davranmanız gerekir, çünkü her yer ağaç ve ahşaplar bulunuyor.

Asmalı köyü merkeze 15. km uzaklıkta. Yeşillik içinde görkemli evleri ve sakin yaşantısı ile dikkatleri çeken Asmalı sakinleri Sürmene ve Bulgaristan göçmenleridir.

 • Her an taze balık bulabileceğiniz restoranlar sizlere ev yemeklerini de tattırıyor.
 • Marmara Adasında Bulunan Lokantalar
 • Aba Hotel – Restoran: 0266 885 52 71 Marmara
  Ababurnu Marmara: 885 57 77
  Alaattin Gürses: 885 56 81
  Birol: 885 56 96 Marmara
  Birsen: 885 50 93 Marmara
  Bursalılar: 885 59 20 Marmara
  Et Mangal: 885 59 78 Marmara
 • Gondola: 895 50 45 Çınarlı

Marmara Adası

19 Temmuz 2009 · Zehra Arslan

Marmara Adası Balıkesir’e bağlı ve Türkiye’nin ikinci büyük adası. Buraya giderken arabanızı almamanızı tavsiye edebilirim. Bu şekilde daha iyi dinlenip adanın tadını çıkarabilirsiniz. Dolmuşlar biraz seyrek ancak her yere gitme şansınız var. Ada’ya Istanbul’dan gitmek için IDO seferlerini kullanmak en ideal yol.

Yaz döneminde ve özelliklede hafta sonları her yarım saatte bir deniz otobüsü var. Kalkış yeri ise Bostancı ve Yenikapı. Yolculuk Bostancı’dan yaklaşık 3.5 saat civarında sürüyor. Deniz otobüsü biletleri, uçak biletlerinin bu kadar ucuz olduğu günümüzde biraz pahalı geliyor açıkcası.

2009 yılı fiyatı gidiş, dönüş bir kişi 90 TL.

Marmara Adası’na gitmek için daha uygun bir yol denemek isterseniz otobüsle Tekirdağ’a gidip buradan özel işletmeye ait teknelerle adaya gidebilirsiniz.

Tekirdağ- İstanbul bilet fiyatı yaklaşık 20 TL (2009 yılı fiyatı) oradan tekneye vereceğiniz ücret ise 15 TL (2009 yılı fiyatı) . Gidiş, dönüş toplamda 20 TL daha az ödemiş oluyorsunuz.

İstanbul Seyahat, feribot saatlerine göre İstanbul – Tekirdağ arası sefer düzenliyor. Tel: (0212) 658 2626

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Marmara Adası’nın hemen önünde, Hayırsız Ada, Paçanoz adası, Kaşık Adası, Ekinlik Adası ve Avşa adası yer alıyor. Bu adaların bazılarında yerleşim yok. Küçük Bodrum denen Avşa adasına buradan tekne turu ile gitmek mümkün.

Marmara adasında 6 adet merkez var, Topağaç Köyü, Gündoğdu Köyü, Saraylar Köyü, Çınarlı Mahallesi, Asmalı Köy, Marmara Beldesi. Eskiden adada bol miktarda geyik mevcutmuş ancak bugün maalesef geyiklerden eser kalmamış.

Orman alanlarında ise nadirde olsa dağ tavşanı görmek mümkün.

Adalıların, Marmara dedikleri merkezde kalmaktansa Çınarlı Mahallesi veya Gündoğdu Köyünde kalmanızı tavsiye ederim. Gece en son deniz otobüsünden inmiş bile olsanız ulaşım için dolmuş buluyorsunuz.

İskeleden çıkıp sağa döndüğünüzde Marmara çarşı içinden geçip dolmuşları göreceksiniz. İskeleye yaklaşık 300 metre mesafedeler. Taksi ile gitmek isterseniz hemen iskelenin önünde bekliyorlar ancak fiyatları yüksek.

Çınarlı ve Gündoğdu merkeze yaklaşık 4-5 km mesafedeler. Dolmuş fiyatları kişi başı 2,5 TL (2009 yılı fiyatı).

marmara adası’nda bir hafta sonu!

İstiklal savaşından sonra Marmara Adası’nda yaşayan Rumların yerine Türkler yerleşmiş. Rivayete göre savaş kazanıldıktan sonra komutan çavuşa, köyüne gidip buraya yerleştirmek üzere tanıdık ve akrabalarını getirmesini istemiş. Karadenizli olan çavuş Trabzon ve Rize’den tanıdıklarını adaya getirmiş.

You might be interested:  Başakşehir Nasıl Tur Atlar?

Bugün adanın büyük bir çoğunluğunu buralardan gelen insanlar oluşturuyor. Bölgelere göre adada yerleşim değişiyor. Çınarlı mahallesine (burası köyken mahalleye çevrilmiş) çoğunlukla Trabzon ve Rize bölgesinden gelen insanlar yerleşmiş.

Çınarlı’da bulunan, Rumlar’dan kalma set set üzüm bağları maalesef yok edilmiş, eski Rum evlerinden de eser kalmamış.

Çınarlı’nın eski muhtarı Ali Yılmaz Aydoğan ile yaptığımız görüşmede kendisi adanın İnebolu evleri gibi çok güzel sundurmalı ahşap evleri olduğunu bildirdi. Evlerin yok edilmiş olması turizm ve tarih açısından büyük kayıp.

4 Ocak 1935 yılındaki büyük Marmara depremide birçok evin hasar görmesine ve yıkılmasına sebep olmuş. Bu depremde hasar gören evlerde daha sonra yıkılmışlar. Bugün maalesef Çınarlı’da tam olarak ayakta kalmış görebileceğiniz bir tarihi eser yok.

Ali Yılmaz bey adanın gelişmesini engelleyen bir takım insanlardan dolayı da bazı hizmetlerin önünün kesildiğini belirtti. Herşeye rağmen meydanda büyük çınar ağaçları hala yerinde duruyor. Bir tane devasa gövdeli ve çok kollu çınar ağacının üzerinde dikim yılı 1001 yazısı asılı.

Burada çınar ağaçlarının altındaki çay bahçesinde oturup çay içmek gerçekten çok keyifli.

Marmara Adası’nda hiç nem yok bunu hemen fark edebiliyorsunuz. Bunun nedeni Saraylar Köyündeki mermer. Mermer adadaki tüm nemi alıyor. Çınarlı’da küçük bir müze var burada kazılarda bulunan Arkeolojik eserler sergileniyor. Çınarlı mahallesi konaklamak için ideal bir yer kalcağınız tüm otel ve pansiyonlar denize en fazla 100 metre mesafede.

Çınarlıya gelirken denize sıfır noktasında Manastır denen bir bölge var. Eskiden deniz kenarında bir manastır varmış maalesef bugün küçük bir parça duvardan başka hiçbir şey kalmamış. Burada küçük sakin bir koy ve güzel bir tesis var. Burada konaklama yapmakta mümkün.

Ancak araçsız gelip buradan bir yere gitmek istediğinizde, yaklaşık 500 metrelik yokuş yolu çıkıp dolmuşa binmeniz gerekiyor.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Marmara Adası’nda bir başka ideal mekan Gündoğdu Köyü. Bu köyde yerleşenlerde Kastamonu’dan (İnebolu,Cide) gelmişler. Burada nadirde olsa birkaç Rum evi görmeniz mümkün.

Sokaklar antik çağlardan görmeye alıştığımız gibi mermer kaplı, oldukça ihtişamlı duruyorlar. Köyün iç kısımlarında yine mermerle kaplı bir meydanda eski bir çeşme var. Bu köyde bir tenis kortu ve voleybol sahası mevcut.

Yaz aylarında burada spor turnuvaları düzenleniyor.

Gündoğdu Köyü’nün kendine ait bir web sayfası bile var gundogdukoyu.com, buradan bu turnuvaları takip edip o dönemlerde tatilinizi burada geçirerek eğlenceye dahil olmak isteyebilirsiniz.

Gündoğdu Köyü, meşhur Marmara Birlik zeytinlerinin toplandığı köylerden bir tanesi bu köyün yanısıra Topağaç Köyü, Çınarlı Mahallesi ve Asmalı Köyü’nde de zeytin yetiştiriliyor. Halkı oldukça güleryüzlü ve samimi tavırlar sergiliyor.

Deniz kenarında oturabileceğiniz bir kaç güzel çay bahçesi mevcut.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Saraylar Köyü meşhur Marmara mermerlerinin çıktığı ve çıkmaya devam ettiği yer. Röportaj yaptığımız Ali Yılmaz bey günlük ekonomik hasıla olarak Saraylar’ın Türkiye’de birinci sırada olduğunu belirtti.

Buradan çıkan mermerler Ayasofya, ve Aya İrini’nin sütun başlıklarında kullanıldığı gibi tarih sayfalarında önemli yerler almış birçok başka yapılarda da kullanılmış.

Mermerleri taşıyabilmek için Saraylar Köyünde bir liman bulunuyor.

Eskiden dinamit kullanarak %70 kayıpla alınan mermer bugün kesme tekniği ile kalıp halinde çıkarılarak %30 kayıpla alınmaya başlanmış. Bu %30’luk kesimde çini fayans yapımında değerlendiriliyormuş. Bunu duymak sevindirici.

Saraylar Köyünde MÖ 200 yılına ait olduğu tahmin edilen lahit mezarlar var. Bunlar bugün koruma altına alınmış durumda.

Saraylar mermer ocakları ve yarım kalmış heykellerin sergilendiği açık hava müzesi ile görülmeye değer ilginç bir köy.

Asmalı Köyü geçimini zeytincilik ve balıkçılıktan sağlıyor. Rumların yaşadığı dönemde bir çok asma bahçesi olan ve şarapçılık yapılan bu köydede maalesef üzüm bağları yok edilmiş. Turizme kısmen açık olan bu köyde bir kaç tarihi Rum evi kalmış.

Burada Rum evleri yıkılarak yerlerine çirkin görünüşlü beton evler dikilmiş. Bu köyde genelde Trabzon, Sürmene ve Bulgaristan’dan göç etmiş Türkler yaşıyor.

Köyde konaklamak mümkün ancak az sayıda pansiyon olduğu için gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Topağaç köyü sakinleri Selanik göçmenleri ve Karadenizlilerden oluşuyor. Merkeze olan uzaklığı sadece 10 km. Geçim kaynağı yine zeytincilik ve balıkçılık. Topağaç Köyü ayrıca Marmara Adası’nın en uzun sahil şeridine sahip olan köy.

Marmara Adası’nda ne yenir?

Marmara Adası’nda ne yenir derseniz yöresel olarak özel bir yemek yok ancak Çınarlı Mahallesindeki dondurmacıdan mutlaka ama mutlaka dondurma almalısınız.

Özelliklede sakızlı dondurmayı denemenizi tavsiye ederim. Adada az kalan üzüm bağlarından çıkan üzümler koruk suyu diye satılıyor. Çınarlı Mahallesinde koruk suyunun en lezzetli olduğu yer Ayşin Cafe.

Bu işletmenin sabah kahvaltısıda oldukça zengin ve sadece 5 TL.

Marmara Adası Konaklama

Marmara Adası konaklama için bir çok seçenek sunuyor. Köylere göre konaklanacak birkaç yer tavsiye edebilirim. Çınarlı mahallesinde, Dostlar Pansiyon Tel 0266 895 81 30, burası yeşillikler içinde ve her odada küçük bir mutfak bulunuyor, banyo tuvalet odanın içerisinde.

İkinci alternatif Kadıoğlu Pansiyon (tel: 0266 895 8192) burada da ortak kullanımda olan iki mutfak mevcut. Banyo ve tuvalet odanın içinde. Her iki pansiyonda da kahvaltı verilmiyor sadece konaklamak için kullanabilirsiniz, fiyatlarıda bu oranda makul.

İki kişi 40 TL (2009 yılı fiyatı).

Biraz daha konfor ararsanız hemen deniz kenarında Viking Motel’i (tel: 0266 895 80 87) tercih edebilirsiniz. Burada 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 80 TL (2009 yılı fiyatı).

Gündoğdu Köyünde konaklama: Bayraktar Pansiyon (tel: 0532 245 6679), Nadide Peker  (tel: 0535 826 0136), Zeliha Hn. (tel: 0266 891 1099).

Marmara merkezde konaklama: Boncuk Motel (tel 0266 885 5057). Zeytin ağaçları içinde denize sıfır motelde 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil konaklama 100 TL (2009 yılı fiyatı).
Ada Palas otel tel 0266 885 50 07, Şato Motel tel 0266 885 5003, Devran Motel (tel 0266 885 5433), Aba Motel (tel: 0266 885 5271).

Marmara Adası’nda yaban hayatı – H. Can Yücel

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Deniz Samuru Fotoğraf: Thomas O'Malley (https://www.doi.gov/blog/12-facts-about-otters-sea-otter-awareness-week)

Marmara Adası’nın bu sessiz ve sevimli canlılarını yeniden özgürce ada kıyılarında yüzerken gözlemleyebilmeyi diliyor, makalemi yazım aşamasındayken 21.05.2018 günü sonsuzluğa uğurladığımız namı diğer Lodos İbrahim (Pala)’e ithaf ediyorum.

Ada deyince ilk öce akla temiz ve rutubetsiz havası, sürekli akıntının etkisiyle temiz kalan denizi ve çınar ağaçlarının insanı miskinleştiren serin gölgelikleri gelir.

Birçokları yazdan yaza gelerek 117 km2’lik yüzölçümüne sahip Türkiye’nin ikinci büyük adası olan Marmara’yı yaşayamadan şehrin gri ve kaos ortamına geri dönüyor.

Oysa ada, deniz kenarında tüketilen balık ve rakıdan, güneş altında saatlerce yatıp derimizi koyulaştırmaktan çok daha fazlasını verebilecek potansiyele sahip.

Doğa yürüyüşleri, kaya tırmanışları ve fotoğraf tutkunlarının yılın 365 günü farklı güzellikte batan güneş manzarasını görüntüleyebileceği koylara ve tepelere sahiptir. Hal böyle iken, dört tekerlekli egzoz gazı ile dünyamızı kirleten araçlarımızdan bir an için kurtulup Ada’nın dağlarına kendimizi bıraksak, kuytuluklarına saklanmış nice güzellikleriyle gelenleri bağrına basacak.

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Deniz Samuru : Kenai Fjords National Park in Alaska. Photo by Anne LanganFotoğraf kaynak: https://www.doi.gov/blog/12-facts-about-otters-sea-otter-awareness-week

Zengin tabiat yapısı, meşe, kestane, çınar ağaçlarının sardığı, makiliklerle kaplı adanın dağları, koynunda hatırı sayılır bir yaban hayatı da barındırmaktadır. Ada Tavşanı başta olmak üzere, keklik, çulluk vb. av hayvanlarının yanı sıra, koruma altındaki Puhu Kuşu, sayıları tam bilinmemekle birlikte Tilki ve 5-6 gruptan oluşan Yılkılar (özgür at) özgürce dolaşırlar.

You might be interested:  Otel Denetimlerini Kim Yapar?

Ada Tavşanı; gri renkli bir cins Avustralya tavşanıdır. 19.yy. ikinci yarısında İstanbul’daki İngiliz aileler yaz aylarında Marmara Adası’na gelip tatil yaparlarmış. Avustralya’dan getirilen ada tavşanlarını kafesle Marmara’ya getirip beslerlermiş. Bu hayvanın eti çok lezzetliymiş ve zaman zaman kesip yemeklerinde kullanırlarmış.

Evlerinde kaldıkları Rum ailelerin bahçelerinde bunları üretmeye çalışırlarmış. Besi tavşanları bazen üretim alanlarından kaçarak gözden kaybolurmuş. Her yaz bu geliş gidişler tekrarlandığı gibi tavşan üretme işlemine de devam edilirmiş. Bugün ada dağlarında ve alçak tepelerde görülen gri kırçıllı renge sahip bu tavşanlar doğal ortamda hızla üremişlerdir.

Zaman zaman sayılarında azalmalar görünse de hatırı sayılır bir popülasyona sahiptirler.

Çernobil Nükleer felaketinden sonra sayıları oldukça azalan ada tavşanları günümüzde hala avlanmaktadır. Asmalı Köyü tepelerinden ‘Kastırela Manastırı’na kadar olan bölge yoğun görüldükleri yerlerdendir. Dağlarda gezen küçükbaş hayvan sahipleri ve avcılardan edindiğim bilgiye göre adada rastlanılan Tilki; koyu sarı-kızıla çalan renktedir.

İnsan gördüğü anda ise bulunduğu ortamı hızla terk ettiğinden, yakınına kadar sokulmak pek mümkün olamamıştır. Ada geniş yeşil alanlara ve su kaynaklarına sahiptir. Bu sayede göçmen kuşların yüzyıllardır durup dinlendiği bir yer olagelmiştir. Örneğin göç mevsiminde kafilelerle dalga dalga ilerleyen Pelikan sürülerinin geçişleri izlenebilir.

Kunduz Söylencesi;

marmara adası’nda bir hafta sonu!

Tekirdağ’da görüntülenen Su Samuru 27.06.2017 (https://www.ntv.com.tr/turkiye/tekirdagda-su-samuru-bulundu,_cnGOQ9s9UqRTVnyoasqbg)

Bütün bu canlı çeşitliliği içinde bir Kunduz avı söylencesi vardı ki, bana hep ilginç gelmiştir. Marmara Adası’nda balıkçılık yüzyıllardır en önemli geçim kaynaklarından birisidir.

1970’li yılların sonuna kadar ‘Kılıç Balığı’ avcılığının dahi yapıldığı bu sularda, Akdeniz Foku’nun yaşadığını bilimsel çalışmalardan ve halkın anlattıklarından az çok bilmekteyiz. Ancak bazı ailelerin geçimlerini kara avcılığı yaparak sağlamakta olduğunu ve kunduz avcılığı ile iştigal ettikleri de dilden dile aktarılmaktadır.

Mesela; Hasan Savran’ın Günaydın Gazetesi’ndeki köşesine de taşıdığı Ada tavşanının kasaplarda kilosu 7.5 liradan satıldığı haberi bunu kanıtlar niteliktedir.

Görsel bir materyale sahip olmamakla birlikte sanki tek bir ağızdan çıkmışçasına ‘Kunduz’ avından bahsediyordu konuştuğum tüm Marmaralılar. Bu kunduz hikayesini çözmeye kararlıydım. Fakat araştırmalarım beni bir başka canlıya, Su Samuru (Lutra) veya (Sea Otter) Deniz Samuru’na doğru yöneltti.

Marmara Adası Otelleri

Marmara Adası Otelleri

Plajlar ve Koylar: Yaz tatillerinde Marmara Bölgesi’nin en çok tercih edilen noktaları arasında yer alan Marmara Adası, plajları ve koyları ile ön plana çıkmaktadır. Adanın popüler plajları arasında Çınarlı Köyü Plajı, Manastır Plajı ve Şifalı Su Plajı yer almaktadır. Birbirinden güzel koylar ise Aba, Kayaburnu ve Manastır koylarıdır. 

Doğal Güzellikler: Marmara Adası, deniz tatilleri için oldukça elverişli bir yer olmakla birlikte, adanın köyleri doğal güzellikleri ve gezilecek alanları ile dikkat çekmektedir. Marmara Adası tatiliniz sırasında mutlaka görmeniz önerilen köyler, Çınarlı Köyü, Gündoğdu Köyü, Asmalı Köyü, Topağaç Köyü ve Saraylar Köyü’dür. 

Marmara Adası’nda Yapılacak Aktiviteler

 • Marmara Adası, plajları ve koyları ile misafirlerine keyifli bir yaz tatili vadetmektedir. Bu nedenle adada yapılabilecek en güzel aktivite, koylarını keşfetmek ve plajlarında yüzme olmaktadır. 
 • Plaj ve koyları bu kadar ünlü bir adada yüzmenin yanı sıra su sporları ile ilgilenmeniz de mümkündür. 
 • Adanın en keyifli aktivitelerinden biri yürüyüştür. Tüm adayı yürüyerek dolaşabilir, şirin sokaklarında birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilir ve sahilde gün batımını izleyebilirsiniz. 
 • Adanın kızılağaç ormanları arasına karışarak, trekking turları yapabilirsiniz. 
 • Çınarlı Köyü, Topağaç Köyü, Saraylar Köyü, Asmalı Köy ve Gündoğu Köyü'nü gezebilir, köy halkı ile sohbet edebilir, her köyün kendine has yaşam biçimine tanıklık edebilirsiniz. 
 • Balık avı için tekne kiralayıp, denizle iç içe bir gün geçirebilirsiniz. 
 • Küçük teknelerle düzenlenen özel ada turlarını inceleyebilir ya da büyük teknelerle eğlenceli bir organizasyona dönüşen ada ve koy turlarında yerinizi alabilirsiniz. 
 • Marmara Adası’nın denizini, koylarını ve tüm doğal güzelliklerini keşfettikten sonra, 15 dakikada ulaşabileceğiniz Avşa Adası’na geçerek, Altınkum, Tavşanlı ve Kadınlar plajı başta olmak üzere adanın pek çok yerinden denize girebilir, Yiğitler Köyü ve Türkeli Köyü’nü gezebilirsiniz. 
 • Marmara Adası’ndan yakın mesafede yer alan Erdek’e geçerek, Kyzikos Antik Kenti, Seyit Gazi Tepesi, Kirazlı Manastırı gibi kültürel bir tarih gezisi yapabilir ve Ocaklar Plajı, Kurbağalı Plaj ve Çuğra Plajı’nda denize girebilirsiniz. 

Marmara Adası Festivalleri

Marmara Adası’nda eğlenceli yaz tatillerini renklendirecek organizasyonlar da oldukça dikkat çekmektedir. Adanın en popüler festivali ise Marmara Adası Kamplı Bisiklet Festivali olurken, her yıl Ağustos ayında düzenlenmektedir. 

Marmara Adası’nda Neler Yenilir?

Adada tadabileceğiniz lezzetlerin başında yiyecek çeşitlerinden önce mis kokulu Adaçayı yer almaktadır. Zeytin ağaçları ile kaplı adanın popüler bir diğer lezzeti ise zeytinleri ve zeytinyağıdır.

El yapımı koruk limonata da adanın meşhur içecekleri arasında yer alırken, gece açması ise adanın klasiği olmuştur.

Yaz aylarında mutlaka tatmanız önerilen lezzetler, taze meyvelerle hazırlanan doğal ada dondurması olurken, ana yemek seçeneklerinde ise deniz ürünleri ön plana çıkmaktadır. 

Marmara Adası’ndan Ne Alınabilir?

Adanın meşhur zeytinleri ve zeytinyağı en meşhur yöresel ürünleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Mermer işlemeciliğinin oldukça geliştiği adada, küçük mermerlerden üretilen takı ve aksesuar çeşitleri ve hediyelik ürünler de oldukça dikkat çekmektedir.

Adanın meşhur adaçayını alarak, evinizde her demlediğinizde tatilinizin huzur dolu anlarını anımsayabilir, denizden çıkarılan deniz yıldızı, deniz kabuğu gibi birbirinden güzel ürünlerle evinizin bir köşesini süsleyebilir ya da dostlarınıza bu ürünlerden hediye edebilirsiniz. 

Marmara Adası’nda Gece Hayatı 

Marmara Adası’nda akşamlar genellikle sahil kenarında geçmektedir. Sahil kıyısında hizmet veren restoranlar rakı balık için tercih edilirken, zaman zaman bu restoranlarda canlı müzik hizmeti de verilmektedir.

Birol Restaurant ve Birsen Restaurant adanın akşam saatlerinde tercih edilen mekanları arasında yer almaktadır. Gece boyu içkisini yudumlayıp dans etmek isteyen misafirler içinse Prokornisos Disko önerilmektedir.

 

Marmara Adası’na Nasıl Gidilir?

Marmara Adası’na deniz yolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Adaya İstanbul, Tekirdağ ve Erdek ilçesinden ulaşım mümkündür. Tekirdağ ve Erdek’ten arabalı vapur ve yolcu vapurları hizmet vermektedir.

Erdek’ten ayrıca BUDO’ya bağlı deniz otobüsleri, İstanbul’dan ise İDO deniz otobüsleri yer almaktadır.

Tekirdağ’dan ulaşım süresi ortalama 2 saatken, İstanbul’dan Marmara Adası'na ortalama 2 saat 30 dakika sürmektedir. 

Marmara Adası Otel Seçenekleri

Gökçeada'dan sonra Türkiye'nin 2. büyük adası, Marmara Denizi'nin ise en büyük adası olan Marmara Adası Balıkesir'e bağlı tatil merkezlerinden biridir.

Birçok büyük şehre yakın olması ise hafta sonu kaçamaklarının da adresi olan Marmara Adası'nda şehrin gürültüsünden ve stresinden uzak birkaç gün geçirebilirsiniz.

Aileniz, çocuklarınız ve sevdiklerinizle tercih edebileceğiniz konforlu Marmara Adası otelleri sıcak ve samimi bir atmosferde konuklarını ağırlamak için bekliyor.

Marmara Adası oteller açısından her kesime ve bütçeye hitap eden tesisleri barındırıyor.

Marmara Adası otelleri arasından sadece oda konseptleri ile hizmet veren Marmara Adası pansiyonlar ise en uygun fiyatlara sahip konaklama seçeneklerindendir.

Pansiyon dışında apart otel, butik otel ve tatil köyü olarak hizmet veren Marmara Adası otelleri yarım pansiyon, oda kahvaltı gibi çeşitli konseptlerde ağırlamaktadır.

Güzel bir hafta sonu geçirmek için tercih edebileceğiniz Marmara Adası'nda huzurlu atmosfer ve tertemiz plajlar sayesinde tüm stresinizden de arınabilirsiniz. Marmara Adası otelleri ayrıca doğa ile iç içe konumda açık havuz, restoran, otopark gibi ihtiyacınız olan her olanakları ile de her yaz yerli ve yabancı turistlerin tatil rotalarından biri oluyor.

Sizler de sakin bir yaz tatili için uygun fiyat ve konforlu konaklama imkanı sunan Marmara Adası otelleri arasından seçiminizi yaparak erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *