Doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

Stres yok, her şey çok kolay olacak ve süper geçecek! Biliyorum; bilinmez insanın gözünü korkutabiliyor. Bu çok doğal ve tüm ilk defa yurt dışına çıkmış herkesin yaşadığı bir süreç. Hepimiz de mutlu mesut gidip geldik, sen de çok güzel anılarla döneceksin.

İçine biraz su serpecekse, kafanda büyüttüğün kadar büyük bir bilinmez seni beklemiyor. Sonuçta gezegen değil, ülke değiştiriyoruz, gideceğimiz yerde de senin benim gibi insanlar var.

Dünyada her ne kadar kültürler farklılık gösterse de, insanlar temelde her yerde aynılar.

Nereye gidersen git, birisi hapşırınca insanlar çok yaşa diyor, hıçkırık tutunca gülüyor, restoranda yemek gecikince sinirleniyor, otobüste birisi yer verince seviniyorlar. ???? Pasaportlarımız farklı olsa da hepimiz aynıyız.

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

 • Geriye kalıyor ikinci konu: Yurt dışında giderkenki işleyiş ve ilk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiyeler ve bilinmesi gerekenler.
 • O noktada da sırtınızı bize yaslayabilirsin, sana yurt dışına çıkarken havalimanında yapılması gerekenlerden tut da ilk defa yurt dışına çıkacaklar nereye gitmeli, havaalanında yapılması gerekenler ve yurtdışı pasaport kontrolünde sorulan sorular, tax free nedir, nasıl alınır gibi bütün kritik konuları kapsayanYurt Dışına Çıkmak 101 rehberi çıkardık.
 • Dönüşte yorumlarını merakla bekliyoruz!
 • Not:
  – Genelde ilk defa yurt dışına seyahat edenler batı ülkelerine gittikleri için örneklerimizi batı ülkeleri odaklı anlattık.
 • –Yurt Dışında Ucuz Tatil tavsiyelerimizi okumak için hadi tık tık.

– Gezerken para kazanmak isteyenleri de şuraya alalım: İnternetten Para Kazanma Yolları

2. Pasaportunuzun Üzerindeki Geçerlilik Süresine Kanmayın!

Şimdi pasaportunuzun geçerlilik tarihine baktınız, daha 2 ay var. Oh dediniz, ben bi Yunanistan patlatayım. Bilmiyorsun ki seni sınırdan içeri almazlar, evine kös kös dönersin.

Neden mi? Genel olarak seyahat edeceğiniz tüm ülkeler, güncel pasaportunuzun seyahat edeceğiniz tarihlerden sonra bile en az 6 ay daha geçerliliğinin olmasını bekliyor. Ayıca yurt dışı çıkışlarınızda pasaportunuzun en az 2 boş sayfası olduğunu da kontrol etmeyi unutmayın.

3. İlk Defa Yurt Dışına Çıkacaklar Nereye Gitmeli?

Vizesiz Gidilen Ülkeler içinden Karadağ (sadece yazın) veya Sırbistan’ı tercih edebilirsiniz.

Hem  estetik ve eğlenceliler, hem de vizesiz oluşları ve birkaç saatte uçulmalarıyla eforsuzlar. Mutfaklarının ve Balkan kültürünün bize olan yakınlığı yabancılık çekmezsiniz.

Vize gerekmeden gidebileceğiniz diğer güzel yerleri öğrenmek için Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler yazımıza bakabiliriniz.

Schengen Vizesi Ülkeleri içinden İtalya’dan Roma, Floransa ya daİspanya’dan Barselona‘yı öneririz.

Roma ve Floransa o kadar güzel ki daha fazla gezmek için iştahınızın kabarması garanti: Ayrıca damak tadı, insan ilişkileri olarak bize çok yakınlar. Barselona ise genç olmak için dünyadaki en güzel şehirlerden.

Vizeniz yoksa Schengen Vizesi Nasıl Alınır yazımızdan faydalanabilirsiniz.

4. GSM  Hattınızı Yurt Dışına Açtırın

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

Açtırmanın 3 yolu var: 1) Müşteri hizmetlerini aramak, 2) Şubeye gitmek, 3) SMS göndermek.

SMS ile hattınızı yurt dışı kullanımına açtırmak

Turkcell: Mesaj ile hattınızı  yurtdışına kullanıma açmak için “ROAM” yazıp 2200’e ücretsiz SMS gönderin.

Vodafone: “ROAM AC” yazıp 7048’e gönderin.

5. El Yakmayan Faturalar İçin Yurt Dışı Paketleri Alın

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

Turkcell iki opsiyon sunuyor

1) Kendi tarifenizi her gün belli bir ücret vererek kullanmaya devam edebilirsiniz.
SUPER YURTDISI yazıp 2200’e gönderdiğinizde aktif hale geliyor. Güncel günlük kullanım ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

2) Yurt dışında kullanmak üzere belli bir internet, sms, ve telefon hakkı satın alabilirsiniz.
Turkcell’in Akıllı Dünya Tarifesi ekstra bir ücret karşılığı ister 30 dakika konuşma veya 30 SMS isterseniz de 100 MB internet hakkınız var. Bu tarife siz yurt dışına gidip de telefonunuzu ilk kullanıma açtığınız anda otomatik devreye giriyor. Güncel tarife ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

Biz 1.sini öneriyoruz çünkü gezerken insanın internet kullanımı çok fazla oluyor. Tren saatinden restoranına internette bir sürü araştırma yapmak isteyeceksiniz. Bi de üzerine sosyal medya hesaplarınızı kulllandınız mı satın aldığınız paket eriyip bitiyor.

Önemli: Bu paketler tüm ülkelerde geçerli değil. Mutlaka gittiğiniz ülke bunların arasında mı bakın!!!!

Vodafone

Vodafone’un ise günlük 25 MB interneti (kodu: NET25), Aylık 30 dakika konuşma  (kodu: AYLIK30) olan yurtdışı paketleri var. Paketleri hesabınıza işletmek için paket kodunu yazıp 7048’e göndermeniz yeterli. Güncel ücretini buradan öğrenebilirsiniz.

6. Yurtdışından Nasıl Arama Yapılır?

Yurt dışındasınız ve Türkiye’yi arayacaksanız numaranın başına +90 koyarak arayacağınız numarayı çevireceksiniz. Örnek: +90 537 777 77 77.

Eğer bulunduğunuz ülkedeki ya da 3. bir ülkedeki bir numarayı arayacaksanız yine başına o ülkenin konudunu koymanız gerekecek. Örneğin; Makedonya’da bir yeri arayacaksanız başına ülke kodu +389 gelecek.. Örnek: +3890000000000 gibi.

7. Priz Uyumuna Dikkat Edin

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım
Dünyanın farklı ülkelerinde farklı voltajlı elektirik sistemleri ve priz girişleri var. Biz Türkiye’de C ve F tiplerini kullanıyoruz. Avrupa’nın büyük çoğunluğu da C ve F kullanıyor ama Amerika A ve B, İngiltere ise G tipi kullanılıyor. Eğer farklı bir priz kullanıyorlarsa yanınızda adaptör/ dönüştürücü götürün. Hangi ülkede ne priz girişleri ve voltaj kullanılıyor öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz. Otelde kalacaksan, resepsiyonlarda adaptör bulunabiliyor.

You might be interested:  Amasraya otobüsle ulaşım

8. Oraya Gitmek İçin Doğru Zaman Ne Zaman Araştırın

Bakın bu sezon kontrolü meselesi çok önemli. Bize neşeli neşeli “Balayı için Tayland’a çok ucuz bilet bulduk! Temmuz’da yolcuyuz” mesajları geldikçe biz burada kahroluyoruz. Çünkü bizim yaz aylarımız Tayland’a en gidilmemesi gereken, Muson yağmurları ile suların sellerin bastığı aylar. Mutlaka internete bi “best season to go to xxx” yazıp araştırın uçak bileti almadan.

9. Kıyafet Seçimi & Hava Durumu Uyumuna Dikkat Edin

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

10. Valiz Hakkını Öğrenin

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

Türk Hava Yolları için ağırlık limitleri şöyle: Yurt içi uçuşlarda 15 kg, Yurt Dışı biletlerde 20 kg ama eğer promosyonlu bilet aldıysanız 15 kg, Business sınıfında 30 kg

Pegasus ise bilet fiyatları için paketler oluşturmuş:
Yurt içinde Eko paket 15, Avantaj paket 20, Ekstra paket 25,
Dış hatlarda Süper eko paket 8 kg (ama sadece kabin valizine izin veriliyor), Eko ve Avantaj paketler 20, Ekstra paket 25 kg.

Sun Express havayolu şirketinde yolcu başına düşen hak 20 kilo, el bagajı ise 6 kilo. Eğer 2 yaşından küçük çocuğunuz varsa onun hakkı da 10 kilo. Ayrıca çocuk arabanız, seyahat yatağınız ve benzerleri ücretsiz taşınıyor.

– Yani valiz hazırlamadan önce mutlaka hafif bir valiz tercih edip uçuş yapacağınız havayolu şirketinin size tanıdığı valiz hakkını öğrenin.

11. Döviz İşlemlerinizi Türkiye’de Halletmeye Bakın

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım
TL verip döviz alma işlemini mutlaka Türkiye’de yapın. Türk Lirası’nı yurt dışında bozduracak yer bulmak tam bir kabus.
– Her bozdurma işleminde komisyon verdiğiniz için ideali TL’yi direkt o ülkenin parasına çevirerek çıkmak. Yani mümkünse paranızın kesin harcayacağınızı bildiğiniz kısmını Türk Lirası’ndan gideceğiniz ülkenin parasına çevirin. Ama maalesef bu çoğu zaman mümkün olmuyor ve siz burada Dolar ya da Euro alıp, daha sonra o ülkeye gittiğinizde onu bozdurup yerrel patayı almak zorunda kalıyorsunuz çünkü Türkiye’deki döviz bürolasında Peru Pesosu ne gezsin? Mesela Arap turist çok geldiği için Suudi Riyal’i bulmak bir nebze daha kolay. Ama sadece kesin harcayacağınızı bildiğiniz kadarını yerel para birimine çevirin. Yanınızda ektsradan bulunan para Dolar olsun.
– Euro’dan ziyade Dolar’ı önermemizin sebebi, dünyada daha geçerli bir para olması. Hatta bazı ülkelerde ödemelerde kendi para birimleri gibi dolar kabul ediyorlar.
– Küba bu duruma istisnadır, Amerika ile politik gerilim olduğu için Dolar dert, Euro götürün.
– Söylemeye gerek var mı bilmiyorum; Euro bölgesine gidiyorsanız Dolar almayın, direkt Türk Lira’nızı Euro’ya çevirin. ????

– Havalimanı ve tren garlarında döviz büroları var. Buralarda yüksek komisyonla işlem yaparlar. Sizi şehre götürecek kadar bir meblayı çevirtip, gerisini şehirde bozdurabilirsiniz.

12. Online Check-In Yapıp Uçuşunuzu Garantiye Alın

Bagajınız olsun olmasın mutlaka online check-in yapın. Neden mi?
– Hava Yolları bazen uçaktaki koltuk sayısından fazla bilet satarlar.

Kimlere uçakta yer kalmaz biliyor musunuz? Check-in’ini geç yapanlara. Kaç kere başımıza geldi, özellikle bayramdı, tatildi, yaz sezonuydu çok sık yaşanan bir durumdur.

Online check-in yapın, kıçınızı garantiye alın.  ????
– Havalimanı check-in kuyruğunda daha az beklersiniz.

– Yurt dışı uçuşlarında uçak saatinden 45 dakika önce check- in işlemi kapanır. Yurt içi uçuşlarında da 30 dakika kala. Yani bir aksilik oldu ve siz 40 dakika kala geldiniz, uçamazsınız, biletiniz de paracıklarınız da yanar. AMA eğer online check-in yaptıysanız, valizinizi de alıp direkt kapıya gidip, uçağa binebilirsiniz.

Online Check-in Nasıl Yapılır?

– Online check-in uçuşa 24 saat kala açılır, uçuştan 2 saat önce kapanır.
– Uçtuğunuz havayolundan biletinizi satın aldığınızda onay e-mailı gelir. Bu emailde bir PNR numarası vardır.

– Havayolunun websitesindeki online check-in sekmesine PNR numarası ve adınız soyadınızı girerek işlem yapabilirsiniz.

13. Pasaportunuzun Kimlik Sayfasının Ve Vizenizin Sayfasının Fotoğrafını Kendinize Emaillayın

İnsanlık hali; eşyalar kaybolabilir ya da çalınabilir. Bunu göz önünde bulundurarak pasaportunuzda bulunan kimlik bilgilerinizin olduğu sayfanın ve vizenizin olduğu sayfanın fotoğraflarını çekip telefonunuzda bulundurun.

Hatta bizce biraz daha garantiye alıp kendinize mail atın. Sonuçta telefonunuz da çalınabilir veya kaybolabilir.

Bu tarz durumlarda polise veya ilgili kişilere kendinizi daha iyi anlatabilir, ihtiyacınız olduğunda hemen pasaport ve vize bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Gelelim yurt dışına ilk kez çıkanların en stres yaptığı kısımlara.

14. Yurt Dışına Çıkarken Havalimanında Yapılacaklar Listesi

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

– Hadi geçmiş olsun.

Gelelim detaylarına:

15. Uçak Saatinden 2 Saat Önce Havalimanında Olun

Hazırlık aşaması bitti çantaları hazırladık, ihtiyacımız olan her şeyi yanımıza aldık ve havalimanı yoluna çıktık. Şimdi burada da havalimanında bilmemiz ve uygulamamız gereken veya yararlanabileceğimiz bazı durumlar var. Öncelikle ilk adım havalimanına uçuş saatimizden 2 saat önce varmak. Çünkü kimse elini kolunu sallayarak uçağa binemiyor.

Güvenlik için bazı uygulamalar, kontroller, bagajınız varsa onu verip uçuş kartınızı alma gibi durumlar var. Ayrıca bazı dönemler veya saatler yoğunluk olduğundan tüm bu işlemler normalden biraz daha uzun sürebilir. Bu kontrollerin tamamını rahatça tamamlamak için ihtiyacımız olan vakit 2 saat kadar. Yani uçuşunuz saat kaçtaysa o saatten 2 saat önce havalimanında olmaya çalışın.

Zamanınız kalırsa da güzel bir kitap açıp keyifle okuyun.

16. Yoğunluk Noktalarına Aman Dikkat!

Bayramlarda, tatillerde ya da bazen özel bir sebep yokken bile havalimanında aşırı yoğunluk olabiliyor.

Uçağı kaçırmamak için kritik yoğunluk noktaları olabileceğini aklınızda bulundurun:
– Havalimanı yolu trafiği ve giriş kuyruğu
– Otopark (yer bulamıyorsanız valeye vermek bir seçenek)
– Havalimanı girişinde güvenlik kontrolü kuyruğu
– Check – in kuyruğu (Online check’in yapanlar direkt online check – in kontuarına başvurabilir)
– Pasaport kontrolü kuyruğu
– Kapılara geçerken tekrar güvenlik kontrolü kuyruğu
– Bir de bazen kapılar çok uzak oluyor. 20 dakika havalimanı içinde yürümek zorunda kalabiliyorsunuz. Bunu da göz önünde bulundurun. Danışmaya bulunduğunuz yerden kapıya gitmenin kaç dakika alacağını sorabilirsiniz.

You might be interested:  Şili gezisinde görülmesi gereken yerler

Sabiha Gökçen Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

Atatürk Havalimanı’na Nasıl Gidilir?

17. Harç Pulunuzu Aldığınızdan Emin Olun

– Yurt dışına çıkan herkesin pasaport kontrolüne girmeden önce harç pulu denilen puldan alması gerekir. Çıkış başına alınan 50 TL’lik harçtır.
– Yurt dışında oturma izni bulunanlardan ve 7 yaşın altında olanlardan alınmıyor.

– Pulu havalimanında bulunan veznelerden alabiliyorsunuz.
– Bankalardan da alabiliyorsunuz ama bizce bu pek pratik değil (Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halk Bankası, Akbank vs.

)
– Pasaport kontrolünde mutlaka görevli kişiye pasaportunuzla birlikte pulu da takdim etmeniz gerekiyor.

– Genellikle tam pasaport kontrolüne girildiğinde harç pulunu almayı unutmuş olmanız sık rastlanan bir durumdur. Panik olmayın. Geri dönüp pulunuzu alıp tekrar sıraya girin. Elbette çok yoğun dönemlerde sıranın tekrar arkasına geçecek oluşunuz uçağınızı kaçırmanıza bile neden olabilir. Bu nedenle her halükarda harç pulunuzu sıraya girmeden önce almış olduğunuza emin olun.

18. İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Aktarmalı Uçuş Yapmak Karışık Olabilir

iPhone’da hücresel servisi ayarlama

iPhone’unuzdaki hücresel bağlantı, operatörünüzden bir SIM gerektirir; bir hücresel plan ayarlamak için operatörünüzle iletişime geçin.

iPhone 12 modelleri, 5G ağlara bağlanabilir. iPhone’unuzda 5G kullanma adlı Apple Destek makalesine bakın.

iPhone’unuz, fiziksel bir nano SIM kullanarak bir operatör ağına bağlanabilir. iPhone XS, iPhone XR ve daha yenisi, bir fiziksel nano SIM ve bir eSIM (bazı ülkelerde veya bölgelerde kullanılamayabilir) kullanarak Çift SIM kullanımını destekler.

Çift SIM’i kullanabileceğiniz çeşitli durumların bazıları şunlardır:

 • Numaralardan birini iş amaçlı, diğerini kişisel aramalar için kullanma.
 • Başka bir ülkeye veya bölgeye seyahat ettiğinizde yerel bir veri planı ekleme.
 • Farklı konuşma ve veri planları kullanma.

Not: İki farklı operatör kullanabilmek için iPhone’unuzun kilidinin açık olması gereklidir.

 1. SIM tepsisinin küçük deliğine bir kâğıt ataşı veya SIM çıkarma aracını sokun, sonra tepsiyi çıkarmak için iPhone’a doğru itin.

  doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

  Not: SIM tepsisinin şekli ve yönü, iPhone modeline ve bulunduğunuz ülkeye veya bölgeye bağlıdır.

 2. Tepsiyi iPhone’dan çıkarın.

 3. Nano-SIM’i tepsiye yerleştirin. Köşedeki çentik, doğru yönde takmanızı sağlar.

  doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

 4. Tepsiyi tekrar iPhone’a takın.

 5. Daha önce nano SIM üzerinde bir PIN ayarladıysanız sorulduğunda bu PIN’i dikkatlice girin.

  UYARI: SIM PIN’ini tahmin etmeye çalışmayın. Yapacağınız yanlış bir tahmin, SIM’inizi kalıcı olarak kilitleyebilir. Böyle bir durumda yeni bir SIM alana dek telefon görüşmesi yapamaz veya operatörünüz üzerinden hücresel veri kullanamazsınız. iPhone’unuz veya iPad’iniz için SIM PIN kullanma adlı Apple Destek makalesine bakın.

iPhone XS, iPhone XR ve daha yenisi, operatörünüz tarafından sağlanan bir eSIM’i dijital olarak saklayabilir.

 1. Ayarlar >  > Hücresel bölümüne gidin, sonra Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.

 2. Aşağıdakilerden birini yapın:

  • Operatörünüz tarafından verilen bir QR koduyla yeni bir plan ayarlama: QR kodu çerçevede görünecek şekilde iPhone’u konumlandırın veya ayrıntıları elle girin. Operatörünüz tarafından verilen bir onay kodunu girmeniz istenebilir.
  • Atanmış bir hücresel planı yükleme: Operatörünüzden size bir plan atandığını belirten bir bildirim alırsanız Yüklenmeye Hazır Operatör Hücresel Planı’na dokunun.
  • Önceki iPhone’unuzdaki bir SIM’i yeni iPhone’unuza aktarma: Listede telefon numaranızı seçin.Telefon numaranızı görmüyorsanız her iki iPhone aygıtında aynı Apple kimliğiyle giriş yaptığınızdan emin olun. SIM’in bir eSIM’e aktarılması, bazı operatörler veya bazı hücresel planlar tarafından desteklenmez. Daha fazla bilgi için Önceki iPhone’unuzdaki SIM’i yeni iPhone’unuzdaki eSIM’e aktarma adlı Apple Destek makalesine bakın.
 3. Hücresel Plan Ekle’ye dokunun.

 4. Yeni plan ikinci hattınızsa planların birlikte nasıl çalışacağını ayarlamak için ekran üzerindeki yönergeleri izleyin.

Alternatif olarak hücresel planınızı operatörünüzün uygulaması ile de etkinleştirebilirsiniz (destekleniyorsa). App Store’a gidin, operatörünüzün uygulamasını indirin, sonra bir hücresel plan etkinleştirmek için uygulamayı kullanın.

iPhone’unuzda birden fazla eSIM saklayabilirsiniz ama bir anda yalnızca bir eSIM kullanabilirsiniz. eSIM’ler arasında geçiş yapmak için Ayarlar > Hücresel’e gidin, kullanmak istediğiniz plana dokunun, sonra Bu Hattı Etkinleştir’e dokunun.

Nano-SIM’iniz varsa onu ikinci hattınız olarak kullanabilirsiniz. Çift SIM yalnızca, iPhone’unuzda bir fiziksel SIM ve bir eSIM takılıysa çalışır. Çift SIM’i eSIM ile kullanma adlı Apple Destek makalesine bakın.

Çift SIM’li modellerde ayarlama sırasında iPhone’un her bir hattı nasıl kullanacağını seçebilirsiniz. Ayarları daha sonra değiştirmek için aşağıdakilerden birini yapın:

 1. Ayarlar  > Hücresel bölümüne gidin.

 2. Şunu yapın:

  • Hücresel Veri’ye dokunun, sonra saptanmış bir hat seçin. iPhone’un kapsama alanı ve kullanılabilirliğe bağlı olarak diğer hattı kullanmasına izin vermek için Hücresel Veriyi Değiştirmeye İzin Ver’i açın.Veri Dolaşım’ı açıksa ve operatörünüze ait ağın kapsama alanı dışında bir ülkede veya bölgedeyseniz dolaşım ücretleri uygulanabilir.
  • Saptanmış Ses Hattı’na dokunun, sonra bir hat seçin.
  • Hücresel Planlar’ın altında bir hattı seçin, sonra Hücresel Plan Etiketi, Wi-Fi ile Arama (operatörünüzde varsa), Diğerlerinde Aramalar veya SIM PIN gibi ayarları değiştirin. Etiket Telefon, Mesajlar ve Kişiler’de görünür.

Çift SIM kullanırken şunlara dikkat edin:

 • Bir hat bir arama için kullanılıyorken diğer hattın aramaları almasını sağlamak için diğer hat için Wi-Fi ile Arama açılmalıdır. Bir hat bir arama için kullanılırken diğer hatta bir arama gelirse ve Wi-Fi bağlantısı yoksa iPhone diğer hatta gelen aramayı almak için aramada kullanılmakta olan hattın hücresel verisini kullanır. Ücret uygulanabilir. Arama için kullanılan hatta diğer hatta gelen aramanın alınması için Hücresel Veri ayarlarınız altında veri kullanımına izin verilmiş olmalıdır (saptanmış hat veya saptanmamış hat için Hücresel Veriyi Değiştirmeye İzin Ver açılmış olarak).
 • Bir hat için Wi-Fi ile aramayı açmazsanız diğer hat kullanılıyorken o hatta gelen telefon aramaları (acil servisten gelen aramalar da dahil olmak üzere) doğrudan sesli mesaja gider (operatörünüzde kullanılabiliyorsa) ve cevapsız arama bildirimi almazsınız.Hat meşgul veya servis dışıyken bir hattan diğerine şartlı arama yönlendirme (operatörünüzde varsa) ayarlanmışsanız, aramalar sesli mesaja gitmez. Ayarlama bilgilerini öğrenmek için operatörünüzle iletişim kurun.
 • Mac’iniz gibi başka bir aygıttan, çift SIM’li iPhone’unuz üzerinden aktararak bir telefon görüşmesi yapıyorsanız arama saptanmış ses hattınız kullanılarak yapılır.
 • Bir hattı kullanarak SMS/MMS Mesaj yazışması başlatırsanız yazışmayı diğer hattınız üzerine geçiremezsiniz; yazışmayı silmeniz ve diğer hattınızı kullanarak yeni bir yazışma başlatmanız gerekmektedir. Hücresel veri için seçilmemiş hat üzerinde SMS/MMS ilişikleri gönderirseniz ek ücretler uygulanabilir.
 • Instant Hotspot ve Kişisel Erişim Noktası hücresel veri için seçilen hattı kullanır.

Önemli: GSM ağlarına ve bazı CDMA ağlarına bağlanırken hücresel servisleri kullanmak için bir SIM gerekebilir. CDMA kablosuz ağında etkinleştirilmiş bir iPhone, özellikle uluslararası dolaşım için bir GSM ağına bağlanmak amacıyla da SIM kullanabilir.

iPhone’unuz kablosuz servis sağlayıcınızın politikalarına tabidir ve gerekli minimum servis taahhüdünün bitiminden sonra da servis sağlayıcı değiştirme ve dolaşım ile ilgili sınırlamalar olabilir. Daha fazla ayrıntı için kablosuz servis sağlayıcınıza danışın.

Hücresel iletişim özellikleri; kablosuz ağa, iPhone’unuzun modeline ve bulunduğunuz konuma bağlıdır.

Hücresel paketlerinizi yönetirken, özellikle iPhone ile seyahat ederken ilgili veri, ses ve dolaşım ücretlerini göz önünde bulundurun. iPhone’da hücresel veri ayarlarını görüntüleme veya değiştirme konusuna bakın.

Bazı operatörler, iPhone’unuzun başka bir operatörle kullanılmak üzere kilidinin açılmasına olanak tanır (ek ücret ödemeniz gerekebilir). Yetkilendirme ve ayarlama bilgileri için operatörünüze danışın. Farklı bir operatörle kullanmak üzere iPhone’unuzun kilidini açma adlı Apple Destek makalesine bakın.

Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır?

Paranızı ve kısıtlı vaktinizi ziyan etmeden keyifli bir yurt dışı deneyimi yaşamanın yolu, iyi bir seyahat planı yapmaktan geçiyor. Elbette her yiğidin yoğurt yiyişi farklı.

İlk kez yurt dışına çıkacak birisinin “Yurt Dışına Seyahat Planı Nasıl Yapılır?” sorusuna vereceğimiz cevapları “doğru-yanlış-olmazsa olmaz” gibi nitelendirmemek lazım.

Bana göre önemli olan şu: İster bu listeyi takip edin, isterseniz kendi yöntemlerinizi geliştirin; ister lüks seyahat edin veya sırt çantasıyla otostop çekin; tarzınız ne olursa olsun çıktığınız yolda acı çekmek yerine eve güzel anılarla dönmek istiyorsanız yurt dışına gitmeden önce seyahat planı oluşturmanız şart.

Peki, iyi bir seyahat planı nasıl yapılır? Bu yazıda, yıllar içinde edindiğimiz tecrübeler sonucu sahip olduğumuz seyahat planı oluşturma ve hazırlık aşamasındaki alışkanlıklarımızı adım adım paylaşmaya çalışacağım.

Gideceğiniz yere, koşullara veya zaman içinde kendi zevkinize göre bu adımları eleyebilir veya sıralamasını değiştirebilirsiniz.

Hiç plan yapmadan yola çıkmak da bir tercih elbette fakat bize hiçbir zaman uymadı, her şeyin elimizin altında hazır olması daha çok keyif veriyor.  

Aşağıdaki adımlarda “Bu kadar basit bir şeyi listeye yazmaya ne gerek var!” diye düşündüğünüz noktalar olabilir. Her zaman tertemiz kafayla, tamamen seyahate odaklanmış şekilde hareket edemiyoruz.

Hele seyahat vakti yaklaştığı zaman ortaya çıkan heyecan ve stresten dolayı en basit şeyler bile aklımızdan uçup gidebiliyor. O nedenle sürecin başından sonuna kadar yaptığımız her şeyi bu yazıda paylaşıyorum.

Yurt dışına çıkma korkusunu bir kenara bırakıp, tura gerek kalmadan kendi kendinize seyahat planı yapmanın hiç de zor olmadığını göreceksiniz.

Şeffaflık önemli! Okumaya başladığınız Yurt dışı seyahat planlama blog yazısı bazı işbirliği linkleri içermektedir. Paylaşımlarım hoşunuza gider ve bana destek olmak isterseniz linkler üzerinden yapacağınız herhangi bir rezervasyonla, hiçbir ekstra ücret ödemeden ufak bir komisyon almamı sağlayabilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

Para biriktirmeye başlayın

Aşırı değişik(!) bir öneri ile başladım, farkındayım fakat yazının devamında neden ilk sıraya yazdığımı daha iyi anlayacaksınız. Kazancınız ancak gündelik yaşantınızı idare etmeye yetiyorsa, hâli hazırda seyahate ayırdığınız bir birikiminiz yoksa, yola çıkmayı kafaya koyduysanız bir bütçe oluşturmaya başlamalısınız.

Yemeği evde yemek, dışarıdan kahve/alkol almayı azaltmak veya kesmek, alışverişi azaltmak, eşya satmak veya ikinci el eşya kullanmak, internetten para kazandıran ek iş yapmak ve ayrı bir yazının konusu olacak türlü yöntemlerle ufak ufak para biriktirmeniz mümkün.

En önemli detay ise kur artışından etkilenmemek için elinize geçen parayı anında dolar veya Euro’ya çevirmek.

doğru seyahat planları yapmak İçin 12 Önemli adım

Mil kazandıran bir kredi kartı edinmek de işin püf noktalarından bir tanesi. Biz Türkiye’deyken senelerce Miles&Smiles kullandık; hâlâ kullanmaya devam ediyoruz ve mümkün olan her alışverişi onunla yapıp mil biriktiriyoruz. Biriken millerimizi kullanarak Cape Town gibi uzak noktalara sadece vergileri ödeyerek bilet alabiliyoruz.

Gideceğiniz ülkeye karar verin

 • Nasıl bir seyahat hayal ediyorsunuz? Romantik bir destinasyon mu, kültür veya macera seyahati mi, doğal güzelliklerden veya mimari yapılardan büyülenmek mi, gece hayatında eğlencenin dibine vurmak mı, tenha ve huzurlu bir ortamda kokteyl yudumlamak mı?  Yoksa “Ne göreceğim önemli değil, yeter ki en ucuzu olsun!” mu? Gerçekten hangisini yapmak istediğinizi seçmeniz en önemli nokta.
 • Seyahate kiminle gideceksiniz? Arkadaş grubu ile gideceğiniz zaman biraz daha eğlence odaklı bir güzergâh belirlerken tek başınıza gideceğiniz durumlarda güvenlik durumu önceliğiniz olabilir. Örneğin arkadaşlarımda gidip hayatımın en eğlenceli dakikalarını yaşadığım Amsterdam’a, Uğur’la gitseydim aynı keyfi almayabilirdim. Ve bir de çocuk meselesi var… Bu konuda tecrübem olmadığı için tavsiye veremeyeceğim fakat bebekle veya çocukla yola çıktığınızda seçtiğiniz yerin ona da uygun olup olmadığına bakmalısınız.
 • Vize kısıtlamanız var mı? Yola çıkacağınız zamana kadar geçecek süre içinde vize alamayacaksanız veya bütçenizde vize ücretine yer ayırmak istemiyorsanız vizesiz ülkeleri tercih edebilirsiniz.

Örneğin, biz Bahreyn’e taşındığımızdan beri bölgeyi daha yakından tanımak istediğimiz için ve seçtiğimiz her destinasyonda çok fazla yeni şeyle karşılaştığımız için Ortadoğu ülkelerine öncelik veriyoruz. Vize alma süreciyle uğraşmaktan yıldığımız için, seyahat etmek istediğimiz yerin vizesiz olması önem taşıyor.  Ayrıca burada da sık sık bahsettiğim gibi çocukla -gidilemeyecek demeyeyim de- tercih edilmeyecek veya yaşlandıkça bizi zorlayacak yerleri daima ilk sıralara koyuyoruz. Siz yurt dışına seyahat ederken nereyi ön sıraya koymak istiyorsunuz?

Kabataslak bir gezi planı oluşturun

 • Seçtiğiniz ülkede veya şehirde gezmek istediğiniz yerlerin listesini çıkarın. Belki birden fazla ülkeyi kapsayan bir yurt dışı seyahat planı yapacaksınız, gidiş ve dönüş uçak biletleri farklı destinasyonlardan olacak.
 • Arama motorunda  “X gezilecek yerler” diye arattığınız zaman bir sürü sonuç çıkacaktır. Seyahat bloglarının yurt dışı önerileriyle birlikte Lonely Planet, Tripadvisor gibi sitelerin listelerinden gideceğiniz şehirde gezilecek yerleri ve yapılacak aktiviteleri belirleyin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *