2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Yeni yıl demek, yeni heyecanlar ve yeni maceralar demek. 2020 yılına girdik ve yılın ilk resmi tatili olan yılbaşını da geride bıraktık. 2020 resmi tatiller takvimine baktığımızda, eğlencesi ve dinlencesi bol bir yıl bizi bekliyor.

Geçtiğimiz yıllarda istediği tatil planlarını gerçekleştiremeyenler için 2020 resmi tatil takvimi hayli uygun görünüyor. Eğer “2020 resmi tatil günleri ne zaman?” diye merak ediyorsan doğru yerdesin. Bu içeriğimizde 2020 yılındaki resmi tatillerinden bahsedeceğiz ve tavsiyelerde bulunacağız. 

Hazırsan başlayalım ve tatillerin tadını doyasıya çıkaralım. Tatillerinle birlikte hoş geldin 2020! 

Contents

2020 Resmi Tatil Takvimi

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

 • 23 Nisan 2020 Perşembe: Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs 2020 Cuma: Emek ve Dayanışma Günü 
 • 19 Mayıs 2020 Salı: Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 23 Mayıs 2020 Cumartesi: Ramazan Bayramı Arifesi 
 • 24 Mayıs 2020 Pazar: Ramazan Bayramı 1. gün 
 • 25 Mayıs 2020 Pazartesi: Ramazan Bayramı 2. gün 
 • 26 Mayıs 2020 Salı: Ramazan Bayramı 3. gün 
 • 15 Temmuz 2020 Çarşamba: Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Temmuz 2020 Perşembe: Kurban Bayramı Arifesi
 • 31 Temmuz 2020 Cuma: Kurban Bayramı 1. gün 
 • 1 Ağustos 2020 Cumartesi: Kurban Bayramı 2. gün
 • 2 Ağustos 2020 Pazar: Kurban Bayramı 3. gün
 • 3 Ağustos 2020 Pazartesi: Kurban Bayramı 4. gün
 • 30 Ağustos 2020 Pazar: Zafer Bayramı 
 • 29 Ekim Perşembe: Cumhuriyet Bayramı 

2020 Yılında Hangi Tatil Kaç Gün?

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2020 resmi tatil takvimindeki tatil günlerinin çoğu hafta içine denk geliyor. Yani yıllık iznini bölerek kullanmak ve tatillerle birleştirmek isteyenler için şahane bir durum söz konusu. 

Aralarda alınacak izinlerle uzun tatiller yapmak mümkün. Tabii bu durum tatil yerlerinin önceden dolmasını da beraberinde getirebilir. O yüzden tatil bütçeni önden ayarlamanda ve ucuz uçak biletlerine bakmanda fayda var.  

 • 23 Nisan Egemenlik ve Çocuk Bayramı, perşembe gününe denk gelen tatil günlerinden biri. Cuma günü izin al, 4 günlük bir tatile hazırlan.
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, cuma gününe denk geliyor. Hafta sonunu da sayarsak 3 günlük mis gibi bir tatil seni bekliyor. Güzel bir kaçamak yapabilirsin.
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, salı gününe denk geliyor. Pazartesi günü izin alırsan tam 4 gün tatil yaparak keyfine keyif katabilirsin. 
 • 2020’de Ramazan Bayramı arifesi 23 Mayıs Cumartesi. Bayramın 3. ve son günü ise salı gününe denk geliyor. Bu arayı da iyi bir şekilde planlarsan güzel bir kaçamak yapabilirsin. 
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü çarşambaya denk geliyor. Hafta ortasını evinde geçirip güzelce dinlenebilirsin. 
 • 2020’de Kurban Bayramı arifesi 30 Temmuz’a yani perşembe gününe denk geliyor. Bayramın 4. ve son günü ise 3 Ağustos Pazartesi. Perşembe gününden başlayarak uzun bir tatil yapabilirsin.
 • 2020 Cumhuriyet Bayramı da perşembe gününe denk gelen tatillerden. Cuma günü için izin alabilirsen, toplamda 4 gün tatil yapabilirsin. 

2020 tatil takvimi bu şekilde. Peki, bu tatilleri nasıl değerlendirmeli?

2020 Resmi Tatillerde Nereye Gitmeli: Macera Beklemez

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Tatil günlerini inceledik ve 2020 resmi tatilleri arasında birçok tatil fırsatının seni beklediğini gösterdik. İstersen bir de tatil fikirleri sunalım. Hem planlamanı da önden yapma fırsatın olur.

2020 Ramazan Bayramı: Yollar Seni Bekliyor 

Ramazan Bayramı, 2020’de mayıs ayının sonuna denk geliyor. Yani havalar güzel; deniz, kum, güneş faslı ideal. Tabii Ramazan Bayramı’nda büyükleri ziyaret etmek, el öpmek ve aile ile beraber vakit geçirmek de gerekiyor. Bayram planlamasını nasıl yapacağın sana kalmış, ama belirteceğimiz duraklara sevdiklerinle beraber de gidebilirsin.

Bodrum: Ege’nin Güzeli

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Muğla iline bağlı 13 ilçeden biri olan Bodrum, “Nasıl anlatsam, nerden başlasam…” denilerek şarkılara konu olmuş bir güzellik. Cevat Şakir Kabaağaçlı ya da daha çok bilinen adıyla “Halikarnas Balıkçısı” gibi usta yazarlarımızın da edebi eserlerinde anlattığı Bodrum; beyaz evleri, mavi koyları ve doğal güzellikleri ile her tatilin vazgeçilmezidir.

Hele havalar ısınmaya ve güneş kendini göstermeye başladı mı, Bodrum’un tadı bir başka olur. 

Bodrum Uçak Bileti Ara

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Katanya: İyonya Denizi’nin Kıyısında

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Katanya, İtalya’nın Sicilya Adası’nın doğu tarafında bulunan eşsiz bir şehir. İyonya Denizi’nin kıyısında, Etna Yanardağı’nın eteklerinde bulunan bölge, İtalya’nın en kendine has duraklarından biri konumunda. 

Özellikle yaz dönemlerinde Avrupa’nın turizm merkezlerinden biri haline gelen şehir, koyları ve doğallığıyla ilgi çekici. Ayrıca şehirdeki tarihi eserler, katedraller ve kaleler de görülmeye değer. Eğer bu tarihlerde Avrupa tatili düşünüyorsan Katanya’yı es geçme!

2020 Kurban Bayramı: Yaz Buluşmaları

Kurban Bayramı, 2020’de temmuz ayının sonuna denk geliyor. Bu dönemde izin durumunu ayarlayarak hem harika bir yaz kaçamağı yapabilirsin hem de büyüklerini ziyaret edip bayram ruhunu yaşayabilirsin. Aile ziyaretinin ardından tatil kaçamağı yapmak istersen senin için seçtiğimiz şu durakları listene ekle:

Fethiye: Cennet Gibi

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Fethiye bir zamanlar tarihi Likya uygarlığının en önemli yerleşim merkeziydi.Geçmişi oldukça eskiye uzanan bu yerleşim bölgesi, birbirinden güzel koyları, yemyeşil ormanları ve antik kentleri ile unutulmaz tatillerin adresi.

Antalya ve Dalaman gibi diğer tatil cennetleriyle de komşu olan Fethiye, tarihi Likya Yolu’nun da üzerinde. Dalaman Havalimanı’na 45 km uzaklıkta bulunan bölgede Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu, Katrancı Koyu gibi farklı zevklere hitap edebilecek enfes duraklar bulunuyor. Eğer uygun fiyatlı bir yaz kaçamağı arıyorsan Fethiye tam sana göre!

Dalaman Uçak Bileti Ara 

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Marsilya: Gün Batımı Bir Başka

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

Marsilya; Fransa’nın dünyaca ünlü Côte d’Azur bölgesinin başkenti ve ülkenin en önemli limanlarından biri. Çokkültürlü dokusuyla dikkat çeken şehir, Akdeniz iklimini ve atmosferini doyasıya hissedebileceğin bir yer. 

Buraya geldiğinde Akdeniz coğrafyasının en iyi gün batımı manzaralarından birine tanıklık edebilirsin; bizden söylemesi. Ayrıca Notre Dame de la Garde Katedrali’ne çıkmayı, dillere destan Fransız fırınlardan mis kokulu hamur işleri tatmayı ve renkli gece hayatına dalmayı ihmal etme. 

Vaktin kalırsa ve başka yerler de görmek istersen Montpellier ve Aix-an Provance gibi komşu şehirleri ziyaret edebilirsin. Güney Fransa yazın bir başka; tadını çıkar! 

Marsilya Uçak Bileti Ara

Bu öneri ile yazımızın sonuna geliyoruz, ancak okumaya devam etmek istiyorsan “Ekoturizmin Öne Çıktığı Ülkeler: Sürdürülebilir Turizm Nedir?” içeriğimize geçebilir ve farklı rotaları keşfedebilirsin.

2020 Resmi Tatiller

2020 resmi tatil günleri ve seyahat Önerileri

2020 resmi tatiller listesi tatil planlarınızı önceden yapabilmeniz için izleyeceğiniz en önemli rehberlerden biridir. Resmi tatil günlerini gösteren bir takvim fırsatlarla dolu erken rezervasyon imkanlarından faydalanmanızı sağlayabilir. 2020 resmi tatil günlerini gösteren aşağıdaki listeyi tatil planlarınızı yapmadan önce incelemeniz için hazırladık.

You might be interested:  Astrazeneca Hangi Tür Aşı?

Güncelleme notu: 2020 Covid-19 salgın önlemleri kapsamında özellikle okul tatilleri tarihlerinde önemli değişiklikler olmuştur.

 • 1 Ocak ÇarşambaYılbaşı Tatili1 gün
 • 23 Nisan PerşembeUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 gün
 • 1 Mayıs CumaEmek ve Dayanışma günü1 gün (Hafta sonu ile birlikte 3 gün)
 • 19 Mayıs Salı19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı1 gün
 • 23 Mayıs CumartesiRamazan Bayramı4 gün
 • 15 Temmuz ÇarşambaDemokrasi ve Milli Birlik Günü1 gün
 • 30 Temmuz PerşembeKurban Bayramı5 gün
 • 30 Ağustos PazarZafer Bayramı1 gün ( Hafta sonu ile birlikte 2 gün)
 • 29 Ekim PerşembeCumhuriyet Bayramı1 gün
 • 17 Ocak Cuma– Sömestir Tatili- 16 gün
 • 3 Nisan Cuma– Üçüncü Ara Tatil- 9 gün
 • 19 Haziran Cuma– Yaz Tatili- 11 Hafta
 • 13 Kasım Cuma– Birinci Ara Tatil- 9 gün (2020-2021 Eğitim-Öğretim Sezonu)

2020 yılında toplam kaç gün resmi tatil var ?

Hafta sonları ve birleştirmeler hariç toplam 16 gün tatil günü var. Hafta sonu cuma gününe denk gelen resmi tatiller ve birkaç gün izinle birleştirilebilen tatil günleri eklendiğinde çok daha uzun tatil planları yapmak mümkün.

2020 bayram tatilleri hangi günlerdir ?

Ramazan Bayramı, 2020 yılında hafta sonuna denk gelecek ve bayramın Arife Günü 23 Mayıs Cumartesi, bayram ise 24 Mayıs Pazar günü ile 26 Mayıs Salı günleri arasında kutlanacak.

2020 yılında Kurban Bayramı’nın Arife günü ise 30 Temmuz Perşembe günü iken bayram, 31 Temmuz Cuma ve 3 Ağustos Pazartesi günlerine denk gelecek.

Yılın bu en uzun resmi tatilinde havalar henüz yeterince sıcak iken hala bir sahil tatil planı yapılabilir.

 • 14 şubat resmi tatil mi ?
 • Her yıl 14 şubat günü Sevgililer günü (Valentine’s day) olarak kabul edilip kutlanan bu özel gün resmi tatil olarak kabul edilmemektedir.
 • 2020 yılında okullar ne zaman kapanacak ?
 • 2020 yılında okullar resmi olarak 19 haziranda kapanacaktır.
 • 2020 dini bayramlar hangi günlere denk gelmektedir ?

23 Mayıs Cumartesi- Ramazan Bayramı- 4 gün (24 Mayıs 1.gün)30 Temmuz Perşembe- Kurban Bayramı- 5 gün (31 Temmuz 1.gün)

1 Ocak ÇarşambaYılbaşı Tatili1 gün

Çarşamba gününe denk gelen yeni yılın ilk tatili için Antalya ya da Bodrum yeni yıla girmek için hayli geniş yelpazede eğlence programları sunuyor. Yılbaşı programları açısından oldukça zengin içerikler sunan bu popüler tatil beldeleri 2020 yılına giriş için hoş bir başlangıç olabilir. Apart oteller ile ekonomik bir şekilde konaklayıp bütçenizi yılbaşı eğlencesine odaklayabilirsiniz.

23 Nisan PerşembeUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı1 gün

Perşembe gününe denk gelmesi nedeni ile 23 Nisan tatili bu yıl aradaki cuma gününe de izin almak koşulu ile uzun bir dinlenme ve seyahat fırsatı sunabilir. Baharın gelişi ile eğer henüz görmediyseniz Gaziantep‘in özel lezzetlerini tatmak hoş bir deneyim olabilir. Ayrıca hazır o bölgedeyken arkeolojiye merakınız var ise Urfa Göbeklitepe mutlaka görmeniz gereken bir yerdir.

1 Mayıs CumaEmek ve Dayanışma günü1 gün (Hafta sonu ile birlikte 3 gün)

Hafta sonu ile birleşen bir 2020 tatil fırsatı daha. Baharın tüm keyfini çıkarabileceğiniz bu haydi bir başkent turu yapın.

Ankara‘da bahar tüm güzelliği ile kendini gösterirken bir Anıtkabir turu son derece keyifli olabilir.

Butik ve Apart otellerde yapacağınız bir konaklama planı ve Ankara’nın son derece gelişmiş toplu taşıma ağı son derece ekonomik bir tatil yapmanızı sağlayabilir.

19 Mayıs Salı19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı1 gün

Aradaki pazartesi gününü de izine dönüştürebilirseniz 4 günlük yemyeşil bir Trabzon merkezli Karadeniz turu sizi bekliyor olabilir. Sümela Manastırı gibi görülmeye değer yerlere sahip Trabzon, kendine has lezzetleri ile harika bir kültür turu vaad ediyor. Ayrıca konaklama açısından hayli önemli imkanlara sahip olan doğa harikası güzelliğe sahip uzungöl bölgesi de bir başka tercih olabilir.

23 Mayıs CumartesiRamazan Bayramı4 gün

Her yıl Ramazan ayı bitiminde kutladığımız Ramazan Bayramı Tatili resmi tatillerimizin en uzun olanlarından biridir. Ara günlerin de birleştirilmesi ile çoğu zaman 9 güne kadar çıktığı olmaktadır.

En az 4 gün olması nedeni ile her yıl seyahat için en çok tercih edilen resmi tatil günleridir.

Bu Ramazan Bayramı’nda Mersin‘e gitmeye ne dersiniz? Eşsiz lezzetleri ile ünlü Mersin merkez ya da yeterince ısınmış deniz suyu ile harika plajlarının keyfini çıkarabileceğiniz Silifke, Susanoğlu ve Kız Kalesi eşsiz bir bayram tatilini unutulmaz kılabilir.

 1. 15 Temmuz ÇarşambaDemokrasi ve Milli Birlik Günü1 gün
 2. Hafta arasına denk gelmesi nedeni ile 15 Temmuz resmi tatil gününde günübirlik bir Sapanca turu yaz günlerinde biraz olsun ferahlamanızı sağlayabilir.
 3. 30 Temmuz PerşembeKurban Bayramı5 gün

İşte Favori tatil beldelerinin en yoğun olduğu günlere denk gelen bir seyahat fırsatı daha. Bu Kurban Bayramı’nda Antalya Merkezli bir tatil ailenizle birlikte harika olabilir. Antalya Gezilecek Yerler ile ilgili bu yazı size rehberlik edecektir. Kemer, Kiriş, Tekirova, Kaş, Kalkan, Belek, Manavgat ve Alanya gibi yakın bölgelere günübirlik turlar ile ulaşabilirsiniz.

30 Ağustos PazarZafer Bayramı1 gün ( Hafta sonu ile birlikte 2 gün)

Pazar günü çalışanlar dışında normal bir hafta sonu tatili gibi olsa da İzmir’e doğru yapılacak bir seyahat yılın bu son sıcak günlerinde yaza veda tadında bir gezi deneyimi olabilir. İzmir’in harika manzaralı apart otellerinde tam bir ev konaklamasının keyfini çıkarabilirsiniz.

29 Ekim PerşembeCumhuriyet Bayramı1 gün

Tek günlük bu özel Cumhuriyet Bayramı Tatili, Cuma gününün de özel izine bağlanması ile 4 günlük seyahat planı yapmanız için son fırsat.

Yıl boyu resmi tatil günlerini değerlendirerek bol bol seyahat ettiyseniz artık ailenizle birlikte bulunduğunuz şehri yeniden keşfedebilirsiniz. Yine de gezi tutkunları için bir Afyon Termal turu harika olabilir.

Afyonkarahisar’ın ev konforunda tatil sunan apart daireli termal otelleri, şifalı suları ile kış başlangıcında yenilenmenize olanak sağlayabilir.

Resim kaynağı Pexels

2020 Resmi Tatiller – 15 Günü 44 Günlük Tatile Çevirin!

Resmi tatil demek, seyahat fırsatı demek. 23 Nisan'dan Ramazan Bayramı'na, Kurban Bayramı'ndan 29 Ekim'e resmi tatil günleri nasıl en verimli kullanılır, nasıl uzatılır öğrenin. Daha çok tatil yapmanın keyfini çıkartın.

Ramazan Bayramı tatili ne zaman? Kurban Bayramı tatili kaç gün? Bunlar, tatil planı yapanların en sık sorduğu sorulardan. Ama seyahat şansı yaratan resmi tatiller bununla sınırlı değil.

2020 resmi tatil günleri listesi

Resmi tatil günleri Gün Tatil ismi
1 Ocak Çarşamba Yılbaşı
23 Nisan Perşembe Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs Cuma Emek ve Dayanışma Günü
19 Mayıs Salı Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
23 Mayıs Cumartesi Ramazan Bayramı Arifesi
24 Mayıs Pazar Ramazan Bayramı 1. günü
25 Mayıs Pazartesi Ramazan Bayramı 2. günü
26 Mayıs Salı Ramazan Bayramı 3. günü
15 Temmuz Çarşamba Demokrasi ve Milli Birlik Günü
30 Temmuz (Yarım gün) Perşembe Kurban Bayramı Arifesi
31 Temmuz Cuma Kurban Bayramı 1. günü
1 Ağustos Cumartesi Kurban Bayramı 2. günü
2 Ağustos Pazar Kurban Bayramı 3. günü
3 Ağustos Pazartesi Kurban Bayramı 4. günü
30 Ağustos Pazar Zafer Bayramı
29 Ekim Perşembe Cumhuriyet Bayramı

Toplam resmi tatil günü sayısı: 15 gün (hafta sonları hariç 11 gün)

Resmi tatiller en verimli nasıl değerlendirilir?

Haftasonlarını resmi tatil günleri ile bağlayan günlerde ek izin alarak, yıllık izninizi verimli hale getirebilirsiniz. Haftasonlarını da kapsayan 15 resmi tatil gününü, toplamda 44 günlük seyahate çevirebilirsiniz.

Nasıl mı? Bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında:

Yılbaşı Tatili – 2 gün ek izin ile 5 günlük tatil

Eğer 30 ve 31 Aralık günlerini, yani Pazartesi Salı’ya izin almayı başarabilirseniz, yeni yıl tatili tam 5 güne çıkıyor. Uzun sayılabilecek bu tatili aileniz ya da arkadaşlarınızla değerlendirebilirsiniz.

Yılbaşı tatil önerimiz – Kartalkaya, Bolu

Kayak yapmanıza gerek yok Kartalkaya’nın keyfini çıkartmak için. Dört mevsim yeşil, kar kaplı çam ormanları ile bir huzur yuvası burası. Yakınındaki Seben Gölü de pek bir güzel.

You might be interested:  Eskişehir Seyahat Izin Kurulu Nerede?

Demişken, zirve yerine kıyıları tercih ediyorsanız, Yedigöller Milli Parkı’na atabilirsiniz kendinizi. Bolu, kendi havaalanına sahip olmasa da ulaşımı kolay. Ankara’dan araçla yolculuk 2.

5 saat, İstanbul’dan ise 3.5 saat civarı.

Kartalkaya, Türkiye’de en iyi yılbaşı adresleri arasında yer alıyor.

Ankara Üzerinden Uçuş Bul Ucuza Araç Kirala

Palandöken Kayak Merkezi

Hem eğlence hem de hareket dolu bir yılbaşı tatili için Erzurum’daki Palandöken Kayak Merkezi iyi bir seçim olabilir. Palandöken, Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden bir tanesi!

1993 yılından bu yana hizmet veren Palandöken, uzun süre boyunca Uludağ ve Kartalkaya gibi daha geleneksel kayak merkezlerinin gölgesinde kalsa da sahip olduğu üstün özellikleri sayesinde kış sporları yapanlar arasında her geçen yıl daha popüler hale geliyor.

Palandöken Kayak Merkezi New York Times gazetesinde “dünyanın en iyi kayak merkezleri” arasında 18. sırada yer aldı. Uzun pistleriyle kış sporu tutkunlarına farklı bir deneyim sunan Palandöken Kayak Merkezi’nin Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından onaylanmış iki pisti bulunuyor.

2011 yılında düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaptıktan sonra tesisleşme konusunda büyük gelişme gösteren Palandöken Kayak Merkezi’nde benzersiz bir yılbaşı tatili sizi bekliyor.

Alternatif olarak: Avrupa’nın yeni yıl partisi başkentlerinden olan Berlin, Almanya

23 Nisan Tatili – 1 gün ek izin ile 4 günlük tatil

Resmi tatiller arasında en şen olanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. 23’ü perşembeye denk geliyor; 24 Nisan Cuma’yı izin alısanız, bu şen bayramı neşe dolu ufak bir tatile dönüştürebilirsiniz. Üstelik çoluk çocuk ailecek bir tatil yapmak için çok güzel seçenekler mevcut!

23 Nisan tatil önerimiz – Kapadokya, Nevşehir

Tek başına seyahat için de, aileler için de, çiftler için de bol bol yapılacak şey var Türkiye’nin en gözde tatil yerlerinden Kapadokya’da. Yaz sıcakları başlamamışken ziyaret etmek de, uzun yürüyüşler ve keşifleri daha keyifli (ve daha az bunaltıcı) hale getiriyor.

Kapadokya’daki Derinkuyu, dünyanın en ilginç yeraltı şehirleri arasında.

Ucuz Nevşehir uçak biletleri Kapadokya Araç Kiralama

Mardin’i ılık havada gezin

Mardin’in toprak renkli eski şehir merkezi, Türkiye’deki en ilginç yerleşimlerden biri. Eğer henüz Mardin’i görmediyseniz, 23 Nisan’daki 4 günlük tatil Mardin’i ziyaret etmeniz için iyi bir fırsat olabilir.

İstanbul ve Ankara’dan Mardin’e hava yoluyla direkt olarak ulaşmak mümkün. İstanbul’dan Mardin’e 2 saat içinde, Ankara’dan 1 saat 30 dakika içinde ulaşılıyor.

İlk bakışta Mardin, mimarisiyle dikkat çekiyor. Kuzey Suriye mimarisinden derin izler taşıyan Mardin evleri, koyu sarı rengiyle kente eski zamanlardan kalma bir atmosfer veriyor.

Mardin Gezi Rehberi sayfamıza göz atın, tatil programınızı şimdiden hazırlamaya başlayın!

Zinciriye Medresesi, Deyrüzzeferan Manastırı, Mardin Müzesi, Kasımiye Medresesi, Mardin Ulu Camii ve Mardin Kalesi Mardin’de görülmesi gereken yerler arasında. Hazır Mardin’e kadar gelmişken kendine has mimarisiyle Anadolu’nun en ilginç ilçelerinden biri olan Midyat‘ı da görmelisiniz.

Mardin’de Ucuza Araç Kirala

Alternatif olarak: Vizesiz, şık bir şehir turu için Kiev, Ukrayna

1 Mayıs’ta hafta sonu kaçamağı

Kısa da olsa güzel bir tatil yapmak mümkün. 1 Mayıs tatil günü bu sene cumaya denk geldiğinden 3 günlük bir tatil olanağı var. Bu imkanı deniz kenarında geçirebilir, veya şehirden çok uzaklaşmak istemiyorsanız İstanbul’a yakın tatil yerlerini değerlendirebilirsiniz.

1 Mayıs tatili önerimiz – Antalya

Yaz tam başlamadan ılıman havalardan – ve daha ucuz otel fiyatlarından – yararlanabilirsiniz. Kemer, Side gibi en sevdiğiniz Antalya tatil yerini seçmektense yeni bir yer de deneyebilirsiniz. Bu mevsim, aynı zamanda Antalya’nın Phaselis Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu gibi tarihi güzelliklerini keşfetmek – ya da uzun doğa turlarına çıkmak için de uygun.

Resmi biraz genişletin, tatil için Antalya’nın gizli kalmış yerlerini keşfedin.

Ucuz Antalya Uçak Bileti Bul En Uygun Antalya Otelleri

Tirilye

İstanbul’un piknikçi kalabalıkları Polonezköy, Şile ve Ağva’ya giderken siz rotanızı İstanbul’un kendisine yakın, kalabalıklarından uzak Tirilye’ye çevirin. Resmi tatiller kısaysa gidilecek yerlerden biri Tirilye.

Günümüzdeki adı “Zeytinbağı” olan Tirilye eski bir Rum balıkçı kasabası. Rumlar çoktan Tirilye’den göç etmişler. Ancak izlerini hâlâ Tirilye sokaklarında görmek mümkün.

Tirilye’ye ulaşmak da oldukça kolay. Tek yapmanız gereken Yenikapı’dan Mudanya feribotuna binmek. Mudanya – Tirilye arası da yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Ucuza Araç Kirala

Alternatif olarak: Romantik binalar, sanat ve lezzetli dondurma için Roma, İtalya

19 Mayıs’ta 1 gün alarak 4 günlük hafta sonu tatiline çıkın

Resmi tatil günlerinden 19 Mayıs hangi güne denk geliyor diye merak ediyorsanız cevap salı. Haliyle pazartesiye izin alırsanız 4 günlük uzun bir haftasonu tatili yapabilirsiniz. Peki 19 Mayıs’ta nereye gidilir, ne yapılır? İşte size önerilerimiz:

Başkent Ankara‘yı Gezin

Cumhuriyet Bayramı’nda gidilecek en iyi yerler arasında Ankara önemli bir yere sahip. Anıtkabir ziyaretinin ardından doğa içinde güzel vakit geçirmek isterseniz Eğmir gölü, Mogan veya Gölbaşı gibi birçok seçeneğiniz var. Ankara Kalesi ve çevresini dolaşıp otantik dükkanlardan hatıra veya hediyelik eşya alabilirsiniz. Kültürel aktivite arayışındaysanız Türkiye’nin en iyi müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi‘ni kaçırmayın!

Ankara’da Otel Bul

İstanbul‘un Tarihine Dalın

Birçok medeniyet ve imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan kadim kent İstanbul tarihi yapıları ve hareketli günlük yaşamıyla kısa bir tatil seçeneği olabilir. Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Aya Sofya Müzesi, Yerebatan Sarnıcı… saymakla bitmeyen daha bir sürü yeri turist olarak görüp İstanbul gezisi yapmak isteyenler için şehrin sakin olacağı bir dönem olabilir. İstanbul boğaz turu için tam vakti!

İstanbul’da Otel Bul

Ramazan Bayramı Tatili – 3 gün ek izinle 9 günlük tatil yapın

2020 resmi tatiller arasında en bereketlisi Ramazan Bayramı Tatili denebilir. Ramazan Bayramı tatili kaç gün diye soranlara – Arife günü 23 Mayıs Cumartesi’ye denk geliyor. Bayramın son günü ise 26 Mayıs Salı. 3 günlük izin alabilmeniz mümkünse normalde 4 gün olan tatil süresini 9 güne çıkarabilirsiniz!

Kiev

Ukrayna’ya gitmek için pasaporta ihtiyacınız yok. Sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı yanınıza almanız yeterli. Ancak eski nüfus cüzdanlarının kabul edilmeyebileceğini, kimliğinizin yeni kart tipi kimliklerden olması gerektiğini hatırlatalım.

Kiev’e Ankara ve İstanbul’dan hava yoluyla direkt olarak ulaşmanız mümkün. Her iki şehirle Kiev arasındaki yolculuk yaklaşık 2 saat sürüyor.

Kiev, zengin tarihi mirası ve hareketli gece yaşantısıyla ilgi çekici bir kent. Kiev’de sıkılmadan rahatlıkla 3-4 gün geçirebilir, artan zamanınızda da Kiev’e yakın olan Lviv ve Odessa gibi şehirleri de görebilirsiniz. Ukrayna’daki fiyatların oldukça uygun olması sayesinde de uzun sayılabilecek böyle bir tatili küçük bir servet harcamadan yapabilirsiniz.

Daha önce Ukrayna’ya gittiyseniz ve vizesiz gidilen ülkeler arasından bir diğerini keşfetmek istiyorsanız işte vizesiz tatil için en iyi 10 ülke!

Ramazan Bayramı tatili önerimiz – Bali, Endonezya

Yeryüzünde cennete hoş geldiniz. Şeker gibi, iliklerinize kadar keyfe doyacağınız uzun bir Ramazan Bayramı tatili için Bali harika. Sıra sıra uzanan zarif, katmanlı pirinç tarlaları, egzotik bitki örtüsü kaplı dağlar ve volkanlar, beyaz kumlar, hepsi sizi bekliyor. Gölün ortasındaki Pura Ulun Danu Pratan ve deniz yamacından manzara sunan Ulawatu Tapınağı da. Vaktiniz olursa da Bali’yi saran adalar zincirini keşfe çıkabilirsiniz.

Bu yurtdışı tatil önerilerine de göz atabilirsiniz.

Alternatif olarak: Renkli binalar, daha da renkli bir kültür ve çöl havası için Marakeş, Fas

15 Temmuz Tatili 2020 – 1 gün

Resmi tatiller: 15 Temmuz Çarşamba

Bu kısa sürede uzun yol gitmek istemeyeceğinizi tahmin edebiliyoruz. O yüzden tek bir öneri yerine, daha çok farklı şehirlerden kolay gidilen yerlere odaklandık. Resmi tatillerde ucuz uçak bileti, otel rezervasyonu ve araç kiralama için Skyscanner yanınızda.

Marmara Bölgesi için İstanbul’a yakın tatil cenneti Ağva, Karadeniz Bölgesi için şirin ve huzur dolu Amasra. İzmirliler için Çeşme her zaman en iyi kaçamak seçeneği.

İç Anadolu’da Ankara’dan gidilecek yerler arasında tarihi ve mimari dokusuyla ön plana çıkan Beypazarı var. Adana’dan kolayca gidilecek tatil yeri olarak ise Mersin tercih ediliyor.

Bütçe dostu bir yer arıyorsanız, Türkiye’de nerede ucuza tatil yapılır keşfedin.

Ucuza Araç Kirala

Kurban Bayramı tatili – Uzun bir hafta sonu

Bu sene Kurban Bayramı tatili kaç gün? Yarım günlük resmi tatil olan Kurban Bayramı Arifesi 30 Temmuz Perşembe’ye denk geliyor. 31 Temmuz Cuma bayramın 1. günü, 3 Ağustos Pazartesi de bayramın 4. günü. Kısaca bu sene Kurban Bayramı’nda herkesin 4 buçuk günlük tatili var!

You might be interested:  Veda Hutbesinde Insanlara Yönelik Ne Tür Haklardan Bahsedilmiştir?

Kurban Bayramı tatili önerimiz – Girit Adası, Yunanistan

Yunanistan’ın en büyük adasının hakkını vermek için, senenin en uzun resmi tatilleri arasındaki Kurban Bayramı’ndan daha uygun bir zaman bulmak zor.

8000 seneyi aşkın tarihi ile Avrupa’nın en eski yerleşimi Knossos Antik Kenti’nden tutun, günümüz Yunan mutfağının en güzel örneklerine, kuytu köşe sahiller ve pembe renkli kumlardan ihtişamlı vadilere, Girit Adası’nda yapacak çok ama çok şey var.

Kurban Bayramı tatili için nereye gidilir, sizin için sıraladık.

Girit’de Otel Bul

Alternatif olarak: Daha yakında, yerli bir ada tatili için Bozcaada

29 Ekim Tatili – 1 gün ek izin ile 4,5 gün tatil

Türkiye’nin en coşkulu resmi tatil günleri arasında olan gün, tatil için de elverişli. Bu sene 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı perşembe gününe denk geliyor. Üstelik 28 Ekim Çarşamba yarım gün tatil. Cumaya izin alırsanız toplam 4 buçuk gün tatile çıkmanız mümkün. En güzeli de hem sonbaharda sıcak olan, hem de Cumhuriyet Bayramı’nı bizimle birlikte kutlayan ülkeyi seçmek:

29 Ekim tatili önerimiz – Kıbrıs

Yavru vatanda Ekim’de havalar hala güzel. Denize girme şansının yanı sıra, Girne Zeytin Festivali de Ekim ayında. Artı, adanın doğal ve tarihi güzelliklerini ferah ferah keşfedebilirsiniz. Kıbrıs gibi güzel bir yer için çok da fazla söze gerek yok, öyle değil mi? Ha ama unutmadan – 29 Ekim kutlamaları için Lefkoşa’daki tören yürüyüşleri ve bando konserlerini düşünebilirsiniz.

Kıbrıs’ta gezilecek yerler rehberimiz işinize yarayabilir.

Alternatif olarak: Cenevre yakınlarında, barış antlaşması ile tanıdığımız Lozan’ı bir de tarihi sokakları ve göl manzarasını tanımak.

Çalışanlar için yıllık izin kaç gün?

 • Çalıştığınız yere, endüstriye ve duruma göre değişse de, yasal olarak hakkınız kaç sene çalıştığınıza bağlı. Resmi tatiller dışında genel olarak yıllara göre yıllık izin günü sayısı için durum şu:
 • 1-5 yıl arası: En az 14 gün
 • 5-15 yıl arası: En az 20 gün
 • 15 yıl ve fazlası: En az 26 gün
 • İşten izinli olduğunuz günleri ve dönemleri – mesela öğretmenseniz, okul tatillerini – senenin başında hesaba katıp, ona göre plan yapmakta fayda var.
 • Resmi tatil dönemlerinde en uygun uçuş fırsatlarını aramaya aşağıdan başlayabilirsiniz.

Keşfet

2021 Resmi Tatiller

2021’in ilk günü cumaya denk geliyor. Bu da hafta sonu ile birleştirebileceğiniz kısa bir tatil fırsatı demek oluyor.

Yılbaşı tatilinin denk geldiği 1 Ocak Cuma gününü hafta sonu ile bağlayarak 3 günlük bir kayak tatiline çıkabilir ve yeni yıla bembeyaz zirvelerde merhaba diyebilirsiniz. Kış sporlarına alternatif olarak Kapadokya’yı da düşünebilirsiniz.

İster kayak otellerinde isterseniz de Kapadokya otellerinde yerinizi ayırtabilir ve yeni yıla muhteşem bir başlangıç yapabilirsiniz. Yeni yıla eğlence dolu bir giriş yapmak isterseniz de yılbaşı otelleri sizi bekliyor!

23 Nisan 2021 – Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

2021 yılında 23 Nisan tatili de tıpkı yılbaşı gibi cuma gününe denk geliyor ve yine hafta sonu ile birleştirebileceğiniz kısa bir tatil için size aradığınız fırsatı sunuyor.

Çocuklarınızla birlikte aile boyu tatilin tadını çıkarmak ayrı bir keyif… Nisan ayında Kazdağları’nda yeşillikler içinde, oksijen dolu bir tatile çıkabilirsiniz.

İster Kazdağları otellerini inceleyerek size uygun oteli seçebilir isterseniz de çocuk dostu otellerde erken rezervasyon fırsatları ile yerinizi ayırtabilirsiniz. Bahar mevsiminin en güzel günlerinde çocuklarınızla beraber doğa ile iç içe vakit geçirmek için bu fırsatı mutlaka değerlendirin!

1 Mayıs 2021 – Emek ve Dayanışma Günü

2021 yılında cumartesi gününe denk gelen 1 Mayıs tatili, hafta sonun rastlamış olsa da cumartesi çalışanlar için 2 günlük hafta sonu tatili olarak değerlendirilebilir. Şehirden fazla uzaklaşmadan doğa ile baş başa olabileceğiniz yerleri keşfe çıkabilirsiniz.

1 Mayıs otellerine de bir göz atarak birbirinden güzel yerleri keşfe çıkmak için hazırlanabilirsiniz.

Dilerseniz Ege otellerini ya da Akdeniz otellerini inceleyerek, doğanın iyiden iyiye canlandığı bu dönemde, kısa da olsa unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz bir tatil için yola çıkabilirsiniz.

12 Mayıs 2021 – Ramazan Bayramı

2021 yılında Ramazan Bayramı tatili 12 Mayıs Çarşamba, arife günü ile başlayıp, 15 Mayıs Cumartesi günü sona eriyor.

Arife günü olan 12 Mayıs Çarşamba günü, yarım günlük tatil ile başlayan Ramazan Bayramı tatilini, hafta sonu ile bağlayarak sevdiklerinizle beraber 4 ya da 5 günlük bir tatile çıkabilirsiniz.

Dilerseniz arife günü olan çarşamba günü için izin kullanıp 4,5 gün olan bayram tatilini 5 güne çıkarabilirsiniz.

Yaz mevsiminin erken geldiği ve sıcakların kendini bu dönemde iyiden iyiye hissettirdiği Akdeniz’de, şahane manzaralar eşliğinde benzersiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Hemen Antalya otellerini inceleyebilir ve yerinizi erkenden ayırtabilirsiniz. 2021 Ramazan Bayramı otelleri arasından sizin için uygun olanları inceleyebilir ve yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

19 Mayıs 2021 – Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs tatili 2021 yılında çarşamba gününe denk geliyor. Haftanın ortasında gelen bu 1 günlük tatili, bulunduğunuz bölgeden çok uzaklaşmadan günübirlik gezilerle değerlendirebilirsiniz.

Dilerseniz 19 Mayıs tatilinin öncesindeki ya da sonrasındaki 2 gün için izin alıp, hafta sonu ile bağlayacağınız 5 günlük uzun bir tatil yapma şansınız da var! Pazartesi ve salı günlerini ya da perşembe ve cuma günlerini izin almak için değerlendirebilirsiniz.

Bu uzun tatil ile Türkiye’nin saymakla bitmeyecek olan doğal güzelliklerini yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. 19 Mayıs otelleri arasında sizi birbirinden güzel alternatifler bekliyor!

19 Temmuz 2021 – Kurban Bayramı

2021 yılında 19 Temmuz Pazartesi, arife günü ile başlayacak olan Kurban Bayramı tatili, 23 Temmuz Cuma günü sona eriyor. Toplamda 4,5 günlük bir tatil olan Kurban Bayramı tatili, 2021 yılının en uzun resmi tatili denebilir.

Başlangıcı, arife ile birlikte pazartesine, bitişi ise cumaya denk gelen Kurban Bayramı, öncesindeki ve sonrasındaki hafta sonları ile birleşerek tam 9 gün tatil yapabilme fırsatı sunuyor. Yazın en sıcak günlerine denk gelen bayram tatilinde Ege sahillerine keşfe çıkabilirsiniz.

Birbirinden güzel koylara ev sahipliği yapan Ege’de, Marmaris, Bodrum ve Fethiye sizi bekliyor! Hemen Kurban Bayramı otelleri arasından seçiminizi yaparak, geç kalmadan yerini ayırtabilirsiniz.

30 Ağustos 2021 – Zafer Bayramı

30 Ağustos tatili bu yıl pazartesi gününe denk geliyor. Yine hafta sonu ile bağlayacağınız 3 günlük kısa bir yaz sonu tatili için ideal bir süre… 30 Ağustos tatilinde, şehirden çok uzaklaşmadan yakın yerlerde huzur bulacağınız, tatil havasında kısa bir mola verebilirsiniz. 30 Ağustos otellerine hemen göz atın, şehirden çok uzaklaşmadan keyifle tatil yapın!

29 Ekim 2021 – Cumhuriyet Bayramı

2021 yılında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı cuma gününe denk geliyor. Ancak 29 Ekim’de 1,5 günlük bir resmi tatil olduğu için tatil başlangıcı 28 Ekim Perşembe günü öğleden sonrası itibariyle başlamış oluyor.

28 Ekim’de yarım gün daha izin alarak tatili hafta sonu ile bağlayabilir ve 4 günlük bir mola imkanı yakalayabilirsiniz. Bu tarih Yedigöller’in tam mevsimi… Yedigöller otellerinde yerinizi ayırtıp, sarı, kırmızı, turuncu ve yeşilin bin bir tonunu barındıran bir doğada, huzur dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Farklı bölgeleri ziyaret etmek, yeni yerler görmek isterseniz 29 Ekim otellerinde de sizi pek çok alternatif bekliyor!

Resmi Tatillerde Ne Yapabilirim?

2021 resmi tatil günlerinde yurt içinde plan yaparak, kısa seyahatlere çıkabilirsiniz. Türkiye’nin görülmeye değer doğal güzellikleri keşfetmeye zaman ayırabilirsiniz. Peribacalarının güzelliğini kuşbakışı izlemek için Kapadokya otellerinde yer ayırtabilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte eğlenceli tatil deneyimi yaşamak için Çocuk Dostu Otelleri tercih edebilirsiniz.

Resmi Tatillerde Nereye Gidebilirim?

Unutulmaz bir kış tatili için kayak otellerine gidebilirsiniz. Hem eğlenip hem de dinlenebileceğiniz bir tatil için termal suları ile ünlü olan şehirleri ziyaret edebilirsiniz. 2021 resmi tatil günlerinin yaza denk gelen günlerinde Akdeniz ve Ege’yi keşfedebilirsiniz. Doğa ile baş başa kalabilmek için Bolu, Ağva ve Sapanca gibi yerlerde tatil yapabilirsiniz.

2021’de Toplam Kaç Gün Resmi Tatil Var?

2021’de resmi olarak toplamda 14 tam gün, artı 3 yarım gün tatil yapılıyor. Bu da toplamda 15,5 gün ediyor. Bu günleri cumartesi ve pazar günleri ile birleştirdiğinizde çok daha fazla gün tatil yapma fırsatı bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *