Sağlık turizminin ilginç duraklarından biri Silifke Astım Mağarası. Mersin mağaraları içinde oldukça ünlü olan Cennet Cehennem Mağaralarına oldukça yakın konumda bulunan Astım Mağarası, Silifke ilçesinde yer almakta. Mağaralar farklı tarihi yerlere de çok uzak değil; Narlıkuyu Mozaik müzesi, Silifke Müzesi, Ayatekla Ören yeri bu yerlerden sadece birkaçı. Ziyarete geldiğinizde mutlaka en az bir saatinizi ayırarak mağaraları gezmenizi öneriyoruz. Bölgenin bu konuda oldukça zengin olduğu tarihi ve doğa harikası mekanları gezerken kendinizi bir efsanenin içinde yol alıyormuş gibi hissedeceksiniz.

ŞİFA ARAYANLARIN UĞRAK ADRESİ ASTIM MAĞARASI
mersin_astim

15 metre derinlikte yer alan bu mağaraya giriş sarmal bir merdiven yardımı ile yapılıyor. Sarmal merdiven ve derinlik sebebiyle odaklandığınız yer, başınızı kaldırdığınız anda ilk bakışta sizi büyülemeye adeta söz vermiş gibi. Doğanın en güzel işleri arasında olan Silis mineralinden oluşmuş dev sarkıt ve dikitlerden insan gözlerini alamıyor. Bu muhteşem görüntü, mağaranın aydınlatılması ile oldukça ön plana çıkmış. ‘’Mağaralar fotoğraflarda, görüldüğü gibi çıkmıyor.’’ sorunu bu 200 metrelik galeriye sahip mağarada aydınlatma sayesinde büyük oranda çözülmüş. Fotoğraf tutkunu olmasanız bile bu görüntüyü kadrajınıza almak isteyeceğinize eminiz. Çeşitli efsanelere konu olan bu mağaranın bir diğer adı da Dilek Mağarası; yöre halkı tarafından istenen dileklerin gerçekleştiği bir mekân olarak anılıyor burası. Dilekleriniz gerçekleşir mi bilmiyoruz ama nefesinizin açılacağı kesin. Yaz döneminde %85, kış döneminde ise %95 ulaşan nem oranı ile astım hastalarının şifa bulmak için uğradığı mekanlar arasında Astım Mağarası. Ziyaret eden insanların görülmeye değer yorumlarından yola çıkarak, gezinti rotanıza bu durağı da ekleyeceğinizi umuyoruz. Bu mekân keşfetmeye değer Mersin Mağaraları arasından sadece biri.

 

ŞİFA ARAYANLARIN UĞRAK ADRESİ ASTIM MAĞARASI
Mersin

Astım Mağarasına giderken yolda oldukça fazla kahvaltı mekânı var. Eğer siz de denize nazır bir kahvaltı yapmak istiyorsanız bu tatlı işletmelerden birini seçebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkanlarına da göz atıp, sevdikleriniz için minik bir armağan alabilirsiniz. Astım Mağarası yaz döneminde 10.00-17.00 saatleri arasında hizmet verirken, bu saatler kış döneminde 08.00-16.45 oluyor. Pazartesi günleri kapalı olan mağaranın giriş ücreti 35₺.

ŞİFA ARAYANLARIN UĞRAK ADRESİ ASTIM MAĞARASI
Mersin

Bir önceki yazımız olan Antalya’da Cennetten Bir Köşe: Altınbeşik Mağarası başlıklı makalemizde Altınbeşik Mağarası hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın