Batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Bakıyorsunuz Ayşe Batum’da, Ahmet Batum’da. Hele Doğu Karadeniz’de oturan bir akrabanız varsa, her haftasonu her haftasonu Batum’dan attığı fotoğraflar Facebook’unuza düşüyor olabilir. Biz de mi gitsek diyenler için Batum nasıl bir yer hızlıca anlatalım istedik.

Gitmeye karar verirseniz bu yazıların çok faydasını göreceksiniz:
BATUM’A NASIL GİDİLİR?
Haftasonu geçirecekler için 2 GÜNLÜK BATUM PROGRAMI
BATUM’DA GEZİLECEK YERLER

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

BATUM MİMARİSİ

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Son senelerde Gürcistan’n genelinde ama özellikle de Batum’da gözle görülür, elle tutulur müthiş bir yenilenme ve modernleşme var. Zaten Batum uzun seneler Avrupa mizaçlı bir şehirmiş. Karadeniz’in doğusundaki liman kentlerinden birisi olması sebebiyle Doğu ile ticaret yapan Avrupalılar burada ticaret kolonileri kurmuşlarmış.

Osmanlı zamanlarında da bu böyleymiş ama Osmanlılar şehir silüetine camileri de eklemişler tabi. Daha sonra Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan Batum’a en üst fotoğrafta görüldüğü gibi dev komünist apartman blokları da eklenmiş.  Böylece Batum mimarisi, hem Osmanlı’dan, hem Avrupa’dan, hem de Bolşevikler’den miras kalan yapılarla karışık bir hal almış.

Son olarak bu çeşitliliğe eklenen bir doku da gökdelenler. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının üzerinden seneler geçse de, Gürcistan bir süre toparlayamamış. Son senelerde ise Gürcistan inanılmaz ekonomik atılımlar yapıyor, öyleki Birleşmiş Milletler’in bile örnek kalkınma modeli olarak Gürcistan’ı göstermiş.

Bu hızlı değişim şehrin çehresine de harika park & bahçe ve sahil  düzenlemeleri, plazalar olarak da yansımış.

Bir tarafta Sovyet rejiminden miras kalan Sovyet mimarisi, öteki tarafta İtalya’dan feyz alınarak tasarlanmış Avrupai meydanlar, diğer tarafta modern zamanın tasarım yapıları, kamusal çağdaş sanat eserleri, otelleri, beach barları, cafeleri, restoranları ile Batum hem geçmişini sahiplenen, hem de geleceğe hazırlanan bir yer.

BATUM GÜVENLİ BİR YER Mİ?

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Gürcistan zaten genel olarak şuç oranının nispeten düşük olduğu bir ülke. Batumlular da sokaklarda huzurla geziniyor. Batum gece de yaşan bir şehir. Hava karardıktan sonra da sokaklar gündüzüyle aynı rahatlıkta ve güvende.

Liman bölgesinde bir iki Lari için etrafınızı saran küçük çocuklar ve fırsatçı taksi şoförleri dışında biz herhangi bir aksiliğe rastlamadık. Seni restoranını ya da işletmesine çekmek için seni çekiştiren ya da önünü kesen Antalyalı esnaf tiplemeleri de yok.

Genel olarak çok huzurlu geldi bize ama yine de her zaman ihtiyatlı olmakda fayda var.

BATUM’UN TARİHİ
batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Batum’un tarihi, Karadeniz’den komşumuz olduğundan bölge tarihi ile çok benzeşiyor.

İlk çağdan bugüne Perslerden, Romalılara, Moğollardan Osmanlıya, İngiltere’den Sovyet Rusya’ya birçok imparatorluk ve devletin egemenliğinde kalan şehir 1564’te Kanuni Sultan Süleyman ile Osmanlı İmparatorluğu parçası olduktan 314 sene sonra hep tarih derslerinde ezberlediğimiz gibi Ayastefanos Antlaşması ve Berlin Antlaşması ile Rusya’ya bırakılmış. Fakat 1.

Dünya Savaşı sırasında Brest-Litovsk Antlaşması ile 1918 yılında Osmanlı Devleti’ne geri verilmiş. Mondros ile de önce İngilizlere, en sonunda da Gürcistan’a kalmış.

Daha sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından Batum’u diplomatik yollarla geri alma girişimleri olsa da 1921’de Moskova Antlaşması ve Kars Antlaşması sonucunda Batum kesin olarak Acara Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nde kalmış. O dönemde Acaristan olarak geçen Batum, Sovyet Rusya’ya bağlansa da komünizmin çöküsüyle Gürcistan’ın 1991’de bağımsızlığını ilan etmesinden sonra merkezi yönetimin bir parçası haline gelmiş. Aslında bakarsanız tarihlerinde ilk defa Gürcüler gerçek olarak kendilerini yönetiyorlar.

BATUM PLAJLARI

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Hem büyük şehir olup, hem de deniz keyfi yapılabilen bir avuç yer dünyada. Batumlular da şehirlerinin deniz kıyısında olmasının meyvesini, gündüz deniz keyfi yaparak akşamları da sahilinde partileyerek yiyor.

Hem halk plajları, hem de beach clublar mevcut. Bir Ege’de yüzmenin keyfinin yanından geçmez ama yaz sıcağında şehirde olanlar için günü geçirmek adına ideal.

Bu arada şaşırtıcı şekilde Batum’un durgun denizi hiç bizim bildiğimiz Karadeniz’e benzemiyor!

Peki en güzel deniz nerede? Batum merkeze ve Türkiye sınırı Hopa’ya 30dk ile aynı mesafede bulunan Kvariati Batumluların denize girmek için ilk tercihi.

BATUM DEMOGRAFİSİ

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Bugün Batum’da 152,839 kişi yaşıyor. Nüfus’un çoğunluğu (104.313) Gürcüler ve Acara bölgesinin yerel halkı olan Acarlardan oluşuyor. Acara bölgesi, Gürcistan’ın Türkiye sınırına denk gelen bölge olduğundan Acarların büyük çoğunluğu da haliyle Müslüman olmuş. Fakat nüfusun büyük kesimi Doğu Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Hristiyan.

Yani İstanbul Balat’ta bulunan Patrikaneye bağlılar. Ermeniler (7.517), Ruslar (6.300), Abhazlar (800), Ukraynalılar (770), Rumlar (587), Azeriler (301), Osetler (142) ve Lazlar da Batum nüfusundaki diğer etnik topluluklar. Bu durumda Ermeni Apostolik Kilisesi’ne bağlı hristiyanlar, katolikler ve yahudiler de azınlıktaki dinler.

BATUM GÜRCİSTAN’IN YAZLIĞI

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Batum Gürcistan’ın Bodrum’u misali yazın başkent Tiflis’ten ve çevredeki diğer şehirlerden insan çekiyor. Çünkü burası hem büyük şehir, hem denize kıyısı var, hem kültür-sanat hayatı hem gece hayatı, hem güzel restoran, bar ve şarapevleri hem de etrafında müthiş doğa kaçamağı yerleri var.

BATUM’DA FİYATLAR

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Yeme İçme: Batum’da özellikle yeme – içme ucuz. Bu da onun, bize Türkiye’den haftasonu kaçamağı yaptırtan büyük kozlarından biri. 3 kişi içki dahil yemek yiyip ortalama 45 Lira civarında ödüyorsunuz. Fiyatları örneklemek gerekirse; 3 ana yemek + 1 salata + 3 bira, 35 Lari (Tem 2016’da 45 TL) tuttu.

Alkol ve sigara: Türkiye’ye kıyasla bayağı daha ucuz.
Konaklama: Buna karşılık konaklama, yeme-içme fiyatlarına göre nispeten daha pahalı kalıyor. Yine de 150 -200 liraya kalacak orta karar yerler var. Hosteller 50 – 60 TL civarında.

Eğlence & Gezi Aktiviteleri: Batum’daki aktivite fiyatlarını BATUM’DA GEZİLECEK YERLER yazımızda detaylarıyla verdik.

TÜRKÇE KONUŞAN GÜRCÜLER

Batum’un en büyük artılarından birisi, hem Sarp Sınır Kapısı’na 20 dk uzaklıkta bir şehir olmasından dolayı, hem de Türkiye’den buraya hatırı sayılır bir oranda turist çekmesinden dolayı burada çok fazla Türkçe konuşan Gürcü’nün yaşıyor olması. Özellikle hizmet sektöründe çalışan Gürcülerin çoğu Türkçe çat pat da olsa konuşup konuşulanı anlıyorlar. Yani buraya bir haftasonu kaçamağı yapmak için illa İngilizce bilmeniz de gerekmiyor. Denk geldiğimiz her 10 kişiden 1’i Türkçe konuşuyordu.

ELEKTRONİK FİYATLARI

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

BATUM’UN DOĞASI

batum hakkında bilinmesi gereken 6 Şey

Batum’un ve çevresinin yemyeşil bir doğası var. Özellikle şehir içinde ve dışında park ve bahçeleri, üzüm bağları, dağlarla çevrili şehri daha da bir yeşil yapıyor. Özellikle Batum Botanik Bahçesi mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Tabi buraya bahçe demek komik kalıyor, koru desek sanki daha yerinde. Çünkü bir ucundan bir ucuna durmadan yürümek 1,5 saat alıyor. Ee, 6 kıtanın ormanlarını, 5 bin bitki çeşidini adımlamak biraz zaman alıyor tabi. Batum’un çevresinde de gidilesi dağ köyleri var.

Özellikle Keda, Shuakhevi, Khulo Belediyelerine bağlı harika dağ köylerinden oluşan yürüyüş rotaları var.

GÜRCÜ ŞARABI

Gürcistan’ın dünyada en meşhur şeyi şarapları olabilir. Türkiye’in lokumu dünyada neyse, Gürcistan’ın şarabı da o. Şarabı Gürcülerin icat ettiği düşünülüyor.

Buradaki şarapçılık tecrübesi tam 8000 yıllık! Gürcistan’da 600 çeşit üzüm yetişiyormuş. Bunlardan bazıları endemik bitkiler, yani sadece o topraklarda yetişiyor.

You might be interested:  Yeni başlayacaklar İçin karavanla seyahat etmenin 11 püf noktası

 BATUM GECE HAYATI yazımızda şarap tadımı yapabileceğiniz ve Gürcü Şarabı satın alabileceğiniz birkaç yer önerisi bulabilirsiniz.

BATUM GECE HAYATI

Bizce Batum’da gece hayatınından çok daha keyifli yapılacak şeyler olsa da Batum geceleri çok merak konusu. Gece kulüpleri, şarap evleri, nargile barları, casinolar ve festivaller olarak kategorize edebiliriz. BATUM GECE HAYATI yazımızda her birine dair mekan bilgisi bulabilirsiniz.

BATUM OTELLERİ

Batum’da her bütçeye göre konaklama seçeneği var.

Buraya iş amaçlı gelenler için Business Oteller, bizim gibi haftasonu için orta karar bir yer arayanlara pansiyon ve otel seçenekleri, daha düşük bütçeli seyahat edenler, backpacker tarzı gezenler ve öğrenciler için hosteller bulunuyor. Batum’da bir tek oteller genel fiyatlara kıyasla biraz yukarıda: Hostelleri 50-60 TL, Motel tipi yerleri 150-200 TL, 5 yıldızlı yerler 400- 600 TL arası.

BATUM’A ULAŞIM KOLAYLIĞI

Batum’un, hem Türkiye’nin doğusundaki sınır komşusu olması hem de Türkiye’ye vize uygulaması olmaması onu hem ekonomik hem de kolay ulaşılır bir seyahat seçeneği yapıyor.

Hal böyle olunca da bizim gibi eline nüfus kağıdını alan Türkler haftasonları Doğu Karadeniz’den girip Batum’dan çıkıyor.

 BATUM’A NASIL GİDİLİR – SARP SINIR KAPISINI HAVADAN VE KARADAN GEÇMENİN YOLLARI yazımızda detaylarıyla anlattık.

Gürcistan hakkında daha fazla bilgi için GÜRCİSTAN GEZİ REHBERİ sayfamıza bakabilirsiniz.

Batum Gezi Rehberi

Batum, Gürcistan'ın güneybatıdaki Karadeniz kıyısında yer alan üçüncü büyük Gürcistan kentidir. Küçük Kafkas Dağları'nın eteklerindeki subtropikal bölgede yer alan Batum, sıcak hava koşulları etkisinde hareketli bir sahil beldesidir ve kış aylarında tamamen karla kaplı olabilir. Batum ekonomisinin büyük kısmı turizm ve kumar etrafında dönüyor ancak kent önemli bir deniz limanıdır ve gemi inşaatı, gıda işleme ve hafif üretim gibi endüstrileri kapsamaktadır. Batum, 2010 yılından bu yana modern yüksek katlı binaların inşasıyla ve tarihi Eski Kenti örten klasik 19. yüzyıl yapılarının restorasyonu ile dönüştürülmüştür.

Türkiye'den gelen çoğu gezgin için Batum, karşılaştıkları ilk Gürcü kenti olacak ve rahat atmosferi, çok sayıda otel alanı, iyi restoran ve gece hayatı ile ülkeye büyük bir giriş yapmış olmanın keyfi sürülecektir.

Batum'un şehir silueti, 2007 yılından beri çağdaş mimarinin dikkat çekici binaları ve anıtlarıyla dönüştürülmüştür. Bu binaların başında, Radisson Blu Otel, Kamu Hizmeti Salonu, Hilton Batum, Leogrand, Koz Tower ve Büyük bir Kempinski Otel ile kumarhanesidir.

Sheraton Hotel, Mısır'daki Büyük Deniz Feneri tarzında tasarlandı. 145 metre yüksekliğindeki Alfabetik Kule, Gürcüce senaryo ve yazı yazma merkezi oldu. Piazza, İtalyan piazza biçiminde karışık kullanılan bir mimari eseri olarak inşa edildi.

Bir deniz feneri, Akropolis ve baş aşağı Beyaz Saray tarzında tasarlanmış binalar da şehri süslemektedir.

Gürcistan'ın ikinci büyük kenti olmasına rağmen Batum, tatil beldesi ve liman kenti olma özelliği, atmosferi ve görünümü bakımından turistler için gerçek bir cazibe merkezidir.

Türk sınırının yakınında, sisle kaplı tepeler ile sıcak bir semitropik sahilde yer alan Batum, ülkenin yaz tatilinin başkenti olarak görülür.

Tarihi, Gürcü şehirlerinin çoğundan daha kısa olduğu halde biricik cazibesini orijinal ve zarif fin-de-siècle mimarisine borçludur.

Kent, ülkedeki üç uluslararası havalimanından birisi olan Batum Havalimanı ile hizmet vermektedir. BatumVelo adlı bisiklet paylaşım programı, sokakta akıllı kart ile bisiklet kiralamanızı sağlar ve tüm bu güzellikleri bir bisiklet sürüşüyle görebilirsiniz.

Batum, 19. yüzyılın sonlarında Bakü'den gelen, dünyanın petrol üretiminin beşte birini taşıyan bir demiryolunun batı ucunu geliştirmiştir.

Bunu, İsveç dinamit mucidi Alfred'in kardeşi Ludwig Nobel tarafından inşa edilen bir boru hattı ve rafineri kısa sürede takip etmiştir.

Şehir, serbest liman statüsünü kazanmış; burada 20'den fazla yabancı konsolosluk kurulmuş ve kasaba, Rus İmparatorluğu’nun güney ucunda şık bir tatil merkezi haline gelmiş ve Avrupa ile Asya arasında bir kavşak geliştirmiştir.

Abashidze sonrası yönetimin 2004 yılındaki ilk kararlarından biri, Batum'u ziyaret etmek için cazip bir yer haline getirmekti; bu yolla bu amaç başarılmıştır. Büyüleyici eski binalar restore edilmiş, yenilenmiş ve ışıklandırılmış, çekici yenileri onlara katılmıştır. Yapraklı, mütevazı ve ferah sokaklarda gezinmek gerçek bir keyiftir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=H-W62w8lK18

Batum, Karadeniz’in doğu kesiminde, Gürcistan’ın güneybatısında yer alan bir şehirdir. Türkiye ile sınır komşusu olan şehir, Sarp Sınır Kapısı ile ülkemize bağlanır.

Batum’a Türkiye’den yapılan direkt uçuşlarla gidilebilmektedir. İstanbul üzerinden yapılan uçuşlar yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir. Vize uygulaması olmadığından şehre kolaylıkla istediğinizde giriş yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Batum’da dört mevsim ılıman bir hava yaşanır. Yıllık ortalama sıcaklık 14 derece civarındadır ve yazın ortasında en sıcak aylarda 22 dereceler görülmektedir. Ağaçlarla çevrili ülkede ayrıca bol yağış vardır.

Bu nedenle deniz tatili için Batum’a mayıs ayından itibaren gidilebilir. Özellikle yaz aylarında Türkiye tatili sonrası bölgeye Karadeniz’den çok turist geçmektedir.

Asıl sezondan sonbahara doğru geçen sürede yani mayıs ve kasım ayları arasında da yine kamp ve doğa yürüyüşleri için Batum’a gitmek uygundur.

Batum, alternatif tatil arayışı içinde olan insanların son zamanlarda yıldızı parlayan şehirlerinden biridir.

Bu yüzden şehirde birçok kişinin istek ve beklentilerine göre otel, hostel ve konuk evleri bulunmaktadır.

Batum ekonomisi gereği en lüks seçeneklerinde bile ziyaretçilerine oldukça uygun konaklama imkânları sunmaktadır. Aşağıda sizler için derlediğimiz konaklama imkânlarını bulabilirsiniz. Şimdiden iyi seyahatler.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Batum otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Yurt dışında hesaplı tatil yapılacak adreslerden bir tanesi de Gürcistan’ın başkenti Batum. Birçok açıdan keyifli bir tatilin adresi haline gelen Batum otelleri de her yaşa ve eğlence tarzına hitap eden imkanlarla donatılmış.

Şehrin en büyük avantajlarından biri elbette ülkemizden vizesiz seyahat edilebiliyor olması. Dolayısıyla yaz kış fark etmeksizin aldığı ziyaretçi sayısı oldukça fazla.

Batum'a gidecekseniz ve bölgede bir tesis arayışındaysanız Batum otelleri yazımızın devamını okumalısınız. 

Devamını Oku

Batum, Karadeniz’in hırçın ve dalgalı sularına inat, kendi köşesine çekilmiş huzurlu ama bir o kadar da canlı bir liman kentidir. Bu kentte, turistlerin güzel zaman geçirmesini sağlayacak çok sayıda gezilip görülecek yer bulunmaktadır.

Öncelikle Batum her ne kadar küçük bir şehir olsa da, sadece sınırdan geçmekle değil, içinin gezilerek keşfedilmesi gereken ve çok değerli müzeleri, sanat eserlerini, tarihi binaları barındıran bir şehirdir. Hem mitolojik hem de modern mimari esintileri şehri süslemektedir.

Müzelerinde zaman geçirip farklı sergileri gezerken, dışarı çıktığınızda tarihi saat kulelerini, kiliseleri, Osmanlı zamanından kalma deniz feneri, cami gibi yapıları, Romalılardan kalma surları, Antik Yunan’a ithaf edilen heykelleri ve şehre kazandırılan modern ve yaratıcı binaları tanırken bu kentte zaman su gibi akıp gidecektir.

Batum Gezilecek Yerler

Şehirde görebileceğiniz yerler arasında hem tarihi hem de etrafını saran plajlarıyla dikkat çeken Gonio Kalesi, başı çekmektedir. Yemyeşil bir cennet olan Batum Botanik Bahçesi de yine Batum’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Yunan mitolojisinin ünlü karakteri Medea’dan ilham alınarak tasarlanan Medea Heykeli, Gürcü alfabesini ve insanların benzersizliği simgeleyen Alfabe Kulesi, şehrin ve ülkenin tarihine dair önemli eserler barındıran Batum Arkeolojik Müzesi, Azerbaycanlı yazar Kurban Said'in 1937 yılında yazdığı ünlü bir romanındaki bir Müslüman çocuk olan Ali ve Gürcü bir prenses olarak temsil eden Nino'yu temsil eden Ali ve Nino Heykeli de yine bu şehirde görmeniz gereken başlıca yerler arasındadır.

Devamını Oku

Batum’a geldiğinizde kolaylıkla araba kiralayabilirsiniz. Online olarak ya da özel ödeme noktalarında güvenle ödemenizi yaparak şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Araba kiraları çok yüksek değildir. 

Şehirde taksi kullanmak oldukça konforlu ve pratiktir. Taksiler 24 saat kullanabileceğiniz tek araçlardır. Taksiler oldukça güvenlidir.

Taksi şoförünüzle dil problemi yaşama ihtimalinize karşı gideceğiniz yerin adını ya da haritadaki yerini yanınızda bulundurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Bindikten sonra taksimetrenin sıfırlandığından emin olmanızı öneririz.

You might be interested:  Kaş’ta yapılabilecek popüler aktiviteler

Batum, çok geniş bir şehir değildir ve burada taksiler ucuzdur. Popüler gezme noktaları için havalimanından itibaren uzak mesafeler arasında ortalama 10-25 Lari kadar ödeme yaparsınız.

Devamını Oku

Gürcü mutfağı oldukça zengin bir mutfaktır. Ancak Batum'da bir Viking gemisine benzeyen, acharuli khachapuri (Ajarian khaçapuri) adlı, merkezdeki bir yumurta ile karıştırılan haçapuri çeşidi denenmelidir.

Yüksek kolesterolünüz varsa bu lezzetten kaçının; ancak aksi halde kesinlikle denemelisiniz. Haçapuri için Gürcü pidesi de denmektedir.

Bunun yanı sıra Gürcü mantısı olarak da bilinen ve büyük bir hamur topunun içine kıyma konulmasıyla hazırlanan hıngel de denemeniz gereken lezzetlerdendir. Patlıcan, ıspanak gibi farklı türlere sahip pkhali ise Gürcülerin severek tükettiği mezeler arasındadır.

Ana yemek olarak sofralarda en sık karşınıza çıkacak lezzet şaşlık olacaktır. Tatlı olarak ise churchkhela diye anılan ceviz sucuklarını tercih edebilirsiniz. Gürcistan’ın peynir ve şarap konusunda da oldukça geniş bir yelpaze sunduğunu unutmayın.

Popüler Restoranlar

Adjara: Çok çeşitli yerel ve uluslararası gıda (khaçapuris, pkhalis, pakhlava, vb.) çeşidinin yer aldığı restorandır. Bu restoranda ücretsiz Wi-Fi ve güleryüzlü, İngilizce konuşan personel vardır.

Boulangerie: Mazniashvili Caddesi’nin köşesindedir. Oldukça lüks görünen ama şehirdeki benzer yerlerden çok daha düşük fiyatlara sahip olan bir Fransız tarzı fırın/kafedir. Çok güzel cappuccino ya da latte yaparlar ve sadece 3 Lari’dir. Pek çok kek ve kruvasan çeşidi bulunur.

Cafe Literaturuli: Lüks bir kitap-kafedir. Menüdeki kahveler, kek ve temel Gürcüce sandviçlerle haçapuri ve lobiani tadılmalıdır.

Privet iz Batumi: 39 Abashidze’de bulunur. Bu büyüleyici kafede sizi en çok pitoresk açık hava tabloları etkileyecektir. Menü, sıcak yöresel yemekler üzerine kurulurdur ve çok çeşitlidir.

Batum şehrinde tıpkı ülkemizde olduğu gibi alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Buralardan tekstil ürünleri, hediyelikler bulabilirsiniz. Özellikle parfüm, elektronik ürünler ve tekstil oldukça ucuzdur.

Alışveriş merkezlerine gittiğinizde, bu ürünler için mağazaları gezmenizi ve sonra karar vermenizi tavsiye ederiz çünkü bazı kampanyalarda aldığınız bir ürünü daha uygun fiyata başka bir yerde de bulabilirsiniz. Ayrıca dışarıdaki mağaza ve dükkanlardan da yöresel gıdalar ya da hediyelikler için alışveriş yapabilirsiniz.

Örneğin şehirden bal alarak dönebilirsiniz. Batum yiyecek konusunda eli bol bir şehirdir. Bu nedenle alacağınız gıdalardan bol bol alabilirsiniz. 

Turistik noktalarda ve müzelerde hediyelik olarak fazlaca ürün bulabileceğinizi söyleyebiliriz. El işçiliğiyle yapılan çok fazla ürün bulabileceğiniz gibi ahşapel oymacılığıyla yapılan ürünleri de alabilirsiniz. El emeği ile yapılan bu ürünlerde, zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz.

Bölgede bu tip ürünlerin haricinde içkiler ve tütün mamulleri de ülkemizdeki piyasa değerinin çok altında satılmaktadır. Fiyatının uygunluğundan dolayı turistlerce en çok satın alınan tercih edilen hediyelikler arasındadır. Öyle ki bazen sınırdan giriş çıkış yapan turistler sırf bu ürünleri daha uyguna alabilmek için ülkeye gelmektedirler.

Bu durumda gümrükte görevlilerin sorularına hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Yasa dışı satışların önüne geçebilmek için özellikle özel aracınızla çıkış yapıyorsanız gümrüğe takılabilirsiniz. Bu gibi bir durumda ilgililere aldığınız ürünleri izah etmeniz gerekebilir. Ancak makul bir alışveriş yaptıysanız, bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

Bu hususta dikkatli olmanız gerekir.

Batum, Gürcistan'ın turistik beldesi olduğu için gece hayatı anlamında size aradığınız eğlenceyi verecektir.

Batum gece hayatı; gece kulüpleri, barlar, kumarhaneler, masaj salonları ve daha fazlasıyla gezginler için çeşitli alternatifler sunmaktadır. Günümüz dünyasında medyada yeterince ilgi görmediği için Batum, fazla tanınmış bir şehir değildir.

Aslında, Batum'da yapılacak çok şey vardır ve diğer ülkelerdeki bilinen turistik mekanlara kıyasla burada eğlenmek daha ucuzdur.

Gece hayatı anlayışınızın içinde kumarhaneler, dans, müzik ve alkol varsa Batum’da çok eğleneceksiniz. Öyle ki Batum gece hayatının çılgınlıkları Miami ile yarışır düzeydedir.

Gün içinde, kumsalların keyfini çıkarabilir, Piazza Meydanı’nda, Tiyatro Meydanı’nda, Avrupa Meydanı'nda, Mtsvane Kontskhi'de yürüyebilirsiniz. Batum’un gece hayatı saat 23.

00’te başlar ve günün ilk ışıklarına kadar kesintisiz devam eder.

Devamını Oku

 • Batum’da yıllık olarak Avrupa’dakiler gibi çok sayıda düzenlenen festival bulunmamaktadır. Ancak ikisi temmuz, biri eylül ayında olmak üzere şehirde üç tane festival gerçekleştirilir:
 • Karadeniz Jazz Festivali: Temmuz ayında düzenlenir.
 • Batum Uluslararası Film Festivali: Eylül ayında gerçekleştirilir.
 • Batum Müzik Festivali: Temmuz ayında gerçekleştirilir.
 1. Yılbaşı Tatili (1-2 Ocak)
 2. Noel Tatili (7 Ocak)
 3. Vaftiz Günü (19 Ocak)
 4. Anneler Günü (3 Mart)
 5. Kadınlar Günü (8 Mart)
 6. Şehitleri Anma Günü (9 Nisan)
 7. Paskalya Bayramı (14-17 Nisan)
 8. Zafer Bayramı (9 Mayıs)
 9. Aziz Andrea Yortusu (12 Mayıs)
 10. Milli Gün (26 Mayıs)
 11. Meryem Ana Yortusu (28 Ağustos)
 12. Svetitskhoveli Kilisesi Bayramı (14 Ekim)
 13. Aziz Giorgi Yortusu (23 Kasım)

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

 • Acil yardım: 112
 • Yangın: 112
 • Polis: 112

Batum, T.C. Batum Başkonsolosluğu’nun görev alanı içerisine girmektedir.

T.C. BATUM BAŞKONSOLOSLUĞU

 1. Telefon: 0 312 218 60 43 VOIP
 2. 0 466 213 15 00 (Tr_Artvin)
 3. 00 995 422 25 58 00 (Gürcü Hattı)
 4. 00 995 558 11 87 70 (Gürcü Hattı Cep Telefonu)
 5. E-posta: [email protected]
 6. Adres: Ninoshvili Kucha No:9 Batum-Gürcistan

Gürcistan sınırları içerisinde yer alan Batum’da para birimi olarak Lari kullanılmaktadır. 1 Lari yaklaşık 1.5 Türk Lirasıdır.

Batum’un resmi dili Gürcücedir. Ülkede ayrıca Rusça ve İngilizce bilinmektedir.

Türkiye (GMT +3) ile Batum (GMT +4) arasında 1 saat zaman farkı vardır. Batum saati Türkiye’ye göre bir saat ileridedir.

Batum Gezi Rehberi

Küçük yüz ölçümüne rağmen bünyesinde farklı yaş gruplarından bireylere hitap eden zengin güzellikleri barındırması, Batum’un popüler bir tatil destinasyonu haline gelmesindeki ana etkeni oluşturuyor.

Eğlenerek stres atmayı planlayan gezginler, hafta sonlarında adeta şehre akın ediyor.

Kültürel gezintilerden hoşlananlar ise daha uzun süreli tatil planları yaparak Batum’un doğal güzellikleri ve zengin kültürel birikimini detaylıca tanımayı amaçlıyor.

Batum Hakkında Genel Bilgiler

Ülke: Gürcistan
Bölge: Kafkaslar  
Yüz ölçümü: 64,9 km²
Dil: Gürcüce
Ortalama sıcaklık: 14.2 °C
İklimi: Nemli Subtropikal
Bitki örtüsü: Orman
GMT ile arasındaki fark: GMT+4
Telefon Kodu: +995 222
Para Birimi: Gürcistan Larisi
Priz Tipi: Tip C

Batum Nerededir? Komşuları Kimlerdir?

Karadeniz kıyısına kurulu Batum, Gürcistan’ın güneydoğusunda yer alıyor. Şehir, Acara Özerk Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olma özelliği taşıyor.

Türkiye ile sınır komşusu olan Batum, Artvin’in yeşil dokusu ile öne çıkan ilçesi Hopa’ya oldukça yakın konumda bulunuyor.

Sarp Sınır Kapısı’na yalnızca 20 kilometre uzaklıktaki Batum’un başkent Tiflis ile arasındaki mesafe ise 262 kilometre.

Batum’a Ne Zaman Gidilir? 

Tüm yıl boyunca nemli subtropikal iklimin etkisi altında olması, Batum’un Türkiye’ye yakın mesafedeki dört mevsim seyahat edilebilecek yurt dışı tatil destinasyonları arasında yer almasını sağlıyor. Ancak kışın hem yağışlı gün sayısı fazla hem de gün ışığından yararlanma süresi az olduğundan gezginler, bahar ve yaz aylarında şehre gitmeyi daha çok tercih ediyor.

Mayıs ve kasım ayları arasındaki zaman dilimi, Batum’un en fazla ziyaretçiyi ağırladığı dönem olarak öne çıkıyor. Çünkü yaklaşık yedi ay süren turizm sezonu boyunca hem hava şartları daha istikrarlı oluyor hem de güneşin etkisini uzun süre hissettirdiği günlerde Batum’un kültürel ve doğal güzelliklerini keşfetmek ciddi anlamda kolaylaşıyor.

Gezmek İçin Kaç Gün Kalmak Gerekir?

Kapladığı alan göz önünde bulundurulduğunda, Batum’u gezmek için iki-üç günlük süre yeterli oluyor.

Batum’da Festivaller

Batum, turizm sezonu dâhilinde birbirinden güzel kültürel etkinliklere sahne oluyor. Dolayısıyla seyahat tarihinizi kentte düzenlenen festivallere denk gelecek şekilde belirlerseniz, beklentinizin çok ötesinde tatil deneyimi yaşama olanağı bulabilirsiniz.

 • Yaz Festivali (Haziran)
 • Karadeniz Caz Festivali (Temmuz)
 • Batumoba (Eylül)
 • Batum Uluslararası Film Festivali (Eylül)
 • Batum Kuş Gözlem Festivali (Eylül)

Batum’a Nasıl Gidilir? 

Batum’a mümkün olan en kısa sürede ulaşmanın yolu, uçak seferlerinden yararlanmaktan geçiyor. Batum uçuşlarıyla şehre kısa sürede ulaşabilirsiniz.

You might be interested:  Bir kış valizinde mutlaka olması gereken 8 Şey

 İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gerçekleştirilen direkt uçak seferleri, 2007 yılında kullanıma açılan Batum Havalimanı’nda noktalanıyor. İki şehir arasındaki yolculuk, ortalama 2 saat sürüyor.

Batum'a Trabzon ve Tiflis üzerinden kara yolu ile de rahatça ulaşabilirsiniz. Bu şehirlere uçak seferleriyle ulaştıktan sonra kısa süreli kara yolculuklarıyla Batum'a varmanız mümkün.

UCUZ UÇUŞ BUL

Batum’da Ulaşım İmkânları 

Batum şehir merkezi, oldukça küçük bir alanı kaplıyor. Haliyle yürümek, gezilecek yerlerin neredeyse tamamını bünyesinde barındıran şehir merkezini keşfetmek adına en ideal ulaşım yöntemi. Şehir merkezinin bir ucundan diğerine yürümek yaklaşık 45 dakika sürüyor.

Toplu Taşıma

Ulaşım ihtiyacını ekonomik yoldan çözümlemeyi tercih ederseniz, otobüs veya minibüslere binebilirsiniz. Otobüs güzergâhları ve hangi minibüsün nereden geçtiğini öğrenmek için turizm bilgilendirme ofisinden öğrenebilirsiniz.

Gece yarısından sonra taksiler, şehir içerisinde yararlanabileceğiniz tek seçenek haline geliyor. Gezginlerin, Batum'da şehir içi ulaşım konusunda sıkça tercih ettikleri iki yöntem daha bulunuyor. Bütçenize bağlı olarak araç kiralayıp görmek istediğiniz yere dilediğiniz an gitme özgürlüğüne kavuşabilirsiniz.

Alternatif olarak sahil kenarındaki istasyonlar aracılığıyla bisiklet de kiralayabilirsiniz.

Batum Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Batum Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 2 kilometre kadar güneyinde yer alıyor. Bu mesafeyi aşmak için uygun fiyatlı otobüs ve minibüs seferlerinden yararlanabilirsiniz. 9 ve 10 numaralı otobüsler, doğrudan kent merkezine ulaşım imkânı sağlıyor.

Havalimanından kent merkezine transfer esnasında konforlu yolculuk deneyimi yaşamak adına taksiye binmeyi de tercih edebilirsiniz. Havalimanındaki taksilerde de tıpkı şehir içerisindekiler gibi gidilen mesafeye göre ücret belirleniyor.

Yolculuk sonunda şoföre ödemeniz gereken ücreti taksimetreye bakarak öğrenebilirsiniz.

ARAÇ KİRALA

Batum’da Gezilecek Yerler

Batum, genelde eğlence olanaklarıyla anılıyor. Ancak sınırları dâhilinde zengin kültürel çeşitliği ve tarihi birikimi de barındırıyor. Batum'un popüler cazibe merkezlerine gezi programınızda yer verirseniz, kentin bu yönlerini tanıma olanağının dışında fotoğrafını çekebileceğiniz birbirinden güzel manzaralarla karşılaşma imkânı yakalayabilirsiniz.

Batum Bulvarı

Batum’un sahil kesimini neredeyse boylu boyunca kaplayan bulvara, Karadeniz’in enfes manzarasını seyretmek ve zaman içerisinde kentin simgeleri arasına katılmış eserleri yakından incelemek için gidebilirsiniz. Kent manzarasına hâkim bir yer ararsanız, dönme dolaba binebilirsiniz.

Alfabe Kulesi

Batum Bulvarı üzerindeki kule, DNA’nın çift sarmallı yapısından esinlenilerek oluşturulan tasarımı sayesinde yoğun ilgi görüyor. Akşamları ışıklandılan ve göz alıcı bir görünüm kazanan kulenin üzerinde ayrıca Gürcü alfabesindeki harflerle bezenmiş 33 levha bulunuyor. Yapının üst kısmındaki restoranda, manzara eşliğinde keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Ali ve Nino Heykeli

Kurban Said’in ölümsüz eserinden ilham alınarak yapımı gerçekleştirilen ve iki insan silüetinden oluşan yedi metrelik heykel, her on dakikada bir değişen açısıyla ziyaretçilerine hoş görüntüler sunuyor. Heykelin hareketinin tamamını izlerseniz, imkansız bir aşkı anlatan eserin baş kahramanları Ali ve Nino'yu simgeleyen parçaların kucaklaşmasını görebilirsiniz.

Piazza Meydanı

İtalyan esintileri taşıyan meydan, Eski Kent sınırları içerisinde yer alıyor. Gürcü mimar Vazha Orbeladze’nin tasarladığı alan, mozaik çalışmaları ve saat kulesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Meydan aynı zamanda şehrin en lüks restoran ve mağazalarına ev sahipliği yapıyor.

Batum Arkeoloji Müzesi

Zengin koleksiyonu vasıtasıyla Batum’un tarihini merak eden gezginleri kendisine çekmeyi başaran müzede, farklı dönemlere ait bronz kaplar ve seramik eşyalar sergileniyor. 1994 yılında kapılarını ziyarete açan kültürel tesiste sergilenen arkeolojik buluntular hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için rehberli turlara katılabilirsiniz.

Argo Teleferiği ve Sputnik Tepesi

Yerel kültür hakkında ilginç ipuçları yakalamak ve enfes manzarayı seyrederek sakin saatler geçirmek isterseniz, Argo Teleferiği aracılığıyla Sputnik Tepesi’nin zirvesine çıkabilirsiniz. 15 dakikalık yolculuk sonucunda ulaşacağınız zirvede, kültürel açıdan doyurucu içeriğe sahip etkinliklerin yapıldığı alanlar sizleri bekliyor.

Batum Botanik Bahçesi

Şehir merkezi ile arasında dokuz kilometre mesafe bulunan botanik bahçesi, 109 hektarlık alanı kaplıyor. Deniz kıyısındaki eğimli arazi üzerine 1912 yılında kurulan tesiste, Kafkaslar başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerine özgü 1800 farklı bitki ve ağaç türünü görebilirsiniz.

Gonio Kalesi

Türkiye sınırına sadece 4 kilometre uzaklıktaki kale, Gürcistan topraklarında varlığını koruyan en eski askeri yapı unvanını elinde bulunduruyor. Romalılar’ın inşa ettikleri ve M.Ö. 2. yüzyılda küçük bir kent haline geldiği anlaşılan yapıyı bir rehber eşliğinde gezerseniz, zaman içerisinde hakkında türetilen çeşitli efsaneleri dinleme şansı bulabilirsiniz.

Batum’da Nerede Kalınır?

Gürcistan’ın ikinci büyük kentinde tatil yapmayı planlıyorsanız, konaklama tesisi arayışınızda iki farklı bölgeye yoğunlaşabilirsiniz.

Bu bölgelerin en popüleri olan Old Boulevard yani Eski Bulvar sınırları içerisinde şehrin en çok ilgi gören noktaları konumundaki Batum Bulvarı ile Avrupa ve Piazza meydanları bulunuyor.

Eski Bulvar civarındaki oteller, kentin popüler gezilecek yerlerine kolay ulaşım imkânına sahip olmak isteyen gezginler tarafından tercih ediliyor.

Karadeniz sahiline paralel uzanan Yeni Bulvar ise adından da kolayca anlayabileceğiniz üzere şehrin modern yüzünü temsil ediyor. Bölgedeki oteller, daha çok çocuklu ailelerden yoğun ilgi görüyor. Aynı zamanda Karadeniz manzarasına karşı konaklamak isteyen gezginler de otel rezervasyonu esnasında şehrin bu kesimindeki tesisler arasından seçim yapmaya özen gösteriyor.

OTEL REZERVASYONU YAP

Batum’da Ne Nerede Yenir?

Batum mutfağının özünü, hamur işlerinin ve kırmızı etin dengeli kullanımı oluşturuyor. Hatta yerel halkın severek tükettiği Harço isimli pirinç çorbasının içerisine bile lezzetini artırması için et konuluyor.

Seyahat ettiğiniz destinasyonlarda yerel mutfağa özgü lezzetlerin tadına bakmaya öncelik veriyorsanız, peynir çeşitlerine ve farklı aromalara sahip gazozlara da sofranızda yer açabilirsiniz.

Gürcü pidesi ya da yerel dildeki adıyla Haçapuri, şehirdeki restoranların menülerini süsleyen en önemli tarif olma özelliği taşıyor. Birçok farklı çeşidini bulabileceğiniz pideye ek olarak güveçte kuzu etini de deneyebilirsiniz.

Şaşlık yerken ise çeşit çeşit sosların tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz. Yemeğin sonunda tatlı bir şeyler tüketmek isterseniz, ballı cevizli fırınlanmış elma ya da cevizli sucuğu andıran churchkhela tüketebilirsiniz.

 • Batum’ Restoran Önerileri:
 • Geleneksel Gürcü Yemekleri: Ajarian House, Up and Down, Megrul-Lazuri, VOX, San-Remo
 • Dünya Mutfağı: Heart of Batumi, Ukrainochka
 • Kafeler: Fanfan, Privet iz Batuma

Batum’dan Ne Hediye Alınır? Nereden Alışveriş Yapılır?

Batum tatiliniz esnasında otantik ürünler satın almak istediğinizde, ahşap oymacılığı ile uğraşan dükkânlara yönelebilirsiniz. Bu ürünler dışında kentin birçok önemli turistik noktasında klasik tipteki hediyelik eşyaların satıldığı mekânlara denk gelebilirsiniz.

Şehirde ayrıca parfüm, elektronik eşya ve tekstil fiyatları da oldukça makul seviyelerde. Batum'da farklı kategorilere ait ürünleri tek bir çatı altında sunan alışveriş merkezlerinin başında Batumi Mall geliyor.

 Eğer lüks markalar ilginizi çekiyorsa Piazza Meydanı’nı çevreleyen mağazalara göz atabilirsiniz.

Batum Gece Hayatı

Batum, gece hayatıyla ve eğlence mekanlarıyla haklı bir üne sahip. Özellikle yaz aylarında Batum’a giderseniz, gece hayatının ne kadar renkli olduğuna kendi gözlerinizle şahit olabilirsiniz. Şehirde faaliyet gösteren kumarhaneler, gece kulüpleri ve barlar gezginlere keyifli anlar yaşatmak için saat 23.00’dan itibaren adeta birbirleriyle yarışıyor.

Üstelik çoğu mekânda eğlence, sabahın ilk ışıklarına kadar sürüyor. Nezih bir atmosferde eğlenmek niyetindeyseniz, Piazza Meydanı civarındaki eğlence mekanlarına yönelebilirsiniz. Sakin ve sevimli bir ortam arayışında olanlar içinse şehirdeki en ideal mekânların başında Vinyl Bar geliyor.

Clouds Bar & Restaurant ise konuklarına enfes Karadeniz manzarası eşliğinde canlı performansları dinleme imkânı sağlıyor. .

Batum’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

 • Batum’da tatil yapmak isteyen gezginler için vize şartı aranmıyor. Ancak ülkeye giriş sırasında kimliğinizin 10 yıldan eski olmaması gerekiyor.
 • Şehirde iletişim konusunda pek sorun yaşanmıyor. Yine de akıllı telefonlarınıza harita ve çeviri uygulamaları yükleyerek potansiyel sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.
 • Yerel halk, trafik kurallarına sıkı biçimde uyuyor. Üstelik kural ihlalleri anında cezalandırılıyor. Bu nedenle Batum yaya dostu bir kent olarak tanınıyor.

Önemli Telefonlar

 • Alan Kodu: +995
 • Batum Şehir Kodu: 222
 • Polis: 122
 • Ambulans: 113
 • İtfaiye: 111
 • Batum Uluslararası Havalimanı: +995 422 23 51 00
 • Batum Başkonsolosluğu: +995 422 25 58 00

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *