Elektrik Yangınlarında Hangi Tür Yangın Söndürücüler Kullanılır?

Elektrik yangınlarında yangın söndürme sistemleri olarak kuru kimyevi toz sistemleri ve karbondioksit söndürme sistemlerinin kullanılması son derece etkili olacaktır.

Elektrik yangınlarında hangi yangın söndürücü kullanılmaz?

Elektrik cihazları ya da tesisatlarında oluşan kaçak ve benzeri durumlardan meydana gelen yangınların söndürülmesi için karbondioksit söndürücüler kullanılmalıdır. Mutlaka su kullanılmaması gereken bu yangınlarda çarpılma riski de oldukça yüksektir.

Elektrik yangınına ne ile müdahale edilmez?

Elektrik yangınlarında öncelikli olarak çarpılma tehlikesine karşı yangın olan bölümün elektriği kesilmelidir. Elektrikler kesilmeden söndürme yapılmamalıdır. Bulunan bölgede herhangi bir kablo, elektrikli açık cihaz var ise dokunulmamalıdır.

Elektrik yangını hangi sınıf yangınlar içerisinde değerlendirilir?

Elektrik donanımlarının yanmasıyla oluşan yangınları ayrı bir sınıf içinde değerlendirmeyip C sınıfı yangınların içerisinde inceleyebiliriz. Elektrik akımı kesilerek müdahale edilmeli ve kuru kimyevi toz kullanılmalıdır.

Yangın söndürücüler nelerdir?

SÖNDÜRÜCÜ MADDELER NELERDİR?

 • Su: Ateşi söndüren maddeler arasında en önemlisi sudur.
 • Kum: Yanıcı maddelerin oksijenle ilişkisinin kesilerek söndürülmesinde kullanılır.
 • Karbondioksit Gazı (CO2): Yanan maddenin üzerini kaplayan karbondioksit gazı yanıcı maddeyi oksijensiz bırakarak yangının söndürülmesi olayıdır.
 • Elektrik ve sıvı B yangınlarına aşağıdakilerden hangisi ile müdahale edilmez?

  B Sınıfı Yangın:

  Sıvı haldeki yanıcı maddelerin yanmasıyla oluşan yangınlardır. Örneğin benzin, alkol tiner gibi maddelerin yanması sonucu oluşan yangınlar B sınıfı olarak tanımlanır. Bu yangınları söndürmek için su kullanılmamalıdır.

  You might be interested:  Mantar Ne Tür Canlıdır?

  E sınıfı yangınlar ne ile söndürülür?

  ULUSLARARASI HARF KODU E E sınıfı yangınlar, Kuru kimyevi Toz, Köpüklü ve Karbondioksit Yangın Söndürücüler ile söndürülür.

  Yangın sınıfları nelerdir?

  Yangın sınıfları

 • A Sınıfı Yangınlar. Katı madde yangınlarıdır.
 • B Sınıfı Yangınlar. Yanabilen sıvılar bu sınıfa girer.
 • C Sınıfı Yangınlar. Likit petrol gazı, hava gazı, hidrojen gibi yanabilen çeşitli gazların yanması ile oluşan yangınlardır.
 • D Sınıfı Yangınlar.
 • Elektrik yangınlarında neden su kullanılmaz?

  Elektrik yangınlarında bilinenin aksine su kullanılması bu yangının çok daha fazla alevlenmesini sağlayacaktır. E sınıfı yangınlar olan elektrikli yangınlarda su kullanılmasıyla birlikte suyun iletkenliğinden kaynaklı olarak elektrik iletkenliği de artacaktır.

  Hangi tip yangınlarda hangi tip yangın söndürücüler kullanılır?

  Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Söndürücüler : A, B, ve C sınıfı yangınlarda etkilidir. Elektrik yangınlarını da söndürebilmekte olan ve fiyat / performans grafiği yüksek olduğu için en çok tercih edilen yangın söndürücülerdir. Karbondioksitli (CO2) Yangın Söndürücüler : B ve C sınıfı yangınlarda etkilidir.

  C sınıfı yangın nedir?

  C sınıfı yangınlar basınç ile sıvılaştırılmış haldeki gazlar ve yanıcı gaz haldeki maddelerin meydana getirdiği yangınlardır. C sınıfı yanıcı maddelere; doğal ve üretilmiş gazlar, metan, hidrojen, LPG vb. maddeleri örnek olarak gösterebiliriz.

  Yanıcı maddeler kaç gruba ayrılır?

  Bu sınıflama aşağıda belirtildiği gibi dört ana grupta belirlenmiştir. A SINIFI : Katı yanıcı maddeler yangını; Çeşitli odun, kereste, ham ve mamul tekstil, maddeleri kağıt vb.maddeler. B SINIFI : Sıvı yanıcı maddeler yangını; Gazyağı, benzin, mazot, fuol-oil madeni yağlar, alkol, tiner, vernik, boyalar vb.maddeler.

  KKT nin içinde ne var?

  İçeriği, sodyum bi karbonat, potasyum bi karbonat, potasyum sülfat, potasyum klorid, potasyum sülfat ve kalsiyum karbonat olankuru kimyevi tozlu yangın tüpleri, daha çok BC tipi yangınlarda başarılı olmaktadır. Bu oldukça yaygın kullanım alanını ifade eder.

  You might be interested:  E Devlet Den Seyahat Izin Belgesi Nasıl Alınır?

  Yangın hangi maddeyle söndürülmez?

  Kapalı yerlerde ki yangınlarda karbondioksit işlendiği zaman bu özelliğinden dolayı tehlike oluşturur. Ayrıca; Sodyum, Potasyum, Magnezyum, Titanyum gibi reaktif (alkali) metal yangınlarını karbondioksit söndürmez. Çünkü bu metaller karbondioksiti ayrıştırırlar.

  3 2 1 esası nedir?

  Bu esasları hatırlayacak olursak yanma olayının meydana getiren yanıcı madde, ısı ve oksijenden herhangi bir tanesinin ortadan kaldırılması yangın üçgeninde de izah edildiği gibi yanmayı ortadan kaldıracaktır.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *