Ayvalık gezi rehberi

Eski Rum evleri, taş sokakları, mis gibi kokan havasıyla Ayvalık her mevsim davetkâr olan tatil ve kaçış rotası…

Serin, kumlu ve sığ denizi, nefis yemekleri ve ona eşlik eden onlarca farklı mezesi, sıcak ama yakmayan havası, her bir köşesinin güzelliği ile Ayvalık, gündüzü ayrı gecesi ayrı güzel yerlerden.

Eğer şehirden sıkılıp birkaç günlük kaçamak yapmak istiyorsanız ya da yaz tatiliniz için sakin bir yer arıyorsanız Ayvalık’ı mutlaka değerlendirmeye alın.

Hem deniz kenarında hem yıllara meydan okuyan sokaklarında hem de oturduğunuz her Ayvalık sofrasında hayatın ne kadar güzel olduğunu göreceksiniz.

Ayvalık’a Ne Zaman Gidilir?

ayvalık gezi rehberi

Ayvalık

Aslında yılın her günü Ayvalık günü olabilir.

Ayvalık her ne kadar -güzel sahilinin etkisiyle- yaz esintisi verse de her mevsimde sokaklarında dolaşılabilecek, kocaman ağaç gölgelerindeki kafelerinde oturup Kuzey Ege’nin tadına varılabilecek bir yer.

Deniz tatili için Ayvalık’a gelmeyi düşünüyorsanız Haziran-Eylül arasında tatilinizi planlamaya çalışın. Ayvalık ve çevresindeki deniz suyunun her mevsimde serin olduğunu da unutmayın.

Nasıl Gidilir?

ayvalık gezi rehberi

Badavut Sahili

Şimdilik sadece Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan gelen uçuşları karşılasa da Balıkesir-Edremit Havalimanı, Ayvalık’a arabayla 40 dakika mesafede bulunuyor. Yani yurt içi ya da yurt dışından uçakla Ayvalık’a gelecekseniz Sabiha Gökçen’den aktarma yaparak Ayvalık’a ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Ayvalık’a kendi arabanızla gelmek ise dört saat kadar sürüyor. Gebze’den sonra Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak geldiğinizDE oldukça rahat bir yolculuk yapıyorsunuz. Köprü yerine alternatif isterseniz körfezi dolaşabilir ya da Eskihisar Topçular feribotunu kullanabilirsiniz.

Ayvalık’ta Nerede Kalınır?

ayvalık gezi rehberi

D-Resort Ayvalık Murat Reis

Ayvalık’ın kendi ruhunu hissedeceğiniz bir yerde kalmak istiyorsanız eski Rum konaklarından birini konaklama için seçebilirsiniz. Macaron Konağı, CavlıHane, Cunda Taş Bahçe, Saatli Konak, Cunda Fora, Fikret Bey Konağı, Ziyabey Konağı, Cunda Rota bunun için en beğenilen alternatiflerden.

D-Resort Murat Reis, Ortunç, Grand Temizel, Parna ise Ayvalık’ın hizmet odaklı otellerinden.

ayvalık gezi rehberi

Panjur’s Boutique Holiday

Doğal güzellikleriyle keşfedilmeyi bekleyen Cunda’da bahçesinden havuzuna, odasından dinlenme alanlarına kadar her ince detayı ile tamamen keyifli bir tatil geçirmeniz için tasarlanmış Panjur’da her sabah güne; konforunuz düşünülerek tasarlanmış deniz veya orman mazaralı odalarımızdan birine esen tatlı bir rüzgarla uyanabilirsiniz. Yöreye özgü bir kahvaltı sonrası havuzda içeceklerinizle serinleyip, güneşlenebilir, dinlenme alanlarında açlığınızı yatıştıracak lezzetler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz.

ayvalık gezi rehberi

Ayvalık Tostu

Bol malzemesi ve kocaman ekmeğiyle bildiğimiz Ayvalık tostunu burada tatmadan gitmemelisiniz. Ama Ayvalık tostu konusunda şöyle bir detay var: Bölgedeki her tostçunun Ayvalık tostu konusunda başarılı olmasını beklemeyin. Ayvalık merkezindeki Tadım Tost Evi, Avşar Tost, Aşkın Tost Evi, Olay Tost, Titiz Büfe; Edremit’teki Tostçu Muro en beğenilen yerlerden.

ayvalık gezi rehberi

Papalina

Eğer Temmuz-Ekim ayları arasında Ayvalık’a gelirseniz bölgenin en meşhur balığı olan papalinayı denemelisiniz.

Sadece Ayvalık ve civarında yetişen; hamsiyle sardalya arasında bir balık olan papalina zeytinyağı ile tavada pişiriliyor ve servis ediliyor. Diğer deniz ürünlerinin de Ayvalık mutfağında hatırı sayılır bir yeri var.

Deniz mahsulleriyle donatılmış bir sofra kurmadan Ayvalık’tan ayrılmamalısınız. Tik Mustafa, Deniz Yıldızı Restoran bu konuda en beğenilenlerden.

Ayvalık’tan ve yemeklerinden bahsedince mezeden bahsetmemek olmaz. Tamam Meyhane, Lal Girit Mutfağı, Cunda Meze Dünyası en lezzetli mezeleri tadacağınız restoranlardan.

ayvalık gezi rehberi

Lor Tatlısı

Bunlar dışında Ayvalık’ın başka meşhur ve yerel lezzetleri de var. Damla sakızlı dondurma, damla sakızlı kurabiye, lor tatlısı ve lor kurabiyesi, bademli muhallebi burada tatmanız gerekenlerden.

You might be interested:  Omurga Ne Tür Kemiktir?

En İyi Restoranlar

L’Arancia

ayvalık gezi rehberi

Cunda’nın hem Egeli hem İtalyanı L’Arancia, yaz menüsüyle konuklarını benzersiz bir lezzet yolculuğuna davet ediyor.

L’Arancia, dünyanın birçok yerini gezen, Cunda’ya tutkun ve İtalyan mutfağına hayran olan Merve ve Özden Avcı çiftinin hayallerini hayata geçirmesini sağlamış.

 Mutfaklarında, bölge üreticilerinden temin edilen taze yerel ürünlerle, katkısız ve doğal malzemelerle yemekler hazırlanmaktadır.

İletişim: 05424993242

Harita için tıklayınız.

Ayvalık’ın En Güzel Sahilleri

ayvalık gezi rehberi

Badavut Kayalıkları

Haritaya göz attığınızda Ayvalık’ın çevresinde birçok sahil göreceksiniz. Kuzeydeki Assos’tan başlayarak Küçükkuyu, Altınoluk, Akçay, Pelitköy, Gömeç, Altınova, Kabakum hatta Dikili’ye kadar birkaç dakikalık araba yolculuğu ile sayısız plaj bulabilirsiniz.

Ayvalık ve yakınlarında deniz için hem hizmet alabileceğiniz plajlar hem sakin koylar hem de kamp yapabileceğiniz alanlar bulmanız mümkün. Sarımsaklı, Kapri, Duba, Ören, Patriça, Çataltepe, Badavut, Çataltepe İğdeli, Şirinkent , Paşalimanı şezlong, şemsiye ve gün içerisindeki gereksinimleriniz için gerekenleri bulabileceğiniz, tesisin olduğu plajlardan.

Daha sakin, kendi eşyalarınızla gelebileceğiniz bir yer isterseniz Onurkent Plajı, Ortunç Koyu, Karaağaç Sahili, Altınkum’u değerlendirebilirsiniz. Cunda Adası’ndan hareket eden tekne turlarını da Ayvalık ve çevresindeki en güzel ve bakir koylarında yüzmek için tercih edebilirsiniz.

Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Ayvalık denizi kadar sokakları ve içerisinde ziyaretçilerini bekleyen güzelliklerle de görmeye değer bir yer. Coğrafi güzellikleri, M.Ö. 3’üncü yüzyıla dayanan tarihiyle ve hala dokusunu koruyan Rum mimarisi izleriyle Ayvalık’ta görmeniz gereken yerler var.

Şeytan Sofrası

ayvalık gezi rehberi

Sarımsaklı Yarımadası’nda, Ayvalık’ın güneyinde bulunan Şeytan Sofrası adalar manzarasıyla güneşin batışını izleyebileceğiniz yerlerden biri. Eski bir efsane yüzünden, yüksek bir sofraya benzetilen ve üzerindeki ‘şeytanın ayak izi’ adı verilen şekil yüzünden bu adını alan bu yerin şeytanla bir alakası yok.

Şeytanın ayak izinin hikâyesini ise Saffet Emre Tonguç “Zeus’un süt annesi olan ve Kaz Dağları’na da adını veren İda, oğlunu korumak için şeytanı gökyüzünden kovmuş. Üç ayağı olduğuna inanılan şeytan, kaçarken ayaklarından biriyle bu tepeye basarak o dev izi bırakmış.

Şeytanın üç ayağından birinin Kaz Dağları’nda, birinin Midilli’de diğerinin de Ayvalık’ta olduğuna inanılır” diyerek anlatıyor.

Aslında artık aktif olmayan yanardağların lavlarının soğurken bıraktığı şekil yüzünden kocaman bir ayak izi gibi görünen ‘şeytanın ayak izi'nin olduğu yere çaput bağlayarak dilek dilemek ise Şeytan Sofrası’na geldiğinizde yapabileceğiniz hoş geleneklerden.

Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Ayvalık’ın manzara izleme noktalarından biri olan Aşıklar Tepesi, Cunda Adası’nda bulunuyor. Biraz yokuş çıkmayı gerektirse de tepedeki manzara kesinlikle buna değiyor. Adanın meşhur yel değirmenlerinden biri de bu tepede bulunuyor.

Şimdilerde Rahmi Koç Müzesi’ne bağlı olan Agios Yaninis Kilisesi’ni de burada görebilirsiniz.

İçerisinde nadir bulunan kitapların da olduğu kütüphanesi de bulunan kiliseyi ve içerisindeki freskleri de Aşıklar Tepesi’ne gelirseniz mutlaka görün.

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Taksiyarhis Kilisesi

1400’lü yıllarda ilk kez küçük bir şapel olarak olarak yapıldığı tahmin edilen Taksiyarhis Kilisesi 1873 yılında şu anki haline kavuşmuş.

O zamanlar 10 bin kişilik Rum nüfusu olan Ayvalık halkı tarafından yaptırılan Taksiyarhis Kilisesi, neredeyse yok olmak üzereyken 2011 yılında restore edilerek Rahmi Koç Müzesi’ne bağlanmış. Kilisenin içerisindeki mimari detaylar, işlemeler ve renkler görmeye değer.

Dar ve yorucu olmayan bir yokuş yürüdükten sonra ulaşılan kiliseyi ziyaret edebilmek için küçük bir ücret de ödemek gerekiyor.  

Taş Kahve

Taş Kahve

Ayvalık’a gelince mutlaka uğramanız ve kahvesinin tadına bakmanız gereken bir yer Taş Kahve. Giritli bir ailenin mübadele ile Cunda’ya gelmesiyle başlayan Taş Kahve’nin hikayesi her gün yüzlerce kişiyi ağırlamasıyla devam ediyor. Yüksek tavanlı, sarımsak taş ile inşa edilen Taş Kahve’nin bahçesindeki ahşap sandalyelere oturup denize karşı kahveyi yudumlamak da çok keyifli.

Taş Kahve’nin asıl güzelliği taşıdığı tarihi ve mirası olsa da Ayvalık’a gelince yolunuzu buraya düşürüp mutlaka kahvesini içmelisiniz.

Ayvalık Sokakları

Macaron Mahallesi

Hiçbir plan yapmadan, Ayvalık sokaklarını adımlayacağınız bir gün mutlaka ayırın. Eski Rum evleri ve konakları, denize çıkan taş sokakları, begonvilleriyle özellikle bahar aylarında Ayvalık’ın sokakları tadına doyulmaz güzellikte oluyor.

Bazı kaynaklar hala kullanılabilir durumda olan 40 binden fazla Rum mimarisiyle yapılmış ev olduğunu söylüyor. Ayvalık’ın birçok yerinde karşınıza çıkacak bu evlerin en güzel örnekleriyle Zeki Bey Mahallesi ve Macaron Mahallesi’nde görebilirsiniz.

You might be interested:  Ales Ne Tür Sorular Var?

Yolunuz buraya düştüğünde Macaron Muhallebicisi’ne ve kahvaltısıyla meşhur Pino’ya uğramayı ihmal etmeyin.

Ayvalık’tan Ne Alınır?

Konu Ayvalık olunca akıllara ilk olarak zeytin geliyor.

En kaliteli zeytinyağlarından birini üreten Ayvalık’ta yerel üreticilerden istediğiniz asiditeye sahip, farklı tekniklerle üretilen (soğuk sıkım gibi) ve en önemlisi de erken hasat zeytinyağını bulabilirsiniz.

Birbirinden lezzetli zeytin ve zeytinyağı dışında temiz içerikle, yine yerel üreticinin emeğiyle ortaya çıkmış sabunlara da göz atmalısınız.

 • Ayvalık’ın en meşhur pastanelerinden Güler ve İmren’in lor kurabiyesi, eve dönerken yanınıza alabileceklerinizden.
 • OGGUSTO Editörlerinden Kübra Haniç İnce’nin diğer yazılarını okumak için tıklayın.
 • Dünyadan en yeni haberleri ilk bilen olmak için OGGUSTO’nun haftalık e-bültenine kaydolun.

Ayvalık ve Çevresinde Gezilecek Yerler – Ayvalık Gezi Rehberi – TatildeKirala.com

Balıkesir ilinin en gözde ilçelerinden biri olan Ayvalık, Ege denizinin kıyısında yer alması ile başlıca bir turizm merkezidir. Tatil olanaklarının çeşitliliği, kültürel zenginliği ve popüler bölgeleri ile ilgi çekici bir yer olarak ülkemizin özel bölgelerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Ayvalık ilçesinde çevresini kaplayan çam ormanları, her sene binlerce insana ev sahipliği yapan ünlü sahilleri, sosyal bir ilçe olması ve gezip görülmeye değer tarihi yerlerinin yaygınlığı ile de yalnızca bir tatil noktası olmaktan çok her kesime hitap edebilen birçok aktivite bulmak mümkün.

Bu nedenle Ayvalık hem güzel bir tatil yapmak isteyenler için hem de gezip görmeyi, keşfetmeyi seven deneyimli gezginler için her mevsimde kapılarını bizlere açıyor.

ayvalık gezi rehberi

Ayvalık ilçesinin aynı zamanda ulaşımı yeterince kolaydır. İzmir ve İstanbul illerine yakınlığı ile de tercih edilebilir bir nokta konumundadır. İsteğe göre karayolu ile direkt ulaşım sağlanabilir ya da havayolu seferleri ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Ayvalık ilçesini ortalama üç veya dört gün gibi bir süre içerisinde gezip görebilirsiniz.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ayvalık 20’nin üzerinde adaya ev sahipliği yapan bir ilçedir ve her noktasında gezip görmeye değer olanaklara sahiptir. Birbirinden özel ve tarihi yerleri ile bu kültürel zenginliğin yoğunlukta olduğu ilçeye gitmeyi düşünenler için bir gezi rehberi oluşturmak gerekirse en popüler ve tercih edilirliği yüksek bölgelerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • Cunda Adası
 • Ayvalık çarşısı & Tarihi Ayvalık Evleri
 • Şeytan Sofrası
 • Sarımsaklı Plajı
 • Ayazma Kilisesi
 • Saatli Camii
 • Taksiyarhis Müzesi
 • Badavut Sahili
 • Çınarlı Camii
 • Küçükköy
 • Güler Pastanesi
 • Hamidiye Camii

ayvalık gezi rehberi

Ayvalık ve Çevresi Gezilecek Yerler

Cunda Adası

İlçenin en popüler ve en büyük adasıdır Cunda. Alibey Adası olarak da anılan bu güzel adaya Ayvalık üzerinden tekneler ile gitmek mümkündür. Bu ada kendi içerisinde tarihi camiiler ve tarihi evler gibi birçok yere ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda kiliseler ve manastırları da bu ada içerisinde bulabilirsiniz. Elbette yalnızca tarihiyle değil turizm noktası olmasıyla da ünlüdür Cunda.

Doğal güzelliklerin, yeşil alanların çevreyi kapladığı ve pırıl pırıl bir denizin yakınlarında kendinizi bulacağınız bu adadan ayrılmak istemeyeceksiniz. Cunda’nın bu olanakları son zamanların en popüler noktalarından biri halini almasını da kaçınılmaz yapıyor.

Ayvalık Çarşısı & Tarihi Ayvalık Evleri

Merkezde yer alan bu nokta birçok önemli mimari yapıya ev sahipliği yapıyor. İlk olarak Ayvalık’ın Tarihi Rum Evleri olmak üzere, Ayvalık Limanı, Atatürk Bulvarı, Ayazma Kilisesi, Saatli Camii, Taksiyarhis Anıt Müzesi, Çınarlı Camii ve Hamidiye Camii bu bölgede gezip görebileceğiniz en önemli yapılar.

Şeytan Sofrası

Şeytan sofrası, Ayvalık’a bağlı Küçükköy Mahallesi içerisinde yer alan Sarımsaklı Yarımadası’nda bulunmaktadır. Şeytan sofrası olarak anılan ve yarımadanın yüksek bir bölgesinde bulunan bu kaya, bir volkanik oluşum sonucu meydana gelmiştir. Ancak kayanın üzerinde bir ayak izine benzer figür oluşması sonucu bu bölgenin halkı tarafından şeytanın ayak izi olarak anılmıştır.

Hikayesi ile de yeterince ilgi çekici olan şeytan sofrası için asıl hayran kalınacak nokta ise manzarası olsa gerek. Hem adaların manzarası, hem de gün batımı manzarası muhteşemdir. Kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir yerdir Şeytan Sofrası. Aynı zamanda çevresinde birçok kafe ve restoran bulunan bu bölge misafirlerine manzara eşliğinde vakit geçirme imkanı sunuyor.

You might be interested:  Ayvalık tekne turu

Sarımsaklı Plajı

Plajları ile popüler olan Ayvalık’ın en gözde plajlarından biridir Sarımsaklı. Aynı zamanda ülkemiz turizmi için de önde gelen plajlardan biri olduğunu söylemek mümkün. Doğal güzellikleri ile eşsiz bir noktadır.

Çevresinde birçok kafe ve restoran bulunuyor. Epey geniş kapsamlı bir plajdır ve bu plaj özellikle su sporlarını severler için tercih edilmesi gereken bir yerdir.

Buna ek olarak yan yana 20’nin üzerinde plaj bulunması ile de tamamen bütçe ve tercihinize göre hoşunuza giden yeri seçmeniz kolaylaşıyor.

Ayazma Kilisesi

Ayazma kilisesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer adıyla Faneromeni Kilisesi olarak da bilinen bu yapı adını ‘’kutsal su’’ kelimesinden alıyor.

Kilisenin isminin yine ilgi çekici ve hoş bir hikayesi de bulunmakta. Bu yapı 1890 yılında Neo Klasik bir üslup ile tasarlanmış ve yapısında sarımsak taşı kullanılmıştır.

Günümüzde ise burası artık bir müze halini almıştır.

Saatli Camii

Ayvalık’ın gözde tarihi yapılarından bir diğeri ise Saatli Camii’dir. İçerisinde birçok manastır ve kilise barındıran bu bölge de zaman içerisinde bazı yapılar camiiye çevrilmiştir.

  Saatli Camii ise bunlardan en popüler olanlarındandır. 1928 yılından sonra camii halini alan bu yapı içerisinde yer alan figürler ve ikonlar kapatılmıştır.

Adını ise kilisede yer alan çan kulesinin saat kulesine çevrilmesi ile almıştır.

Taksiyarhis Müzesi

Taksiyarhis müzesi, Ayvalık’ın tam merkezinde yer alan ve bölgenin ilk kilisesi olma özelliği taşımasıyla bilinmektedir. Bu yapıda Neo Klasik bir üslup ile tasarlanmış ve diğer yapılarda olduğu gibi burada da sarımsak taşı kullanılmış olması dikkat çekicidir. Buna ek olarak kilisenin içerisinde bulunan freskler ve yapı içerisindeki oymalar, süslemeler de burayı görmeye değer kılıyor.

Badavut Sahili

Sarımsaklı Plajı’nın ardından ikinci sırada Badavut’u söylemek mümkündür. Uzun zamandır özellikle yazlıkçıların ilk tercihleri arasında yer alan Badavut, özellikle denizinin pırıl pırıl, temiz oluşu ve sahil çevresindeki sosyal tesisleri ile size hoş bir tatil deneyimi sunmaktadır.

Çınarlı Camii

Çınarlı camii, adını etrafındaki çınar ağaçlarının yoğun bulunmasından almıştır. Bu yapıda diğerleri gibi başta bir kilise olmakla beraber sonradan camiiye çevrilmiştir. Tarihi buram buram hissedeceğiniz yapılardan biridir burası da.

Küçükköy 

Küçükköy adını son yıllarda özellikle duymakta olduğumuz bir yer olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin popülerliğinin artmasındaki önemli sebep olarak yapılan yeni projeleri göstermek mümkündür. Nitekim buranın geçmişe dayanan hikayesi de elbette ilgi çekici olmasında bir artı.

Bu köy içerisinde yer alan tüm yapılar yeniden restore edilmeye başlandı. Buradaki hedef ise bu köyü bir ‘’Smart Village’’ yani ‘’Akıllı Köy’’ mantığında yeniden şekillendirmek. Türkiye’nin önemli bir köyü olma yolunda çalışmalar yapılmakta. Yakın zamanda popülerliğinin daha çok artacağı düşünülen bu bölgeyi kesinlikle görmelisiniz.

Güler Pastanesi

Ayvalık merkezi adını sıkça duyabileceğiniz iki tane pastaneye ev sahipliği yapıyor. Bu pastaneler uzun yıllardır var olan ve gerçekten gerek Ayvalık çevresi için gerek merkez dışı gelen insanlar için önemli ve hoş bir yer halini aldı. Bunlardan ilki Güler Pastanesi.

Burası lor baklavası, sakızlı dondurmaları ve sakızlı kurabiyeleri ile çok ünlü bir yer. Ayvalık’ın tarihi, hoş ve dar sokakları arasında misafirlerine güzel bir deneyim yaşatacak bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Hamidiye Camii

Yine Ayvalık’ın önemli ve tarihi yapılarından bir diğeriyle beraberiz. Hamidiye Camii’nin kırmızı taşlar ve kare planlı bir şekilde olan tasarımı ilgi çekici. Burası halk tarafından ‘’Minareli Camii’’ olarak da bilinmektedir.

Ayvalık’ın gezip görülecek yerleri saymakla bitmez ancak sizler için daha popüler ve tercih edilirliği yüksek noktalarını derledik.

Hem güzel bir yaz tatili için hem de tarihi bir gezi ve deneyim yaşamak isteyenler için kesinlikle gezip görülmesi gereken bir yerdir Ayvalık.

Merkezi ve çevresi ile yaklaşık 170 otele ev sahipliği yapması ile de bölgede konaklamak için yeterince tesis tercihi sunuyor. En sık tercih edilen konaklama bölgelerinin ise Cunda, Sarımsaklı ve merkez olduğunu da ekleyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *