tatil yerleri denilince akla ilk gelen yazın çok sıcak olmasından ötürü kültür turu yapma imkanı olmayan ve bu yüzden iklimin biraz daha ılıman olduğu dönemlerde gidip görmenin uygun olduğu yerler gelmektedir.  Yazın tatil yapma imkanı olamayanlar  için de şehre yakın bir iki günlük gezi rotaları akla gelebilir.

Sonbahar Tatil Yerleri İçerisinde Tabiat Gezileri ve Trekking Turları

Sonbahar tatil yerleri içerisinde tabiat gezileri ve trekking turları ayrı bir yer tutar. Başlıca tabiat turlarının yapılacağı yerler arasında Batı Karadeniz Turları, şehre yakın gezi turları,   kalyon,  longozlar,   trekking turları gelmektedir.

Sonbahar Mevsiminde İstanbul ve Ankara Gibi Büyükşehirlere Yakınlığı Açısından Gidilip,  Tabiat ve Kültür Turu Yapılacak  Başlıca Yerler:

Bartın İli ve Amasra Turu

Amasra,  Göldere Şelalesi,  Fatih Camii,   Amasra Kuşkayası Yol Anıtı,    Amasra’da bulunan Küçük Kilise,    ,    İnkumu Plajı,   Ağlayan Ağaç,   Amasra Antik Tiyatrosu,    Amasra’da bulunan bakacak mevkii ve daha niceleri yer alır.

Bartın şehir merkezinden biraz daha doğuya yöneldiğiniz takdirde muhteşem güzellikte kıvrılan yollardan geçerek şehzadelerin uğrak yeri olan Amasra’ya yönelmek mümkün.   Şehzadelerin kimi zaman eğitim kimi zaman da sürgün yeri olarak tarihte yeri olan bu belde, Bartın için de deniz turizmi açısından önemli rol oynar.

Amasra İçerisinde Başlıca Tarihi Yerler

Güzelcehisar Kalesi

Bir zamanlar Cenevizliler’ in kolonisi olan Amasra’nın Güzelcehisar Köyünde bulunan bu kale gözlem amaçlı yapılmış tarihi bir yapıdır. Karadeniz’in eşsiz manzarasına hakim olan bu kale,   tarihi, havası hem de manzarasıyla mutlaka gezilip,   görülmesi gereken yerlerdendir.

Amasra’nın yaklaşık üç bin yıllık tarihine ışık tutan bu müze isminden de anlaşıldığı gibi Bartın İlinin Amasra İlçesinde yer almaktadır.

Amasra yakınlarında bulunan bu mağara çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak yeri durumundadır.   Amasra yakınlarındaki İnpiri Köyünden ulaşım sağlanabilir.

Güzelcehisar Lav Sütunları

Sonbahar Tatil Yerleri
Güzelcehisar Lav Sütunları

Amasra’da bulunan Güzelcehisar Lav Sütunları dünyanın tabiat harikalarından biridir.   Eskiden faal olan yanardağların lavlarının oluşturduğu bu şekiller mutlaka görülmesi gerekli yerler arasındadır.   Bu yörede üç tane aktif olmayan yanardağ bulunduğu bilinmektedir.

Fatih Camii

Sonbahar Tatil Yerleri
Fatih Camii

Bartın İlinde bulunan Fatih Camii, isminden de anlaşıldığı üzere Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüş bir yapıdır. Önceleri kilise olarak kullanılan bu yapı Fatih Sultan Mehmet’in bu ili fethinden sonra camiye çevrilmiştir. Bizans Mimarisinin karakteristik özelliklerini taşıyan bu camii kültür turizmi yapanlar için görülmesi tavsiye edilen bir yapıttır.

Sonbahar Tatil Yerleri
Direkli Kaya

Direkli Kaya Cenevizliler döneminde Amasra’da bir nevi gözlem amaçlı yapılmış bir yapıdır.   Kayalara oyulmuş basamakları ve denizin içerisine inşa edilen havuzu ile manzaranın tadına varılabilecek yerler içerisindedir.

Kuş Kayası Yol Anıtı

Roma İmparatorluğu döneminde yapılan bu yol anıtı, Amasra ile Bartın arasındaki yol güzergahında bulunmaktadır.   Roma’da ünlü olan kartal figürü ve kral heykelinin kayalara oyulmasıyla yapılmış olan bu anıt,   gerek tarihi güzellikleri gerekse de bulunduğu konum itibariyle yeşillikler arasında bulunmasından ötürü Bartın’a yapılan kültür turlarının da uğrak yerlerinden biridir.

Amasra Çekiciler Çarşısı

Sonbahar Tatil Yerleri
Amasra Çekiciler Çarşısı

Tarihi bir çarşı olan Çekiciler Çarşısı,   Amasra İlçesinde yer almaktadır. Tahta işçiliği,   bakır işçiliği gibi türlü el sanatlarının en güzel örneklerinin sergilendiği bu çarşı seyahat sonrası hediyelik eşya almak isteyenler için de uğranılması gereken bir noktadır.

Amasra Kemere Köprüsü

Sonbahar Tatil Yerleri
amasra-kemere-köprüsü

Bugün Amasra İlçesinde iki mahalleyi birleştirmek için kullanılan bu tarihi köprü, ilçenin yaşayan tarihine ışık tutmaktadır.   Romalılar tarafından yaptırılmıştır.

Edhem Ağa Konağı

Amasra İlçesi’nde bulunan Edhem Ağa Konağı, zengin bir tüccar olan Edhem Ağa’nın yaptırdığı ihtişamlı bir Türk Mimarisidir.

Amasra Cenova Şatosu

Cenovalılar tarafından yapılan bu şatonun en önemli özelliği   o dönem Amasra’da yaşamış olan ünlü Cenova’lı   ailelerden izler taşımasıdır.

Amasra Antik Tiyatro

Sonbahar Tatil Yerleri
Amasra-Antik-Tiyatro

Bartın’ın Amasra İlçesi’nde Aya Yorgi diye adlandırılan bir mevkiinde bulunan bu tiyatro görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayrıca Amasra İlçesi’nde bulunan Küçük Kilise de görülmesi gereken tarihi noktalardandır.

Tavşan Adası

İçerisinde kale ve kilise bulunan bu ada Amasra İlçesi içerisinde, Kemere Köprüsü’nün karşısında yer almaktadır. Kale ve kilise Cenevizliler döneminde yapılmıştır. Hiçbir şekilde kara bağlantısı oluşturulmamış bu adaya ancak deniz yolu ile gitmek mümkün olmaktadır.

Ulukaya Şelalesi

Bartın’da kanyon içerisinde akan bu şelale eşsiz tabiat manzarası ile doğa severlerin mutlaka uğraması gereken yerlerdendir.

Göldere Şelalesi

Sonbahar Tatil Yerleri
selalesi-amasra

Amasra İlçesinin sınırlarında olan bu şelale tabiat severler için güzel bir yürüyüş ve mesire yeri konumundadır.

Amasra Bakacak Mevkii

Amasra’ya ilk girişte yörenin panoramik fotoğrafının çekileceği bir yerdir. Amasra’nın kuşbakışı denizi ve yeşil doğası ile bütünlük halinde seyir sunabilecek yerlerdendir. Temiz bir denizi olan Amasra’nın plajları, deniz suyu sıcaklığı açısından ancak yazın girilebilecek özelliktedir.

Boztepe

Amasra İlçesinde bulunan Boztepe, güneşin batışının en güzel izlenebilecek noktasındadır.

Amasra Delikli Şili

 

Sonbahar Tatil Yerleri
Amasra-Delikli-Şili

Denizin ortasındaki kayalılarda açılmış olan bu delik çok eski mitolojik hikayelere de konu olmuştur. Bugün çoğu kişinin ortasından geçerken dilek dilediği yer konumundadır.

Sonbahar Tatil Yerleri Arasında Tabiat ve Huzur Arayanlar İçin Mudanya, Trilye Gezileri

Büyükşehirlere yakınlığı ve geldikten sonra ise bir o kadar da dingin ve şehrin karmaşasından uzak havası ile Mudanya’ya bağlı Trilye Yöresini tavsiye etmek mümkündür.  Köy meydanından denize çıkan sokaklar, yüzlerce yıllık tarihi zeytin ağaçları,  iddiasız fakat muhteşem deniz manzaralı çay bahçeleri ile sonbaharda huzur arayanlar için gidilmesi önerilen yerler arasındadır.  Ünlü Trilye Zeytini de dönüşte hediyelik olarak alınabilir.

Abant Gölü Milli Parkı

Sonbahar Tatil Yerleri
abant gölü

,  Bolu İli ’ne bağlı Batı Karadeniz Coğrafyasında yer alır. Dünya harikası bir gölün etrafında sayısız endemik bitki türleri yer alır. Çevresinde oteller yer almaktadır. Günübirlik geziler yapılabildiği gibi konaklama imkanı da vardır.   Köknar ve birkaç çam türünü bu yörede görmek mümkündür. Piknik yapılıp,   ata binilebilir.   Şehre yakın olmasından ötürü arabada getirilecek bisikletler ile ailecek gün içerisinde bisiklet turları,   trekking gezileri yapılabilir. Sonbaharda,   kökü soğanlı yayla çiçeklerini görmek mümkündür.

Sonbahar Tatil Yerleri
Yedigöller

Bolu ile Zonguldak arasında kalan bu yöre de İstanbul ve Ankara İllerine yakınlığı ile öne çıkan tabiat harikası mesire yerlerindendir.   Yedi tane gölün sıralandığı bu bölge Batı Karadeniz Coğrafyasının tüm güzelliğini öne çıkarır. Alabalık tesisleri,   temiz havası ile sonbaharda tabiat turları yapılacak yerlerin başında gelmektedir.

Günübirlik gelmeyenler için bungalov tarzında konaklama tesisleri bulunmaktadır.

Sonbaharda Yapılabilecek Kültür Turları İçerisinde Nevşehir-Kapadokya Turları

Sonbahar tatil yerleri içerisinde Nevşehir-Kapadokya Turlarının ayrı bir önemi vardır. Karasal iklime sahip olmasından ötürü gezilecek tarihi yerlerinin fazla olmasından ötürü bu yöre için en uygun tatil zamanı sonbahar mevsimidir.

Kapadokya Turu İçerisinde Gezilecek Başlıca Yerler

Göreme

Güzel Atlar Diyarı diye adlandırılan Kapadokya Turu’nda,   ayrı bir yere ve öneme sahiptir.  Açık hava müzesi olarak gezilen bu yöre  Üç Haçlı Kilise, Ayvalı Kilise,    Güllüdere Vadisi yer alır. Güllüdere Vadisi içerisinde yerleşim yerleri  bulunmaktadır.   İlk dönem Hıristiyanlarının  kaçıp,   inzivaya çekildiği ve burada gizlice ibadetlerini yaptığı yöre,  Dünya harikası şapkalı peri bacaları ile dikkat çeker. Bugün oturuma açık bazı evler de bu kayaların içerisinde bulunmaktadır.   Üzüm bağları,   kayısı ağaçları göze çarpar.

Uç Hisar

Panoramik manzarası ve kalesiyle görülmeye değer yerlerdendir. Bu yöreye yakın olan Güvercinlik Vadisinde güvercin yetiştiriciliği bu yörede öne çıkar.    Peri bacaları ve en eski tarihi doğal kiliseleri ile mutlaka gezilmesi tavsiye edilir.

Avanos

Burada yeraltı şehirlerinin görülmesi tavsiye edilir. Bilhassa ipek halı dokumacılığı,   Kızılırmağın  toprağı ile yapılan çanak çömlek işçiliği önde gelir.

Ürgüp,   Ortahisar Yöreleri de,  Kapadokya Turu içerisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.    Yaklaşık iki,   üç günlük yoğun bir gezi programı bu yöre  için yeterli olacaktır.

Sonbahar Tatil Yerleri Arasında Güneydoğu Bölgesi’nde Medeniyetler Beşiği Mardin

Sonbahar tatil yerleri arasında kültür turu yapmak isteyenler için Mardin önerilecek yerler arasındadır. Yazın çok sıcak olmasından ötürü bu yöre sonbahar ve ilkbaharda gezilmesi uygun olacak yerler arasındadır.   Kiliseleri, camileri ile farklı din ve kültürlere hoşgörü ile bakmış kardeş şehir Mardin,  tarihi güzellikleri ve kebapları ile hem gastronomi bakımından hem de tarihi yerler açısından zengin bir yöredir.

Başlıca gezilecek yerleri kısaca sıralayacak olursak:

  • Mardin Kalesi
  • Süryaniler tarafından aktif kullanılan  Deyrulzafaran Manastırı
  • Meryem Ana Kilisesi
  • Zinciriye Medresesi önerilecek yerlerdendir.   Telkari işçiliği,   enfes lezzetleri ile sonbaharda gezilmesi uygun yerler arasındadır.

Sonbahar Tatil Yerleri Arasında Plaj ve Deniz Tatili Yapmak İsteyenler İçin Belli Başlı Yerler

Sonbahar tatil yerleri arasında, plaj ve deniz tatili yapmak isteyenler için önerilecek yerler arasında,  deniz sezonunun uzun sürdüğü,  sıcak  Akdeniz İklimine hakim olan Akdeniz Bölgesi ve Ege Bölgesi’nin   Akdeniz’e bakan tatil yöreleri önerilebilir.

En Belirgin Olanları Kısaca Sıralamakta Yarar Var

Akdeniz Bölgesinde yaz mevsimi etkileri,  kısmen de olsa sonbaharda da görülmesinden ötürü,  deniz,  kum ve güneşten yararlanmak isteyenler için sonbahar tatil yerleri arasında  gidilebilecek yörelerdendir.

 

Bir önceki yazımız olan Göreme Gezilecek Yerler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın