Kimimiz haftasonuna tatili için koca bir valiz hazırlarken, kimimiz uzun yolculuklarda dahi ederiz. Büyük bir valiz hazırlamanın pek esprisi olduğu söylenemez ancak haftalar sürecek bir seyahate sadece sırt çantasıyla nasıl çıkılır büyük bir merak konusudur.

Sırt Çantasıyla Seyahat
Bu yazımızda sizlere deneyimlerimizden yola çıkarak sırt çantasıyla seyahat ipuçlarından bahsedeceğiz. Ama siz kaplumbağalık bana göre değil, ben tekerlekli valizimle uçağımdan inip otelime giderim derseniz Seyahat Çantası Nasıl Hazırlanmalı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Seyahate başladığımız an bence yolcu koltuğuna oturup emniyet kemerini bağladığımız değil de seyahat çantası hazırlamaya başladığımız an. Çünkü çantamızı hazırlarken gideceğimiz yerin kültürüne, hava durumuna, orada yapacağımız aktivitelere göre planlamamızı yapıyoruz. Seyahatimizin amacını belirliyor ve başlıyoruz ihtiyaçlarımızı bir bir dizmeye.

 

Seyahat boyunca ihtiyaç duyacağımız her şeyi yanımızda taşımamıza yardımcı olacak çantayı seçerken nelere dikkat etmeliyiz bir de onlara bakalım.

Sırt Çantasıyla Seyahat

Bizim tavsiyemiz yanınızda 2 adet çanta olması.
1-Kamp malzemelerinizi, giysilerinizi, kişisel bakım malzemelerinizi koyacağınız tercihen 45+10 litrelik büyük bir sırt çantası.
2-Günlük olarak yanınızda taşımanız gereken cüzdan, pasaport, fotoğraf makinesi, cep telefonu, şarj cihazları gibi eşyalarınızı koyacağınız 20 litrelik küçük bir sırt çantası.

İki çanta taşımak pek cazip bir fikir değilmiş gibi görünse de, her an elinizin altında olması gereken eşyaları koca bir sırt çantasını sırtınızdan indirip aramaktansa, önünüzde duran küçük çantanızın fermuarını açıp güvenle erişmenizin rahatlığı seyahat boyunca sizi harika hissettirecek. Üstelik büyük sırt çantanızı konakladığınız yerde bırakmak istediğiniz zamanlarda küçük çantanız günübirlik ihtiyaçlarınızı taşımanız için yeterli olacak.

Küçük çantanızı seçerken sırtında terlemeye karşı hava kanallarının olmasına ve su mataranızı rahatlıkla taşıyabilmeniz için yanlarında file cep olmasına özen göstermelisiniz.

Büyük çantanızı seçerken de özellikle sırt desteklerine dikkat etmelisiniz. Sırtınızda 10-15 kilogramlık yük taşıyacağınız sırt çantanız bedeninize olabildiğince iyi oturmalı, tamamen dolu olduğu zamanlarda dahi hareketlerinizi kısıtlamamalı. Bu hem seyahat kaliteniz hem de sağlığınız için son derece önemli. Bunu test etmek için çantanızı satın alacağınız mağazadaki satış danışmanlarından yardım alıp, seyahatinizde yanınızda taşıyacağınıza ağırlığa yakın miktarda eşyayı çantaya yerleştirebilirsiniz. Mağazada biraz turlayarak alıp almayacağınıza kazar vermeniz daha uygun olacaktır.

Sırt Çantasıyla Seyahat

Sırt çantasıyla seyahat edeceksiniz yanınıza valizinize aldığınız kadar çok eşya almanız pek mümkün olmayacak. Çünkü yanınıza aldığınız tüm eşyaları omzunuzda taşıyacaksınız. Bunun için size önerim ihtiyaç duyacağınız tüm eşyaları boş bir zemine dizmeniz. Bu konuda kendi olmazsa olmazlarımı sizinle paylaşacağım.

Kişisel bakım malzemeleri: Herkesin kişisel bakım anlayışı birbirinden farklı olduğu için bu konudaki önerim uçakta çantanızı yanına almanıza engel olmaması için her ürünü 100 ml’lik şişelerle çantanıza koymanız olacak.

Elektronik aletler: Yurt dışına seyahat ediyorsanız çantanızda bulunması gereken en önemli şey gittiğiniz ülkeye uyumlu bir adaptör ve usb çoklayıcı. Bulunduğunuz yerde az sayıda priz olsa da tüm elektronik aletlerinizi tek bir prizden şarj edebilirsiniz. Bunun dışında yanınıza alacaksanız dizüstü bilgisayar, fotoğraf makinesi, sd kartlar, şarj aletlerini de unutmamalısınız.

Giysiler: Burada en çok dikkat etmeniz gereken şey gittiğiniz yerin hava sıcaklığı, seyahat süreniz ve çamaşır yıkama imkanınızın olup olmayacağı. Bu koşullara göre yanınıza alacağınız kıyafetler farklılık gösterecek olsa da benim kıyafetlerimin ortak noktaları terletmeyen, hızlı kuruyan, az yer kaplayan, hafif ve ütü gerektirmeyen kumaşlardan yapılmış olması.

Kamp Malzemeleri: Çadır, şişme mat, uyku tutumu, kamp mutfağı malzemeleri.

Sırt Çantasıyla Seyahat

Tüm bu malzemeler 45+10 litrelik sırt çantasına sığmaz diye düşünüp daha büyük bir çanta alırsanız, seyahatiniz boyunca asla dokunmayacağınız eşyaları sırtınıza yük edeceğinizi unutmayın. Çantanıza eşyalarınızı tek seferde sığdıramazsanız hepsini tekrar boşaltın ve yalnızca zaruri ihtiyaçlarınızı belirleyerek tekrar yerleştirin. Yanınızda ne kadar az eşya olursa o kadar huzurlu bir seyahat olacağını unutmayın.

Bir önceki yazımız olan Seyahatlerde Bisiklet Kullanmanın Avantajları başlıklı makalemizde bisiklet, bisikletle seyahat ve Bisikletle yolculuk hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın