Fiji adalarında gezilecek yerler

Fiji Adaları Cumhuriyeti Pasifik’in güneyinde tam 322 ada ve 522 adacıktan oluşuyor. Bu adaların 215’inde yerleşim bulunmuyor, ıssız. Fiji’de en düşük hava sıcaklığı 22, her zaman sıcak bir iklimi var.

Fiji’de gezinirken yerel halkı folklorik kıyafetleriyle görebilirsiniz, o kadar cana yakın, konuksever ve aynı zamanda saygılı ve sakinler ki, insanda meditasyon etkisi yaratıyorlar. Halkın sakinliği, mütevazı hayat felsefesi ve doğayla iç içe yaşamı sizi yaşadığınız kentin stres ve karmaşasından çok uzaklara götürüyor.

En yalın haliyle yemek, içmek, çalışmak ve eğlenmek üzerine kurulu sade hayatlar, bugün birçoğumuzun bunca koşuşturma içinde aslında varmak istediğimiz, başlangıç noktası gibi görünüyor.

fiji adalarında gezilecek yerler

Okyanus mavisi, orman yeşili, palmiye ağaçları, ipek gibi kumsalları, mercan kayalıkları, tertemiz şelaleleri, rengarenk balıkları Fiji’nin DNA’sını oluşturuyor.

Kalabalık, yoğun, stresli iş yaşamınızdan bunaldığınızda; “Sakin, doğayla iç içe bir adaya gitsem ve sadece okyanusun sesini dinlesem, palmiye ağacının gölgesinde bir hamakta gözlerim hep sahil ve ormanı izlese…” diye hayal kurduğunuz yerin tam karşılığı Fiji!

fiji adalarında gezilecek yerler

Fiji’de Gezilecek Yerler

Başkent Suva ve Nadi kentleri Fiji’nin en hareketli destinasyonları. Gardens of the Sleeping Giant: Nadi’de yer alan, özel çamur banyosu yapabileceğiniz, iki binin üzerinde orkide ve tropikal bitkinin yer aldığı bu büyük bahçede doğayla iç içe bir yürüyüş yapabilirsiniz.

fiji adalarında gezilecek yerler

Thurston Bahçeleri

Suva’da bulunan Thurston botanik bahçesinde orkide, zambak ve binden fazla çiçek ve bitki türünü görebilirsiniz. İçindeki saat kulesi ve düzenli yürüyüş parkurlarıyla Fiji’nin yeşil doğasını yaşayabilirsiniz.

fiji adalarında gezilecek yerler

Fiji’de Nerede Kalınır?

 1. Castaway IslandÖzellikle balayı için önerilen Castaway resort, Fiji’nin muhteşem doğasıyla iç içe bir tatil sunuyor.

  Castaway’de kusursuz konaklamanın yanı sıra ayışığı altında denizin üzerinde romantik akşam yemekleri yiyebilir, Mamanuca adalarına cruise turu yapabilir, Fiji’ninin kusursuz doğasının tadını çıkarabilirsiniz.castawayfiji.

  com

 2. Yasawa ResortFiji dilinde cennet anlamına gelen 15 sözcük yer alıyor ve Yasawa bunlardan ilki! Yeryüzündeki cennet Yasawa Island resort, palmiyeler arasında gizlenmiş 18 özel bungalow’u,10 özel plajı, sahildeki spa merkezi, rengarenk mercanlarıyla Yasawa Resort “cennet”i yaşamak için iyi bir tercih olabilir…yasawa.com
 3. Sheraton Denarau VillasDenarau Island’da yer alan Sheraton, tam anlamıyla Fiji’yi yaşamak isteyenler için ideal.sheratondenarauvillas.com

fiji adalarında gezilecek yerlerfiji adalarında gezilecek yerlerfiji adalarında gezilecek yerler

Etiketler: fiji, seyahat, gezi, Thurston Bahçeleri, fiji adaları

Fiji-Issız Adaların Buluşma Mekanı

Bugüne kadar ıssız adalarla ilgili birçok film, dizi izledik, birçok kitap okuduk. Televizyon programlarında ıssız adada yaşamanın nasıl bir şey olabileceğini gördük, “Ben olsam…’’lı cümleler kurduk. Şimdi, ıssız adaya giderken yanınıza alacağınız üç şeyi düşünme vakti. Çünkü Fiji’de bulunan 322 adanın 106’sı ıssız ve doğal yaşam, gözle görülebilecek kadar uzağınızda.

Yaklaşık bir yüzyıl boyunca İngiliz kolonisi olan Fiji, 1970 yılında bağımsızlığını ilan etmiş, Okyanusya’da bulunan ve adalardan oluşan bir ülke.

Yakın tarihinde yaşadığı birçok karışıklık, ülkenin turizmini olumsuz etkileyen bir durum olsa da Fiji Hükümeti fiyatları düşürüp turistlere cevap vermiş.

Evet, belki Fiji’de gideceğiniz adalar bahsettiğimiz ya da şu ana kadar izlediklerimiz gibi ıssız değil ama bir kısmı ıssız adalardan oluşan bu ülkenin havasını solumadan, eşsiz plajlarını, doğal harikalarını görmeden de olmaz.

fiji adalarında gezilecek yerler

Gidelim de nasıl gidelim?

Vize bir şekilde gidebileceğiniz Fiji’ye gitmek çok kolay dersek yalan söylemiş oluruz. Ülkeye gidebilmek için neredeyse bir gününüzü (evet, burada 24 saatten bahsediyoruz.) gözden çıkarmanız gerekiyor. Eğer Nadi’ye ulaşmak istiyorsanız Seul üzerinden bir aktarmayla şehre varabilirsiniz.

Seçiminiz başkent Suva’dan yanaysa ulaşımınız biraz daha zor; iki ya da üç aktarmayla, bunun yanında 21-26 saat arası yolculuktan sonra varacağınız şehir, anlaşılacağı gibi üç, dört günlük bir tatil için uygun bir nokta değil. Ayrıca aktarmalar için uzun bekleme süreleri de bu upuzun yolculuğu daha çok uzatacak bir etken.

Son olarak da bilet fiyatlarının biraz pahalıya mal olacağını da eklemek isteriz.

Nereleri gezelim?

Uzun bir yolculuktan sonra artık Fiji’desiniz. Bu ülkede mutlaka görmeniz gereken şehirler Nadi ve başkent Suva. Başkente, Fiji’nin havaalanının de bulunduğu bir başka şehri Nadi’den de ulaşabileceğiniz gibi direkt Suva’ya da uçabilirsiniz. Keşfedilecek doğal güzellikleri ve gezilecek mekanlarıyla Suva ve doğa harikalarıyla Nadi sizi bekliyor.

Sokaklarda Fiji’nin kültürünü canlı olarak görebileceğiniz, müzelerde tarihi dokuyu içinize çekebileceğiniz, ormanlarında doğanın eşsiz güzelliklerini keşfedebileceğiniz başkent Suva’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Fiji Museum
 • Government Buildings- Parliament
 • Sacred Heart Cathedral
 • Colo-I-Suva Forest Park
 • TappooCity
 • Albert Park

Nadi’nin, Suva’dan daha renkli ve daha dolu bir şehir olduğunu söylemek mümkün. Turizmin kalbinin burada atması da bu durumda önemli rol oynuyor. Nadi’de rüya gibi bir tatil geçireceğinize emin olabilirsiniz. Zaten yaptığınız uzun yolculuktan sonra bu sizin hakkınız. İşte, Nadi’de gezip görmeniz, gidip dinlenmeniz gereken yerler:

 • Sabeto Hot Springs and Mud Pool
 • Gardens of the Sleeping Giant
 • Sri Siva Subramaniya Temple
 • Denarau Beach
 • Subar Maniya
 • Navala Village

fiji adalarında gezilecek yerler
fiji adalarında gezilecek yerler
fiji adalarında gezilecek yerler

Ne yiyip içelim?

Adaların oluşturduğu Fiji’de balık, pirinç, ekmekağacı meyvesi ve hindistan cevizinin mutfakta önemli bir yeri var.

Ülkede mutlaka denemeniz gereken yerel tatlar arasında kokoda, paulsami, vutu, ananaslı bake ve tatlı patates var. Bunlar dışında ülkenin tropikal meyvelerini de kesinlikle denemenizi öneririz.

Fiji’de bol bol Hint ve Uzak Doğu mutfaklarına özgü lezzetler sunan restoranlarla da karşılaşabilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Doğayla iç içe geçecek bu tatilde eğlenme şeklinizde doğa odaklı oluyor. Suva’da doğal yaşam turlarına katılabilir, ilginç deneyimler edinebilirsiniz. Nadi ise Suva’yı eğlence konusunda da geçiyor.

Şehirde sörf, dalış, vahşi yaşam aktivitelerine katılma imkanınız var. Ayrıca iki şehirde de helikopter turuna katılmanızı ve Fiji adalarını bir de gökyüzünden görmenizi öneririz.

Gece hayatının da tadına bakmak isterseniz Suva’da Down Under Pub’a; Nadi’de ise Ice Pub’a gidebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Fiji’de çok uygun fiyatlara konaklayabilme imkanınız olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Suva, ülkenin daha çok iş ağırlıklı merkezi olduğundan konaklama fiyatları biraz daha pahalı ama Suva’da da yüksek konaklama bütçeleri ayırmanıza gerek yok.

Hizmetinden memnun kalabileceğiniz, başkent Suva’da önerebileceğimiz konaklama seçenekleri arasında Grand Pacific Hotel, Five Princes Otel ve Tanoa Plaza Suva var.

Nadi’de tercih edebileceğiniz oteller ise Tokatoka Resort Hotel, Bluewater Lodge ve Travellers Beach Hotel.

Alışveriş için nereye gidelim?

Fiji’de halkın el yapımı olarak yapmış olduğu yerel eşyalar size mükemmel hediyelik ürün seçenekleri sunuyor.

Bunların dışında pazarlara gidip yerel halkın kültürünü daha yakından tanıyabilir, taptaze tropikal meyvelerden satın alabilirsiniz.

Suva’da Municipal Handicraft Centre ve Suva Flea Market; Nadi’de ise Nadi Produce Market uğramak isteyeceğiniz noktalar olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Fiji, genel olarak Hıristiyan bir toplum. Pazar günleri ibadet günü olduğundan bazı dükkanları kapalı görebilirsiniz.
 • Ülkede bisiklet çok popüler. Bisikletle şehirde bir tur atmak hoş bir deneyim olabilir.
 • Yerli halkın bulunduğu yerlere giderken omuzlarınızın kapalı olması gerekiyor. Bunun yanında kısa şort da giymemelisiniz.
 • Ülkeye gitmek için en uygun aralık mayıs ve ekim ayları arası.
 • Önemli Bilgiler
 • Başkent: Suva
 • Konuşulan Diller: İngilizce, Fijice, Hintçe
 • Para Birimi: Fiji Doları
 • Saat Farkı:+9
 • Telefon Kodu: +679

Summary

Tropikal Adalar Cenneti: Fiji Gezi Rehberi

Fiji, tek kelimeyle bizim kartpostallarda gördüğümüz manzarayı ayaklar altına seren büyüleyici bir adalar topluluğu. Google’a Fiji yazıp görselleri tıklarsanız ne demek istediğimi çok daha iyi anlatmış olurum. 1950 yıllarına kadar bölgeyi ziyaret eden cruise gemileri sadece uzaktan adaları izleyebiliyordu. Şimdiyse baştan bu adaların hepsi bir turist cenneti. Tabi yeteri kadar bütçeniz varsa!

Ne zaman Fiji kelimesini duysam gözlerimin önüne, üzerinde beyaz kumlu plajından denize doğru uzanan hindistan cevizi ağaçlarının olduğu mavi, üzerinde balıkçı teknesinin olduğu turkuaz renkli pırıl pırıl denize sahip posta kartları gelirdi. Eski bayramlarda birbirimize gönderdiğimiz kartların üzerindeki sahnelerden birinde yıllar sonra olacağım hiç aklıma gelmezdi.

Yerliler ada üzerinde bungalovlar, resortlar yaparak turistleri ağırlamaya başlamışlar. Şimdilerde tropikal okyanus dalgalarının beyaz kumlu plajlara doğru dalgalandığı bir tropikal ada cenneti genç, yaşlı, aile veya balayı çiftlerini ağırlıyor. Bu adalarda her bütçeye uygun bir seçenek bulmak mümkün.

1987’de turizme kapalı olan bu adalar devletin gayrimenkuller üzerindeki yetkiyi ada yerlilerine vermesiyle turizm olayı canlanmaya başlamış.

Fiji Gezi Rehberi

Fiji özellikle balayı çiftleri ve ada tutkunları için ideal bir tatil yeri. Hemen hemen her adanın belirgin karakteristik özelliği var. Kimisi gençlerin takıldığı party adası iken kimisi daha sakin ve aileler için daha uygun. Bazı adalar dalış üzerine uzmanlaşmış, kimisi ise ultra lüks resortlar ile oldukça baştan çıkarıcı.

Türkiye’ye çok uzak olması onun güzelliklerini keşfetmenize engel olmasın. Unutamayacağınız bir tatil olacağına eminim.

Fiji Adaları

Fiji 333 adadan oluşan bir adalar topluluğu. En büyük adası Viti Levu ve başkent Suva da bu adada. Viti Levu adasının doğusunda kuzeyden güneye doğru uzanan Mamanuca ve Yasawa Adaları beyaz kumlu plajları, yağmur ormanlarıyla kaplı doğası ve inanılmaz çeşitlilikte ve güzellikte deniz altı yaşamıyla binlerce turisti kendisine çekiyor.

Fiji ana adası Viti Levu’dan Fiji adalarına feribot seferleri Denarau Limanından yapılıyor. Seferlerin çok da ucuz olduğu söylenemez.

Pasifik Okyanusu’nda yer alan bu adalardan Mamanuca Grup ana karaya daha yakın ve bazıları oldukça küçük. Örneğin Mana Adası sadece 300 dönüm büyüklüğünde. Mamanuca 6 ana adadan oluşuyor ve bunlardan Qalito Adası, başrolünde Tom Hanks’in oynadığı Cast Away (2000) filminin burada çekilmesinden dolayı Cast Away Island olarak biliniyor.

12 büyük adadan oluşan Yasawa Grup, volkanik kayalıklardan oluşan bir yapıya sahip olup dik dağlara sahip. Adaların en yüksek noktası 600 metreyi geçmiyor. 30’a yakın tatil köyü, muhteşem beyaz kumlu plajları ve kristal berraklığında lagünleri ile birçok filme mekân olmuş.

Fiji Haritasını Büyütmek için Tıklayın

Fiji’nin Kuzey Batısı boyunca uzanan 12 büyük ada; Kuata, Nacula, Nanuya Lailai, Nanuya Levu (The Blue Lagoon), Naviti, Tavewa, Waya, Waya Lailai, Yaqeta.

Fiji adaları üzerinde sırt çantalılar ve dar bütçeli gezginler için ekonomik konaklama seçenekleri olduğu gibi, aynı zamanda kendine özel plajı, iskelesi ve hizmetçilerinin olduğu, geceliği 5000 doların üzerinde ultra lüks oteller yer alıyor.

Yasawa adaları üzerinde 30’a yakın resort bulunuyor. Bunların birçoğu yemeklerin dâhil olduğu, tropikal cennet keyfini yaşamak için binlerce dolar harcamaya gerek kalmadan, lüks olmayan, basit ve ekonomik konaklama hizmeti sunuyorlar.

Resortların çoğu her şey dâhil olarak çalışıyorlar. Şnorkelle dalmak, kano gezileri, geleneksel yiyecekler, ada üzerinde yürüyüş ve gün batımı turları, kava seremonileri, geleneksel danslar ve gece ateş dansı şovları hemen hepsinin sunduğu hizmetlerden bazıları.

Fiji Rotam

Nisan 2010’da Yeni Zelanda’dan Fiji’ye geçmiştim. Ana ada olan Viti Levu’da Viseisei Köyü‘nde birkaç gün kaldıktan sonra etkileyici doğası ve güzel plajı ile ünlü Kuata Adası’na gitmiştim.

Kuata Adası‘nda yer alan Kuata Natural Resort’ta kaldım. Ekonomik tatil isteyenler için paylaşımlı dorm odaları olduğu gibi denize birkaç metre uzaklıkta bungalovlar da bulunuyor. Akşam 18.00-23.00 arası jeneratörden elektrik sağlanıyor.

Deniz sıcacık, 24-28 derece arası, kıyıya yakın kısmı kristal berraklığında, ancak bolca deniz bitkileri, mercanlar ve deniz kabukluları nedeniyle denizde rahat rahat yürümek ve yüzmek zor.

Kuata Adasının hemen karşısında Waya Lai Lai adasında ise daha lüks ve egzotik bungalovlar bulunuyor. Fiji Doları ve Türk Lirası kur olarak birbirine hemen hemen eşit (o zamanlar).

????Fiji Adaları: Kuata Adası????Fiji Time: Hamak Keyfi????Kuata Adasında Son Gün

Waya Lai Lai

Kuata Adası’nın hemen karşısında Waya Lai Lai adasında ise daha lüks ve egzotik bungalovlar bulunuyor. Naboro Köyü ise gerçek Fiji yerel yaşamını yakından tanımak için ilginç bir fırsat oldu. Fiji Doları ve Türk Lirası kur olarak birbirine hemen hemen eşit. Bu köyde 3 öğün yemek dâhil 25 TL’ye kaldım. Yalnız köy, tatilcilerden çok keşfetmeye meraklı gezginler için daha uygundu.

Sonra hemen karşıdaki Waya Lai Lai adasına gitmeye karar verdim ve adadan adaya kano ile geçtim. Waya Lai lai çok büyük bir ada ve ada üzerindeki resortta çalışan çok sayıda yerli vardı. Onlarla tanışıp sohbet ettikten sonra onlarla köyde kalıp kalamayacağımı sordum. Kabul ettiler. Ertesi gün, bir zamanlar yamyam olan yerlilerin evlerinde uyuyordum.

Naboro Köyü

Naboro Köyü‘nde 2 gün kaldım. İnanılmaz güzellikte bir doğada, iki yanı plaj olan bir boğazda kurulmuş olan Naboro Köyü sigaradan arındırılmış bir yer. Naboro Köyü ise gerçek Fiji yerel yaşamını yakından tanımak için ilginç bir fırsat oldu.

Elektrik, telefon ve TV’nin olmadığı, çok sade ve basit bir yaşamın olduğu köyde herkes bana oldukça sıcak davrandı. Sadece kaldığım evin değil herkesin misafiriydim. Köyde 3 öğün yemek dâhil 25 TL’ye kaldım. Yalnız köy, tatilcilerden çok keşfetmeye meraklı gezginler için uygun.

????Waya Lailai Adası: Naboro Köyü????Fiji Adasında Nasıl Mülk Edinilir????Fiji Adalarından Viseisei Köyüne Dönüş

Fiji Coral Cost

Ana karaya döndükten sonra, Viti Levu Adasının güney kıyılarında yer alan Coral Cost’ta, The Beach House adlı bir yerde 1 hafta kaldım. Burası da atmosfer olarak Fiji Adalarını aratmayacak güzellikteydi. Kumların üzerinde plajda denize doğru uzanan hindistan cevizi ağaçları bizim kartpostallarda gördüğümüz görüntüyü gözlerimizin önüne seriyor.

????Viseisei’den Coral Cost’a: Nadi????The Beach House, Coral Coast

Nadi

Fiji’nin en popüler yerlerinden birisi de
Nadi. Bunun sebebi ise Fiji’de ne kadar farklı turistik yerlere gitmek
isteseniz gidin ilk noktanız her şekilde Nadi olmak zorunda.

Uluslararası
havalimanı burada olduğu için tam bir turist merkez. Nadi’deki Hint-Fijili
nüfusun çoğunluğu nedeniyle burası aynı zamanda İslam ve Hinduizm için merkez
de bir merkez konumunda.

Yapılacak çok fazla şey var ve bu yüzden rahatlıkla
birkaç gün geçirip eğlenebileceğiniz bir yer.

Scuba Bula dalış merkezinde tüplü dalışa gitmek de
yine çok güzel bir seçim olabilir. 22 dalış alanına sahipler ve en yakını
sadece 10 dakika uzaklıkta olduğundan dolayı gönül rahatlığıyla seçebileceğiniz
çok başarılı bir dalış merkezi.

Diğer yandan, kültürel ve dini mekanlara ilgisi olan
kişiyseniz, Sri Siva Subramaniya Tapınağını ziyaret edin. Güney
yarımküredeki en büyük Hindu tapınağı olarak karşımıza çıkan bu tapınakta
gerçekten kendinizi Hindistan’da gibi hissedeceksiniz çünkü neredeyse oradaki
tapınakların bire bir aynısı.

Nadi’de onlarca sahil ve ada, jet ski, botla geziler ve sayısız birçok aktivite yanında düşük bütçeden lükse kadar çok geniş otel seçenekleri bulunuyor.

Suva

Fiji’nin siyasi ve ticari yönü hakkında daha fazla
bilgi edinmek isterseniz, Suva’yı ziyaret edin. Burası, Fiji’deki siyaset
ve ticaretin merkezi olsa da canınızın sıkılacağını düşünmeyin çünkü çok fazla
turistik bölge de var.

Parlamento binasına da ev sahipliği yapan Suva’da
sokak pazarlarından taze ve egzotik meyve sebzeler alın. Fiji halkının
sıcaklığı ve misafirperverliğinin yarattığı sıcak atmosfer sayesinde pek bir
yabancılık çekeceğinizi düşünmüyorum.

Ayrıca yerel sanatçıların yarattığı ilginç eserler ve
el sanatlarının satıldığı Belediye El Sanatları Merkezi’nden hediyelik eşyalar
satın alabilirsiniz.

Kaçırmamanız gereken en güzel parklardan biri de
Colo-I-Suva Ormanı Parkı. Burası doğanın en güzel halini görebileceğiniz
bir yer. Dilerseniz kuş gözlemciliğine, yüzmeye, doğa yürüyüşüne vs.
gidebilirsiniz. Yürüyüş yaptığınızda inanılmaz değişik bir bitki örtüsüne
şahit olacaksınız. Yürüyüş yollarının varış noktaları genelde muhteşem
şelaleler oluyor.

Ziyaret edebileceğiniz başka bir park da Albert
Park. Burası ilginç doğası ve manzaraları ile nedeniyle değil, yerin ünlü
bir olayı yüzünden çok biliniyor. 1928’deki Trans-Pasifik uçuşunda Charles
Kingsford-Smith acil inişini Albert Park’ın bulunduğu bu noktaya gerçekleştirdi.

Sokak pazarları ve parklarının yanı sıra müzeleri
ziyaret edebilir ve kültür merkezlerinin de tadını çıkarabilirsiniz.

Fiji
kültürüne daha çok hâkim olmak istiyorsanız, birkaç eserin ve arkeolojik
bulguların sergilendiği Fiji Müzesi’ni ziyaret etmeniz gerekiyor. Bazı
eserler 3500 yıl öncesine kadar dayanıyor.

En azından Fiji’nin binlerce
yıl önce turistlerin veya yabancıların buraya gelmeye başlamadan önce nasıl bir
yer olduğu hakkında bir fikriniz olacak.

Fiji yapılacak şeyler

Fiji, su sporları sevenler için adeta bir cennet. Şnorkelle yüzme, dalış, rüzgâr sörfü hemen her adada yapılabiliyor. Yine benim yaptığım gibi kano kiralayıp kıyıdan biraz açıldığında hem adanın etkileyici manzarasının keyfi çıkarılabilir hem de pırıl pırıl denizde mercanların arasında yüzülebilir. Kanodan deniz altına bakmak bile etkileyici doğrusu.

Lonely Planet’a göre Fiji Pasifik okyanusundaki en kaliteli ve kolay gidilebilir dalış rotalarından biri ve “yumuşak mercanların başkenti” olarak biliniyor.

Balinalar, tropik balıklar, renkli mercanlar, deniz tavşanları, ıskarmoz balıkları, orkinos, vatozlar ve mercan köpek balıkları gibi deniz canlılarına sahip olan Fiji’de dalış için en uygun zaman Mayıs-Ekim arasındaki kuru mevsim çünkü bu dönem suyun en berrak olduğu zaman. Su sıcaklığı yıl boyunca 25-28 derece arasında oldukça yüksek.

Yüzme bilin veya bilmeyin mutlaka ama mutlaka şnorkel kiralamalı ve mümkünse dalış yapılmalı. Dünyada denizaltı hayatının en zengin olduğu güzellikleri görmeden dönmemeli. Kulaktan dolma o bölgede köpekbalığı olur diye de endişe etmemeli.

????Fiji’de Köpekbalıklarıyla Yüzmek!

Dünyada köpekbalığı saldırılarıyla ölenlerin sayısı 8-10’dur ve bizim bildiğimiz arılar mesela daha çok ölüme sebep olur. Köpekbalığı izleme dalışları gibi aktiviteleri kaçırmamalı. Buradaki köpekbalıklarının iri balıklardan farkı yok.

Fiji Coral Coast

Kimisinde scuba diving kursları almak ve dalışa gitmek mümkün. Bu adalarda yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri kanoyla çevreyi keşfe çıkmak. Deniz hemen her yerde sakin olduğundan güven ve keyifle ada çevresindeki denizde manzara turuna çıkılabilir.

Fiji Gezi Rehberi

Pasifik Okyanusu'nun güneyinde bulunan Fiji, ya da diğer bir deyişle Fiji Adaları Cumhuriyeti, bir dizi adadan oluşur. Ülke 215'i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. Batısında Vanuatu, güneybatısında Yeni Kaledonya, güneydoğusunda Yeni Zelanda’nın Kermadec Adaları, doğusunda Tonga, kuzeydoğusunda Samoa ve kuzeyinde Tuvalu yer alır.

Devamını Oku

Fiji, 9 ada olarak bölgelere ayrılmıştır. Bunlar; Viti Levu, Vanua Levu, Taveuni, Kadavu, Yasawa Adaları, Mamanuca Adaları, Lomaiviti Adaları, Lau Adaları ve Rotuma’dır. Başkenti Suva olan ülkenin diğer önemli şehirleri şöyledir: Nadi, Taveuni, Savusavu, Labasa, Lautoka, Levuka, Nausori, Rakiraki.

Fiji, Pasifik Okyanusu'nun güneyinde bulunan bir dizi adadan oluşur. Ülke 215'i ıssız olmak üzere toplam 322 adadan ve 522 adacıktan ibarettir. Batısında Vanuatu, güneybatısında Yeni Kaledonya, güneydoğusunda Yeni Zelanda’nın Kermadec Adaları, doğusunda Tonga, kuzeydoğusunda Samoa ve kuzeyinde Tuvalu yer alır.

Fiji’ye giriş yapmak için ana havalimanı Nadi Uluslararası Havalimanı’dır. Los Angeles, Sidney, Auckland, Honiara, Hong Kong’tan direkt uçuşlar mevcuttur. Çevre ülkelerden gidecekseniz Suva Havalimanı da uygun olacaktır.

Tropikal iklime sahip olan Fiji’ye gitmek için en uygun zaman yağışların azaldığı, kasırgaların pek yaşanmadığı ve günlük ortalama sıcaklığın 25 derece olduğu Mayıs-Ekim ayları arasıdır.

Alçakgönüllü bir kişiliğe ve gösterişsiz bir hayata sahip olan Fiji halkı, hem birbirlerine hem de turistlere karşı oldukça saygılıdırlar.

Tavır ve yaşam tarzlarındaki bu durum, kıyafetlerine de yansır. Tüm bu özellikleri turistlerden de beklerler.

Bu sebeple Fiji ziyaretinizde şehir içlerinde dolaşırken çok fazla açık giyinmemeye, tavırlarınızda saygılı olmaya özen göstermelisiniz.

Fiji yemek kültürü, oldukça sağlıklı besinlere dayanır. Köklü besinleri tercih ederler. Fazla kaloriye sahip yemekleri ise, özellikle tarla gibi yerlerde çalışıp çok enerjiye ihtiyaç duyan kişiler tüketir. Ancak bu durum, kimi zaman obeziteolarak halka yansımaktadır.

Farklı kültürlerden beslenen Fiji’de, evlerde yapılan yemeklerde bile Hindistan ve Çin mutfağından örnekler görülebilmektedir. Fiji’de en çok tüketilen besin maddesi ise deniz ürünleridir.

Kahvaltılardan genellikle ev yapımı çörek, bir tür gözleme olan “roti” ya da bir ekmek çeşidi ola “topoi” yerler. Ekmeği mutlaka tereyağı ve şarküteri ürünleriyle birlikte tüketirler.

Öğlenleri tropik bir bitki türü olan “taro” yapraklarını manyol ya da taze balık suyuyla kaynatarak çorba yaparlar.

Akşam yemeklerinde ise çeşitli etleri patates ve sebze ile birleştirerek yahni türleri hazırlarlar.

Ara öğünlerde çayla birlikte tatlı ve atıştırmalık tüketmeyi çok severler. Özelikle krema, kabak ya da ananas ile hazırlanan turtalardan yerler.

Bir turizm merkezi olan Fiji’de alışveriş kültürü de oldukça gelişmiş durumda. Ancak alışılmış modern alışveriş merkezleri mevcut değil. Otellerde, açık pazar yerlerinde, sokak tezgâhlarında ya da butiklerde aradıklarınızı bulabilirsiniz.

“Sulu” adı verilen yerel kıyafetleri, en çok tercih edilen alışveriş ürünü. Hem kadın hem de erkekler için uygun olan ürünleri çoğu turist, bunlardan satın aldıktan sonra tatili boyunca giyerek geziyor. Bunun dışında el yapımı kâseler, sepetler, silahlar, yöresel desenli tişörtler satın alınabilir.

Fiji’de ünlü olan diğer bir ürünse siyah incidir. Çoğu ülkeye buradan ihraç edildiğinden uygun fiyata satın almak mümkündür.

Eğlenmeyi seven Fiji halkının düzenlediği festivaller de oldukça keyifli geçer. Mayıs ayında Port Denarau’da üç gün boyunca Uluslararası Caz ve Blues Festivali düzenlenir.

Yerli ve yabancı sanatçılar sahne alır. Bir diğer keyifli etkinlikse Dünya Müzik Festivali’dir.

Her yıl Haziran ayında Suva’da düzenlenen festivalde Pasifik müzik kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.

Temmuz ayının ortasında Nadi’de düzenlenen Bula Festivali’nin merkezinde dans ve müzik var.

Fiji’de çok fazla Hindistan kökenli kişi yaşadığından, onların kültürüne özgü Diwali Festivali de her yıl Ekim ayında kutlanıyor.

Fantastik ışık gösterilerinin yapıldığı festival tabii ki akşam saatlerinde etkili oluyor.

 • Kutsal Cuma
 • Kutsal Cumartesi
 • Paskalya
 • Ulusal Spor Günü (26 Haziran)
 • Anayasa Günü (7 Eylül)
 • Fiji Günü (10 Ekim)
 • Diwali
 • Hz. Muhammed’in Doğumgünü
 • Noel (25-26 Aralık)
 • *Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü yıla göre değişmektedir.

Fiji ülkesinde tropikal iklim hâkimdir. Kasım ve Nisan ayları arasında sıcaklıklar artış gösterir. Mayıs ve Ekim ayları arası yine sıcaktır ama diğer aylar gibi bunaltıcı olmaz. Bu serin mevsimde hava sıcaklığı ortalaması 24 derecedir.

Adalar, 1874 yılında İngiltere’nin sömürgesi olmuştur. 1970 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak demokratik yönetim şekli pek çok kez rahatsız edilmiş, ülke kötü zamanlardan geçmiştir. Belki de bu sebeplerden ötürü ülkenin nüfus ve yüzölçümüyle kıyaslandığında çok fazla ordu gücü mevcuttur.

Fiji ülkesi ormanlar, mineral ve balık kaynakları açısından zengindir. Pasifik Ada ülkeleri içerisinde dış yardımlara bağımlılığı en düşük devlettir. Özellikle şeker ihracatı ve turizm sayesinde ekonomisi iyi durumdadır.

Diğer önemli ihraç ürünleri arasında üretim seviyeleri son yıllarda düşmekte olan hindistan cevizi ve zencefil sayılabilir.

Hızla tükenmekte olan ormanlar ilebalıkçılık ve altın üretimi ülkenin önemli gelir kaynakları arasındadır.

Fiji ekonomisinde turizm de önemli bir yer tutmaktadır. Her yıl ortalama 300.000 turist ülkeyi ziyaret etmektedir. Ayrıca yurtdışında yaşayıp çalışan Fijililerin ülkelerine gönderdiği dövizler, turizm sektörünün ardından ülkenin en önemli gelir kaynağını oluşturmaktadır.

2007 yılında yapılan araştırmalara göre ülke nüfusunun yüzde 64,4’ü Hristiyandır. Yüzde27,9’u Hindu dinine, yüzde6,3’ü İslam dinine inanmaktadır. Kalan yüzdelik kısım ise ya yerel dinlere inanmaktadır ya da herhangi bir dini inanca sahip değildir.

Fiji’nin resmi dilleri İngilizce, Fiji ve Hindi dilleridir. Fiji dili her ne kadar önceleri, sadece ulusal dil olarak kabul edilmesi düşünülmüş olsa da, 1997’de anayasaya resmi dil olarak eklenmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *