18 Yaş Altı Nasıl Seyahat Edebilir?

18 yaş altı kişiler için Seyahat İzin Belgesi zorunlu mu? 1 Hazirana kadar devam edecek olan Kademeli Normalleşme genelgesi ile birlikte; 18 yaş altı yolcular Covid-19 öncesinde olduğu gibi tek başına seyahat edebilir. Yanında velisinin olma zorunluluğu veya seyahat izin belgesi zorunluluğu yoktur.

18 Yaş Altı Velisiz şehirler arası yolculuk yapabilir mi?

Ayrıca, 18 yaşından küçüklerin seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde iletişim araçları ile irtibata geçilerek çocuğun yapmak istediği seyahate ilişkin bilgilerinin olup olmadığı teyit edildikten ve bu durum tutanağa bağlandıktan sonra

18 yaşından küçük otobüs bileti alabilir mi?

Madde 8 – Onsekiz (18) yaşından küçük olan çocuk öğrenci olması halinde; İl dışında öğrenci olduğunu belgelendirebiliyor ise bu yönergenin 5. Maddesi esasları dahilinde bilet satışı yapılır. Grup halinde gitmek istiyorlar ise okul idaresinin ve/veya ailesinin bilgileri ve muvafakatları var ise bilet satışı yapılır.

You might be interested:  Asliye Hukuk Mahkemeleri Ne Tür Davalara Bakar?

18 yaş altı için seyahat izni nasıl alınır?

18 yaş altı gençler için seyahat izin belgesi e-devlet sayfası olan Turkiye.gov.tr’den arama kısmına yol izni yazılarak alınabilir. 18 yaş altı için sokağa çıkma yasağının devam etmesi nedeniyle 18 yaş altı gençlerin seyahat etmesi izne tabi tutuluyor.

Şehirler arası seyahat için ne yapmak gerekiyor?

Şehirler arası seyahat yapılması için İçişleri Bakanlığı tarafından adına ‘yol izni’ de denilen seyahat izin belgesi almak gerekiyor. Şehir dışı yol izin belgesi E Devlet sorgulama ekranı ile ALO 199 hattı seyahat izin belgesi almak için gerekli olan adımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

18 yaş altı tek başına şehirler arası yolculuk yapabilir mi?

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler/çocuklarımızın şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır.

18 yaş altı anne baba olmadan seyahat edebilir mi?

Yayımlanan genelgeye göre; a) Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası gençler, sadece şehirlerarası toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs vb.) kullanmak kaydıyla tek başlarına ailelerinin bulunduğu yere seyahat edebilirler.

18 Yaş Altı bileti alabilir mi?

f) Çocuk: Daha erken yaşta ergin olsa bile on sekiz yaşını doldurmamış kişiyi tanımlamaktadır. Şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında bunların acentelerinde, bilet satış yerlerinde 18 yaşından küçüklere bilet satışı yapılamaz.

18 yaş altı tek başına otobüse binebilir mi?

1 HAZİRAN 2021 GENELGESİNE GÖRE

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

Özel araçla seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi, ALO 199 üzerinden veya e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresi ile alabilecekler. Seyahat izin belgesini e Devlet üzerinden alacak olanlar için ise e Devlet şifresinin edinilmiş olması gerekiyor.

You might be interested:  E Devlet Nasıl Seyahat Izin Belgesi?

18 Yaş Altı kimle seyahat edebilir?

Ailelerinin yanında olmayan 18-20 yaş arası gençler, sadece şehirler arası toplu ulaşım aracı (uçak, tren, otobüs )kullanmak kaydıyla tek başlarına ailelerinin bulunduğu yere seyahat edebilecek.

Seyahat izin belgesi kimler alabilir?

‘Zorunlu Hal Sayılacak Durumlar; tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 kişi),

Şehirler arası yolculuk için ne gerekli 2022?

Bu bağlamda şehirlerarası seyahatte HES kodu gerekli mi sorusu sık sık sorulmakta ve cevap aranmaktadır. Son zamanlarda gelen açıklamalara ve alınan yeni kararlara göre artık yolculuk yapmak için aşı ve PCR testi zorunlu tutulmamaktadır. Fakat HES kodunun ibraz edilmesi zorunludur.

Şehirler arası seyahat için aşı gerekli mi?

Aşısız veya hastalığı geçirmemiş kişilerin özel araç hariç uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirlerarası seyahatler için de negatif sonuçlu PCR testi bulunacak.

Şehirler arası yolculuk yapmak için izin almak gerekiyor mu?

– Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *