Konya nerededir? Konya Merkez bölgesinden 8 km uzaklıkta olan Sille, neredeyse 3.000 yıllık bir alan. Antik yıllarda Sylla olarak bilinen Sille, özellikle Roma zamanında iskan olan bir bölgeymiş. Sille’yi asıl değerli kılan niteliği ise, o dönemlerde Kral yolunun üzerinde bulunmasıymış.

1071 senesiyle beraber Selçuklular’ın Konya’da yükselen hakimiyeti ile, Konya’da bulunan gayrimüslimler, Sille’ye geçmek durumunda kalmışlar. İlerleyen yıllarda ise 1097 yılında Haçlı ordusu şehri mahvetmiş ve şehirde yaşayan Rumlar İstanbul’a göç etmişler.

Sille Köyü / Konya

Zaman içerisinde gözden düşen Sille, 1226 senesinde Sultan 1. Alaeddin Keykubat’ın Ermenistan seferi dönüşünde Sille’ye çektiği Peçenek Türkleri’nin yerleşimiyle tekrar toparlanmıştır. Osmanlı ve Karamanoğulları arasında geçen savaştan sonra bölgenin hakimiyeti Osmanlı İmparatorluğu’nun olmuştur. 1923 senesinde gerçekleşen nüfus mübadelelerinin ardından Sille’deki Hristiyanlar, Yunanistan’a göç etmek zorunda kalmışlardır.

Sille Köyü’nün geçmişi ile ilgili bilgi topladığımıza göre, günümüze geçelim. Binlerce senelik bir alan olan Sille’de kiliseler, çeşmeler, hamamlar, şapeller, camiler, su yolları, çamaşırhaneler bulunuyor.

Sille’de yer alan tarihi eserlerin toplam sayısı üç haneli sayılar ile anlatılıyor. Aya Eleni Kilisesi kesinlikle görmeniz gereken bir yer. 327 yılında yapılan kilise, günümüzde müze olarak hizmet ediyor.

Sille Köyü / Konya

Sille’nin göbeğinde bulunan Elenia Müzesi’ne bir ücretsiz girip gezebiliyorsunuz. Tepede konumlandırılmış olan Gevale Kalesi’ne çıkmak isterseniz, biraz kondisyon sahibi olmanız iyi olabilir. Sille-Gevale Kilisesi yürüyüş parkurunda spor yapabilirsiniz. Yine tepelerdeki birçok mağara da, Sille Mağaraları şeklinde adlandırılıyor.

Sille’de tam tepede bir kale dikkatlerimizi çekmeyi başarıyor. O dönemde Araplar sıkça Sille’ye saldırdıkları için, Bizanslılar şehri koruyabilmek adına Gevela Kalesi’ni inşa etmek zorunda kalmışlardır.

Sille’nin merkez bölgesine inecek olursak karşımıza Arnavut kaldırımı ile bezenmiş taş sokaklar, ufak bir nehir, taş evler ile karşılaşıyorsunuz. Binlerce yıllık tarihi değerleri bulunan Sille’de, el sanatları günümüze kadar korunmayı başarmış. Sille taş işleme sanatını hala atölyelerde yaşatmaya devam ediyor. Kendi gözlerinizle şahit olmak isterseniz Sille Sanat Galerisi’ne gidebilirsiniz.

Sille Köyü / Konya

Konya Sille Köyü Ulaşım

Konya Merkez’den yola çıkan 64 numaralı otobüs ile Sille’ye gidebilirsiniz. Merkezden yarım saatlik bir yolculuk ile Sille’ye gidebilirsiniz. Eğer kendi aracınızı kullanacaksanız 20 dakika gibi kısa bir sürede Sille’ye varabilirsiniz.

Sille Köyü, Konya şehrimizde mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. yapma şansınız varsa, yarım gününüzü ayırarak Sille’ye de uğramadan dönmeyin.

Bir önceki yazımız olan Mustafapaşa Köyü (Sinasos) - Kapadokya başlıklı makalemizde Mustafapaşa Kapadokya, Mustafapaşa Köyü ve Sinasos hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın