Belem bölgesi

Lizbon Belem bölgesi, Lizbon sahil kesiminde mimari yapıların, müzelerin çokça bulunduğu turistik özellikle Belem Kulesi ile adını duyurduğu bir bölgedir. Lizbon’da görülmesi gereken gezilecek yerlerin en başında Belem bölgesi gelecektir.

Şehir merkezinin Tagus (Portekizce Tejo) nehri kıyısındaki uzantısı sayılan bu bölge, Portekiz tarihine ışık tutan ve kentin hafızasını barındıran eşsiz bir bölgedir.

Portekizli kaşiflerin dünyayı keşfetmek ve fethetmek için yola çıktıkları yer olma özelliğiyle, hem Orta Çağ Avrupası hem de Portekiz için çok önemli bir yerdir.

Belem bölgesi, Lizbon için en eski ve önemli simge yapıları ile yenilenen müzeleri ve modern merkezleri ile önemli bir yere sahiptir. Örneğin Keşifler Anıtı, Belem Kültür Merkezi, Jerónimos Manastırı, Portekiz Deniz Müzesi, Belem Kulesi, MAAT Sanat, Mimarlık ve Teknoloji Müzesi, Ulusal Fayton Müzesi bu önemli yapılardan bazılarıdır.

Peki Belem’e nasıl gidilir? Lizbon şehir merkezinden bu semte gidiş çok basit olmakla birlikte, bir saatlik zaman dilimi içinde birçok otobüs ve tren Belem bölgesi içinden geçmekte ve otobüs yolculuğu yarım saat kadar sürmektedir. Bu önemli turizm merkezine ulaşımın kolay olması sebebiyle; turistik bir bölge olan Belem’i geçtikten sonra Tagus nehrinin Atlantik Okyanusu’na karıştığı kıyılarda denize girmek için birçok plaj bulunmaktadır.

fotoğraflar için tıklayınız

Belem fotoğrafları için tıklayınız

Lizbon Belem Bölgesi Şehir Rehberleri

Belem’i gezmek için iki gün ayırmanızda fayda var, yoksa pek bir şey anlamanız mümkün olmuyor. Belem Kulesi bölgedeki en önemli anıt olduğu için turistik sezonda saatlerce kuyrukta beklemeyi göze almanız gerekiyor. Jeronimos Manastırı’nı gezmek yarım gününüzü alıyor.

Zaten MAAT Sanat, Mimari ve Teknoloji Müzesi bile 11 gibi açıldığından basitçe bir günde en fazla bu iki yeri gezebiliyorsunuz. Keşifler Anıtı’nı (Padrão dos Descobrimentos) da gezeyim diye düşünürseniz aynı gün içinde zaten zaman yetmiyor. Kısaca bu bölgeyi gezmeniz için iki gün ayırmanız en mantıklısı olacaktır.

Zaten eğer müze seviyorsanız, diyecek başka bir laf kalmıyor. Peki kısaca Belem bölgesi içerisinde bizleri neler bekliyor, nereleri gezebiliriz?

Belem Kulesi (Belem Tower – Torre de Belém)

Bu bölgeye adını veren Belem Kulesi ziyaret edeceğiniz ilk yerlerden olmalı. Jardim da Torre de Belém içinde bulunan Belem Kulesi’ne uğrayacağınız gün, hava güneşli ise gerçekten zaman geçirilecek bir yer.

Ancak giriş için bekleme sırasına dikkat etmeniz gerekmekte, biz Portekiz Güzergahı sayfamızda da belirttiğimiz gibi bir saate yakın sıra gelmesini bekledik. Çünkü içeriden ziyaretçi çıktıkça kuleye en fazla 120 kişi olmak üzere yeni ziyaretçi alınmakta.

Turistik sezonda ve yaz sıcağında uzun beklemek pek istenen bir durum değil, ancak zamanı bol olanlara öneririz.

belem bölgesiBelem Kulesi – Belem tower (Torre de Belém)

Peki kule aslında gezilmeye değer bir yer mi? Orta çağ yapılarına ve özellikle Portekiz Manueline mimarisine özel bir ilginiz varsa, Portekizli kaşiflerin her denize açıldıklarında selamladıkları bu küçük kule ilginizi çekecektir.

Fakat içi çok da büyük olmadığı için hayal kırıklığına uğramanız da olasıdır. Gün ve saatleri kısıtlı olanlara içine girmek yerine içinde bulunduğu park olan Jardim da Torre de Belem’de ağaçlar altında soluklanmalarını ve kuleyi dıştan gezip fotoğraflarını çekmelerini önerebiliriz.

İyi fotoğraf veren mimari yapılardan olsa da eski ün ve şöhretinden sadece ismi kalmış diyebiliriz.

1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Belem Kulesi, günümüzdeki haline gelene kadar çeşitli aşamalardan geçmiştir. Kral 2. John, yapmış olduğu incelemeler sonucunda Lizbon’un savunmasının yetersiz olduğunu görmüştür. Ancak bir savunma kalesi yapılmasını emretmiş olsa da, bunu göremeden ölmüştür.

Kule, 1513 yıllarında, askeri mimar Francisco de Arruda tarafından tasarlanmış 1516 yıllarında yapımına başlanmış ve Kral Manuel ölmeden iki yıl önce 1519 yılında bitirilmiştir. Kule yapılırken 1000 tonluk bir savaş gemisi, Tagus nehri ağzına çekilen ve gemilerin geçişini engelleyen bir halatı korumaya almıştır.

You might be interested:  Manzarasıyla hayranlık uyandıran teleferik hatları

Böylece kulenin içinde bulunduğu savunma kalesi herhangi bir saldırıya uğramadan bitirilmiştir.

belem bölgesiBelem gezilecek yerler Belem Kültür Merkezi – Lisbon Centro Cultural De Belem (Belém Cultural Center)

15 Eylül 1521 tarihinde kale, Lizbon’un koruyucu azizi onuruna St Vincent Kalesi (Castelo de São Vicente de Belém) adını almıştır.

1571’de Francisco de Holanda isimli mimar, Krallığı korumak için kaleye bir de kule yapılmasını önermiş ve kuleyi tasarlamıştır. Böylece Belem Kulesi günümüze kadar aynı görüntüyle gelmiştir.

Tasarlanmış kule iki katlı olarak hayata geçirilse de kule günümüzde dört katlıdır.

1580 yılında İspanyollar ile yapılan bir savaş sonrasında, Portekizlilerin yenilgisinden sonra Belem Kulesi 1830 yılına kadar zindan olarak kullanılmıştır. Ayrıca 17. yy’da Tagus nehri girişindeki limanı kullanan ticari gemiler, burada oluşturulan gümrük noktasına vergi ödemiştir. Belem Kulesi 1989 yılına kadar çeşitli yenileme ve onarım çalışmaları geçirmiştir.

Kule, Lizbon bölgesinde olan bej-beyaz renkli kalker taşlarıyla yapılmıştır. Kule genelinde azizlerin heykelleri ile ilginç tarihi figürlere de rastlamanız olasıdır. Özellikle gergedanları sakın kaçırmayın deriz

Kuleye ufak bir tahta köprüyle girilmekte ve zaten bahsettiğimiz bekleme sırası da bu köprüde olmaktadır. Bunu bilerek gidin yeter.

belem bölgesiKeşifler Anıtı fotoğrafları Belem Lizbon – Monument of Discoveries (Padrão dos Descobrimentos)

Keşifler Anıtı, Belem’in tam ortasında ve muhteşem bir konumdadır. Belem bölgesinin ve Lizbon’un gerçekten de görülmesi gerekli yerlerinden biridir.Tagus nehrinin kuzeyinde, Belem Kulesine yürünür mesafedeki bu anıt, sahilde ilk göze çarpan büyük bir anıttır.

Anıt ilk olarak 1940 yılında, mimar Joséngelo Cottinelli Telmo ve heykeltıraş Leopoldo de Almeida tarafından, Portekiz Dünya Fuarı için bozulabilir malzemeden yapılmıştır.

 Fakat 1958 yılında devlet başkanı Salazar’ın emriyle yıkılmış ve 8 ay gibi kısa sürede beton ve Sintra bölgesinden çıkartılan kireçtaşından tekrar yapılmıştır. 1960 yılında açılan şimdiki anıt, Gemici Henrique (Prince Henry the Navigator) adına, ölümünün 500.

yıl anma törenleri kapsamında Portekiz Dünya Fuarı bünyesinde yapılan orijinal anıttan büyütülerek yapılmıştır da diyebiliriz.

belem bölgesiKeşifler Anıtı Belem – Monument of Discoveries (Padrão dos Descobrimentos)

Anıt üzerindeki heykeller Portekiz’in en şaşalı döneminde dünyaca ün kazanan denizci ve kaşiflerine aittir, aralarında Bartolomeu Dias, Vasco da Gama, Afonso de Albuquerque de bulunan 32 adet heykel bulunmaktadır, içlerinde tek kadın Henrique’in annesi Queen Filipa de Lencastre’dır. Daha detaylı bilgi için web sitesine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Jeronimos Manastırı

Jeronimos Manastırı, sahil tarafında değil de biraz daha iç tarafta kalmakta, Keşifler Anıtı’ndan yürüyerek 15-20 dakika sürmektedir.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan Jeronimos Manastırı içindeki müzelerle birlikte manastır bölümü görülmeye değer yerlerden biridir.

Jeronimos Manastırı için diğer tüm bilgileri ayrı bir gezi makalesinde bir araya getirdik, daha detaylı bilgiler için Jeronimos Manastırı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

belem bölgesiBelem gezilecek yerler Jeronimos Manastırı – Lisbon Belem Jeronimos Monastry (Mosteiro dos Jerónimos)

Manastırın yapılmasına 1501 yılında başlanmış ve 70 yılda her yıl 70 kg altınla yapılmıştır. Jeronimos Manastırı binasında Portekiz Denizcilik Müzesi ve Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Ayrıca manastır içinde ise çeşitli sanat eserleri mevcuttur. Özellikle manastırın mimari yapısı ve iç avlusunda fotoğraf çekmek için oldukça uzun süre geçirebilirsiniz.

Tüm o mimari detaylar ve manastırın içi aklınızı başınızdan alacaktır.

MAAT Sanat, Mimari ve Teknoloji Müzesi

Amanda Levete isimli mimar tarafından tasarlanan bina 5 Ekim 2016 tarihinde halka açılmıştır. Müzenin maliyeti 20 milyon Avro’dur ve 3.8 hektarlık bir alana yayılmıştır. Yine bu bölgede diğer yerlere yürüme mesafesinde olan müze, sahil kısmında bulunmaktadır.

Yapıldığı günden beri Avrupa’nın en lirik müzelerinden biri olarak ün salmıştır. Müze içerisinde çeşitli sergiler mevcuttur. Salı günleri kapalı olan müze, haftanın diğer günleri 11:00 ile 17:00 saatleri arasında açıktır. Binanın çatısında gezilebilir.

Enfes bir fotoğraf görselliği veren binanın sahile bakan cephesi hafif dışarıya dönük olduğundan gölgesinde ziyaretçiler dinlenebilmektedir. Ayrıca bu cephe birbiri içine geçmiş fayansları çağrıştırdığı için nehrin ışıkla dansı da cephede görülebilmektedir.

Çatının, zemine çok hafif bir eğimle açı yapması ile Tejo nehrinin kıyıya fiziksel ve kavramsal olarak bağlanması düşünülmüştür.

belem bölgesiLizbon görülmesi gereken yerler MAAT binası Sanat Mimarlık ve Teknoloji müzesi fotoğrafları – Belem MAAT Museum of Art, Architecture and Technology Lisbon

You might be interested:  Otel Yöneticiliği Nasıl Olunur?

Kısaca MAAT Sanat, Mimari ve Teknoloji Müzesi, Belem bölgesinde asla ama asla es geçilmemesi gereken yerlerden biridir. Eğer mimari kavramların yanında sanatla da ilgileniyorsanız buraya gitmeden önce içeriğindeki sergiler hakkında web sitesinden bilgi alabilirsiniz (https://www.maat.pt).

Ulusal Fayton Müzesi

Lizbon’un Belem bölgesi içinde, Kraliyet Sarayı’nın eski binicilik meydanında bulunan Avrupa’nın en büyük atlı araba koleksiyonunu barındıran eski müze binası Portekiz’in en çok ziyaret edilen müzesi ünvanını 2015 yılına kadar sürdürmüştür.

2015 yılında Paulo Mendes da Rocha + MMBB Arquitetos + Bak Gordon Arquitectos ortaklığında yeni bir binaya taşınması amacıyla projelendirilmiş, 2016 yılında da eski müzenin yakınında yeni binasında halka açılmıştır.

Özel olarak sergilediği koleksiyon için tasarlanmış olan bu müze yapısı özel mimarisi ile dikkati çekmektedir.

belem bölgesiAntika fayton Ulusal Fayton Müzesi – Lisbon National Coach Museum (Museu Nacional dos Coches)

Müze binası içinde, motorlu taşıtlar bulunana kadar Avrupa’da kullanılan at arabaları veya fayton koleksiyonu bulunmaktadır. Eğer tarihe ve atlı arabalara meraklıysanız kesinlikle bu müzeye uğramanız gerekmektedir.

Çünkü tüm o araçlar, üzerlerinde barındırdığı detaylarıyla tamamen bir görsel şölen sağlamaktadır.

Müzede, her biri bir sanat eseri niteliği taşıyan bu araçlarla birlikte yine geçmiş yıllarda kullanılan at arabası aksesuarları ve koşum takımları da sergilenmektedir.

Bu müzeyi gezmek de en azından iki saat sürmektedir ve bu bölgedeki diğer gezilecek yerlere yürüme mesafesindedir. Daha detaylı bilgiler ve fotoğraflar için Ulusal Fayton Müzesi içeriğini ziyaret edebilirsiniz.

Lizbon gezisini planlarken özellikle bu bölgede bulunan tarih ile iç içe geçmiş olan burada saydığımız veya sayamadığımız birçok yeri göreceğimiz için heyecanlıydık tabi ki.

Ama pek düşünemediğimiz bir şey vardı ki, o da iki günün yeterli olabileceğini düşünmemizdi aslında. Lizbon da, İstanbul gibi dünya tarihinde önemli bir yere sahip.

Ancak yukarıda da dediğimiz gibi Belem ise Portekizli kaşiflerin dünyaya açıldığı bir yer olması özelliğiyle apayrı bir yere sahip.

Aslında tün yukarda anlattıklarımızı es geçip buraya tek bir şey için gelenler de var: Pasteis de Belém!

Pasteis de Belém

belem bölgesiBelem turtası ya da Belem tatlısı – Lisbon Pastel de Nata Pasteis de Belem

Lizbon içinde ve Portekiz genelinde “Pastel de Nata” olarak adlandırılan fakat Belém’e özgü olanının ismi “Pasteis de Belém” (Belem Turtası ya da tatlısı) olan bu tatlı bir rivayete göre Jeronimos Manastırı’nda ki rahipler tarafından yapılmaya başlanmış ve o günden beri de içeriği sır gibi saklanmakta. Belém’de 1837’de açılan tek bir pastanede satılan bu tatlı, gezmekten yorgun düştüğünüzde sizi tekrar ayağa kaldıracak bir güce sahip. Ana maddesi yumurta ve toz şeker olan ve custard da denilen muhallebi kıvamında içeriği ve çıtır çıtır milföy benzeri hamuru üzerine dökülen pudra şekeri ve tarçınla birlikte enfes bir mutluluk kaynağına dönüşüyor. Dikkat edin, bir yerden sonra kaç tane yediğinizi unutabilir ve sermayeyi kediye yükleyebilirsiniz :).  Nerde yiyeceğiz peki diye bir soru sorarsanız, cevabını Jeronimos manastırı önünde etrafınıza baktığınızda zaten göreceksiniz!   (http://pasteisdebelem.pt/)

Lizbon Belem Bölgesi ve Belem Tatlısı

19. yüzyılın başlarında Belém’de, Jerónimos Manastırı’nın yanında bir şeker kamışı rafinerisi vardır. 1820 liberal devriminin ardından Portekiz’deki manastırlar kapatılır ve rahipler ile hizmetliler ayrılmak zorunda kalır.

Jerónimos Manastırı’ndan ayrılan birkaç rahip ve hizmetli içeriği gizli bir tarifle bu tatlıları yapıp satarak geçimlerini sağlamaya başlamışlardır, 1837’de “Pasteis de Belém” ismiyle Lizbon’da ün kazanmışlar.

Bugüne kadar değişmeden kalmış olan eski tarif, o zamandan bu zamana gizlilik içinde korunmuştur.

Ayrıca İlgili Linkler:

Belem bölgesi fotoğraflarıPortekiz güzergahı ve rotası bilgileri

Lizbon tarihi kenti gezilecek yerlerSintra yapıları mimarisi ve Ters Kule

Lizbon Belem Mahallesi

Belem, Portekiz’in başkenti Lizbon’un batısında kalan bir bölgedir. Lizbon’dan uzaklığı arabayla yaklaşık 10 dakika olan Belem Mahallesi, günübirlik ziyaretler için uygun bir uzaklıktadır.

Elbette Lizbon turistlerinin Belem’i ziyaret etmesi için tek sebep bu kısa mesafe değil. Belem bölgesi, Portekiz tarihinde oldukça önemli bir yer tutar. Portekiz’in büyük bir imparatorluk olmasını sağlayan Vasco De Gama, deniz aşırı seferlerini Belem’den başlatmıştır. Bu tarihi etki, yüzölçümü küçük gözüken Belem Mahallesi’ni turist çeken bir bölge haline getirmiştir.

Portekiz tarihiyle haşır neşir olmak isteyenler ya da Lizbon’un görece kalabalığından uzaklaşmak isteyenler için Belem turu oldukça ilgi çekici olacaktır.

You might be interested:  Orta Oyununda Ne Tür Kostüm Ya Da Dekor Kullanılır?

Belem Kulesi (Torre de Belem)

Adı Lizbon gezi rehberlerinde sıklıkla geçen Belem Kulesi, 1515 ve 1520 yılları arasında savunma amaçlı inşa edilmiştir. Yoğunlukla Manuelin tarzı hakim olsa da karma bir mimari tasarıma sahip olan Belem Kulesi, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesine adını yazdırmayı başarmıştır. Tüm bunlara ek olarak, kulenin en üst katı ziyaretçilerine eşsiz bir Tagus Nehri manzarası sunar.

Tagus Nehri Kıyısı

Belem Kulesi ziyaretinizden sonra hemen başka bir turistik yapıya geçmeden önce, Tagus Nehri kıyısındaki bahçe ve manzaraların keyfine varmanızı tavsiye ederiz. Nehir kıyısında güzel bir yürüyüş yaparken Jardim da Praça do Imperio ya da Jardim da Torre de Belem’de* bir dinlenme molası verebilir, nehir manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Jeronimos Manastırı ( Mosterio dos Jeronimos)

Sırada yine UNESCO Dünya Mirasları listesinden bir eser var.

Tamamı beyaz kesme taştan yapılan ve dışı deniz figürleri ile süslenen Jeronimos Manastırı’nın, Vasco de Gama’nın Hindistan’dan dönüşünü kutlamak için inşa edildiği söylenir.

Ayrıca kendisinin seyahatlerinden önce son geceyi burada geçirdiği de bilinmektedir. Yapımı neredeyse  70 yıl süren ve kilolarca altına mal olan Jeronimos Manastırı, önünde oluşan uzun kuyruklara rağmen görülmeye değer bir yapı.

Deniz Müzesi (Museu de Marinha)

Portekiz’in denizcilik tarihinde Belem bölgesi ayrı ve oldukça önemli bir yer tutar.

Bu tarihi değeri yakından incelemek isteyen ziyaretçiler için kurulan Museu de Marinha, tarihi denizcilik malzemelerinin ve kraliyete ait gemilerin sergilendiği iki ayrı bölümden oluşmaktadır.

Jeronimos Manastırı’nın çok yakınında olan Deniz Müzesi, bu rotayı takip eden ve vakti olan ziyaretçilerin görmeyi tercih ettiği bir yerdir.

Keşifler Anıtı (The Padrao dos Descobrimentos)

Portekiz, geçmiş yüzyıllarda denizcilik tarihi ve denizcileri ile ün kazanmış bir ülkedir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, Portekiz tarihindeki ünlü denizciler için yapılmış Keşifler Anıtı oldukça önemli bir ziyaret noktasıdır.

Tamamı Portekiz’in keşif döneminin önde gelen isimlerinden Infante Henrique’nin tasvirini destekleyen bu anıtlar aynı zamanda bir tekne ve Latin hacı tasviri de içermektedir.

Belem Sarayı

Portekiz’de ziyaret edecek onlarca saray bulabilirsiniz. Ancak 16. yüzyılda inşa edilmiş olan Belem Sarayı’nın, Portekiz saraylarından en güzeli olduğu yaygın bir söylemdir. Bir kısmı müze haline getirilmiş olan bu saray aynı zamanda yüzyıldan uzun bir süredir Portekiz başkanlarının resmi konutu olarak hizmet vermektedir.

Belem Bölgesi

Belem Bölgesi, yarım gün ayrılması gereken yerlerden biri. Ulaşım oldukça kolay, Commercio Meydanı ya da başka bir noktadan 15 nolu tramvaya binerek yarım saatte Belem’e ulaşabilirsiniz.

Ben meydandan yürüyerek gitmeyi tercih ettim, böylece tüm kıyı şeridini keşfetmiş oldum.  Belem Kulesi (Torre  Belem),  Kaşifler Anıtı ve 16.

  yüzyılda yapılan Jeronimo Manastırı bu bölgede görecekleriniz arasında.

Padrão dos Descobrimentos – Kaşifler Anıtı

Kaşifler Anıtı, Portekizli denizcilerin 15. ve 16. yüzyıllarda yaptıkları keşifleri anmak için yapılmış. 52 metre yüksekliğinde ve 7 katı bulunan bir yapı. Üzerinde Vasco de Gama, Magellan gibi kaşiflerin heykelleri bulunuyor.

Torre de Belem- Belem Kulesi

Burası Avrupa için eski dünyadan çıkış, yeni dünyaya giriş kapısı olan Torre de Belem. Coğrafi keşifler olmadan ve yeni dünya bilinmeden önce Avrupalılar için burası dünyanın sonu olarak kabul ediliyormuş.

Okyanustan Avrupaya ilk girdiğimiz noktada yer alan Belem kulesi 16 yy. da Portekizli ünlü keşif Vasco de Gama’nın anısına yaptırılmış ve yıllarca şehrin savunma sisteminin bir parçası olarak kullanılmış.

Mosteiro dos Jeronimos- Jeronimos Manastırı

1501 yılında yapımına başlanan ve 70 yılda tamamlanan Jeronimos Manastırı İçerisinde Vasco da Gama ve ünlü Portekizli şair Camoes’in mezarları bulunuyor.

Pastéis de Belém

İşte Portekiz’in milli tatlısı Pastel de Nata Dünyaya nam salmış bu tatlıyı tarif etmek gerekirse, dışı milföyü andıran çıtır çıtır bir hamur, içi ise leziz bir muhallebi..sıcacık servis edilen bu tatlının üstüne isteğe bağlı tarçın ya da pudra şekeri döküyorsunuz.

Tatlının yapılış mantığı aslında bizdeki laz böreğini andırıyor, muhallebisi ise özellikle üzerine tarçın döktüğünüzde lezzet olarak sütlaca daha yakın.

Bu tatlı Lizbon’un bir çok yerinde bulunsa da (starbuckslarda bile) , asıl yenilmesi gereken nokta kesinlikle Belem’de bulunan ve 1837 yılından bu güne hizmet veren “pasteis de belem”..

Gizli tarifi ve tarihi dokusu ile bu pastane hafta içi günlük 20 bin, haftasonu ise 50 bin turta satıyormuş..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *