Ab hangi aşıları onayladı? bu aşıları olmayanlar ab Ülkelerine girebilecek mi?

Bir yılı aşkın süredir savaştığımız Korona, hala gündemde kalmaya, sağlığımızı ve sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Bilim insanları bu virüsle başa çıkmanın yollarını ararken, bir yandan da aşı geliştirmeye çalışıyor.

Bugüne kadar Covid-19 için pek çok aşı geliştirildi. Ülkeler vatandaşlarını tek doz ya da iki doz olarak aşılamaya, bu sağlık krizini yenmeye uğraşıyor.

Türkiye'de ise henüz bir yerli aşı kullanılmaya başlanmadı, ancak ülke genelinde Çin aşısı olan Sinovac ve Alman aşısı olarak bilinen Pfizer-BioNTech aşısı kulllanılıyor.

Peki AB Bu Aşılar Konusunda Ne Diyor?

ab hangi aşıları onayladı? bu aşıları olmayanlar ab Ülkelerine girebilecek mi?Avrupa İlaç Ajansı, bir diğer adıyla EMA, şu ana kadar Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, Moderna ve Johnson & Johnson (Janssen) olmak üzere dört aşıya onay vermiş durumda. ABD genelinde ve AB ülkelerinde bu aşılar kullanılıyor ve ülkeler halkını bu aşılara emanet ediyor.

ABD genelinde EMA onaylı bu aşılar kullanıldığı için Avrupa Birliği üyesi 27 ülke, yaz aylarından itibaren aşı yaptırmış tüm ABD vatandaşlarına seyahat kısıtlamalarının kaldıracağının sinyallerini veriyor. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, 27 AB üyesi ülkenin, EMA tarafından onaylanan aşıların uygulandığı herkesi ülkelerine kabul edeceğini belirtti.

O Halde AB Tarafından Onaylanmamış Aşıları Olan Kişiler Avrupa'ya Seyahat Edemeyecek mi?

ab hangi aşıları onayladı? bu aşıları olmayanlar ab Ülkelerine girebilecek mi?Her ne kadar sadece EMA onaylı aşıları olanların AB'ye girmesi söz konusu olsa da hala EMA tarafından onaylanmamış aşılar da bulunuyor. Bu aşılar zamanla bu kurum tarafından onaylanır mı yoksa onaylanmaz mı, bu konuda henüz net bir bilgi bulunmuyor. Özellikle Çin aşısı Sinovac ya da Rus aşısı Sputnik V, EMA tarafından henüz onaylanmadığı için bu aşıyı olan kişiler gelecekte AB ülkerine girip giremeyeceğini ya da bu konudaki prosedürlerin ne olacağını henüz bilmiyor. Türkiye'de de en çok kullanılan aşı Sinovac olduğu için Türk vatandaşları da bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışıyor.ab hangi aşıları onayladı? bu aşıları olmayanlar ab Ülkelerine girebilecek mi?

Aşı üretimi her ne kadar tüm hızıyla devam etse de, lojistik anlamda yaşanan sıkıntılardan dolayı aşılar zamanında ve talep edilen miktarda ülkelere ulaşamıyor. Bu durumda da ülkeler alternatif aşılara başvuruyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde AB ülkesi Avusturya, henüz EMA tarafından onaylanmamış olan Sputnik V aşısından 1 milyon doz sipariş etmiş. Hatta bu aşıdan Almanya ve Fransa'nın da sipariş edeceği söyleniyor. Bu durumda Sputnik V aşısı EMA tarafından onaylanacak mı? Onaylanmasa da AB'nin güçlü ülkelerinden olan Avusturya vatandaşlarını, diğer AB üyeleri ülkelerine kabul etmeyecek mi?

Bu soruların cevabı henüz net değil, zira EMA aşılar üzerinde çalışmaya devam ediyor ve gerekli kriterleri sağlayan aşılara onay vermek için uğraşıyor. Ancak bahsettiğimiz dört aşı dışında bugüne kadar bir başka aşıya onay verilmedi. Fakat bu, başka aşılara onay verilmeyeceği anlamına gelmiyor.

Farklı ülkelerde yapılan aşı çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa İlaç Ajansı tarafından inceleniyor. Şu an için zaten yurt dışına turistik olarak seyahat etmemiz mümkün görünmüyor. Bize düşen EMA onaylı aşıları, AB ülkesi üyelerin aldığı kararları yakından takip etmek. Kısaca bekleyip göreceğiz. Ama her ne olursa olsun, önemli olan sağlıklı olmamız, bunu unutmayalım!

Sinovac veya Biontech olanlar hangi ülkelere sorunsuz gidebilir? –

ab hangi aşıları onayladı? bu aşıları olmayanlar ab Ülkelerine girebilecek mi?

Sinovac veya BioNTech olan Türk vatandaşları hangi ülkelere sorunsuz gidebilir? İşte farklı ülkelerin uygulamaları…

Corona virüsü aşılama süreci ve yaz mevsimi devam ederken, birçok ülke kapılarını aşılanmış turistlere açmaya başladı.

Türkiye’de kullanılan Sinovac ve Pfizer/BioNTech aşılarını ise Batı ülkeleri kısmen kabul ediyor. Fakat ülkelere girişte her ülkenin farklı bir uygulaması bulunabiliyor.

Dünya genelinde aşılama süreci devam ederken birçok ülke sınırlarını turistlere açma kararı aldı. Özellikle Avrupa Birliği içerisindeki farklı ülkelerin bambaşka uygulamaları dikkat çekerken ABD ve Kanada gibi ülkeler de belirli aşıları kabul ediyor.

Sözcü Gazetesi’nden Yiğit Can Kaytmaz’ın derlediği habere göre ülke ülke aşı olan Türk vatandaşlarının gidebilecekleri ülkeler:

???????? FRANSA

Fransa, Avrupa İlaç Dairesi’nin (EMA) onayladığı aşıları olanları kabul ediyor.

Pfizer/BioNTech, Moderna ya da AstraZeneca’nın ikinci doz aşısını olduktan iki hafta sonra ülkeye girmek isteyenleri kabul ediyor Fransa. Fransız makamlar tek dozluk aşı Johnson & Johnson’ın aşısını olan ziyaretçileri de kabul ediyor.

Öte yandan aşı olmayanların ise sağlık sorunu ve cenaze gibi sebeplerle ülkeye girişine izin veriliyor. Fakat bu durumlarda da negatif PCR testi ve karantina gibi uygulamalar talep edilebiliyor.

???????? İSPANYA

Sınırlarını Haziran ayından beri turistlere açan İspanya’ya gitmek isteyenler EMA’nın ya da Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı aşıları olduktan sonra ülkeye girebiliyor.

Bu aşılar ise Pfizer/BioNTech, Sputnik V ve Sinovac. Bu kişilerin ziyaretlerinden 14 gün önce ikinci doz aşılarını olmuş olması isteniyor.

???????? İSVİÇRE

 • İsviçre’de de corona virüsü aşısı olanlar ve belirli şartları karşılayanlar herhangi bir karantina ya da test sürecine girmeden ülkeye giriş yapabiliyor.
 • Eğer Schengen vizeniz varsa ve doğru aşıları olduysanız, ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.
 • İsviçre, Pfizer/BioNTech, Moderna ve Johnson & Johnson aşısının yanı sıra Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısı kabul ediliyor.
 • Fakat İsviçre, tek doz aşı olunmuş olmasını kabul etmiyor, mutlaka iki doz aşı olunmasını talep ediyor.

???????? YUNANİSTAN

50’ye yakın ülkeye kapılarını açan Yunanistan’da turistlerin ya aşı olması ya da negatif PCR testi ibraz etmeleri gerekiyor. Covid-19’u atlatanların da ziyaret edebildiği ülke birçok aşıyı kabul ediyor.

Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Novavax, Johnson & Johnson, Sinovac, Sputnik V, Casino Biologics ve Sinopharm’ın aşılarını olmuş kişiler ülkeye kabul ediliyor.

Fakat Yunanistan’a girişte rutin “test kontrolüne” denk gelme ihtimali de bulunuyor.

???????? HIRVATİSTAN

Avrupa Birliği içerisinde ülkelerin farklı uygulamaları bulunuyor. Bunlardan biri de Hırvatistan…

Hırvatistan AB’nin (yani EMA’nın) onayladığı aşıların yanı sıra Rus yapımı Sputnik V aşısını da kabul ediyor.

You might be interested:  Şili gezisinde görülmesi gereken yerler

???????? ALMANYA

Sınırlarını sadece “zorunlu sebeplerle” açan Almanya’da da Covid-19 aşı belgesi isteniyor.

Almanya’nın “riskli alan” olarak tanımladığı ülkelerden gelenler ise karantinaya alınabiliyor, fakat aşı belgesi varsa gezginler bu uygulamadan muaf tutuluyor.

???????? MACARİSTAN

AB içerisinde tartışma yaratan Başbakan Viktor Orban’ın ülkesinde de farklı bir uygulama var.

Macaristan yaptığı ikili anlaşmalarla Türkiye, Slovenya ve Sırbistan gibi ülkelerden gelen ve aşı olan turistlere sınırlarını açtı.

???????? AVUSTURYA

Avusturya’ya giriş yapmak isteyen Türk vatandaşları Sinovac ya da BioNTech/Pfizer aşısını olduklarını belge ile kanıtlarlarsa ülkeye giriş yapabiliyorlar.

???????? DANİMARKA

Danimarka’ya gitmek isteyen Türk vatandaşlarının Pfizer/BioNTech aşısı olduklarına dair belgeyi ibraz etmeleri gerekiyor.

Kopenhag hükümeti Sinovac aşısı olanların ülkeye girişini kabul etmiyor.

Danimarka’ya giriş yapmak için aşı belgesine ihtiyaç var ve en az 2 hafta öncesinde aşı olunmuş olması gerekiyor. Danimarka, aşı süresinden 12 ay sonra ülkeye girişlere izin vermeyeceğini duyurdu.

???????? BİRLEŞİK KRALLIK

 1. Ülkelerin corona virüsü vaka ve ölüm oranlarına göre renklerle kategorilere ayıran Birleşik Krallık’ta Türkiye kırmızı kategoride.

 2. Dolayısıyla şu an Birleşik Krallık’a Türkiye’den sadece İngiliz vatandaşları ya da Birleşik Krallık’ta oturum izni olan kişiler gidebiliyor.

 3. Fakat direkt Türkiye’den değil de İngiliz yetkililerin daha az riskli gördüğü bir ülkeye gidip orada 10 gün kaldıktan sonra Birleşik Krallık’a giriş yapılabiliyor.

???????? KANADA

Kanada’da da tam aşı olanlar karantina uygulamasına maruz kalmadan ülkeye girebiliyor.

İkinci doz aşının üzerinden 14 gün sonra ülkeye girişe izin veren Kanada’ya girmeden önce bu belgeyi ArrveCAN isimli platforma yüklemek gerekiyor.

Kanada’nın kabul ettiği aşılar ise, Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson aşıları. Kanada, Sputnik V ve Sinovac’ın da dahil olduğu diğer aşıları ise kabul etmiyor. Kanada aşı belgesinin Fransızca ya da İngilizce olmasını talep ediyor.

???????? ABD

ABD’ye girişlerde de belirli aşılar isteniyor. İki dozluk aşı olanların ikinci dozundan 2 hafta sonrasında ülkeye alınabileceği belirtilirken tek dozluk aşıda da iki haftalık bir bekleme süresi bulunuyor.

ABD’nin resmi internet sitesinde, Pfizer/BioNTech ya da Moderna aşısının ikinci dozundan 14 gün sonra turistlerin ülkeye girebileceği belirtilirken Türkiye’de kullanılmayan Johnson & Johnson’ın tek dozluk aşısından sonra da iki hafta beklenilmesi gerektiği belirtiliyor.

ab hangi aşıları onayladı? bu aşıları olmayanlar ab Ülkelerine girebilecek mi?

Çin aşısı olan Türk vatandaşları AB ülkelerine seyahat edebilecek mi?

Avrupa Birliği'nde bir aşı pasaportu uygulamasının hayata geçirilmesi fikrini ilk olarak Yunanistan ortaya attı ve bunun için Brüksel'e bir teklif götürmüştü. Bu konuda üye ülkeler arasında görüş ayrılığı olsa da konu görüşülmeye devam ediliyor. Henüz AB tarafından onay almamış aşıları olan vatandaşlara yönelik bir karar alınmış değil.

 • Uygulama hayata geçtiği takdirde AB'nin onayladığı Covid-19 aşılarından birini olmuş olan kişiler AB içerisinde serbestçe dolaşabilecek ve AB dışından gelen kişiler de aynı şekilde sınırda sorun yaşamayacak.
 • İlk olarak Yunan lider Kyriakos Miçotakis tarafından ortaya atılan bu öneri konusunda ciddi soru işaretleri bulunmaya devam ediyor.
 • AB vatandaşları arasında aşı olanlar ve olmayanlar gibi iki kategori oluşması ve bir kategoridekilerin AB'nin sağladığı hak ve özgürlüklerden yararlanamayacak olmasının öngörülemeyen sıkıntılar çıkarabileceği tahmin ediliyor.

Ülkesinin ekonomisi ağırlıklı olarak turizm gelirlerine dayanan Yunan Başbakan Miçotakis, Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen'e bir mektup yazarak bu girişiminin desteklenmesini istedi.

Aşı pasaportu uygulamasının insanları aşı olmaya teşvik edeceğini de ileri süren Miçotakis mektubunda, aşının seyahat için ön koşul olmayacağını ama aşı olmuş olanların en azından hiçbir sıkıntı ile karşılaşmayacaklarından emin olacaklarını ifade etti.

Liderler bunun yanı sıra görüşmede var olan aşıların bağışıklık kazandırmanın yanı sıra kapılmış enfeksiyonları bastırıp bastırmadığı konusunu da görüşüyor.

Çin aşısı olan Türk vatandaşları AB'ye seyahat edebilecek mi?

Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği CoronaVac aşısı Endonezya, Türkiye ve Brezilya gibi birkaç ülke dışında onay almış değil.

Geçtiğimiz günlerde euronews Türkçe'nin Avrupa Birliği tarafından onaylanmamış Çin aşısı olan Türk vatandaşlarının seyahat ve vize işlemlerine ilişkin sorusuna Avrupa Komisyonu Sözcüsü Dana Spinant, hangi aşıyı alacaklarına ülkelerin karar vereceğini belirtmişi. Spinant, onay almamış aşıların durumuna ilişkin AB içinde kapsamlı bir tartışmanın henüz yapılmadığını da söyledi.

Dana Spinant, şunları söyledi:

“Vatandaşlarını korumak için hangi aşıyı seçeceği Türkiye'nin kendi kararı elbette. AB ile aynı aşıları kullanmak zorunda değiller. Şu aşamada bahsettiğiniz kategoriye düşen aşıları olanların durumuna ilişkin görüşme ve tartışma henüz gerçekleşmiş değil. Dolayısıyla aşı pasaportu önerisinin kendisi gibi bu nokta da şimdilik netleşmedi.”

Konunun AB seviyesinde olduğu gibi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) seviyesinde de gündemde olduğunu belirten Spinant, dünyada ülkelerin karşılıklı olarak yapılan aşıları tanımaları konusunun tartışılmaya devam etmekte olduğunu belirtmişti.

Dünya Sağlık Örgütü meseleye nasıl yaklaşıyor?

DSÖ Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus 'aşı pasaportu' uygulamalarının hedeflenen amaca ulaşacağı noktasında şüphe içinde olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Özellikle dikkat edilmesi gereken iki acil konu var.

Birincisi, Sars-CoV-2 virüsünün yeni varyantlarının yakın zamanda ortaya çıkması ve ikincisi, uluslararası seyahatler için aşılama ve test sertifikalarının potansiyel kullanımıdır.

Her iki konuyu da birbirine bağlayan tema 'dayanışma'dır. Aşı olabilen ve olamayan belirli grupları veya ülkeleri önceliklendirmeyi veya cezalandırmayı göze alamayız.”

AB’de aşı pasaportu onaylandı

Avrupa Birliği içinde seyahat kısıtlamalarının en aza indirilmesi amacıyla devreye sokulması öngörülen AB Dijital COVID Sertifikası’na (EUDCC) bir adım daha yaklaşıldı. Avrupa Parlamentosu, 93 oya karşı 546 oyla uygulamaya dün resmi onayını verdi.

Üye ülkelerden oluşan AB Konseyi’nin önümüzdeki günlerde vereceği onayın ardından sertifika 1 Temmuz’dan itibaren yürürlükte olacak. Şu aşamada sadece AB içi seyahatleri kolaylaştırması öngörülen sertifikadan, şartlara bağlı olmak kaydıyla üçüncü ülke vatandaşları da yararlanabilecek.

AB ülkeleri, sertifikadan bağımsız olarak, aşı olan üçüncü ülke vatandaşlarının zorunlu olmayan seyahatlerine yönelik kısıtlamaları da gevşetmeye başladı.

SERTİFİKA NELERİ İÇERECEK?

Dijital ya da kâğıt formatında ve ücretsiz olacak sertifikada kişinin COVID-19’a karşı aşı olup olmadığı, negatif test sonucu ya da hastalıktan iyileştiğine ilişkin bilgiler yer alacak. Sertifikanın geçerlilik süresi 1 Temmuz’dan itibaren 12 ay olacak.

AŞI OLMAYANLAR SEYAHAT EDEBİLECEK Mİ?

Aşı olmak mecburi olmadığından bu unsur AB içinde seyahat edebilmek için ön şart olmayacak. Sertifikada aşı dışında verilerin bulunacak olması da bu yüzden.

You might be interested:  Bozcaada: kahvenizi nasıl alırdınız?

AŞININ TÜRÜ ÖNEMLİ Mİ?

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) onay verdiği aşılar otomatik olarak kabul edilecek. EMA şu ana kadar BioNTech/Pfizer, AstraZeneca, Johnson&Johnson ve Moderna aşılarına onay verdi. Üye ülkeler istemeleri halinde bu onayı almış olanlar dışındaki aşıları da tanıyabilecek. Bu kapsama ulusal onay almış aşılar ve Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği aşılar dahil.

 • NEREDE GEÇERLİ OLACAK?
 • Tüm AB üyesi ülke vatandaşları ve AB ülkelerinde ikamet eden yabancılar ve aile bireyleri sertifika talebinde bulunabilecek ve belge tüm AB ülkelerinde geçerli olacak.
 • TÜRKLER BAŞVURABİLECEK Mİ?

Sertifikaya AB’ye seyahat edecek, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu, üçüncü ülke vatandaşları da başvurabilecek ancak bu sertifikanın edinilmesi zorunlu değil. Başvuru seyahatin yapılacağı ülke makamlarına yapılacak. Sunulacak belgelerin kabul edilmesi halinde sertifika verilecek.

AB’DEN AŞI OLANLARA GEVŞEME

AB ülkeleri, sertifikadan bağımsız olarak, aşı olmuş üçüncü ülke vatandaşlarına zorunlu olmayan seyahatlerde uyguladıkları kısıtlamaları da gevşetmeye başladı. Fransa, İspanya, İtalya ve Yunanistan bu adımı atan ülkeler arasında.

Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanan ya da Dünya Sağlık Örgütü’nün acil kullanım listesinde yer alan aşılardan olanlar AB’ye seyahat edebilecek.

Seyahat edecek kişinin aşı sürecini seyahatten en az 14 gün önce tamamlamış olması gerekiyor.

FRANSA AŞI YAPTIRANA KAPILARINI AÇTI 

Fransa dün itibarıyla normalleşme planlamasında üçüncü aşamaya geçti.

Restoran ve kafelerin yüzde 50 kapasite ve bir masada en fazla 6 kişi oturacak şekilde iç mekân kullanımına izin verilirken; spor salonları, müzeler, kapalı yüzme havuzları gibi kapalı alanlar ile hayvanat bahçesi ve eğlence parkları gibi açık alanlar da yüzde 50 kapasiteyle tekrar faaliyete geçti. Avrupa İlaç Ajansı onaylı aşılardan en az iki doz aşı yaptırmış, son 72 saatte negatif PCR testi sonucu almış ya da en geç 90 gün önce koronavirüse yakalanıp atlatmış olan turistler de ülkeye giriş yapabilecek.

Sıkça sorulan sorular

Seyahat edebilmek için Covid Sertifikamın olması şart mı?

Hayır, AB içinde seyahat edebilmek için Covid Sertifikası şart değil. İsveç’te Covid Sertifikası diye adlandırılan dijital aşı sertifikası, AB içindeki diğer ülkelere seyahat etmeyi kolaylaştırmak için geliştirilmektedir. 

İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun web sayfasında seyahat etmeyi planlayan kişiler için bilgiler mevcut.

Bazı ülkeler, ülkeye giriş yapabilmeniz için sizden Covid-19 olmadığınızı gösteren bir belge istiyor. Diğer ülkeler, vatandaşlarının karantinada kalmalarına gerek duymadan ülkelerine dönebilmeleri için belge istiyor. Farklı ülkeler farklı türde belgeler istiyor, bu sebeple seyahat edeceğiniz ülkede hangi kuralların geçerli olduğuna dair güncel bilgileri edinin.

Yurtdışı seyahatler hakkında öncelikle İsveç Dışişleri Bakanlığı’ndan bilgi alın. Büyükelçiliklerin web sayfası Sweden Abroad’da farklı ülkelerdeki kurallar hakkında bilgiler mevcut. İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın “Resklar” uygulaması seyahat edeceğiniz yerde geçerli kuralları bilmenizi kolaylaştırıyor.

 • Covid Sertifikası almak ne zaman mümkün olacak?
 • İsveç E-sağlık Ajansı, Covid Sertifikası e-hizmetini 1 Temmuz’da yürürlüğe sokmayı planlıyor.
 • Covid Sertifikası alma işlemi nasıl yapılacak?
 • Covid Sertifikası adlı e-hizmetten İsveç E-Sağlık Ajansı sorumlu ve aşı sertifikasını da onlar düzenleyecektir.

Yapılan aşılamaların İsveç Halk Sağlığı Kurumu’nun İsveç Aşı Sicili’ne (NVR) bildirilmesinden bölgeler sorumludur. Vatandaşlar, Covid Sertifikası adlı e-hizmetten aşı sertifikası istediklerinde İsveç Aşı Sicili’nden bir kayıt örneği talep etmiş oluyorlar ve Covid Sertifikası bu sicile dayanmaktadır.

Covid Sertifikanız otomatik olarak dijital posta kutunuza gönderilir. Eğer dijital posta kutunuz yoksa buradan edinebilirsiniz. Covid Sertifikasını kaydetmek ve yazdırmak da mümkün.

Covid Sertifikası neler içeriyor? E-hizmetten, test sertifikası ve iyileşme sertifikası da alabilir miyim?

Covid Sertifikası adlı e-hizmetin ilk versiyonu sadece Covid-19 aşısı olduğunuza dair bir sertifika içerecek.

Yürürlüğe girecek AB Yönetmeliğine uyarınca sertifikaya, negatif Covid-19 test sonucu ve kişinin iyileştiğine dair bir sertifika da eklenebilmesi için çalışmalar yapılıyor. İyileşme ile en az 10 gün önce bir sağlık personeli tarafından verilen pozitif Covid-19 test sonucu kastedilmektedir.

Covid Sertifikamı nerede göstereceğim?

Covid Sertifikası örneğin sınır geçişlerinde kimlik kontrolü sırasında gösterilecek. Covid Sertifikanızı tüm seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurun.

Seyahate çıkmadan önce seyahat edeceğiniz ülkede geçerli kuralları vakitlice kontrol etmeyi unutmayın. Seyahat edeceğiniz yer hakkında güncel bilgileri edinebilmek için İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın “Resklar” uygulaması indirin. Büyükelçiliklerin de Sweden Abroad sayfasında güncel seyahat bilgileri mevcut.

Covid Sertifikamı alabilmek için neye ihtiyacım var?

1 Temmuz tarihinden itibaren Covid Sertifikası adlı e-hizmet Covid-19 aşısı olduğunuza dair bir sertifika içerecek. Dijital Covid Sertifikası alabilmek için Covid-19 aşısı yaptırmış olmanız gerekiyor. E-hizmete giriş yapabilmek için bir İsveç e-kimliğinizin olması gerekiyor.

Eğer e-kimliğiniz yoksa buradan alabilirsiniz E-kimlik alın | E-kimlik

Geçerli e-kimliği olmayan kişiler için de 1 Temmuz tarihinden itibaren Covid Sertifikası talep etmek mümkün olacak. Ancak bunun için bir İsveç kimlik numaranız olmalı ve tabi ki aşı yaptırmış olmalısınız.

1 Temmuz tarihinden itibaren İsveç E-sağlık Ajansı’na başvurabilirsiniz – bu tarihte İsveç E-sağlık Ajansı’nın web sayfasında bir onam formu mevcut olacak.

Bundan sonra Covid Sertifikanız kâğıda basılı olarak nüfusa kayıtlı olduğunuz adresinize gönderilecektir.

(AB Yönetmeliği, 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağı için Covid Sertifikası için önceden başvuramaz ve sertifika alamazsınız.)

 1. İsveç E-sağlık Ajansı, sertifikaya negatif Covid-19 test sertifikası ve iyileşme sertifikasının da eklenebilmesi için çalışıyor.
 2. E-kimliğim yok, bu durumda ne yapmalıyım?
 3. Buradan nasıl yapacağınıza dair bilgi alabilirsiniz: E-kimlik alın | E-kimlik (e-legitimation.se)

Geçerli e-kimliği olmayan kişiler için de 1 Temmuz tarihinden itibaren Covid Sertifikası talep etmek mümkün olacak. Ancak bunun için bir İsveç kimlik numaranız olmalı ve tabi ki aşı yaptırmış olmalısınız.

1 Temmuz tarihinden itibaren İsveç E-sağlık Ajansı’na başvurabilirsiniz – 1 Temmuz tarihinde İsveç E-sağlık Ajansı’nın web sayfasında bir onam formu mevcut olacak. Bundan sonra Covid Sertifikanız kâğıda basılı olarak nüfusa kayıtlı olduğunuz adresinize gönderilecek.

(AB Yönetmeliği, 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağı için Covid Sertifikası için önceden başvuramaz ve sertifika alamazsınız.)

E-kimlik kullanamıyorum, bu durumda ne yapmalıyım?

Eğer bir e-kimlik kullanma imkânınız yoksa bu durumda 1 Temmuz’dan itibaren İsveç E-sağlık Ajansı’ndan bir aşı sertifikası isteyebilirsiniz. Bunun için formu yazdırın, doldurun ve İsveç E-sağlık Ajansı’na gönderin. Bundan sonra İsveç E-sağlık Ajansı, aşı sertifikanızı nüfusa kayıtlı olduğunuz adrese gönderecektir. Aşı sertifikanızı seyahate çıkmadan önce vakitlice istemeyi unutmayın.

(AB Yönetmeliği, 1 Temmuz tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacağı için Covid Sertifikası için önceden başvuramaz ve sertifika alamazsınız.)

Covid Sertifikamı alabilmek için dijital posta kutumun olması şart mı?

Hayır, dijital posta kutunuzun olması şart değil ama bu pratik ve güvenlidir ayrıca depo yeri olarak iyidir. Covid Sertifikanızı kullandığınız dijital cihaza da kaydedebilir ve oradan yazdırabilirsiniz.

 • Covid Sertifikam için ücret ödemek zorunda mıyım?
 • Hayır, ücretsizdir.
 • Aşı olduktan ne kadar kısa süre sonra Covid Sertifikamı alabilirim?
You might be interested:  Huzur deposu: oylat

Aşılama öncelikle İsveç Aşı Sicili’ne bildirilmelidir. Bu sebeple Covid Sertifikanızı almanız aşı yaptırdıktan sonra yaklaşık 7 gün sürebilir. Covid Sertifikası adlı e-hizmet 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek ve bu tarihten önce sertifika için başvuramaz ve sertifika alamazsınız.

Bazı durumlarda Covid Sertifikanızı, sertifika bir ülkeye girişte kullanıma açılmadan önce dahi alabileceğinizi unutmayın. Şu an örneğin sertifikanın geçerli olabilmesi için son doz aşının üstünden 14 gün geçmiş olmasını şart koşan bazı ülkeler var. Bu sebeple seyahat edeceğiniz ülkedeki mevzuatı kontrol etmelisiniz.

 1. Seyahat edeceğiniz yerde geçerli kuralları vakitlice öğrenin, İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın “Resklar” uygulamasına ve Büyükelçiliklerin web sayfası Sweden Abroad’a bakın.
 2. Hangi aşıyı olduğum fark eder mi?
 3. İsveç’te yapılan tüm Covid-19 aşıları Covid Sertifikası için onaylıdır.
 4. İki farklı aşı olduysam da Covid Sertifikası geçerli mi?
 5. Aşı olduktan sonra aşılamalarınız hakkında bilgi içeren bir Covid Sertifikası alabileceksiniz (iki farklı aşı olsa dahi).

AB Yönetmeliğine göre aşı sertifikası, hangi aşı olduğuna bakılmaksızın, Covid-19 aşısı olan herkes için düzenlenecektir. Ülkeler, AB’nin onayladığı aşılar için verilen aşı sertifikasını kabul etmek zorundadır.

Her ülke, ülkede geçerli olan kurallara kendisi karar veriyor. Seyahat edeceğiniz ülkede geçerli kuralları bizzat vakitlice öğrenmelisiniz. Seyahat edeceğiniz yer hakkında güncel bilgileri edinebilmek için İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın “Resklar” uygulaması indirin. Büyükelçiliklerin de Sweden Abroad sayfasında güncel seyahat bilgileri mevcut.

Covid Sertifikasına başvurmak için 2 doz aşı olmak zorunda mıyım yoksa 1 doz yetiyor mu?

Covid Sertifikanızda hangi aşıyı ve kaç doz aşı olduğunuz yazacaktır. İlk doz aşıyı olduktan sonra bir Covid Sertifikası alabilirsiniz.

1 ya da 2 doz aşının yapılması gerektiğine dair kurallar ülkelere göre değişebiliyor. Ziyaret edeceğiniz ülkede hangi şartların geçerli olacağına o ülke karar veriyor. Bu sebeple seyahat etmeden önce geçerli kuralları bizzat öğrenmelisiniz, İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın “Resklar” uygulamasına ve Büyükelçiliklerin web sayfası Sweden Abroad’a bakın.

Aşı olmak yeterli mi yoksa bir PCR testi de yaptırmak gerekiyor mu?

Ülkelere göre değişebiliyor. Ziyaret edeceğiniz ülkede hangi kuralların geçerli olacağına o ülke karar veriyor. Bu sebeple seyahat etmeden önce geçerli kuralları bizzat öğrenmelisiniz, İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın “Resklar” uygulamasına ve Büyükelçiliklerin web sayfası Sweden Abroad’a bakın.

 • Çocuğum seyahat edebilmek için Covid Sertifikası almak zorunda mı?
 • Covid Sertifikasının amacı AB içinde seyahatleri kolaylaştırmak. Şu an
 • Covid-19 aşısı genel olarak çocuklara sunulmuyor ve bu sebeple aşı sertifikası çocuklar için genellikle söz konusu değil.

Covid Sertifikasına, negatif Covid-19 test sertifikası ve hastalığın geçirildiğine dair sertifikanın da eklenebilmesi için çalışmalar yapılıyor. Hazırlanmakta olan AB Yönetmeliğine göre çocuklar da hem aşı sertifikasını hem de yürürlüğe girecek diğer iki sertifikayı alabilecekler. Bunun İsveç’te nasıl yapılacağı henüz belli değil.

Seyahat edeceğiniz ülkede hangi kuralların geçerli olduğunu araştırmayı unutmayın. İsveç Dışişleri Bakanlığı’nın, farklı ülkelerde geçerli kurallar hakkında güncel bilgileri mevcut.

Covid Sertifikası seyahatler dışında örneğin konserler, tiyatro gösterileri ve spor etkinlikleri gibi başka yerlerde de geçerli olacak mı?

Covid Sertifikası, uluslararası gereksinimleri karşılamak ve yurtdışı seyahatlerini kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Covid Sertifikası örneğin sınır geçişlerinde kimlik kontrolü sırasında gösterilecektir.

Hükümet, 27 Mayıs tarihinde bazı halka açık toplantılar ve halka açık etkinliklerde de aşı sertifikasının veya benzeri bir sertifikanın kısıtlı bir süre kullanılıp kullanılamayacağını araştırdıklarını bildirdi. Hükümet Haziran ortasında bu konuyla ilgili görüşlerini bildirecek.

Covid Sertifikama pozitif antikor test sonucum da dahil mi?

AB Yönetmeliğine göre iyileşme sebebiyle Dijital Covid Sertifikası almak için antikor testleri geçerli değil. Sadece sağlık personeli veya kalifiye test personeli tarafından daha önceden yapılan (kendi kendine yapılan testler değil) pozitif NAAT testleri (PCR) geçerli olacak ve Covid Sertifikasında kullanılabilecek.

İyileşme sertifikası, pozitif bir NAAT testinden (PCR) en erken 11 gün sonra düzenlenebilecek. Sertifika, ilk pozitif test sonucundan itibaren 180 gün geçerli olacak.

1 Temmuz’dan önce Covid Sertifikası alınabilir mi?

İsveç E-sağlık Ajansı’nın, sertifikadaki kişisel bilgileri işleme alabilmek için yasal bir dayanağa ihtiyacı var. Bu yasal dayanak, bu sene 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek AB Yönetmeliği ve yeni bir İsveç yönetmeliği ile sağlanacaktır. İsveç’in şu an, yani AB Yönetmeliği yürürlüğe girmeden, sertifikadaki kişisel bilgileri işleme almak için ulusal düzeyde yasal bir dayanağı yok.

İlk doz aşımı başka bir ülkede oldum ve ikinci doz aşımı İsveç’te olacağım. Geçerli bir Covid Sertifikası alabilecek miyim?

Eğer ikinci doz aşınızı İsveç’te olursanız aşıyı yapan kişi aşılamayı İsveç Aşı Sicili’ne 2. doz olarak (2/2) bildirebilir. Böylece www.covidbevis.se sayfasından tüm doz aşıları yaptırdığınızı gösteren bir sertifika alabilirsiniz.

Bildirimin doğru bir şekilde yapılabilmesi için İsveç’te aşıyı yapan kişiye 2. dozunuz olduğunu göstermeniz önemli.

Bu sebeple ilk doz aşınıza dair bir sağlık çalışanı veya kurum tarafından düzenlenmiş gerekli belgelerinizin olmasını sağlayın.

Başka bir Avrupa ülkesinde bulunduğumuzda Covid Sertifikamızı oradan alabilir miyiz? Farklı ülkelerin sistemleri birbiriyle bilgi alışverişinde bulunabilecek mi?

Eğer İsveç’te aşı olduysanız ve bir İsveç e-kimliğiniz varsa sertifikanızı www.covidbevis.se sayfasından alabilirsiniz. Ülkeler arasında aşılamalar veya testler ile ilgili herhangi bir bilgi gönderimi olmayacak. Eğer başka bir AB ülkesinde aşı olduysanız veya test yaptırdıysanız o ülkeden nasıl sertifika alabileceğinizi araştırmalısınız.

 1. Sadece İsveç vatandaşları mı Covid Sertifikası alabilecek?
 2. İsveç’te bir Dijital Covid Sertifikası alabilmek için bir İsveç kimlik numaranız olmalı, İsveç’te aşı yaptırmış olmalısınız ve onaylı bir İsveç e-kimliğiniz olmalı.
 3. İsveç E-sağlık Ajansı, İsveç e-kimliği ve İsveç kimlik numarası olmayan kişilerin de İsveç’te aşı olmaları durumunda sertifika alabilmeleri için çalışmalar yürütüyor.
 4. İsveç vatandaşı olup da yurtdışında yaşayan kişiler de dijital Covid Sertifikası alabilir mi?
 5. İsveç E-sağlık Ajansı, başka ülkelerde yapılan aşılar için Covid Sertifikası düzenlemekle görevli değil.
 6. Eğer başka bir AB ülkesinde (artı Norveç, İzlanda, İsviçre ve Lihtenştayn) aşı olduysanız veya test yaptırdıysanız o ülkeden nasıl sertifika alabileceğinizi araştırmalısınız

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *