Karadeniz’in en önemli konumuna sahip olan , küçük bir şehir olmasına rağmen tarihi ve kültürel yerlerinin yanında deniziyle de tanınmaktadır. Havalimanı ile çok kısa süre içinde varılabilen bir yer olması da tatil imkanını arttırmaktadır.

Sinop Cezaevi

200 binlik nüfusu ile ve tek doğal limanı ile bilinen Sinop’ta M.Ö 7.yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Sinop Kalesi bulunmaktadır. Deniz kıyısında eşsiz bir manzara sunan Sinop Kalesi, uzun bir süre aktif olarak kullanıldıktan sonra misyonunu tamamlamıştır. Kalenin merdivenlerinden en üst kata çıkılabilmesi de mümkündür. Sinop’un izlenmesi böylelikle gerçekleştirilmektedir.

 

 

Sinop Cezaevi

Üç tarafı denizlerle çevrili olan ’de misyon itibariyle Sinop’un en bilinen yapılarındandır. Sabahattin Ali, Refik Halit Karay, Burhan Felek gibi ünlü isimlerin yattığı cezaevinde kaçmak mümkün değildir. Şu an da müze olarak hizmet vermekte olan ’nin dönemi anlamak için gezilmesi de çok önemlidir.

 

 

 

 

Sinop Cezaevi

 

Merkeze sadece 11 kilometre uzaklıkta bulunan Hamsilos Koyu’da sahip olduğu manzarası bakımından ziyaret edilmektedir. Ülkemizin tek fiyordu olmasından dolayı eşsiz bir manzaraya da sahip olan Koy, insan tahribatına uğramamış durumdadır. Doğanın tüm güzelliğini burada bulmak mümkündür.

 

 

Sinop’a 30 kilometre uzaklıkta bulunmasına rağmen ziyaret edilen doğal güzelliklerden bir başkası da Erfelek Tatlı Şelaleleri’dir. Son derece yüksek olan 28 adet şelaleden oluşan kusursuz doğal güzellik, piknik alanı olarak da hizmet vermektedir.

 

 

 

Ayancık ilçesinde yer alan Akgöl ise harika doğa güzelliklerini sunmasının yanında alabalık sevenler içinde uğrak yerlerdendir. Göl kenarında piknik yapılabileceği gibi çeşitli alabalık restoranları da vardır. Ayrıca 1200 metre yükseklikte Akgöl Yaylası da bulunmaktadır. Ormanlık bir alan olmasından dolayı sessiz ve huzurlu bir tatil imkânı vaat etse de çeşitli hayvanlarda bulunmaktadır.

 

Sinop Cezaevi

 

Oldukça zahmetli bir şekilde ulaşımı mümkün olan  ise Ayancık’a 40 kilometre mesafededir. Genişliği 5 metre olup yüksekliği bölümlere göre değişmektedir. 358 metrelik alanın hizmete açılmasıyla turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Traverten ve doğal sarkıt oluşumları da mağaranın ilgi çekici olmasını beraberinde getirmektedir.

 

Sinop Cezaevi

 

 

 

Bir önceki yazımız olan VİSBY CİTY WALL başlıklı makalemizde VİSBY CİTY WALL hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın