, Güney Doğu Asya’nın önde gelen iş, eğlence ve tatil merkezlerinden birisi. Ufak bir kent devleti olmasına karşın gerek yarattığı iş hacmi ve gerekse çektiği turist sayısı ile insanı şaşırtıyor. Defalarca yolumun düştüğü bu ülkeye her gittiğimde yepyeni yerlerini keşfediyorum.

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan ülkeye şimdiye kadar 5 defa gitme fırsatı buldum. Kendisi ufak olmasına rağmen, gezilecek ve görülecek yerlerinin zenginliğiyle, her defasında henüz göremediğim ne kadar da fazla yerinin olduğunu farketmek beni şaşırtıyor. O kadar fazla gitmeme karşın ancak son gidişimde Gardens By The Bay,  SuperTrees, Cloud Forest ile National Orchid Garden, Singapur Botanik Bahçeleri, Singapur Hayvanat Bahçesi’ne gidebilme fırsatı bulabildim.

Sir Thomas Stamford Raffles’ın, 1819’da ticaret için geliştirmeye geldiği adada kurduğu Singapur, küçücük olmasına karşın devamlı gelişerek adını duyurmayı başarmış yerlerden. Ülke bugün dünyanın en varlıklı ve en fazla turist çeken ülkeleri arasında yer alıyor.

Neden olmasın ki! Nefis doğası, fazla enteresan ve farklı tema parkları, harika toplu taşıma sistemi, dünyanın derhal her lezzetini bulacağınız varlıklı mutfağı, farklı kültürlerin bir arada görüleceği mahalleleriyle gidilesi görülesi bir ülke.

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur Gezilecek Yerler

Geleneksel ile moderni bir arada nefis bir şekilde harmanlamış Singapur, hayranlık uyandırıcı derecede düzenli ve gezilmesi basit bir ülke. Şehrin her yerine metro sistemi ile gezilecek yerlere ulaşmak kolay. Metro dışında kent içi otobüslerle de ulaşmak mümkün. Şehirde nadiren taksi kullandım ve tekrar taksiyle ulaşım fiyatları da makul.

1. Marina Bay

Marina Bay, Singapur’un doldurma yaparak kazandığı alanların en aka örneklerinden biri. Singapur Nehri boyunca uzanan alan, dünyanın en lüks seyahat yerlerinden birisi burası. Singapur ile özdeşleşen dünyanın en pahalı oteli Marina Bay Sands ve şahane terası Marina Bay Sands SkyPark, tarihi One Fullerton Oteli, Singapur’un simgesi Merlion Heykeli, Esplanade Tiyatrosu, dünyanın benzersiz botanik parklarından Gardens Bay the Bay, masal sahnelerini anımsatan SuperTrees, dünyanın en yüksek dönme dolabı Singapore Flyer ve ArtScience Museum gibi öbür bir fazla gezilesi görülesi yerler bu bölgede. Gündüzün sakin olan bu bölge gece ışıl ışıl. Hem gündüzünü hem gecesini görün.

Singapur Gezilecek Yerler

2. Clarke Quay & Riverside

Singapur’un en sevdiğim yerlerinden olan Clarke Quay ve çevresindeki Riverside, şehrin gece hayatının kalbinin attığı yerlerden. Cezbedici ışıklı gece hayatının yanı dizi burası, gelenlere günün her saati ırmak kenarında mükemmel bir aş fırsatı sunuyor. Genel olarak Çinlilerin eski evleri, dükkanları ve finans yerlerinden oluşan alandaki kullanılmayan yerler günümüzde restoran, bar ve gece kulüplerine dönüştürülmüş. Günün yorgunluğunu nefis mekanlarında atmak için birebir. Tavsiyem tekrar gün batımı ve sonrasında ziyaret edilmesi. Buradan başlayan ve Marina Bay’de biten tekne turlarından birine katılın.

3. Chinatown

Singapur Gezilecek Yerler

Bir fazla şahıs Singapur’un yapaylığından şikayet ediyor. Singapur’un renkli ve varlıklı kültürel yüzünü gösteren mahallelerini gezmelerini tavsiye ediyorum böyle düşünenlere. Güzel korunmuş mirası, hediyelik eşya için en iyi seçenekleri sunan sokak tezgahları, işportacıları, yeme içme mekanlarıyla kendine hayran bırakan bir yer. Kolonyal mimariyi andıran binaları, egzotik hava kokan güzel sokaklarında kaybolunası bir yer burası. Chinese Heritage Centre, Sri Mariamma, Buddha Tooth Relic ve Thian Hock Keng Tapınakları görülmeye değer. Buddha Tooth Relic Tapınağının derhal bitişiğinde yer saha Chinatown Visitor’s Center‘a uğrayın, ücretsiz haritalardan alın. Hergün saat öğleden sonra 2’de, Chinatown Heritage Center’da başlayan ücretsiz yürüyüş turlarına katılın.

4. Sentosa Adası

Universal Stüdyoları, Sentosa Adası

Sentosa Adası, tamamı insan yapımı olan bir rekreasyon alanı ve eğlence kompleksi. Konsantre eğlence seçenekleri sunan ve “Singapur’un Bahçesi” lakaplı Sentosa Adası, bütün aktviteleri ve eğlenceleri ile belki de bir haftanın yetersiz geleceği bir yer. 2010’da açılan Resorts World Sentosa ve Güneydoğu Asya’nın tek Universal Studios tema parkı ile eğlence seçeneklerini devamlı genişletiyor. Binlerce sualtı canlısını görebileceğiniz Underwater World ve pembe yunusları görebileceğiniz Dolphin Lagoon, tireyen koltukları ve effektleriyle gerçekliği hissettiren the Sentosa 4D Magix cinema; 450m uzunluğundaki MegaZip Adventure Park ve çocukların seveceği Port of Lost Wonder önereceğim aktiviteler arasında. Singapur’un en popüler eğlence ve tatil adası, ayrıca pek fazla hediyelik eşya dükkanına da sahip.

5. Bugis ve Kampong Glam

Bugis ve Kampong Glam, Singapur’da pazar ve çarşıların en rahat keşfedilebileceği yerlerden. Arap ve Müslüman toplumların izlerinin yargıç olduğu bu iki bölge, Ortadoğu lezzetleri ve bilhassa alışveriş severlerin gözde duraklarından. Singapur çarşı ve bit pazarlarının yoğunlukta olduğu bölge, müsait fiyatlı kıyafetler ve eşyaların satıldığı dükkanlar, elektronik ve envai tür teknolojik ürünler sunan dev fazla katlı binalarıyla bütün gün hareketli. Özellikle Kampong Glam yöresel lezzetleri ve farklı menüler sunan nefis kafeleriyle mola vermeniz gereken bir yer. Burada fazla sayıda Türk restoranı da var. İlginç bir kafe keşfetmek isteyenler Selfie Cafe’ye uğrayabilir.

Singapur Gezilecek Yerler

6. Orchard Road

Orchard Yolu, 2 km’yi geçen uzunluğuyla ülkenin en meşhur caddelerinden biri. En fazla ziyaret edilen alışveriş yerlerinden olan yol, ayrıca kafe ve dinlenme alanlarıyla alaka görüyor. Benim gibi alışverişten pek hazzetmiyorsanız pek de ilgisini çekecek bir cadde değil. Asya’da görebileceğiniz en çağdaş cadde burası. Markalı pahalı dükkanlardan alışveriş yapmayı severim diyorsanız burası tam size göre.

7. Civic District

Raffles Hotel, Singapur

Civic District, şehrin mühim hükümet binaları, parkları, müzeleri ve anıtlarının bulunduğu bir yer. Burada, birbirinden güzel alışveriş yerleri, farklı dünya mutfaklarının lezzetlerini sunan restoranları ile zamanı olanların uğraması gereken bir yer. Ancak aylarca sonrasına yer bulunabilen dünyanın en meşhur otellerinden tarihi Raffles HotelThe National Museum SingaporeSt Andrews CathedralFort Canning ParkAsian Civilisations Museum ve Singapore Art Museum görülecek yerler arasında.

Singapur Gezilecek Yerler

Singapur nasıl gezilir

Singapur’da dolaşmanın en iyi yolu metroyu kullanmak veya benim gibi yürümeyi sevelerdenseniz ağır ağır yürüyerek gezmek. Nadir de olsa kullandığım kent içi otobüslerden de faydalanabilirsiniz. Tek bir bilet ile aktarmalı olarak her yöne gidilebiliyor ne de olsa. MRT sabah saat altıdan gece yarısına kadar aralıksız çalışıyor. Gittiğinizde Singapore Card veya Ez Link Card alın. Hem bu kart MRT için de kullanılabiliyor. Gerektiğinde taksi kullanmaktan çekinmeyin, hatta 3-4 şahıs seyahat ediyorsanız taksi daha hızlı ve ekonomik olur. Taksiyi otelinizden veya alışveriş merkezlerinin yakınlarındaki resmî duraklardan binebiliyorsunuz. Çoğunlukla dizi beklemeniz gerekiyor.

 

Turistleri gezdiren hop on & hop off turist otobüsleriyle de Singapur gezilebilir. Bu otobüsler Orchard Road, Bugis Junction, Suntec City, Boat Quay, Chinatown, Little India ve Singapure Botanic Garden arasında saat 9.00 – 18.00 saatleri arasında ulaşım sunuyor.

Singapur vizesiz ülkeler arasında yer alıyor. Ülkeye girişte hudut geçişlerinde veya havalimanında 90 günlük turist vizesi veriliyor. Son zamanlarda emniyet sorunları nedeniyle girişte bekletilirseniz şaşırmayın, sakin olun. Pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az altı ay olmasına dikkat edin.

Singapur Otelleri

Orchard Road’da kalmak isteyenler Grand Park Orchard Hotel‘de kalabilirler. Gayet güzel bir otel. Yine Clarke Quay’in en güzel yerlerinde yer alan Swissotel Merchant Court Otel enfesi bir tercih olabilir. Marina Bay bölgesinde yer alan, bir diğer Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel de müsait bir tercih. Hostel tercih edecekler için ise en müsait yerlerden birisi Little India’daki 10 günden fazla kaldığım The InnCrowd Hostel. Singapur’a ilk gittiğimde kaldığım Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyemdir.

Bir fazla şahıs bu ülkeye 1-2 gün zaman ayırıyor, halbuki Singapur birkaç günden fazlasını hak eden bir zenginliğe sahip bir yer bence. Singapore Changi Airport, dünyanın en güzel ve keyifli havalimanlarından birisi. Asya’nın en iyi havayolu firmalarından olan Singapore Airlines‘in de merkezi olan havalimanı da gezilecek yerler listesine eklenebilir.

Bir önceki yazımız olan Namibya Nereler Gezilir başlıklı makalemizde Namibya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın