Pek çoğumuz hayatımızın belirli bir evresinde etmiş, kullanmış, kullanamasak da denemiş, en azından istemişizdir. Ne yazık ki yaşımız çocukluktan uzaklaştıkça ayaklarımız pedallarından kalıp gaz, fren, debriyaj pedallarına dokunmaya başlar. Peki, size bir seyahatinizde araç olarak kullanmanızı önersek, nasıl olur?

Sırt çantanıza ihtiyacınız olabilecek eşyaları, ağırlığı sizi rahatsız etmeyecek şekilde özenle yerleştirseniz, sırtınıza çantanızı, elinize haritanızı, başınıza kaskınızı alıp, ciğerlerinize temiz havayı çekerek pedalları çevirmeye başlasanız,   rüzgarın seyahatinize yaptığı etkileri hissetseniz, bisikletle seyahat ederek iki tekerleğin üzerinde özgürlüğün tadını çıkartsanız. Tüm bunları size başka hangi ulaşım aracı hissettirebilir ki? Üstelik bunlarla da sınırlı değil. Seyahatlerde bisiklet kullanmak;

Seyahatlerde Bisiklet Kullanmanın Avantajları Size Zaman Kazandırır

Eğer gittiğiniz yerlerde çantanızın, cüzdanınızın yanınızda olduğu gibi bisikletiniz de yanınızda olursa zamandan fazlasıyla tasarruf etmiş olursunuz. Bu zaman tasarrufu sayesinde ziyaret etmek istediğiniz tüm müzeleri ziyaret edebilir, tatmak istediğiniz tüm lezzetleri tadabilirsiniz. Bisikletle seyahat ettiğinizde gün içinde toplu taşıma araçlarını beklerken ya da park yeri ararken harcadınız zamana göre çok daha fazla aktivite yapma şansınız olur.

Kalori Yakmanıza Yardımcı Olur

Tatile gittiğiniz yerlerde size farklı gelen ve gittiğiniz lokasyona özgü her şeyi olabildiğince deneyimlemek isterseniz. Özellikle bizler gibi farklı lezzet arayışındaysanız seyahat ettiğiniz şehrin geleneksel yemeklerini, pastalarını, dondurmalarını, içkilerini tatmak istersiniz. Gün içinde o kadar besin tükettikten sonra kısa mesafe yürüyüşleri aldığınız kalorileri yakmanız için yeterli olmayacaktır. Bisikletle seyahat ettiğinizde bacak, kalça, karın ve daha birçok kas aktif olarak çalışır. Böylece seyahatlerinizde ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ettiğinizde tattığınız lezzetler için pişman olmazsınız.

Seyahatlerde Bisiklet Kullanmanın Avantajları

Ekonomiktir

Seyahat süresince ulaşım aracı olarak bisiklet kullanmanız durumunda hem gitmek istediğiniz yerlere hızlı bir şekilde ulaşabilir hem de ulaşım masraflarınınızı son derece azaltmış olursunuz. Park yerlerine ücret ödemezsiniz, pencere pervazları, sokak lambalarının direkleri sizin için birer park yeridir çünkü. Yakıt almanıza da gerek yoktur. Taksi, otobüs gibi ulaşım araçlarına para vermenize gerek olmaz. Uçakla seyahat edecekseniz Uçakta Bisiklet Taşıyacakların Bilmesi Gerekenler yazımızı da okuyup bisikletinizi yanınızda götürebilirsiniz. Gittiğiniz yerde bisiklet kiralamak da bir seçenek. Kiralık bisiklet fiyatları toplu taşıma araçlarına kıyasla son derece uygun olacaktır. Haftalık, günlük hatta saatlik bile kiralayabileceğiniz bisikletleri iki kişilik modellerden de seçebilirsiniz. Böylece 2 kişi için 2 ayrı bisiklet kiralamaya gerek kalmayacaktır. Kendi bisikletinizi yanınızda taşımamaya net olarak karar vermeden önce seyahat edeceğiniz yerdeki bisiklet kiralama imkanları hakkında araştırma yapmayı ihmal etmeyin.

Seyahatlerde Bisiklet Kullanmanın Avantajları
Yol arkadaşlanızla aynı yolda ilerlemek için birlikte pedal çevirmek, aynı odayı hatta aynı yatağı paylaşmaktan çok daha anlamlıdır.

Arkadaş Edinmenize İmkan Sağlar

Bisikletle seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de hiç şüphesiz seyahat ettiğiniz yerdeki insanlarla iletişiminizi arttıracak olmasıdır. Gezinizi yaparken yolda kolayca durup, gitmek istediğiniz yere en kolay nasıl ulaşabileceğinizi yerel halka sorabilirsiniz. Bu sürede onlardan gezi rehberlerinde öğrenemeyeceğiniz bilgiler de öğrenip, rotanızı yeniden çizebilirsiniz. Evet, toplu taşıma araçlarının sınırlı güzergahlarından dilediğinizce dışarı çıkabilirsiniz. Araçların giremeyeceği dar sokaklardan geçip, patikaları keşfedebilirsiniz.
Seyahatiniz sırasında bulunduğunuz bölgenin bisiklet kulüplerini öğrenirseniz düzenlenen turlara katılabilir, yeni arkadaşlıklar edinmenin yanında grup halinde seyahat etmenin keyfine de varmış olursunuz.

Seyahatlerde Bisiklet Kullanmanın Avantajları

Doğaya Daha Az Zarar Verir

Hiç şüphesiz, mümkün olduğunca herkes ulaşım aracı olarak bisikleti tercih etse  hava, gürültü kirliliğini fazlasıyla azalır ve trafik sorunu çözüme ulaşır. Bir araç trafikten eksilse ne olur diye düşünmeyi bir kenara bırakın ve en azından bir seyahatinizde doğaya daha az zarar vermiş olmanın gururunu yaşayın ve yolda gördüğünüz en az 1 insanı pedal çevirmeye davet edin. Her birimiz bunu yaparsak dünya çok daha güzel bir yer olmaz mı?

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın