Mersin sınırları içerisinde yirmiyi aşkın antik kentin yarısından çoğunu topraklarında bulunduran , İonlar tarafından koloni kenti olarak kurulmuştur.

Anadolu uygarlıklarının neredeyse hepsinin yönetimi altında kalmış, kültürel izlere ve zengin tarihe ev sahipliği yapan Silifke, minik adaları, sakin koyları, mükemmel denizi ve birbirinden kıymetli kültüre sahip halkıyla, dilerseniz deniz, dilerseniz kültür turuna gelmiş olun sizi çok mutlu edecek bir ilçe.

Silifke’de Görmeniz Gereken Yerler

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Silifke Gezilecek Yerler

Silifke/Narlıkuyu’ya yakın bir konumda bulunan ve doğanın ellerinden çıkmış, son derece derin mağaralar olan Cennet ve Cehennem Mağaları, Turizm Bakanlığı tarafından müze kapsamı altına alınmıştır. Cennet obruğu 135m derinliğinde kireçtaşı katlamları içerisinde karstik süreçlerle oluşan, kapalı, dik karstik mağaranın içerisesindeki galerinin tavanının çekmesiyle meydana gelmiştir. Obruğa 450 basamak inerek ulaşabiliyorsunuz.

Mağaraların giriş kısımlarında bulunan kilise dışında tabana inen merdivenli yolun sonunda da Helenistik dönemlerden kalmış bir Zeus Tapınağı bulunuyor. 110 metre derinliği bulunan Cehennem Obruğu, bir yeraltı mağarasının tavanının aşınıp, çökmesiyle meydana gelmiş. Çok dik ve dar olduğu için tabanına inmek mümkün değil. Manzarası bile korkutucu!

Astım Mağarası

Silifke Gezilecek Yerler

Bir diğer adı Dilek Mağarası olan Astım Mağarası, Cennet Çöküğü’ne yalnızca 300 metrede uzaklıkta bulunuyor. Mağaranın içerisine girmek için demir bir merdiven kullanmanız gerekiyor. 200 metreye kadar uzayan galeriler, dikitler ve dev sarkıtlarla süslü olan mağaranın nem oranı yaz aylarında yüzde 85, kış aylarında yüzde 95’e kadar çıkıyor. Mağara içerisinde astım hastalarına iyi geldiği düşünüldüğü için dilekler tutuluyor. Son derece farklı oluşumların yer aldığı mağaranın ısısı 15 derecenin üzerine çıkmıyor.

Silifke Gezilecek Yerler

Silifke’nin merkezinde bulunan Göksu Nehri’nin üzerinde bulunan ve Roma uygarlığında kapan yapılardan olan Taşköprü, milattan sonra 77-78 senelerinde Kilikya Valisi L. Octavius Memor tarafında o dönemin imparatoru olan Vespasianus ve evlatları Domitianus ile Titus adına yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Aslında yedi gözlü olan köprü restorasyonların sonrasında beş gözlü olmuştur.

Silifke Gezilecek Yerler

Milattan önce 7. yüzyılda Holmi kolonisinin kurduğu Taşucu, korsan saldırılarından dolayı zayıfladıkça, Büyük İskender’in önderliğindeki Selefkos Nikator tarafından kontrol altına alınmıştır. Yerel kent halkıysa günümüzde Silifke’nin olduğu yere geçmek zorunda kalmıştır. Taşucu’nun yaklaşık iki-üç km batısında bulunan bir tepenin yamacındaki ve orada yaşayan insanların Manastır olarak adlandırdığı Antik Mylai Ören adlı konumda erken Bizans ve Roman dönemlerine ait kalıntılar bulunmaktadır.

Türkiye ve Kıbrıs arasındaki en önemli kapı denebilecek olan Taşucu, hem küçük bir tatil beldesi hem de modern bir yer olarak dikkat çekiyor. Etrafındaki adalara yapılan tekne turlarının hareket noktası da Taşucu’dur. Buraya gelirseniz Liman Kalesi’ne de mutlaka göz atın.

Adam Kayalar ve Şeytan Deresi Kanyonu

Silifke Gezilecek Yerler

Avrupa ve Anadolu’da bir örneği daha yer almayan Adam Kayalar, Şeytan Deresi’nin yamaçlarına milattan öne birinci ve ikinci yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen büyük boyutlardaki insan kabartmalarıdır. Türkiye’nin en değerli tarihi eserlerinden olan bölgede; 4 kadın, 11 erkek, dağ keçici, Roma Kartalı ve iki çocuk kabartması bulunuyor.

Birbiriyle bağlantısı olan ve yan yana çok fazla kabartmaların beraber olduğu alandaki kabartmaların Tek seferde yapılmadığı, üst üste 500 yıl süresince ölülerin gömüldüğü ve ardından anma törenleri yaptıkları anlaşılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Dünya Harikası Mitoloji - Mısır başlıklı makalemizde keops, mısır gezi ve mısır gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın