Eğer büyük şehirde yaşıyorsanız ve hergün kahrını çektiğiniz kargaşadan birkaç günlüğüne bile olsa uzaklaşmak istiyorsanız size bir tavsiyemiz var. Gerçek doğal hayat, sessizlik, kuş cıvıltıları ve huzur içerisinde bir tatil geçirmek ister misiniz?

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

O zaman sırt çantanızı hazırlayın ve bizi takip edin. İstikamet . Batı Karadeniz’in tüm karakteristik özelliklerini bünyesinde barındıran bu doğa harikası milli park, il merkezine yaklaşık olarak 45 km mesafede. Aslında heyelanlar sonucu oluşmuş olan yedi adet gölden oluşan bölge tıpkı su üzerinde yüzen bir ormanı andırıyor.

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

Yeşilin daha önce hiç görmediğiniz bambaşka tonları ile karşılaşacağınız, yerdeki yaprak hışırtılarını dinleyerek yürüyüş yapabileceğiniz, yüksek tempodaki hayatınızda biraz da olsa mola verebileceğiniz Yedigöller adeta cennetten bir köşe. Ortalama 2000 hektarlık bir araziye yerleşmiş olan Yedigöller Milli Parkı içerisinde bulunan göllerin isimleri İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl,Büyükgöl, Deringöl ve Seringöl. Derinlikleri neredeyse 10 metreyi bulan bu göllerde yetişen alabalıkların ünü tüm ülkeye yayılmış durumda.

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

Yedigöller yükseltisi 750 metre civarında olan iki plato arasında kurulduğundan dolayı kışın soğuk, yaz mevsiminde ise ılık. Ziyaret edilebilecek en güzel aylar Nisan ile Kasım ayları arası. Özellikle ilkbaharda tabiat henüz yeni uyanıyorken burada geçireceğiniz zaman, size de taptaze ve aydınlanmış bir ruh vaad ediyor.

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

Yedigöller’e Ulaşım:

Bolu merkeze tüm Türkiye’den otobüs ile ulaşabilirsiniz. Ancak Yedigöller Milli Parkı’na toplu ulaşım yok. Bu yüzden turları tercih edebilir, özel araç kiralayabilir veya taksi tutabilirsiniz.

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

Yedigöller’de Yeme İçme

Bölgede birkaç restoran ve cafe mevcut. Ancak yemek menülerinde sadece tost ya da alabalık var. Bunu bilerek gitmek ve gerekiyorsa önceden alış-veriş yapıp yiyecek zulası oluşturmak şart. Yol boyunca çevre köylerde yaşayan yerli halkın çilek ve alış tezgahları var.

Yedigöller’de Konaklama

Milli park sınırları içerisinde kamp alanları ve karavan toplanma alanları yer alıyor. Bunun dışında çok az yatak kapasitesine sahip küçük bir misafirhane ve bungalov evler mevcut. Ancak önceden rezervasyon yapmadığınız taktirde buralarda yer bulmanız pek de mümkün olmayabilir. Bolu merkezde 3-4-5 yıldızlı otel alternatiflerini değerlendirebilirsiniz.

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

Yedigöller’de Hafızaya Kazınacak Anlar

Günbatımında kızıla boyanan gökyüzü tablosu, gecenin sessizliğinde sadece ateşböceklerinin çıkardığı ince sese eşlik eden muhteşem yıldızlar.

Şimdi Doğayı Keşfetme Zamanı Yedigöller

Bir önceki yazımız olan Uluabat Gölü Tüm Zamanların Eşsiz Güzelliği başlıklı makalemizde Uluabat Gölü hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın