Sırbistan’da Gezilmesi Gereken En İyi 5 Yer

 

Sırbistan, birçok büyük uygarlığın izlerini taşıyan ve buram buram tarih kokan bir ülkedir. Lafı çok fazla uzatmadan Sırbistan’da ziyaret etmeniz gereken en iyi 5 yeri sizler için hazırladık.

 

1- Belgrad

Sırbistan’ın başkenti de olan Belgrad, Beyaz Şehir olarak anılır. Milattan önce 2. Yüzyıl Roma İmparatorluğu’nun kalıntılarını, Belgrad Kalesi’nin aşağısında bulunan Kalemegdan Parkı’nda görmeniz mümkün. Belgrad turizmi özellikle son yıllarda zirve yapmış ve özellikle hareketli gece hayatı ile ünlüdür.

 

2- Novi Sad

400 bin nüfusu ile Sırbistan’ın en büyük ikinci kentidir. Şehir merkezinde bulunan Özgürlük Meydanı’nın yanında Neo-Gotik tarzı ile tasarlanan Meryem Ana Katolik Kilisesi bulunur. Balkanlarda düzenlenen en büyük ve en geniş katılımlı festivallerden biri olan Exit Festivali’de, Novi Sad’da düzenlenir. Yaz aylarında Petrovaradin Kalesi’nde düzenlenen bu festivale yaklaşık 200 bin kişi katılır.

 

3- Niş

Milattan önce 279 senesinde kurulan ve Balkanların en eski kentlerinden biri olan Niş, Ortadoğu ile Orta Avrupa arasındaki geçit olarak bilinir. Tarihi yapıları ile ünlü olan bu kenti ziyaret edecekler, Niş yakınlarında bulunan Kelle Kulesi’ni mutlaka görmelidir. Osmanlı’dan ayrılmak isteyen 952 Sırp isyancının kesilen başları ile inşa edilmiştir.

 

4- Subotica

1800 yılların Art Nouveau Macar mimarisinin örnekleri ile meşhurdur. Şehir merkezinde yer alan Belediye Binası, ilçenin en süslü binasıdır. En dikkat çekici diğer yapılar ise Sinagog ve Piraeus Bank…

 

5- Studenica Manastırı

1190 senesinde iki kilise olarak kurulan Studenica Manastırı, Ortodoks manastırları arasında en etkileyici ve muazzam olanı olarak kabul edilir. Meryem ve Kral Kilisesi, beyaz mermer taşı ile yapılmıştır.

Studenica Manastırı, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alır.

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın