Afrika kıtasında yer alan Somali aynı zamanda bu kıtadaki en yoksul ülkelerden bir tanesidir. Oldukça sıcak ve kurak bir iklime sahip olan Somali’de sıcaklık yıl boyu 27 ile 32 derece arasında değişir. Çok sıcak bir ülke olmasına karşın mart ile mayıs ayları arasında şiddetli yağışlar görülür. Ancak yağışların hava sıcaklığına hiçbir etkisi yoktur.

Somali Gezi Rehberi

Somali’de halkın büyük bir çoğunluğu göçebe hayvancılık ve tarımla uğraşır. Deniz kıyısı bulunmasına rağmen burada balıkçılık gelişmemiştir. Sadece yüzde 2 oranında bir nüfus balıkçılıkla uğraşır. Bunun sebebi ise balık avlamanın karada yaşayan hayvanları avlamaktan çok daha zor ve meşakkatli olmasıdır. Somali en çok ithalatı canlı hayvan olarak yaparak. Dışarında ise en çok petrol almaktadır.

Somali geçmişte pek çok ülkenin sömürgesi olduğu için ülkede de farklı diller konuşulmaktadır. Resmi dil Somalice’dir ancak bu dilin yanında Arapça, İtalyanca ve İngilizce de konuşulmaktadır. Halkın büyük bir çoğunluğu Müslümandır.

Somali Gezi Rehberi

Somali’ye gitmek için en uygun zaman Temmuz-Eylül ve Aralık-Mart ayları arasıdır. Bu dönemlerde yağış miktarları da azalır. Ülkede en çok tüketilen gıdalar arasında et ürünleri gelmektedir. Kurak bir ülke olduğu için her ne kadar tarımla uğraşılsa da sebze tüketimi azdır. Okyanusa kıyısı olduğu için çok fazla balık çeşidi bulmak mümkündür. Bunula birlikte sade balık değil, pek çok kabuklu deniz canlısı da tüketilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kamboçya Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Angkor Tapınağı, gezilecek yerler ve Kamboçya Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Somali denilince hep akla fakirliği geliyor ancak ne kadar fakirde olsa, gezecek yeri tarihi eserleri o kadar fazla ki.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın