’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

 

Sırbistan, birçok büyük uygarlığın izlerini taşıyan ve buram buram tarih kokan bir ülkedir. Lafı çok fazla uzatmadan Sırbistan’da ziyaret etmeniz gereken en iyi 5 yeri sizler için hazırladık.

 

1-

Sırbistan’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

Sırbistan’ın başkenti de olan Belgrad, Beyaz Şehir olarak anılır. Milattan önce 2. Yüzyıl Roma İmparatorluğu’nun kalıntılarını, Belgrad Kalesi’nin aşağısında bulunan Kalemegdan Parkı’nda görmeniz mümkün. Belgrad turizmi özellikle son yıllarda zirve yapmış ve özellikle hareketli ile ünlüdür.

 

2-

Sırbistan’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

400 bin nüfusu ile Sırbistan’ın en büyük ikinci kentidir. Şehir merkezinde bulunan Özgürlük Meydanı’nın yanında Neo-Gotik tarzı ile tasarlanan Meryem Ana Katolik Kilisesi bulunur. Balkanlarda düzenlenen en büyük ve en geniş katılımlı festivallerden biri olan Exit Festivali’de, Novi Sad’da düzenlenir. Yaz aylarında Petrovaradin Kalesi’nde düzenlenen bu festivale yaklaşık 200 bin kişi katılır.

 

3-

Sırbistan’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

Milattan önce 279 senesinde kurulan ve Balkanların en eski kentlerinden biri olan Niş, Ortadoğu ile Orta Avrupa arasındaki geçit olarak bilinir. Tarihi yapıları ile ünlü olan bu kenti ziyaret edecekler, Niş yakınlarında bulunan Kelle Kulesi’ni mutlaka görmelidir. Osmanlı’dan ayrılmak isteyen 952 Sırp isyancının kesilen başları ile inşa edilmiştir.

 

4- Subotica

Sırbistan’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

1800 yılların Art Nouveau Macar mimarisinin örnekleri ile meşhurdur. Şehir merkezinde yer alan Belediye Binası, ilçenin en süslü binasıdır. En dikkat çekici diğer yapılar ise Sinagog ve Piraeus Bank…

 

5- Studenica Manastırı

Sırbistan’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

1190 senesinde iki kilise olarak kurulan Studenica Manastırı, Ortodoks manastırları arasında en etkileyici ve muazzam olanı olarak kabul edilir. Meryem ve Kral Kilisesi, beyaz mermer taşı ile yapılmıştır.

Studenica Manastırı, Dünya Mirası listesinde yer alır.

 

Bir önceki yazımız olan Vikingler Diyarı Kopenhag başlıklı makalemizde Kopenhag ve Vİkingler, Kopenhag'ın önemli yerleri ve Terimi kaldır: Kopenhag nerede? Kopenhag'ın önemli yerleri Kopenhag nerede? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın