Yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

Ülkemizde olduğu gibi dünyanın farklı yerlerinde de yılbaşı kutlamaları farklılık gösteriyor. İşte birbirinden ilginç 8 yılbaşı geleneği… 

1- İlk ayak basan olmaİskoçya ve Yunanistan’da yaygın bir gelenek olan “ilk ayak” ya da “ilk adım”, yeni yılın nasıl geçeceğini belirleyen bir inanış. Yeni yıla girilen dakikalarda eve ilk giren kişinin yıl boyunca iyi ya da kötü şans getireceği düşünülüyor.

Saatler tam gece yarısını gösterdiğinde insanlar, sevdiklerinin evine adım atan ilk kişi olmak için bir yarışa dahil oluyor.

Bu mücadelede eve sağ ayakla girmek şans anlamına gelirken para, ekmek, tuz gibi bolluk ve bereketi simgeleyen ev hediyesi seçenekleri de mutlaka konuklarda bulunması gereken şeylerden.

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

2- Yedi dalga yedi gün

Sırada bir Brezilya geleneği olan 7 dalga üzerinden atlamak var. Bu geleneğe göre her dalga haftanın bir gününü temsil ediyor ve dalgaların üzerinden atlanıldığında yeni yılın her gününün bolluk içinde geçeceğine inanılıyor. Kötü ruhları uzaklaştırmak amacıyla beyaz renkli giyinmek de Brezilyalılara özgü bir yılbaşı geleneği.

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

 • 3- Buz gibi sulara atlamak

Kışın çok soğuk yaşandığı şehirlerde buz gibi sulara atlamak kulağa oldukça zor gelse de, İngiltere Brighton’da ve Sibirya’da bu gelenek oldukça revaçta. Yeni yıla nasıl girilirse tüm yılın öyle geçeceği inancı buralara uğramamış olmalı!

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

4- Yaktıkları kağıdı içiyorlar

Enteresan bir yılbaşı kutlaması da Rusya’dan geliyor. Yeni yıladair iyi dilekler bir kağıda yazılıyor, ardından bu kağıt yakılıyor. Yakılan kağıdın külleri, bir içeceğin içine dolduruluyor ve içiliyor. Dilekleri içselleştirmek böyle bir şey olsa gerek!

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

5- Bolluk için mercimek yeme seremonisi

Bolluk ve bereket inancıyla madeni paraya benzeyen yuvarlak cisimlerin tüketilmesi geleneği pek çok toplum tarafından uygulanıyor. İtalya ve Şili’de gelenekselleşmiş olan mercimek yeme seremonisi de bunlardan biri.

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

6- Kötü ruhları uzaklaştırmak için kurşun dökmek

Bize biraz tanıdık bir gelenek olan kurşun dökmek var sırada. Türk geleneklerine göre kötü enerjilerden ve nazardan korunmak için yapılan kurşun dökme seremonisi, Almanya ve Finlandiya’da da yapılmakta. Bu gelenek, eritilen teneke ya da kurşunun suya atılması ile oluşan şekillerin yorumlanması şeklinde gerçekleşiyor.

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

7- Boş bir valiz ile sokakları dolaşmak

Yeni yıl dilekleriniz arasında daha çok seyahat etmek varsa siz de Kolombiyalıların yılbaşı geleneğine uyup sokaklarda boş bir valizle dolaşabilirsiniz. Bunun yıllık seyahat planlarınızı nasıl etkileyeceği bilinmez ama arkadaşlarınızı da katacağınız bu aktivite ile çok eğleneceğiniz kesin!

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

8- Tabak kırarak kötü ruhları uzaklaştırmakBir diğer enteresan yılbaşı geleneği de Danimarka’dan geliyor: Eve girerken tabak kırmak.

Yılbaşında misafirliğe giderken yanınızda eski bir tabak getiriyor ve evden içeri girerken tabağı kırıyorsunuz. Bu gelenek, geçen yılın kötü ruhlarının temizlendiği inancıyla yapılıyor.

Ayrıca hangi evin daha kalabalık bir arkadaş çevresi olduğu da kapıdaki kırık tabaklardan anlaşılıyor.

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

Yılbaşında şehirler arası seyahat gelecek mi? 31 Aralık- 4 Ocak 2020 seyahat kısıtlaması..

Sağlık Bakanlığının tavsiyeleriyle koronavirüs tedbirlerinin genişletilmesi kapsamında Kabine Toplantısında alınan kararlar uygulanmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası yaptığı açıklamada 31 Aralık saat 21.00’dan başlayacak sokağa çıkma yasağının 4 Ocak Pazartesi saat 5.00’a kadar devam edeceğini duyurdu.

Yılbaşında tatil planı yapan binlerce vatandaş özel araçlarıyla veya otobüs, uçak, tren gibi ulaşım araçlarıyla seyahat edilip edilmeyeceğini merak ediyor. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yılbaşında alınacak tedbirlerle ilgili detayları yaptığı açıklamada vurguladı.

Özellikle vaka sayısının artış gösterdiği illeri işaret İlhan, vatandaşları yılbaşında uygulanacak kısıtlamaları tatil fırsatı olarak görmemeleri için uyardı. İçişleri Bakanlığı şu an sokağa çıkma yasağında uygulanan seyahat yasağıyla ilgili genelge yayımlamıştı.

Peki yılbaşında şehirler arası seyahat yasağı uygulanacak mı? İşte uygulanması planlanan yasaklarla ilgili gelişmeler…

YILBAŞINDA SEYAHAT KISITLAMASI UYGULANACAK MI?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında yoğunluk yaşanması ihtimali  yüksek olan Yılbaşında yasaklar uygulanmaya devam edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 31 Aralık saat 21.

00’da başlayacak sokağa çıkma yasağının 4 Ocak Pazartesi günü sabah saat 5.00’a kadar devam edeceğini açıkladı.

Daha önceden belirlenmiş programı olan ve il dışına seyahat edecek vatandaşlar yasakların uygulanacağı saatlerde yolculuk yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan saatler arasında şehirler arası özel araçla seyahat yapılıp yapılmayacağı ilgili henüz İçişleri Bakanlığından bir açıklama yapılmadı. Ancak Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan konuyla ilgili önemli değerlendirmeler yaptı. İşte kritik açıklamadan öne çıkanlar;

“ VATANDAŞLARIN TATİL OLARAK DEĞERLENDİRMEMESİ GEREK”

Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yılbaşında uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasını tatil fırsatı olarak düşünmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Bu durumu tatil fırsatı olarak değerlendirenlerin hata yapmış olacağını vurgulayan İlhan “  Tatil fırsatı olarak düşünürseler hata yapmış olurlar, koronavirüs bulaşını artırmış olurlar” ifadelerini kullandı. 

You might be interested:  Göreme unutulan tatlar yemek festivali

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

VAKA SAYISININ YÜKSEK OLDUĞU İLLERE YASAK GELEBİLİR!

Yaşanacak yoğunluğun ve virüsün yayılmasını engellemek amacıyla Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan koronavirüs vaka sayısının yoğun olduğu illere giriş çıkış kısıtlaması yapılabileceğini ifade etti.

Bu durumun her il için geçerli olmayacağının üstünde duran İlhan” vakaların çok olduğu yerlerde hem dışarıya doğru vakalar gitmesin hem o ile yeni vakalar gelmesin diye böyle bir yaklaşım benimsenebilir. Bu iller için hayati durumları bundan ayrı tutmak gerekir. Gıda getirenler, aşı getirenler, işi dışında il dışına çıkmak yasaklanabilir.

Hem yılbaşı için hem de genel olarak bunu söylüyorum. Koronavirüs vaka sayısı yoğun olan illerde giriş-çıkış işleri olanlar dışında yasaklanabilir “ dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA KİMLER SEYAHAT EDEBİLİR?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre  hafta sonu ve hafta içerisinde uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasında bazı özel durumlarda iller arasında seyahat edilmesine izin verilecek. 

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

Belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla seyahat edeceklere-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir. İşte seyahat edebilecek kişiler;

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

Özel araçlarla şehirlerarası seyahatin yeni düzenlemelerle kısıtlandığı doğru mu? – BBC News Türkçe

14 Nisan 2021

Güncelleme 15 Nisan 2021

yılbaşında seyahat etmek İçin 7 neden

Kaynak, Getty Images

Türkiye'de son dönemde koronavirüs vaka sayılarında ve can kayıplarında görülen artışın ardından dün itibarıyla kısmi kapanma dönemine geçildi. Şehirler arası seyahat de yeni kısıtlamaların uygulandığı alanlar arasında yer aldı.

Kabine toplantısında alınan kararların ardından uygulanacak kısıtlamaların ayrıntıları İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı genelge ile duyuruldu.

Bu genelgede şehirler arası seyahatle ilgili getirilen düzenlemelerle ilgili tartışmalar başladı. Bazı sosyal medya kullanıcıları, özel araçlarla şehirler arası seyahatin kısıtlandığını belirterek, toplu taşıma kullanımının risk yarattığını gündeme getirdi.

Peki genelgede şehirler arası seyahatlerle ilgili hangi düzenlemeler yer alıyor?

Genelgede neler var?

İçişleri Bakanlığı'nın valiliklere gönderdiği genelgenin üçüncü maddesi şehirler arası seyahatlerle ilgili kuralları düzenliyor.

Bu bölümde, “Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda) zorunlu haller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları dışında şehirler arası seyahatlerine izin verilmeyecek” ifadeleri kullanılıyor.

Devamında da bu kapsamdaki muafiyetler, zorunlu sayılacak haller ve uygulamaya ilişkin detaylar bulunuyor.

Genelgenin şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla ilgili kısımlarının tamamında bu uygulamanın “sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde (hafta içi ve hafta sonunda)” yapılacağı ifadesi açık bir şekilde yer alıyor.

Alınan son kararlar uyarınca, kısmi kapanmanın uygulanacağı iki haftalık süre boyunca hafta içi saat 19.00 ile 05.00; hafta sonunun ise tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanması öngörülüyor.

Bir başka ifadeyle, genelgeye göre, şehirler arası seyahat kısıtlamaları da belirtilen bu süreleri kapsıyor.

Özel araçlarla ilgili hangi düzenlemeler var?

Genelgede, “herhangi bir zorunlu hali bulunmayan kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirlerarası seyahatleri ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) kullanılmak suretiyle mümkün olacağı” ifadesi bulunuyor.

Özel araçlarla ilgili net düzenlemeler ise genelgenin üçüncü maddesinin ikinci ve üçüncü fıkrasında yer alıyor.

Üçüncü maddenin ikinci fıkrasında, zorunlu haller kapsamındaki durumlar sıralandıktan sonra son paragrafta, “Belirtilen bu durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da Valilik/Kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebilecek” deniliyor.

Bu da, sokağa çıkma yasağının uygulandığı sürelerde özel araçlarla seyahat etmek için izin alınması gerektiği anlamına geliyor.

Denetimler nasıl sağlanacak?

Genelgenin üçüncü maddesinin üçüncü fıkrasında da denetimlerle ilgili düzenlemelerin ayrıntıları veriliyor.

Burada da, “Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerdeki şehirler arası seyahat kısıtlamasının etkinliğinin artırılması amacıyla şehirlerin tüm giriş ve çıkışlarında (iller arası koordinasyon sağlanmak kaydıyla) kontrol noktaları oluşturulacak. Özel araçlarla seyahat edenlerin muafiyet kapsamında olup olmadıkları muhakkak tetkik edilecek ve geçerli bir mazereti/muafiyeti bulunmayan kişilerin şehirlerarası seyahatlerine izin verilmeyecek” ifadeleri kullanılıyor.

Bu maddede özel araçlarla seyahat edenlerin de, sokağa çıkma yasağının uygulandığı sürelerde toplu taşımayla seyahat için tanımlanan muafiyet kapsamında olup olmadığının denetiminin yapılacağı belirtiliyor.

Zorunlu haller neler?

Genelgenin üçüncü maddesinin ikinci fıkrasında zorunlu haller şöyle sıralanıyor:

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan,
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 8 kişi),
 • Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler),
 • ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri,
 • Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilen kişiler.
You might be interested:  Cam berraklığında bir deniz: akvaryum koyu

Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan bazı yer ve kişiler de mevcut. Genelgede, “üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla” bu muafiyetlerin getirildiği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde dün alınan kararlarla yeni Covid kısıtlamaları getirilmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz” demişti.

T.C. Dışişleri Bakanlığı Erbil Başkonsolosluğu

1) HABUR/ İBRAHİM HALİL SINIR KAPISINDA PASAPORTLARA TATBİK EDİLEN “GİRİŞ MÜHRÜ”, SADECE IRAK KÜRT BÖLGESİNE (IKB-DOHUK, ERBİL VE SÜLEYMANİYE’YE) GİRMENİZİ VE BU BÖLGEDE 15 GÜN KALMANIZI SAĞLAMAKTADIR.

IRAK BÜYÜKELÇİLİĞİ/BAŞKONSOLOSLUKLARINDAN ÖNCEDEN IRAK VİZESİ ALMADIYSANIZ, IKB’DEN (DOHUK, ERBİL VE SÜLEYMANİYE) IRAK’IN DİĞER VİLAYETLERİNE GEÇMEYİNİZ.

-Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’ye gidecek vatandaşlarımıza Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) giriş kolaylığı sağlayarak, Irak vizesi talep etmeksizin Habur/İbrahim Halil Sınır Kapısı ile Erbil ve Süleymaniye Havalimanlarında pasaportlara giriş mührü vurarak Irak Kürt Bölgesi’ne 15 gün süreyle giriş izni sağlamaktadır.

-Sadece Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’ye giriş ve sadece 15 gün kalma imkânı sağlayan bu giriş mührü, Irak vizesi değildir. Bu giriş mührü, Irak’ın diğer 15 vilayetine giriş hakkı vermemektedir.

-Irak vizesi olmadan İbrahim Halil’de veya Erbil ve Süleymaniye Havalimanlarında elde edilen giriş mührü ile Irak’ın diğer 15 vilayetine hava ya da karayoluyla geçilmesi halinde, Irak’a vizesiz veya yasadışı girilmiş durumuna düşülmektedir. Bu durumda vatandaşlarımızın vize ihlali suçu nedeniyle 3 gün ila 3 ay arasında hapis cezası ile karşılaşması, para cezasına çarptırılması ve bilahare sınırdışı edilmesi sözkonusudur.

 • 2) IKB (DOHUK, SÜLEYMANİYE VE ERBİL) DIŞINDAKİ IRAK VİLAYETLERİNE GİDECEKSİNİZ MUTLAKA IRAK VİZESİ ALINIZ.
 • 3) IRAK'A SEYAHAT EDECEK RESMİ PASAPORT (DİPLOMATİK, HİZMET VE HUSUSİ) HAMİLİ TÜM VATANDAŞLARIMIZIN IRAK’A GİTMEDEN ÖNCE ÜLKEMİZDEKİ IRAK BÜYÜKELÇİLİĞİ VE BAŞKONSOLOSLUKLARINDAN VİZE ALMALARI GEREKMEKTEDİR.
 • 4) DOHUK, SÜLEYMANİYE VE ERBİL’DE ÇALIŞACAKSANIZ VEYA 15 GÜNDEN FAZLA KALACAKSANIZ, ÇALIŞMA VİZENİZİ VEYA İKAMET KARTINIZI, IKB’YE GİRİŞ TARİHİNDEN İTİBAREN EN GEÇ 15 GÜN İÇİNDE GEREKLİ BELGELERLE IKB MAKAMLARINA BAŞVURARAK ELDE ETMENİZ GEREKMEKTEDİR.
 • 5) IRAK’IN IKB BÖLGESİ DIŞINDAKİ VİLAYETLERİNE ÇALIŞMAYA GİDİYORSANIZ, ÇALIŞMA VİZENİZİ ÖNCEDEN TÜRKİYE’DEKİ IRAK BÜYÜKELÇİLİĞİ VE BAŞKONSOLOSLUKLARINDAN ALMANIZ GEREKMEKTEDİR.
 • 6) IRAK’A ÇALIŞMAYA GİTMEDEN ÖNCE İŞVERENİNİZLE YAPTIĞINIZ İŞ SÖZLEŞMESİNİ (HİZMET AKDİNİ) TÜRKİYE’DE ÇALIŞMA VE İŞ KURUMU İL MÜDÜRLÜKLERİNE VEYA HİZMET MERKEZLERİNE ONAYLATMANIZ ÜCRET, ÇALIŞMA KOŞULLARI, SOSYAL GÜVENLİK KONULARINDA MAĞDURİYET YAŞAMAMANIZ İÇİN BÜYÜK ÖNEM ARZETMEKTEDİR.
 • 7) PASAPORTUNUZU, NÜFUS CÜZDANINIZI VE IKB’DE ALMIŞSANIZ İKAMET KARTINIZI KİMSEYE REHİN VERMEYİNİZ.
 • 8) IRAK’A GİTMEDEN ÖNCE GİDECEĞİNİZ ŞEHİRLERE GÖRE BAĞDAT BÜYÜKELÇİLİĞİMİZ VEYA BASRA, ERBİL VEYA MUSUL BAŞKONSOLOSLUKLARIMIZDAN BİLGİ ALMANIZ YARARLI OLACAKTIR.
 • Vatandaşlarımızın Irak’a gitmeden önce gidecekleri şehirlere göre,

Dohuk, Erbil ve Süleymaniye dışındaki Irak vilayetlerine gidecek vatandaşlarımızın Ankara’daki Irak Büyükelçiliği veya İstanbul ve Gaziantep’teki Irak Başkonsolosluklarından Irak vizesi almaları ya da Irak vizesi verilen Bağdat, Basra, Necef ve Musul havalimanlarından Irak’a gelmek suretiyle bu havalimanlarında Irak’ın tüm vilayetlerinde geçerli Irak vizesi almaları gerekmektedir. Mağdur duruma düşmemeleri için, çalışmak amacıyla Irak’a giden vatandaşlarımızın Irak’a gelmeden önce “çalışma vizelerini” işverenleri kanalıyla Ankara’daki Irak Büyükelçiliği veya İstanbul ve Gaziantep’teki Irak Başkonsolosluklarından almaları gerekmektedir. Ülkemizdeki Irak diplomatik temsilcilikleri ile Bağdat, Basra, Musul ve Necef havalimanlarından alınabilen 30 gün ikamet süreli turist vizesi veya Dohuk’tan karayoluyla, Erbil ve Süleymaniye’den havayoluyla girişte pasaporta tatbik edilen 15 gün ikamet süreli “giriş mührü”, bir çalışma vizesi değildir ve çalışma hakkı vermemektedir. Irak’ta çalışma vizesi almadan, giriş mührü veya turist vizesiyle çalışanlar yasadışı kabul edilmekte, 3 gün ila 3 ay arasında hapis ve 400 ABD doları para cezasına çarptırılabilmektedir. İşverenleri Türk ise, çalışma vizelerini almalarının yanı sıra, çalışanlarımızın işverenleriyle yaptıkları sözleşmeleri Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine veya hizmet merkezlerine onaylatarak Irak’a gitmeleri yararlarına olacaktır. Aksi takdirde Irak’ta işçi ile işveren arasında doğan çeşitli uyuşmazlıklarda ya da maaş gecikmesi veya ödenmemesi gibi durumlarda birçok vatandaşımız Irak’ta mağdur ve yasadışı duruma düşebilmekte ve yasal çerçevede hak talebinde bulunamamaktadır. Bu amaçla kullanılabilecek örnek iş sözleşmeleri (hizmet akitleri), İl Müdürlüklerinden veya İŞKUR internet sitesinden temin edilebilmektedir.

Anbar (Ramadi), Babil (Hille), Bağdat (Bağdat), Diyala (Bakuba), Kadisiye (Divaniye), Kerbala (Kerbala), Necef (Necef) Selahaddin (Tikrit) ve Vasit (Kut) vilayetleri için Bağdat Büyükelçiliğimize; Tel: +964 790 190 94 06 veya +90 312 218 60 10 E-posta: [email protected]

Basra (Basra), Dikar (Nasıriye), Meysan (Amara) ve Mutenna (Semave) vilayetleri için Basra Başkonsolosluğumuza; Tel: +964 781 284 20 55 veya +90 312 218 60 12 E-posta: [email protected]

Dohuk, Erbil ve Süleymaniye vilayetleri için Erbil Başkonsolosluğumuza; Tel: +964 66 224 62 33 E-posta: [email protected]

Musul (Ninova) ve Kerkük (Tamim) vilayetleri için Musul Başkonsolosluğumuza; Tel: +964 770 089 71 95 E-posta: [email protected] müracaat ederek her konuda güncel bilgi almaları yararlı olacaktır.

Saygıyla duyurulur.

Gemi Turları | Cruise Turları

Seyahat tutkunları, yeni yerler keşfetmeden duramayanlar, alternatif tatilleri değerlendirenler, lüksü ve konforu seven ve elbette denizsiz yapamayanlar, Jolly'nin deneyimli gemi turları ile dünyanın en güzel limanlarına doğru yelken açıyor.

You might be interested:  Yılbaşında hayallerimizi süsleyen 17 Şehir

Masmavi denizlerde seyrederek seyahat etmek artık gemi turları ile mümkün oluyor. Dünyayı gemi turları ile gezmek, yurt dışı turlarına yeni bir soluk getiriyor.

Akdeniz'in, Atlas Okyanusu'nun, Adriyatik'in sularında yepyeni şehirlere yolculuk yaparken her gün yeni bir limanda uyanacak, unutulmaz bir tatil yapacaksınız.

Gemi turları ya da bir başka deyişle cruise turları ile onlarca şehri ziyaret edecek ve gemi yolculuğun keyfini süreceksiniz. Jolly'nin benzersiz tur seçenekleri arasında yer alan avantajlı gemi turları ile yolculuk bir başka…

Neden Gemi Turları?

Denizin huzur verici atmosferinde tatil yaparken dünyayı keşfetmek istemez misiniz? Kendinizi beyaz mavi evleri, sümbül kokulu sokakları ve eşsiz koyları ile Yunan adalarında demir atarken ya da renkli insanların renkli ülkesi Küba'da klasik otomobillerle muhteşem fotoğraflar çektirirken bulabilirsiniz.

Bazen Uzak Doğu'nun gizemli tapınaklarını keşfederken masalsı bir yolculuk içerisinde olduğunuzu fark edebilir, bazen de Karayipler'in kartpostallardaki gibi berrak denizine girerken bulabilirsiniz. Ya da Baltık başkentlerini ziyaret edebilir ve kuzey ışıklarının büyülü dansına tanık olabilirsiniz.

Tatil planınıza göre ister yurt içinden ister yurt dışından başlayan gemi turlarına katılabilir, farklı kültürleri yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Paket program rahatlığına sahip gemi turları ile uçuş, konaklama, yiyecek ve transfer hizmetlerini bir arada alabilir, kusursuza yakın bir yurt dışı tatili yapabilirsiniz.

Gemi turları için ister vizeli ve vizesiz seçenekleri ile Yunan adaları gemi turlarını tercih edin isterseniz de vizesiz gemi turları arasında yer alan Uzak Doğu programlarına göz atınVizesiz gemi turları ile pasaportunuzu aldığınız gibi seyahate çıkabilirsiniz.

Dilerseniz en özel anınızı benzersiz bir deneyime dönüştürmek için Akdeniz gemi turları ya da balayı gemi turları ile mutluluğa yelken açabilirsiniz. Gemi turları Jolly'nin vize işlemlerinden yararlanarak hızlı ve kolay bir şekilde vize başvurunuzu yapabilirsiniz. .

İstanbul Çıkışlı Gemi Turları

Gemi turu fiyatları seyahat edeceğiniz döneme, seçilen rotanın uzaklığına, kabin türüne ve çıkış yerine göre farklılık gösterebilir.

Size en uygun gemi turunu seçmek için erken rezervasyon fırsatlarından yararlanabilir, kampanyaları değerlendirebilir ve avantajlı taksit seçenekleri ile kolay ödeme planı oluşturabilirsiniz.

İsterseniz İstanbul çıkışlı gemi turları ile yolculuk yapma imkanı bulabilir, evinizden çıkıp kendinizi sonsuz bir maviliğin içerisinde bulabilirsiniz. Gemi turları ile yolculuk yapacağınız cruise gemilerinde otel konforu bulacak ve A'dan Z'ye size özel hizmetlerden faydalanabileceksiniz.

Tam pansiyon konaklama seçenekleri ile dünya mutfağının eşsiz lezzetlerini usta şeflerin elinden tadarken gemi içerisinde yer alan havuz, hamam, spa gibi ayrıcalıklardan da yararlanma imkanı bulabileceksiniz. Farklı kültürleri yakından tanıyacağız gemi turları ile unutulmaz yol arkadaşlıkları kuracak, farklı bir seyahat yapmış olacaksınız.

Gemi turları ile her yaşa uygun, konforlu ve güvenli bir yolculuk yapacak, bavul toplama derdi olmadan her sabah başka bir limanda yeni keşiflere yelken açacaksınız. .

– Özbek Avukatlık

Koronavirüs (Covid-19) salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler; salgının genel seyrinin ve Sağlık Bakanlığı ile Koronavirüs Bilim Kurulunun önerilerinin değerlendirilmesi sonucunda alınan kararlar doğrultusunda belirlenmektedir.

Bu kapsamda salgının seyrinde yaşanan artışa bağlı olarak 14 Nisan 2021 tarihinden itibaren kısmi kapanma, 29 Nisan 2021 tarihinden itibaren tam kapanma tedbirleri hayata geçirilmiştir. 

Gerek kısmı kapanma ve tam kapanma döneminde alınan tedbirlerle sosyal izolasyonun artırılması gerekse aziz milletimizin tedbirlere uyum noktasındaki sağduyulu ve fedakarca yaklaşımı sonucunda günlük vaka, hasta ve ağır hasta sayılarında ciddi bir düşüş yaşandığı kamuoyunun malumudur.

Öte yandan hep birlikte elde edilen bu başarının sürdürülmesi, salgının yayılımının kontrol altında tutulması ve yeniden ivmelenen aşılama faaliyetleri ile birlikte kalıcı normalleşmenin sağlanması için salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek önümüzdeki kademeli normalleşme sürecinde de son derece önem taşımaktadır.

Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri ve salgının seyrinde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00­-5.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’de tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

1.1- Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek’te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergâh ile sınırlı olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara konu edilecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *