Solomon Adaları 1000 kadar adadan oluşan bir ada devletidir. Ülkenin nüfusu 523 bin kişidir. Ülke uzun yıllar İngiltere sömürgesinde kaldıktan sonra 1978 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Adanın en büyük geçim kaynakları tarım, ormancılık ve balıkçılıktır. Solomon Adaları eğitim yönünden oldukça geri kalmış bir ülkedir. Ülkedeki çocuk nüfus arasında okula gidebilenlerin oranı yüzde 57 civarındadır.

Solomon Adaları ’nda konuşulan dil Solomon Pijin dilidir. Ancak enteresan bir şekilde ülkenin resmi dili İngilizcedir ve İngilizce konuşanlar toplam nüfusun sadece yüzde 2’sini oluştururlar. Bununla birlikte ada üzerinde konuşulan yüze yakın yerel dil mevcuttur. Halk geleneklerine son derece bağlıdır. Çok eski yıllardan gelen geleneklerini günümüzde de yeni nesillere aktarmaya çalışırlar.

Solomon Adaları Gezi Rehberi

Solomon Adaları’nda tropikal iklim görülmektedir. Yani burada dört mevsimi görmek mümkün değildir. Havalar yıl boyunca genellikle 25 derece civarında seyreder. Solomon Adaları’na gitmek için en uygun zaman dilimi Mayıs-Kasım arasıdır. Bu zaman aralığında adada görülen tropikal yağışlar azalmaktadır. Bu da açık alanda daha çok zaman geçirmenize imkân tanır.

Solomon Adaları Gezi Rehberi

Solomon Adaları ’na gitmek için havayolu kullanılabilir. Ancak ülkemizden Solomon Adaları’na direkt olarak uçul yoktur. Bu yüzden adaya yakın bölgede bulunan ülkelerde aktarma yapılarak adaya gitmek mümkündür. Adada bulunan tek uluslararası havaalanı başkent Honiara’dadır. Ülkemizden Solomon Adaları’na seyahat etmek isteyenler aktarma ile birlikte yaklaşık olarak 35 saat civarında bir yolculuğu göze almak durumunda kalacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Senegal Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Senegal nerede?, Senegal'de ne yenir? ve Senegal'e nasıl gidilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın