Slovenya Gezi Rehberi

Slovenya’nın başkenti , yemyeşil doğasıyla 2016 Avrupa Yeşil Başkenti unvanına sahiptir. Başkentin haricinde ülkenin geneli zaten doğa harikası bir coğrafyaya sahip. Muhteşem doğasının yanı sıra birçok tarihi eserleri ve dost canlısı halkıyla, keyifle vakit geçirebileceğiniz şirin bir ülke… Bugünkü yazımızda, siz değerli ziyaretçilerimizin Slovenya seyahatinde gezip görebileceğiniz yerlerin listesini hazırladık.

 

Tromostovje

Slovenya Gezi Rehberi

Ljubljanica nehri üstüne inşa edilmiş, toplam üç köprüden oluşan bu muhteşem yapının iki tarafı yayalara ve diğer kısmı ise otomobillere ayrılmıştır. Bu tarihi köprü ilk zamanlar ahşaptan yapıldı. Anca ilerleyen dönemlerde ahşap yerine taş kullanıldı ve restorasyonu tamamlandı.

 

Ljubljana

Slovenya Gezi Rehberi

Ljubljana Kalesi, turistlerin en uğrak noktalarından bir tanesi. Şehrin muazzam manzarasını seyredebileceğiniz harika bir yapı. Bu kalenin inşa edilmesinin neden ise Türk akınlarını engellemek.

 

Ejderha Köprüsü

Slovenya Gezi Rehberi

Ejderha köprüsü, 1895 yılında meydana gelen deprem yüzünden hasar alan Kasaplar Köprüsü yerine kurulmuştur. Bu köprü, Vodnik meydanında bulunan Pazar alanının üst kısmından şehre bağlanan ve oldukça sık kullanılan bir köprüdür.

 

Preseren Meydanı

Slovenya Gezi Rehberi

Preseren Meydanı, şehrin cıvıl cıvıl yaşantısını gözlemleyebileceğiniz ve birbirinden harika resimler çekebileceğiniz eşsiz bir yer. Bu meydanın ismi, meşhur şair olan Preseren’den geliyor. Preseren meydanında yer alan merdivenlerde güneşlenebilirsiniz.

 

Tivoli Parkı

Slovenya Gezi Rehberi

Şehir merkezinin üst kısmında bulunan bu park, 1800’lü yıllarda kurulmuştur. Doğal tabiat alanı olduğundan ötürü koruma altına alınmıştır. Bu parkın büyüklüğü yaklaşık olarak 6 kilometrekaredir. Birçok türden kuş ve ağaçların yer aldığı bu parkta dinlenebilir ve muhteşem görüntü altında yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bosna Hersek Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Aliya İzzetbegoviç, bosna hersek ve gezi rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. Ljubljana Kalesi gitmeniz gereken ilk yer diyebilirim, hem şehir manzarasını görebiliyorsunuz, hemde bir çok farklı insanla tanışabiliyorsunuz, turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden birisi.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın