2020 vizesiz Ülkeler

2020 vizesiz Ülkeler

Eğer tatil zamanlarınızı siz de yurt dışında geçirmek niyetindeyseniz ve vize problemiyle uğraşmak istemiyorsanız; İşte 2020 yılında vizesiz seyahat edebileceğiniz Avrupa ve Asya ülkeleri…

Biletall.com yurt dışı tatil planlarınızı gerçekleştirmek için dünyanın pek çok yerinden 2020 yılı için vize istemeyen ülkeleri araştırdı.

Kağıtlar, evraklar ayrı ücretler derken yorulduğunu süreci şimdi unutun. Sadece kimliğinizi ya da normal pasaportunuzla girebileceğiniz Asya ve Avrupa ülkeleri biletall sizler için sıraladı.

Contents

VİZESİZ GİDEBİLECEĞİNİZ AVRUPA ÜLKELERİ & KALABİLECEĞİNİZ SÜRELER

Avrupa bölgesi, bugün konumu itibariyle de yoğun olarak uçak seferlerinin gerçekleştiği ve biraz araştırmayla çok uygun, ekonomik fiyatlı uçak biletleri bulabileceğiniz ülkelerden oluşuyor. Pasaport, vize ve farklı farklı evraklarla uğraşmadan gidip görebilir, seyahat planlarınıza ekleyebilirsiniz.

Sıra Ülke Adı Kaç Gün
1. Andorra 90 gün
2. Arnavutluk 90 gün
3. Azerbaycan 30 gün
4. Belarus-Beyaz Rusya 30 gün
5. Bosna-Hersek 120 gün
6. Gürcistan 365 gün
7. KKTC Serbest Dolaşım
8. Karadağ 90 gün
9. Kosova 90 gün
10. K. Makedonya Cum. 90 gün
11. Moldova 90 gün
12. Sırbistan 90 gün
13. Ukrayna 90 gün
14. Ermenistan 90 gün

Peki, Dünya’nın çatısı olan Asya’da durum nasıl? Asya’da hangi ülkeler Türk vatandaşlarına vizesiz geçiş imkanı sunuyor?

Bu liste Avrupa’daki ülkelere göre biraz daha geniş. Özellikle daha egzotik bir seyahat düşünüyorsanız, Asya’da vizesiz geçiş sunan ülkeler hakkında kalabileceğiniz süreleri birlikte inceleyelim.

VİZESİZ GİDEBİLECEĞİNİZ ASYA ÜLKELERİ & KALABİLECEĞİNİZ SÜRELER

Sıra Ülke Adı Kaç Gün?
1. Bahreyn 90 gün
2. Doğu Timor 30 gün
3. Endonezya 30 gün
4. Filipinler 30 gün
5. Filistin 30 gün
6. Güney Kore 90 gün
7. Hong Kong 90 gün
8. Irak 30 gün
9. İran 90 gün
10. Japonya 90 gün
11. Katar 14 gün
12. Kazakistan 30 gün
13. Kırgızistan Süresiz
14. Kuveyt 90 gün
15. Lübnan 90 gün
16. Makau 30 gün
17. Maldivler 30 gün
18. Malezya 90 gün
19. Moğolistan 30 gün
20. Myanmar 28 gün
21. Nepal 15 / 30 / 90 gün
22. Özbekistan 30 gün
23. Singapur 90 gün
24. Sri Lanka 30 gün
25. Suriye 90 gün
26. Tacikistan 60 gün
27. Tayland 30 gün
28. Tayvan 30 gün
29. Umman 30 gün
30. Ürdün 90 gün

Türkiye vatandaşları hangi ülkelere vizesiz gidebiliyor?

2020 vizesiz Ülkeler

2021 Vizesiz Seyahat Edilen Ülkeler

Ekonomik nedenlerin yanı sıra seyahatlerimizi belirleyen önemli bir etken de ülkelerin birbirleri arasındaki vize uygulamaları. Seyahat özgürlüğünün herkes için olması gerektiğini savunan biriyim.

Fakat ülkelerin dış politikaları ve anlık gündemde yaşanan problemler nedeniyle ülkeler birbirlerine vize şartı koyabiliyor.

Günümüzde Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebileceği ülke sayısı bir hayli fazla olsa da aslında bir çoğu uzak rota olmasından dolayı hemen plan yapıp gidebileceğimiz yerler değil.

Aşağıdaki listede umuma mahsus pasaporta (bordo pasaport) vize istemeyen ülkeler listesini, kalış süresini ve kapıda yada e-vize bilgilerini tüm detaylarıyla bulabilirsiniz.

Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler

2020 vizesiz Ülkeler

Lviv – Ukrayna

Eğer pasaportunuz yok ama yurt dışına seyahat etmek istiyorsanız çipli Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ile gidebileceğiniz dört ülkeye seyahat edebilirsiniz. Çipli ve yeni T.C kimlik kartı ile pasaportsuz gidilen ülkeler;

 • Moldova
 • Gürcistan
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Ukrayna

Not: Eski nesil mavi-pembe kimlik kartlarıyla yurt dışına çıkmak yasaktır. Çipli yeni nesil T.C kimlik kartınız olması gerekmektedir.

Ayrıca kimlik ile seyahat edileceği için gidilecek ülkenin havalimanında ekstra güvenlik sorgulamasına girebilirsiniz.

Bu yüzden seyahatinizin gerçek, gidiş ve dönüş biletlerinizin ve konaklama belgenizin yanında olması ve yeterli miktarda nakit para bulundurmanız gerekmektedir.

Listeyi 2020 yılında belirlenen bilgilere göre alfabetik sıraya koyarak oluşturdum. Her an yeni bir uygulama veya kural çıkabilir. Bu yüzden MFA’nın sitesini de kontrol etmekte fayda var. Eğer sizinde güncel bir deneyiminiz olursa lütfen yorum yaparak paylaşın.

Vizesiz Ülkeler Listesi – 2020 (109)

Andorra – 90 gün vizesiz. Ancak ülkeye havayolu ile ulaşım olmadığı için çevresindeki ülkelerden Schengen vizeniz ile giriş yapmanız gerekiyor.

 • Antigua ve Barbuda – 180 gün vizesiz.
 • Arjantin – 90 gün vizesiz.
 • Arnavutluk – 90 gün vizesiz.

Azerbeycan – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Bakü Haydar Aliyev havalimanlarında 2 aylık vize 10 $ ödeyerek alabilirsiniz. Karadan girişler için Azerbeycan e-vize sitesinden online vize başvurusunu 20 $ ödeyerek alabilir.

Bahamalar – 90 gün vizesiz.

Bahreyn – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Bahreyn’e girişte ücretsiz olarak 15 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. İsterseniz Bahreyn e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak 1 ay geçerli vizenizi 29 Bahreyn Dinarı ödeyerek alabilirsiniz.

 1. Barbados – 90 gün vizesiz.
 2. Belarus – 30 gün vizesiz
 3. Belize – 90 gün vizesiz.
 4. Bolivya – 90 gün vizesiz.
 5. Bosna-Hersek – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 6. Botsvana – 90 gün vizesiz.
 7. Brezilya – 90 gün vizesiz.
 8. Britanya Virjin Adaları – 30 gün vizesiz.
 9. Brunei – 30 gün vizesiz.

Cape Verde – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 25 € karşılığında vizenizi alınabiliyorsunuz.

Cibuti – Kapıda vize uygulaması var. Ancak ülkede kesin bir vize rejimi yönetmeliği olmaması sebebiyle, Cibuti Büyükelçiliklerinden seyahat öncesi vize alınması tavsiye ediliyor.

Doğu Timor – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanı ve deniz yoluyla ülkeye girişlerde ücretsiz olarak 30 gün geçerli, tek girişli vize veriyor. Kara sınır kapılarında ise 30 $ karşılığında 90 gün süreli vize alabiliyorsunuz.

Dominika – 21 gün vizesiz.

Dominik Cumhuriyeti – 30 gün vizesiz. Ülkeye giriş sırasında, havaalanında veya limanlarda “ülkeye giriş” formu doldurulması ve 10 $ ücreti olan turist kartı alınması gerekiyor.

 • Ekvador – 90 gün vizesiz.
 • El Salvador – 90 gün vizesiz.
 • Endonezya – 30 gün vizesiz.

Ermenistan – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Sınırda 10 $ karşılığında 21 günlük vize alınabiliyor. Ermenistan e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 10 $ karşılığında yapılabiliyor. Mail ile gönderilen vize kağıdına girişte kaşe basılıyor.

Fas – 90 gün vizesiz.

You might be interested:  Seyahat etmenin bir Çocuğa kazandıracağı 11 Şey

Fiji – 120 gün vizesiz.

Fildişi Sahili – Online vize uygulaması var. Fildişi Sahili e-vize sitesi üzerinden e-vize 3 aylık 73 €. Başvuru yapıldıktan sonra 48 saat içerisinde ülkeye giriş izni veren belgeniz size mail olarak gönderiliyor ve belge ile giriş sağlıyorsunuz.

Filipinler – 30 gün vizesiz.

Filistin – 30 gün vizesiz. Filistin’e İsrail üzerinden gidilecekse İsrail vizesi almak gerekiyor.

Guatemala – 90 gün vizesiz.

Güney Afrika Cumhuriyeti – 30 gün vizesiz. Pasaport kontrol sırasında ülkeden çıkış yapmak zorunda olduğunuz tarih pasaportunuza yazılıyor.

Güney Kore – 90 gün vizesiz.

Gürcistan – 1 yıl vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan kimlikle de giriş yapabiliyorsunuz.

Haiti – Kapıda vize uygulaması var. Ülkeye girişte havaalanında 10 $ karşılığında 90 gün kalma olanağı veren ve turist kartı olarak adlandırılan giriş vizesiyle ülkeye giriliyor.

Honduras – 90 gün vizesiz.

Hong Kong – 90 gün vizesiz.

Irak – Kapıda vize uygulaması var. Türkiye’den havayoluyla direk Bağdat, Basra, Musul, Erbil ve Süleymaniye’ye gidişlerinde havalimanından 10 gün kalışlı Irak vizesini ücretsiz alabiliyorsunuz. Ancak karayolu ile Irak’a seyahat etmek isteyenlerin Irak’ın dış temsilciklerinden vize almaları gerekiyor.

 1. İran – 90 gün vizesiz.
 2. Jamaika – 90 gün vizesiz.
 3. Japonya – 90 gün vizesiz.

Kamboçya – Kapıda vize uygulaması var. 30 gün kalışlı Kamboçya vizesi sınır kapılarında veya havalimanında 30$ karşılığında vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor. Başvuru formu, 2 adet vesikalık fotoğraf ve pasaport fotokopisi gerekiyor. Kamboçya e-vize sitesinden 3 iş gününde e-vize olarak 37 $ ödenerek de alınabiliyor.

Karadağ – 90 gün vizesiz.

Katar – Kapıda vize uygulaması var. 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. Havalimanında ücretsiz turistik amaçlı 2 hafta kalış süreli vizeyi, Katar’da bir otelden rezervasyon yaptırmak ve 100 Katar Riyali ödemek karşılığında alabiliyorsunuz.

Kazakistan – 30 gün vizesiz.

Kenya – Kapıda vize ve online vize uygulamaları var. Kenya sınır kapılarında parmak izi ve retina taraması yaparak 50 $ ödeyerek tek girişlik vize alabilirsiniz. Kenya e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu yaparak elektronik ortamdan da vizenizi alabilirsiniz.

Kırgızistan – 30 gün vizesiz.

Kolombiya – 90 gün vizesiz.

Komor Federe İslam Cumhuriyeti – Kapıda vize uygulaması var. Dönüş uçak biletiniz olması şartıyla 45 gün kalışlı vize alabiliyorsunuz.

Kosova – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Kosta Rika – 30 gün vizesiz.

Kuveyt – Kapıda vize uygulaması var. Yanınızda gidiş-dönüş uçak bileti ve otel rezervasyonu olmak şartıyla 90 gün kalış süreli ücretsiz vize veriyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  – 30 gün vizesiz. Pasaporta ihtiyaç duymadan nüfus cüzdanıyla da giriş yapabiliyorsunuz.

Lübnan – 90 gün vizesiz.

Madagaskar – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanlarında 35 € karşılığında 30 günlük vize alınabiliyor.

 • Makau – 30 gün vizesiz
 • Makedonya – 90 gün vizesiz.
 • Maldivler – 30 gün vizesiz.
 • Malezya – 90 gün vizesiz.
 • Mauritius – 30 gün vizesiz.

Meksika – Online vize uygulaması var. Meksika e-vize sitesi üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabilir ve 180 gün seyahat edebilirsiniz. En az 1 yıl geçerliliği olan Schengen vizesi, Japonya vizesi, İngiltere vizesi veya ABD vizesi olan Türk vatandaşları da ekstra bir vizeye ihtiyaç olmadan Meksika’ya giriş yapabiliyor.

Mısır – 20 yaşından küçük ve 45 yaşından büyük herkes sınır kapısında 30 gün için vize veriliyor. Bu yaşların dışındakilerin Mısır vizesi alması gerekiyor.

Moğolistan – 30 gün vizesiz.

Moldova – 90 gün vizesiz.

Mozambik – Kapıda vize uygulaması var. Havalimanında 84 $ karşılığında 30 günlük tek girişli vize alınabiliyor.

Myanmar – Online vize uygulaması var. Gitmeden önce Myanmar e-vize sitesi üzerinden online vize başvurusu 28 gün için 50 $ karşılığında yapılabiliyor.

Nepal – Kapıda vize uygulaması var. Sınır kapılarında ve havalimanlarında vize uygulaması var. Vize ücretleri 15 gün 25 $, 30 gün 40 $ ve 90 günlük vize 100 $ olarak üç farklı seçenekle sunuluyor. Gitmeden önce online almak isterseniz Nepal e-vize sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

 1. Nikaragua – 90 gün vizesiz.
 2. Niue – 30 gün vizesiz.
 3. Özbekistan – 30 gün vizesiz.
 4. Palau – 30 gün vizesiz.
 5. Panama – 180 gün vizesiz.
 6. Paraguay – 90 gün vizesiz.
 7. Peru – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.

Ruanda – 90 gün geçerli kapı vizesi için 50 $ ödemeniz gerekiyor. 30 gün geçerli Ruanda e-vize sitesinden 30 $ ödeyerek de alabilirsiniz.

 • Sao Tome ve Principe – 15 gün vizesiz.
 • Saint Kitts ve Nevis Adaları – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz.
 • Saint Lucia – 42 gün vizesiz.
 • Saint Vincent ve Grenadinler – 30 gün vizesiz.

Senegal – İnternetten online vize veriyor deniliyor ama maalesef visasenegal.sn internet sitesi açmıyor.

 1. Seyşeller – 90 gün vizesiz.
 2. Sırbistan – 90 gün vizesiz.
 3. Singapur – 30 gün vizesiz.

Sri Lanka – 30 gün geçerli vizeyi ülkeye gitmeden önce Sri Lanka e-vize sitesinden yapabilirsiniz. Önceden yapılan e-visa başvurusu için giriş-çıkışta geçerli 35 $, havalimanında vize başvuru yaparsanız da 40 $ ödemeniz gerekiyor.

 • Sudan – 30 günlük kapı vizesini Hartum Uluslararası Havalimanında 105 $ karşılığında alabiliyorsunuz.
 • Suriye – 90 gün vizesiz.
 • Svaziland – 30 gün vizesiz.
 • Şili – 90 gün vizesiz.

Tacikistan – 45 gün geçerli vize 50 $. Ülkeye gitmeden önce Tacikistan e-vize başvurusunu sitesinden yapabilirsiniz. Ayrıca Duşanbe Havalimanı’ndaki Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’nın konsolosluk bürosundan 60 gün geçerli vize de alınabiliyor.

Tanzanya – 90 gün geçerli kapı vizesi için havaalanlarında turistik amaçlı vizeler 50 $, iş amaçlı vizeler ise 200 $ harç karşılığında vize veriliyor.

Tayland – 30 gün vizesiz.

Tayvan – 30 gün geçerli olacak tek girişli vizeyi Taoyuan Uluslararası Havalimanından giriş yapmaları şartıyla alabiliyorsunuz.

İşlemler sırasında dönüş bileti ibraz etmeniz, vize müracaat formu doldurmanız, iki adet vesikalık fotoğraf ibraz etmeniz ve 800 Tayvan Doları işlem harcı ödemeniz gerekiyor.

 Taoyuan Uluslararası Havaalanı dışındaki havaalanlarından giriş yapacaksanız önceden vize almanız gerekiyor.

Togo –  Kapıda vize uygulaması var. Togo girişi vizeleri, Togo’nun kara sınır kapılarında ve Lomé Havaalanı’nda ücreti karşılığında alınabiliyor.

 1. Tonga – 31 gün geçerli ücretsiz kapı vizesini havalimanında alabiliyorsunuz.
 2. Trinidad ve Tobago – 30 gün vizesiz.
 3. Tunus – 90 gün vizesiz.
 4. Turks ve Caicos Adaları – 90 gün vizesiz.
 5. Tuvalu – 30 gün vizesiz.

Uganda – 90 günlük vize için 50 $ ödemeniz gerekiyor. Yolculuk öncesinde Uganda e-vize sitesinden başvurunuzu yapıp, ödemenizi tamamlamış olmanız lazım. Ayrıca Uganda’ya seyahat etmek için aşı zorunluluğu bulunuyor, aşı kartınızı da girişte gösteriyorsunuz.

Ukrayna – 60 gün vizesiz. Pasaportsuz seyahat edebilirsiniz ancak sadece yeni çipli TC Kimlik Kartı ile giriş yapabiliyorsunuz.

Umman – 30 günlük kapı vizesi. Umman e-vize için sitesinden başvuru yapalabilirsiniz. 30 günlük turist vizesi 20.000 Umman Riyali.

 • Uruguay – 90 gün vizesiz.
 • Ürdün – 90 gün vizesiz.
 • Vanuatu – 30 gün vizesiz.

Vatikan – 180 günde 90 günü aşmayacak şekilde vizesiz. İtalya içerisinde konumlandığı için öncelikle Roma’ya gitmeniz gerektiğinden Schengen vizesi şart.

Venezuela – 90 gün vizesiz.

Zambiya – 30 günlük kapı vizesi tek girişli 50$, çift girişli 80$. Vize pulu vuruluyor.

Zimbabve – Kapıda vize uygulaması var. Zimbabve kapı vizesi 30 $, çift girişli 45 $. Vize pulu olarak pasaporta yapıştırılıyor.

Direkt Olarak Gidebileceğiniz Vizesiz Ülkeler – 2021

2020 tam anlamıyla boğucuydu. 2021 yılının ilk ayları da biraz öyle oldu ama artık aşının da etkisiyle içinde bulunduğumuz pandemi koşullarının biraz daha rahatladığını söyleyebiliriz.

Hazır yaz gelmiş ve yolculuk imkanı bulmuşken ülkemizin tadını çıkaralım ve sonra vizesiz ülkeler listemizdeki bir ülkeyi seçerek biraz Avrupa’yı ve dünyayı görelim.

Elbette, tüm ülkeler bir turist cenneti değil.

Vizesiz ülkeler, Türkiye ve o ülke arasında yapılan anlaşma gereğince yalnızca pasaport ile direkt olarak gidebileceğimiz ülkelerdir.

Vizesiz ülkeler arasında yalnızca belgesellerde gördüğümüz ülkelerle beraber, gitme hayali kurduğumuz ülkeler de var.

Hepsi çok ucuz yerler değil ama biraz yerel araştırmalar yaparak bütçenize uygun bir ülkede, tıpkı ülkemizde tatil yaptığınız bir fiyata tatil yapma imkanınız var. 

You might be interested:  Antalya merkez gezi rehberi

Çantayı kapıp gidebileceğimiz vizesiz ülkeler ve kalma süreleri:

 • Arjantin / 90 gün
 • Fiji / 90 gün
 • Güney Kore / 90 gün
 • Arnavutluk / 90 gün
 • Filipinler / 30 gün
 • Kosova / 90 gün
 • Azerbaycan / 90 gün
 • Filistin 
 • Kosta Rika / 90 gün
 • Bağımsız Samoa / 90 gün
 • Gana / 90 gün
 • Kuzey Makedonya / 90 gün
 • Bahamalar / 90 gün
 • Guatemala / 90 gün
 • Lübnan / 90 gün
 • Barbados / 6 ay
 • Gürcistan / 1 yıl
 • Makao  / 30 gün
 • Belarus / 30 gün
 • Honduras / 90 gün
 • Malezya / 90 gün
 • Belize / 90 gün
 • Hong Kong / 90 gün
 • Mauritius / 30 gün
 • Bolivya / 90 gün
 • İran / 90 gün
 • Moğolistan / 30 gün
 • Bosna-Hersek / 90 gün
 • Jamaika / 90 gün
 • Moldova / 90 gün
 • Botsvana / 90 gün
 • Nikaragua / 90 gün
 • Brezilya / 90 gün
 • Karadağ / 90 gün
 • Özbekistan / 30 gün
 • Brunei / 30 gün
 • Katar / 90 gün
 • Panama / 6 ay
 • Dominika / 21 gün
 • Kazakistan / 30 gün
 • Paraguay / 90 gün
 • Ekvator / 90 gün
 • Kırgızistan / 90 gün
 • Peru / 90 gün
 • El Salvador / 90 gün
 • KKTC / 90 gün
 • Sao Tome ve Principe / 15 gün
 • Endonezya / 30 gün
 • Kolombiya / 90 gün
 • Sao Tome ve Principe / 90 gün
 • Fas / 90 gün
 • Kongo Cumhuriyeti / 90 gün
 • St. Lucia / 6 hafta
 • Singapur / 90 gün
 • Sırbistan / 90 gün
 • Seyşeller / 90 gün
 • Sri Lanka / 30 gün
 • Suriye / 90 gün
 • Şili / 90 gün
 • Tayland / 30 gün
 • Tonga / 30 gün
 • Trinidad-Tobago / 30 gün
 • Tunus / 90 gün
 • Tuvalu / 30 gün
 • Uganda / 90 gün
 • Ukrayna / 90 gün
 • Uruguay / 90 gün
 • Ürdün / 90 gün
 • Vanuatu / 30 gün
 • Venezuella / 90 gün
 • Zambiya / 90 gün
 • Cook Adaları 31 gün
 • Mikronezya 30 gün
 • Niue / 30 gün
 • Palau / 30 gün
 • Samoa / 60 gün
 • Vanuatu / 30 gün

Avrupa’da gidebileceğiniz vizesiz ülkeler ve öne çıkan özellikleri:

 • Arnavutluk
 • Moldova
 • Gürcistan
 • Sırbistan
 • Kuzey Makedonya
 • Ukrayna
 • Andorra
 • Belarus
 • Karadağ
 • Kosova

Kıyı kentleri büyük ilgi görüyor: Arnavutluk

İstanbul’dan uçakla 1.5 saatte Arnavutluk başkenti Tiran’da olabilir ve vizesiz tam 90 gün kalabilirsiniz. Arnavutluk, tarihi açıdan son derece zengin bir ülke. Ayrıca Durres gibi kıyı kentleri de gerçek birer turizm cenneti. Ülkenin pek çok şehrinde Osmanlı başta olmak üzere pek çok farklı imparatorluktan izler görebilirsiniz. Ülkenin para birimi Liki.

Uygun fiyatlı yurtdışı tatili: Moldova

Moldova’nın denize kıyısı yok ancak bu Doğu Avrupa ülkesinin tarihi ve doğal güzellikleri kendinizi başka bir dünyada gibi hissetmenize neden oluyor. 90 gün boyunca vizesiz olarak kalabileceğiniz Moldova’nın para birimi Leyi. Türk Lirası karşısında değerli olan Leyi ile bir de ülkenin uygun fiyatları birleşince karşımıza gerçek anlamda ucuz bir yurtdışı tatil fırsatı çıkıyor.

Türkiye’nin bir şehri gibi: Gürcistan

Gürcistan’a tıpkı ülkemizde bir şehre gider gibi vizesiz hatta pasaportsuz olarak gidebilir ve burada 1 yıl boyunca gönlünüzce kalabilirsiniz. Gürcistan, ülkemizin Karadeniz bölgesine benzer bir iklime sahip. Batum da Gürcistan'ın gece hayatı ve sahilleriyle ünlü bir şehri. Ülkenin Tiflis gibi diğer şehirleri de pek çok tarihi ve doğal güzellik sunuyor. Uygun fiyatlarıyla dikkat çeken ülkenin para birimi Lari.

Osmanlı’dan izler taşıyan bir ülke: Sırbistan

Vizesiz ülkeler arasında en çok rağbet görenlerden biri olan Sırbistan, yüzlerce yıl Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetinde olduğu için ülkenin hangi şehrinde, gözünüzü nereye çevirseniz bir Osmanlı izine rastlamanız mümkün. 90 gün boyunca kalabileceğiniz Sırbistan, tarihe meraklı kişiler için harika bir turizm merkezidir. Ülkenin para birimi olan Sırp Dinarı, Türk Lirası karşısında değer kaybettiği için uygun fiyatlı bir tatil sizi bekliyor olacak. 

Haftasonu kaçamakları için ideal: Kuzey Makedonya

Küçüle küçüle birkaç şehirden oluşan bir ülkeye sığdırılan Makedonya, bir süredir Kuzey Makedonya olarak anılıyor. Ülkede 90 gün kalabilirsiniz ama o kadar uzun süre yapılacak bir şey yok. İstanbul’dan 1 saat 15 dakikalık bir uçuşla ülkenin başkenti Üsküp’e varabildiğiniz ve çok da büyük bir ülke olmadığı için daha çok haftasonu gezileri için öneriliyor. Canlı bir gece hayatına sahip olan ülkenin para birimi Makedonya Dinarı.

Vizesiz ülkeler arasında en popüler olan yer: Ukrayna

Vizesiz ülkeler denilince akla gelen ilk yer olan Ukrayna’ya o kadar çok Türk turist gidiyor ki burada kendinizi yabancı gibi hissetmeyeceksiniz. 90 gün kalabileceğiniz ülkenin en bilinen yönü elbette hareketli gece hayatı. Gece hayatının yanı sıra ülkenin sahilleri, tarihi ve doğal güzellikleri de insanı büyüleyen diğer özelliklerden. Uygun fiyatlarıyla da dikkat çeken ülkenin para birimi Grivna. 

Buram buram yerel Avrupa kültürü kokuyor: Andorra

Andorra pek bilinmemesine rağmen tam bir Avrupa ülkesidir. Fransa ve İspanya arasında kalan bir bölgede bulunan ülkede atacağınız her adımda yerel Avrupa kültürünün kokusunu duyacaksınız. 90 gün kalabileceğiniz Andorra’nın kayak pistleri meşhur olduğu için daha çok kış tatillerinin gözdesi olan bir ülkedir. Ülkenin para birimi Euro olduğu için listemizdeki diğer ülkelere göre burada yapılacak bir tatil biraz daha pahalıya patlayacaktır.

Gölleri ve ormanlarıyla huzur dolu bir ülke: Belarus

Beyaz Rusya olarak da bilinen Belarus, yıllarca Rus romanlarında okuğumuz doğal hayatı tam olarak sunan bir Doğu Avrupa ülkesi. 90 gün kalabileceğiniz Belarus’ta binlerce göl bulunuyor ve ülkenin tam %40’ı ormanlardan oluşuyor. Haziran ayında ülkenin başkenti Minsk’te yapılan Beyaz Geceler Festivali, seyahat için en uygun tarih olarak görülüyor. Ülkenin para birimi Ruble.

Tarih, doğa ve denizin en güzel hali: Karadağ

Sırbistan’dan ayrılarak bağımsızlığını kazanan Karadağ, vizesiz ülkeler arasında en popüler olanlardan bir tanesi. Bunun en büyük nedeni, ülkede bulunan harika sahiller ve göz alıcı doğa güzellikleridir. 90 gün kalabileceğiniz ülkenin başkenti Podgorica olsa da turistlerin en çok ilgisini çeken şehir Bar olarak biliniyor. Attığınız her adımda Osmanlı izleri ile karşılaşabileceğiniz ülkenin para birimi maalesef Euro.

Hayran bırakan mimari yapı: Kosova

Uzun yıllar Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetinde bulunan ve 2008 yılında bağımsızlığını kazanan Kosova’nın en dikkat çeken özelliği taş mimari yapısı. Ülkenin her noktasında tarihi taş mimari eserler bulunuyor. Denize kıyısı olmayan bu ülkede 90 gün kalabilirsiniz. Tarihi geziler için ideal bir tatil fırsatı sunan Kosova’nın para birimi maalesef Euro.

Çantamızı kaptığımız gibi Türkiye’den direkt olarak gidebileceğimiz vizesiz ülkeler hangileri sorusunu yanıtladık ve kısaca bu ülkeler arasında en popüler olan Avrupa ülkelerinden bahsettik. Görmeyi en çok istediğiniz ülkeyi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

Dünyanın en güçlü pasaportları 2020 listesi açıklandı

Covid-19 pandemisi sonrası dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında zirvede yer alan ülkelerde bir değişiklik olmazken, Asya ülkelerinden Japonya, Singapur ve Güney Kore yine ilk üç sırada yer alarak Avrupa ülkelerini geride bıraktı.

191 ülkenin bulunduğu listede Türkiye Balkan ülkeleri Bosna Hersek ve Arnavutluk ve komşusu Gürcistan'dan sonra yer alarak 55. sıradaki yerini korudu.

Türk pasaportu olanlar 111 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

The Henley Passport Index, 2020 yılıtemmuz ayında koronavirüs salgını sonrasında dünyanın en güçlü pasaportları listesini güncelledi. Geçen sene olduğu gibi dünyanın en güçlü pasaportu 2020'de de Japonya oldu. Japonya pasaportuna sahip olanlar geçen sene 190 ülkeye vizesiz seyahat edebilirken bu rakam 2020'de 191'e yükseldi.

Listede Singapur ikinci (190), Güney Kore ve Almanya üçüncü (189), İtalya, Finlandiya, İspanya ve Lüksemburg (188) ise dördüncü sırada yer aldı.

İspanya, Lüksemburg pasaportuna sahip olanlar geçen seneye kıyasla 1 ülkeye daha vizesiz seyahat etme hakkına erişti.

Beşinci sırayı 187 ülkeye vizesiz seyahat hakkına sahip Danimarka ve Avusturya paylaştı. Avusturya ilk 10 listesinde en çok ivme kazanan ülke oldu. 2019'da Avusturya pasaportuyla 185 ülkeye gidilebilirken, 2020'de bu rakam 2 sayı artarak 187'ye ulaştı.

Altıncı sırada 186 ülkeye vizesiz seyahat edebilen İsveç, Fransa, Portekiz, Hollanda ve İrlanda yer aldı.

Birçok Avrupa Birliği ülkesinin altında yer alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) 7. sırada yer aldı.

Koronavirüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan Amerika Birleşik Devletleri pasaportu, başta Avrupa Birliği olmak üzere çok sayıda ülkenin kırmızı listesinde yer alıyor.

You might be interested:  Ekimde gidilecek yerler: sonbahara Özel 9 rota

Yunanistan, Yeni Zelanda, Malta ve Çek Cumhuriyeti 184 ülkeye vizesiz seyahat hakkıyla 8. sırada, Kanada ve Avustralya (183 ülke) 8. sırada ve Macaristan ise (182 ülke) 10. sırada yer aldı.

Türkiye 55. sırada, Afganistan, Irak ve Suriye pasaportları sonuncu

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre belirlenen sıralamada dünya genelinde 111 ülkeyle seyahat serbestliği bulunan Türkiye ise listede 55. sıradaki yerini korudu.

200 ülkenin pasaportlarının seyahat serbestliği bakımından kıyaslandığı listede sırasıyla Afganistan (26), Irak (28), Suriye (29), Pakistan (32) ve Somali (33) son 5 sırada yer alırken bu ülkeleri Yemen (33), Libya (38), Nepal ve Filistin (38) Kuzey Kore (39) takip etti.

2010'da 161 ülkeyle İngiltere pasaportu zirvedeydi

The Henley Passport Index'in 2010 yılı verilerinde 161 ülkeye vize özgürlüğü bulunan İngiltere ilk sırada yer alıyordu. Geçen 10 sene boyunca birçok ülke, diğer devletlere vize uygulamasını kaldırınca 2020'ye gelindiğinde listenin zirvesinde yer alan Japonya vatandaşlarının seyahat özgürlüğü, eski listenin lideri İngiltere'ye kıyasla 30 ülke artmış oldu.

2010 listesinin ilk 10'unda sadece Avrupa ülkeleri yer almıştı. Bu ülkeler sırasıyla İngiltere, İsveç, Finlandiya, Lüksemburg, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Belçika olmuştu.

Japonya ise 160 ülkeye vizesiz seyahat özgürlüğüyle Avrupa ülkelerinden sonra listeye girebilmişti.

2006'da liste başı Danimarka'ya 130, 2020'de liste başı Japonya'ya 191 ülke vize uygulamadı

2006 ile 2020 arasındaki yaklaşık 15 sene içerisinde dünya ülkeleri vizeleri kaldırma konusunda büyük gelişme gösterdi.

The Henley Passport Index'in faaliyete geçtiği 2006'da listede birinci sırada bulunan Danimarka ve Finlandiya vatandaşları sadece 130 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyordu. 2020'de Danimarka için bu rakam 187 olurken, Finlandiya içinse 188'e yükseldi.

Son 10 yılın en başarılısı Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu

Son 10 senede en çok ivme kazanan pasaport Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. BAE pasaportu 2010 yılında 65'inci sırada yer alırken, 2020'ye gelindiğinde 18'inci sıraya yükseldi. Seyahat etme özgürlüğünde en çok gelişme gösteren diğer ülkeler Tayvan (32. sıra), Kolombiya (44), Timor Lante (57), Arnavutluk (54), Ukrayna (43) ve Bosna Hersek (52) oldu.

Nijerya pasaportu son 10 senenin en kötüsü

Son 10 senede vize serbestliği konusunda en kötü pasaport Nijerya'nın oldu. Afrika'nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya pasaportuna bu süre zarfında 19 ülke daha vize sınırlaması getirdi.

Nijerya listede 95. sırada yer aldı. Bu ülke vatandaşları sadece 46 ülkeye vizesiz seyahat edebiliyor.

Nijerya'dan sonra son 10 senede en çok düşüş yaşayan ülkeler Suriye, Siera Leone, Libya, Yemen, Pakistan ve Gambiya oldu.

Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi ile Seyahatini Kolayca Planla!

Vize almadan ya da sınır kapısında ve online vize ile gidebileceğin Asya kıtası ülkeleri arasında ise Azerbaycan (Bakü’ye girerken vize istiyor.

), Bahreyn (Sınır kapısında vize), Doğu Timur, Endonezya (Sınır kapısında vize), Filipinler, Gürcistan, Hong Kong, Irak (Sınır kapısında vize), İran, Japonya, Kamboçya (Sınır kapısında vize), Katar (Sınır kapısında vize), Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Singapur, Sri Lanka (Sınır kapısında vize), Suriye, Tayland, Tayvan, Ürdün yer alıyor.

Pegasus ile Gidebileceğin Vizesiz Asya Ülkeleri

ÜLKELER
VİZE İSTİYOR MU ?
VİZE TÜRÜ
VİZESİZ NE KADAR KALINIR ?
UÇAK BİLETİ AL
Ürdün Hayır 90 gün UÇUŞ ARA
Irak Evet Sınır kapısında 10 gün UÇUŞ ARA
Kırgızistan Hayır 1 ay UÇUŞ ARA
Lübnan Hayır 180 gün içinde 90 gün UÇUŞ ARA
Katar Evet Sınır kapısında 2 hafta UÇUŞ ARA
Kazakistan Hayır 30 gün UÇUŞ ARA
Bahreyn Evet Sınır kapısında 15 gün UÇUŞ ARA
İran Hayır 90 gün UÇUŞ ARA
Gürcistan Hayır 1 yıl UÇUŞ ARA

Ürdün – 90 Güne Kadar Vizesiz

Orta Doğu’da bir Arap ülkesi olan Ürdün, insanlık tarihinin en eski çağlarına tanıklık etmesinin yanı sıra sahip olduğunu büyüleyici Kızıldeniz sahilleri ile de turistlik yeni gözdesi. Eğer sen de oryantal esintiler barından bir vizesiz seyahat düşlüyorsan Ürdün’ün başkenti Amman’a uçak biletini hemen ayırt erken rezervasyon indirimlerinden yararlan.

Ürdün gezisi öncesinde Pegasus Blog’daki yazımız sana yardımcı olabilir:

Amman’a Gitmeden Önce Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

Irak – Sınır kapısında 10 günlük vize alabilirsin

Medeniyetlerin beşiği Mezopotamya’da yer alan Irak’a Türk vatandaşları kapıda vize alarak giriş yapabiliyor. Tarihi ve kültürel açıdan zengin bir birikime sahip olan ülkeye ilk kez gideceksen, Babil Müzesi’ni ve Ur Zigguratı görmeden dönme.

ATatilini ucuza getirmek için Bağdat uçak bileti ve Erbil uçak bileti sayfalarından sana en uygun tarihi ve fiyatı seçebilirsin

Kırgızistan 1 ay vizesiz

Orta Asya kültürünü vize almadan keşfedebileceğin yerlerden biri de Kırgızistan. Buraya geldiğinde görmeden dönmemen gereken pek çok farklı mekan var: Tarih ve Sanat müzesi, Nikolai Przhevalsky Müzesi, Bişkek sınırları içindeki Ala Dağlar ve Ala-Arça Milli Parkı, Oş’taki Babür Şah’ın Evi, Issık ve Son Gölü bunlardan bazıları.

Kırgızistan gezisini en uygun Pegasus fiyatları ile planlaman için seni hemen Bişkek uçak bileti ve Oş uçak bileti sayfalarına bekliyoruz.

Lübnan 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz

 

Orta Doğu’nun zıtlıklar ülkesi Lübnan özellikle farklı yaşam tarzlarını bir arada gözlemlemek isteyenlerin tercih edebileceği rotalar arasında yer alıyor. Lüks ve pahalı mekanların hemen arka sokaklarında konumlanan yoksul hayatlar; modern ile mistik kültürün iç içe geçtiği ülkeyi daha da dikkat çekici bir noktaya taşıyor.

 • Şimdiden merak ettim diyenleri Beyrut uçak bileti sayfamıza bekliyoruz.
 • Pegasus Blog'da seni bekleyen Lübnan yazıları var:
 • Lübnan Gezisi Yapacaklara 6 Keyifli Öneri
 • Hem Çok Sempatik Hem Çok Ciddi; Beyrut!
 • Beyrut’un Paris’e Çok Benzediğinin 4 Kanıtı

Katar 2 hafta geçerli kapıda vize

Arap yarım adasında modern ve lüks bir tatil rotası arayanlar Katar’ı gönül rahatlığı ile tercih edebilir. “Kışın gidilebilecek vizesiz ülkeler nelerdir?” sorusunun da bir cevabı olan Katar’da çölde safari turlarını, suni bir ada olan The Pearl’ü, Barzan Kuleleri’ni, Al-Zubarah Kalesi’ni görülecekler listene mutlaka eklemelisin.

Pegasus ile Katar’ın başkenti Doha’ya uçak biletini en uygun fiyatlardan alabilirsin.

Bu otantik ülkenin gece hayatını merak edenler için şöyle bir blog yazımız varmış. Buradan okuyabilirsin: “Katar Gece Hayatı ile Orta Doğu’nun Modern Yüzünü Keşfedin”

Kazakistan 30 gün vizesiz

Hazar Denizi’nin kıyısında uzanan ve doğasıyla büyüleyen Kazakistan, hem kültür hem de doğa turizmi için tercih edebileceğin vizesiz yerlerden biri. Eğer bu rotayı görülecekler listene eklediysen Almatı ve Astana’yı, UNESCO Kültür Mirası olan Otrar’ı, Şarın Kanyonu’nu da bir kenara mutlaka not et.

Senin için Almatı uçak bileti sayfamızı buraya bırakıyoruz.

Bahreyn 15 gün kapıda vize

Bahreyn Krallığı’na sınır kapısında 15 günlük vize alarak kolayca giriş yapabilirsin. Bir ada olan Bahreyn’de sayısız plajlarda güneşlenmenin yanında çöllerde otantik bir tura da çıkabilirsin. Seçim senin.

Bu eşsiz deneyimi yaşamak istersen Bahreyn uçak bileti almak için tıklamayı unutma.

İran 90 gün vizesiz

Pers uygarlığını yakından keşfetmek isteyen gezginlerin uğraması gereken yerlerden biridir İran. Burada Şah döneminin mimari izlerini takip edebilir, tek bir şehirde tarihi yansıtan Azadi Anıtı, Sadabad, Gülistan ve Niaveran Saraylarını gezintiye çıkma imkanını yakalayabilirsin.

Tahran uçak bileti sayfasından sana en uygun fiyatı seçip sonrasında İran gezi planını yapmaya başlayabilirsin.

Gürcistan1 yıl vizesiz

Uzun süre kalabileceğin bir vizesiz ülke arıyorsan Gürcistan’ı yaz bir kenara. Yaz – kış rahatlıkla gezebileceğin bu kozmopolit ülkede seni tatmin edecek her şey var. Müzeler, kiliseler, bazilikalar, katedraller, kaleler…

Mimarisine büyüleneceğin bu harika rota için Tiflis uçak bileti sayfasından hemen yerini ayırtabilirsin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *