Yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Hepimizin başına bela olan Kovid-19 salgını ve onun beraberinde getirdiği pandemi ile kısıtlanan hayatımız… Ne yazık ki, bir süre daha bu salgının etkileriyle uğraşmak zorunda olduğumuz konusunda bilgi sahibiyiz. Ancak bununla birlikte devam eden bir hayat var.

Ve bu nedenle birkaç günlük bayram tatilini şimdiden planlayan milyonlarca yurttaş var. Kurban Bayramı için tatil rotaları hakkındaki bu içerik size, tatil döneminde dahi nefes alıp yenilenmeniz için birkaç seçenek sunuyor.

Ancak bu seçeneklerle ilgili detaylara geçmeden önce iki önerimiz olduğunu hatırlatmak isteriz.

“İstanbul’da Ailenizle Birlikte Güvenli Bir Şekilde Tatil Yapabileceğiniz 11 Harika Otel” ve “Sorunsuz Bir Kamp Tatili İsteyenlerin Çadır Alırken Dikkat Etmesi Gerekenler ve Çadır Modelleri” bu iki önerimizin başlıklarını oluşturuyor.

O halde İstanbul’dan çıkıp şöyle bir turlamaya başlayalım…

‘Kurban Bayramı için tatil rotaları’ listemizin ilk sırasındaki önerimiz Akyaka

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Yaz tatillerinin vazgeçilmezi olan şehirlerimizden biri Muğla. Cennetin ön gösterimi niteliğindeki Akyaka mahallesi de, bu ‘vazgeçilmez’ duraklardan biri. Köy kahvaltısı edebileceğiniz otantik adreslerden, dinginlikle tazelenebileceğiniz nehir kenarlarına kadar bölgenin neredeyse her karışında huzurla dolabilirsiniz.

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Denizde serinlemek için bundan daha güzel bir mevsim olamaz. Ancak Akdeniz’in muhteşem cazibe merkezlerinden biri olan Fethiye’nin tercih edilmesi için daha pek çok sebep söz konusu. Örneğin; Dünya’nın en güzel kumsalı olan (2006) Ölüdeniz, yamaç paraşütü, mağaralar, Kelebekler Vadisi, Kabak Koyu… Ayrıca Telmessos, Kaunos, Kadyanda, Tlos, Pınara, Letoon, Sidyma ve Ksantos…

“Emekli olsak da gitsek…” dediğimiz Güney’in incilerinden: Manavgat

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Manavgat, Side ve Selge gibi antik kentleriyle sekiz bin yılı aşkın bir geçmişe sahip. Tercih sebebi bu uzun mazi değil elbette. Yaklaşık 64 km’lik sahil şeridiyle, ünlü Manavgat Şelalesi’yle, yazılara sığdıramayacağımız nice çekici yanıyla harika bir seçenekten söz ediyoruz.

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

 “Bir zamanlar İzmitli bir ihtiyar buradaki orman ve çalıları temizleyerek saban yürüttüğünden Sabancı Koca adıyla bir köy kurulur. Sonra zaman geçtikçe mamur (bayındır) bir hale gelerek Kanuni Sultan Süleyman zamanında kasaba olmuştur.”

Kaynaklara göre Evliya Çelebi, 1640 yılındaki yolculuğu sırasında bu bölgeden geçip yukarıda aktardığımız yorumu bugünlere miras bırakmış.  

Çelebi’nin hayran kaldığı bu ‘kasaba’ Kurban Bayramı için önerdiğimiz tatil yerleri yer alıyor.

Bursa’ya da uğrayabilirsiniz

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Turizm şirketlerinin üzerinde çalıştığı en önemli tatil duraklarından biri de İnegöl’e bağlı Oylat. Bursa’nın turistik noktası olmasıyla bildiğimiz bu bölge; mağaraları, şelaleleri, kaplıcaları gibi pek çok özelliğiyle gitmeyenin pişman olduğu bir tatil seçeneği.

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Bu ilçenin anlamının, ‘İskender’in (III. Aleksandros) Tugayı’ olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya kömbe adını alan tatlıdan haberiniz var mı? Eğer Kurban Bayramı için tatil rotaları hakkında bir tasarınız varsa İskenderun’u ciddiye alabilirsiniz. En azından kömbenin hatırına…

Boğazınıza düşkün değilseniz Adana’nın da yolunu tutabilirsiniz

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Seyhan, Adana’nın üçte birlik bir alanını kaplıyor. Bununla birlikte rejimleri bozmayacak olanları pişman etmeyen bir tatil seçeneği olabilir. Ancak yemek konusunda iradesi ile husumet yaşayanlar için pek uygun bir bölge olduğunu iddia edemiyoruz. Malum, yöresel lezzetler bakımından zengin olan bir coğrafyadan söz ediyoruz.

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Ancak bu noktada bizi ilgilendiren husus, Edirne’deki Keşan’ın bu listeye dahil olması. Evet, İran’da adaşı olan bu ilçemizi, Kurban Bayramı için tatil rotaları arasında değerlendirebilirsiniz. Çünkü Saros sahil şeridi sizi mutlu edecek bir deneyimin ipucu. Ayrıca Erikli, Yayla, Mecidiye, Enez, Gökçetepe, Sazlıdere gibi sayfiye yerleri dinginliğin anahtar sözcükleri…

Oksijen deposu: Ayder Yaylası

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Yaklaşık 1350 metrelik rakım ile dikkat çeken Ayder, oksijen deosu olma özelliğini ladin ve kayın ormanlarına borçlu.

Instagram’daki görüntülerde bile içimizin gittiği Ayder’i, Kurban Bayramı tatili için oluşturduğunuz seçeneklere ekleyebilirsiniz. Elemeniz zor olacaktır…

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Magazinsel isimlerin tatil yerleri arasında popüler bir adres olan Çeşme, tatil önerileri içinde mutlaka bulunması gereken bir nokta.

Tatil rotaları listeniz varsa mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu adres kuşkusuz en güzel tatil yerleri arasında bulunuyor. İtirazı olan var mı?

Tarihteki on iki İyon kolonisinden biri olan Çeşme, tatil yapılacak yerler arasında sizi asla (fiyatlar dışında) pişman etmeyecek bir bölge.

Ünlü Meis Adası’na en yakın nokta: Kaş

Pandemi tatil ikileminde tercih edebileceğiniz bir başka cennet parçası Kaş olabilir. Tatil beldeleri ile turizmin en önemli kalelerinden biri olan bu adres, tatil rotaları arasında vazgeçilmez bir başka yer olarak karşımızda.

Ege tatil yerleri dışında muhakkak uğramanız gereken, enfes bir yer. Kaş, uygun tatil yerleri (fiyatlar hususunda) arasında yer almasa da kısmen yüksek bir bütçeyle tadını çıkarmanız gereken bir deneyim sunuyor.

Çanakkale’nin incisi Bozcaada

Sıra geldi Bozcada’ya. Buraya gelmek için o kadar çok sebebiniz var ki…

Tatile gidilecek yerler arasında Bozcaada yer almazsa haksızlık etmiş oluruz. Bozcaada, yüz ölçümü bakımından 40 bin kilometre karelik küçücük bir alana sahip. Ve eklemeliyiz ki, bu enfes tatil noktasından asla uzak kalmamalısınız. Çünkü emeklilik hayallerini süsleyecek kadar eşsiz bir konumda yer alıyor.

Yaz Tatili Rotalarının Vazgeçilmezi Kaş’ta Fiyatlar Nasıl?

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl? Günümüz beyaz yakalılarının Bodrum'un küçük kardeşi bellediği Kaş yavaş yavaş boy atıyor. Onu yıllar önce küçük bir köy olarak tanıyıp seven müdavim tatilciler yanında bir de emeklilik hayallerini kapıp temelli gidenler var ki yerleşik hane sayısını da artırdıkça artırıyor. Belde özellikle de pandemi döneminde büyük bir göç almış ve bu da ister satılık ister kiralık olsun ev fiyatlarına tavan yaptırmış. Yeni bir yapıda 3+1 evim olsun derseniz İstanbul'daki popüler semtlerdeki ev fiyatlarını baz alabilirsiniz. Müstakil ev isterseniz kesenizi biraz daha açmanız ve döviz bazında bir servet ödemeniz gerekiyor.

Konu gidip yerleşmek değil de bir yaz tatili geçirmek olunca, haliyle bütçesi de kafa yoruyor. İşte size tatil planı yaparken fikir verecek Kaş fiyatları, şimdiden keyifli bir tatil dileriz.

Kaş'ta Konaklama Maliyeti

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?Diğer tatil beldelerinde oldukça yaygın olan her şey dahil zincir otel kültürü Kaş'ta yok. Gelenler en çok da pansiyon, apart ve küçük butik otellerde konaklamayı tercih ediyor. Eğer kalabalık bir grupsanız ya da çocuklu bir aileyseniz villa tarzı evlerde kalmak da seçenekler arasında. Lokasyon olarak ise Kaş'ın merkezi, merkeze araçla 5-10 dakika uzaklıktaki Çukurbağ Yarımadası ve Kalkan'ı değerlendirebilirsiniz. Çukurbağ merkeze göre daha sakin, daha lüks ve kendi plajı olan otellerle çevrili. Kalkan merkeze biraz daha uzak ve İngilizlerin çokça tercih ettiği bir bölge. Merkez ise her yere yakın olmasına rağmen kalabalık. Nasıl bir konaklama istediğinizi biliyorsanız gelelim fiyatlara; butik otellerde 2 kişilik oda fiyatları genelde 600 – 1.000 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Pansiyonlar ve apartlar ise geceliği 400 TL'den başlayan fiyatlarla butik otellere göre daha avantajlı kiralanabiliyor. Villa kiralamada ise durum biraz daha farklı. Kaş sonsuzluk havuzlu ve deniz manzaralı lüks villalarıyla da tercih sebebi. Bu villalarda konaklamak isterseniz, büyüklüğüne ve konforuna göre geceliği 3.500 TL'den başlayıp 10.000 TL'nin üzerine de çıkabiliyor. Fiyatlar ekstra özellik, lüks faktörlerinin yanında sezona ve bayramlara göre değişkenlik gösterebiliyor.

You might be interested:  Kerime Nadir Ne Tür Roman?

Kaş'ta Yeme – İçme Maliyeti

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?Kaş'ta herkese hitap eden, her damak tadına uygun restoran bulmak hiç de zor değil. Ev yemeği yemek isterseniz menüsü her gün yenilenen küçük dükkanları tercih edebilirsiniz. Sulu yemek tabağı 15 – 25 TL aralığında. Sahil restoranlarından birinde Akdeniz usulü balıklı bir masaya oturmak isterseniz alkolsüz içecekle birlikte kişi başı 100 – 150 TL civarında hesap ödüyorsunuz.

Apartta kalıyorsanız ve kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamayı düşünüyorsanız Kaş'ta A-101, BİM ve Migros gibi zincir marketlerin yanında yerel marketler de oldukça bol. Yalnız sebze ve meyve fiyatlarının yaz sezonunda diğer illere göre daha pahalı olduğunu söylemekte de fayda var.

Kaş'ta Alkollü İçecek Maliyeti

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?Kaş'ta herhangi bir barda oturup içebileceğiniz en ucuz alkollü içecek olan biranın ortalama fiyatı 28, en pahalı içkinin fiyatı ise ortalama 80 TL. Eğer deniz manzaralı özel bir mekan seçerseniz aynı içeceği daha yüksek maliyete de içebiliyorsunuz.

Kaş Plajlarında Ücretler

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?Eskiden Kaş'ta halk plajı yoktu. Ne mutlu ki artık birkaç tane var ve şemsiye şezlong kiralamak tamamen tercihe bırakılmış. Belediye plajlarına gittiğinizde şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz her biri için 15 TL ödüyorsunuz. Eğer kendi şemsiyeniz varsa ya da bir ağaç bulduysanız da şanslısınız. Kendi getirdiklerinizi yiyebiliyor ya da plaj içindeki kafeden içecek yiyecek alabiliyorsunuz. Menüden örneklemek gerekirse çay 4, bira 28 TL. Tost fiyatı ise 15 TL'den başlıyor.

Ücretli plajlarda ise durum farklı. Kaş'ın en güzel koylarından olan Hidayet Koyu'nda şezlongun tanesi 50, şemsiye ise 20 TL. Tabii kafelerini de kullanınca hesap biraz kabarıyor.

Kaş'ta Tekne Turu ve Diğer Aktivitelerin Maliyeti

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?Kaş'ın merkezinde kıyı kesiminde göreceğiniz tur stantlarından ertesi gün kalkan tekne için rezervasyon yapabiliyorsunuz. Sabah 10:00 gibi kalkan tekneler civardaki koyları gezip saat 18:00 gibi sizi aldığı yere bırakıyor. Öğle yemeğinin dahil olduğu turlar tekne büyüklüğüne bağlı olarak 150 ila 200 TL arasında fiyatlandırılıyor. Dalış fiyatları ise tek dalış ise 250 TL'den başlıyor.

Popüler Blog Başlıkları

 • Tavşankanı demlenmiş ve ince belli bardakta önünüze gelmiş çayın ilk yudumunu unutturmayacak bir köy Misi….
 • Yer altı kaynak suları bakımından oldukça zengin bir coğrafyaya sahip olan Anadolu, antik çağlardan günümüze…
 • Bükleri, kendine has doğal güzellikleri ve tertemiz doğasıyla her daim sakin bir tatil sunan Datça,…
 • Gökova Körfezi'nin en güzel beldelerinden olan Akyaka; Azmak Nehri, bakir doğası, buz gibi berrak denizi…
 • Balıkesir plajları, doğası, Rum evleri, sahip olduğu değerler ve güzellikleriyle ziyaret edenlere keyifli zamanlar yaşatıyor….
 • Marmaris, Muğla'nın 13 ilçesi arasından en fazla turist ağırlayan, farklı zevklere sahip her insanı kendisiyle…
 • Yaz aylarının en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Bozcaada; Ankara'ya 720, İstanbul'a ise sadece 370…
 • “Evde çok oturduk, biraz ortamdan uzaklaşmak lazım” diyen İstanbullulardansanız işte size yakıncacık bir rota, Tirilye!…
 • Avrupa ülkelerini gezmek, oraların kültürünü ve yaşam biçimlerini deneyimlemek hemen hemen herkesin hayali. 1995 yılında…
 • Bir şehrin sokaklarını gerçek manada keşfetmek için yollarını adımlamanın ötesine geçerek, tarihi yapılarını detaylı bir…
 • Tatil için bir “yerden” ziyade bir cennet arayan, o cennette de fazla Adem, fazla Havva…
 • Çocuklu aileler, tatilde gidecekleri yere karar verirlerken pek çok kıstası gözden geçirmek durumunda kalıyorlar. Zira…

Keşif Rehberi

Kaş Tekne Turu, Rotası ve Fiyatları

Ailenizle, sevgilinizle veya arkadaşlarınızla gittiğiniz tatilde doğayı daha derinden keşfetmek ve tatilinizin tadını doyasıya çıkarmak istiyorsanız tekne turuna katılmanızı öneririz. Akdeniz ve Ege bölgesinde oldukça popüler olan tekne turları, tatilcilerin vazgeçilmezi olmuştur.

Tekne turları ile gittiğiniz kasabanın çevresindeki koyları, adaları ve limanları keşfederken ayını zamanda teknede yapılan diğer aktivitelere katılabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere Kaş tekne turu rotaları ve fiyatlarından bahsedeceğiz.yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Kaş Nerededir ve Özellikleri Nelerdir?

Akdeniz bölgesi muhteşem doğası, birbirinden güzel kasabaları ve Arnavut kaldırımlı sokakları ile dikkat çeken bölgelerden birisidir. Bu bölgede cennetten kopmuş gibi güzel koylar, adalar ve doğal limanlar vardır.

Bu yazımızda da size bu muhteşemliklerin hepsini barındıran bir Akdeniz kasabasından bahsedeceğiz yani Kaş’tan. Bir kere yolu düşenin asla dönmek istemediği ve herkesin yaşamı boyunca mutlaka görmek istediği yerlerden biri olan Kaş, bizim kalbimizi de masmavi denizi ve koylarının güzelliği ile çeldi.

Bu güzel koylara tekne turları ile ulaşabilir ve Kaş’ın tadını çıkarabilirsiniz.

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Kaş Tekne Turu Rotaları

Kaş tekne turları arasında en ünlü olan Kekova tekne turu ile benzersiz doğaya sahip koyları dilediğiniz gibi görebilirsiniz.

Aynı zamanda tekne turu boyunca verilen ikramlar ile de tatilinizin tadını çıkarabilirsiniz. Kaş Kekova tekne turları ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz harika bir turdur.

Şimdi sizlerlerle Kaş’ın birbirinden harika manzaralarını içeren, tekne turu rotalarını inceleyelim.

Kekova Tekne Turu

Kaş’ta tekne turu denilince akla gelen ve turların asla es geçmediği yerlerin başında Kekova geliyor. Kekova tertemiz doğasıyla tarihi kalıntılarıyla ve turkuaz rengi deniziyle insanları etkisi altına almayı başarıyor. Kekova’nın çevresinde birbirinden güzel koylar bulunur.

Tekne turu ile bu koyları görebilir ve yüzme molası verebilirsiniz. Kekova tekne turu ile ilk olarak İnönü koyundan başlayıp ardından Akvaryum koyuna sonrasında Kekova bölgesinde ki Batık şehri gezip daha sonrasında Kaleköy’de yemek yiyebilirsiniz.

Yemek molasının ardından Üçağız köyünü görüp sonrasında bu bölgenin en güzel koyu olarak bilinen Yağlıca koyunu görebilirsiniz. En sonunda 5 adalar koyunu görüp yüzme molaları ile Kaş’a geri dönüş sağlanır.

Eğer sizde Kaş’ta Kekova tekne turuna katılmak isterseniz MottoJoy uygulamamızı indirerek uygun fiyatlara rezervasyon yaptırabilir ve diğer aktivitelere de göz atabilirsiniz.

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Kekova Tekne Turu Hangi Koylara Gider ?

Kaş tekne turlarından biri olan Kekova tekne turu sabah saat 10:00 itibari ile açılır ve 8 saatlik mavi yolculukta sırasıyla bu rotaları izler.

 • İnönü Koyu
 • Akvaryum Koyu
 • Batık Şehir
 • Kaleköy
 • Üçağız Köyü
 • Yağlıca Koyu
 • 5 adalar

yaz tatili rotalarının vazgeçilmezi kaş’ta fiyatlar nasıl?

Kekova Tekne Turu Fiyatları

Kekova tekne turu sabah saatlerinde başlar ve akşam üstüne doğru sona erer. Tekne turuna kalabalık gruplarla katılabilirsiniz fakat ücretler bireysel olarak alınır.

Tekne turu boyunca yiyecek ve meyve tabağı tur fiyatlarına dahildir fakat ekstra içecekler bu fiyata dahil değildir. MottoJoy uygulamasından alacağınız tur diğer firmalara göre daha uygundur. Kaş Kekova tekne turu fiyatları ortalama 100 TL civarlarındadır.

Tekne turuna katılarak hayatınızda unutamayacağınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

You might be interested:  Hostel nedir? hosteller hakkında bilinmesi gerekenler

İlginizi Çekebilir: Marmaris Tekne Turları İle Gezebileceğiniz Koylar

Bu yazımızda sizlere Kaş tekne turu, rotası ve fiyatları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Tekne turları ve aktivitelerine anında rezervasyon yaptırmak ve daha detaylı bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da mobil uygulamamızı indirebilirsiniz. MottoJoy olarak en iyi tatil aktivitelerini sunarak tatilinizi güzelleştirmek için biz daima hazırız.

Kaş Otelleri, En Ucuz Kaş Otel Fiyatları

Doğa ile baş başa tatil yapmak isteyen yerli ve yabancı turistlerin yanı sıra muhteşem Akdeniz manzaralarından dolayı balayı çiftlerinin ve romantik tatil arayanların da Türkiye’de en çok ziyaret ettiği tatil cenneti olan Kaş, görülmeye değer güzellikte şirin bir tatil beldesi.

Antik çağlarda Antiphellos veya Habesos olarak bilinen Kaş’ta bu büyük antik kentlerden kalan Aslanlı Lahit gibi etkileyici yapılar hala sokakları süslüyor.

İsmini bol kıvrımlı koyundan alan Kaş beldesi, tarihi ve mistik dokusunu günümüzde kadar korumayı başarmış ender yerlerden.

Arnavut kaldırımlı begonvillerle süslü sokakları, turkuaz ve berrak deniziyle ünlü Kaş, sakin ve huzurlu atmosferiyle her mevsim tatil yapabileceğiniz bir yer.

Yılda 500 binden fazla yerli ve yabancı turisti misafir eden Kaş, devasa oteller veya gürültülü gece hayatından uzak, huzurlu ve bohem yapısıyla özellikle mayıs ve haziran aylarında bütün güzelliğini sergiliyor. Yıl boyu ılık Akdeniz ikliminin etkili olduğu beldede kasım ayına kadar deniz suyu sıcaklığı da yüzmek için ideal seviyede.

Yaz aylarında en kalabalık dönemini yaşayan Kaş, sonbahar ve kış aylarında ise büyüleyici koy manzaraları, tarihi yapılar ve çam ormanları arasında yorgunluk atmak isteyen insanları kendine çekiyor.

Likya, Yunan ve Roma dönemlerinden kalma birçok tarihi hazineye hem karada hem de denizin altında ev sahipliği yapan Kaş, tarih ve kültür turizminin yanı sıra doğal limanlarıyla Türkiye’nin en önemli yat destinasyonlarından biri.

Kaş Otel Bölgeleri

Kaş’ta hem belde merkezinde hem de Limanağzı, Çukurbağ Yarımadası, Gökseki ve Bayındır mevkilerinde kaliteli butik oteller, apart oteller ve lüks villalar sıralanıyor. Kaş’ın bir mahallesi olan Kalkan’ın Kalamar Koyu, Kışla, Ortaalan, Kördere ve İslamlar bölgeleri ise dağ yamaçlarına inşa edilmiş panoramik Akdeniz manzaralı şık villaları ile çok popüler.

Küçük apart otelleri ve kamp alanlarıyla ilgi gören Demre, 4-5 odalı şirin aile pansiyonlarında konaklayabileceğiniz Kekova, Üçağız Köyü ve Kaleköy de Kaş’ta farklı konaklama alternatifi bulabileceğiniz yerler arasında.

Çukurbağ Yarımadası, Kaş merkezine sadece 2,5 km uzaklıkta yer alıyor ve yarımada, üç tarafını çevreleyen masmavi koylar ve el değmemiş doğal güzelliklerle beldenin en sevilen yeri.

Çarpıcı Kaş ve Akdeniz manzaraları sunan butik otelleri, apart otelleri ve lüks villaları ile tam bir tatil cenneti olan Çukurbağ Yarımadası, aynı zamanda Kaş merkezinde denize girilebilecek en güzel yerlerden olan Hidayet Koyu için de sıkça ziyaret ediliyor.

Kaş’a sadece 27 km uzaklıktaki Kalkan beldesi ise balayı otelleri, hareketli gece hayatı ve berrak denizi ile ünlü. Kalkan, korunaklı doğal limanlarıyla tekne ve yat gezilerinin de bölgedeki en önemli adreslerinden biri.

Xanthos ve Letoon antik kentleriyle çevrili Kalkan’ın en sevilen yeri olan Kalamar Koyu ise butik oteller ve apart otellerin yanı sıra yarım pansiyon veya tam pansiyon konaklayabileceğiniz, açık büfe kahvaltılar ve yemekler sunan lüks otelleriyle de her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Ailelerin işlettiği, az sayıda odası olan küçük apart oteller ve aile pansiyonlarında oda kahvaltı konseptiyle konaklayabileceğiniz Demre, Kekova ve Üçağız Köyü’nde sahil kenarında, çam ormanları arasında sıralanan kamp alanları da gençler arasında çok seviliyor.

Kaş Otel Temaları

Balayı tatilleri için odaya kahvaltı, şampanya ve meyve sepeti gibi ikramlar sunan, 12 yaş altı çocukların kabul edilmediği yetişkin otellerinin çok ilgi gördüğü Kaş’ta çocuklu aileler için ise bağlantılı odalar, oyun alanları ve eğlence olanakları sağlayan çocuk dostu oteller hizmet veriyor.

Kaş’ta kendi özel yüzme havuzları olan müstakil villa oteller, Kaş’a özgü kesme taş ve ahşap mimarilere sahip butik oteller ya da doğayla baş başa tatil yapabileceğiniz ve evcil hayvanlarınızla da konaklayabileceğiniz evcil hayvan dostu bungalovlar gibi pek çok farklı konaklama seçeneği bulabilirsiniz. Belde merkezinden 20-25 km uzaklaştığınızda, Kekova ve Üçağız gibi daha küçük tatil beldelerinde kalabalıklardan uzak tatil arayanlara hitap eden 5-10 odalı aile pansiyonları, küçük butik oteller ve donanımlı kamp alanları da bulabilirsiniz.

Kaş’ta her şey dahil konseptli 5 yıldızlı otellerin sayısı oldukça az ve bu tesisler çoğunlukla açık büfe lezzetler, çocuk havuzları ve spa imkanlarından dolayı konforlu bir konaklama arayan tatilciler tarafından tercih ediliyor. Yetişkin ve çocuklar için açık yüzme havuzları sunan Kaş otellerinin birçoğu mavi bayraklı özel plajlara sahip, ayrıca isterseniz kayalıklardan da masmavi denize girerek kalabalıklardan uzakta yüzebilirsiniz.

Erken rezervasyon ile ekonomik fiyatlarla tatil yapabileceğiniz Kaş otellerinde, Antalya Havalimanı VIP transfer servisinden geç çıkış imkanına kadar rahat bir tatil yapmanıza yardım olacak birçok ek imkan da bulabilirsiniz.

Kaş’a Ulaşım

Antalya il merkezine 188 km uzaklıkta, Akdeniz kıyı şeridinde yer alan Kaş’a Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden hava yolu, kara yolu ve deniz yolu ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Kaş’a en yakın havalimanları olan Antalya Havalimanı ve 220 km uzaklıktaki Dalaman Havalimanı’na hemen her gün düzenlenen direkt uçuşlar düzenleniyor.

Havalimanlarından ise belediye otobüsleri ve taksilerle şehir otogarlarına geçerek, her saat bulabileceğiniz Kaş minibüslerine binebilirsiniz. Antalya ve Dalaman’dan Kaş’a ulaşım ortalama 2,5 saat sürüyor. Bazı Kaş otelleri, misafirlerine rahat bir yolculuk için Antalya ve Dalaman havalimanlarından shuttle ve VIP transfer servisleri de sağlıyor.

Kaş merkezine İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir gibi birçok büyük şehirden direkt otobüs seferleri düzenleniyor.

Özellikle yaz aylarında otobüs seferlerinin arttığı Kaş’a İstanbul’dan 10 saat 30 dakika, Ankara’dan 9 saat ve İzmir’den 6 saatlik bir yolculukla ulaşmak mümkün.

Kaş beldesine direkt otobüs bulamazsanız, Antalya Otogarı için bilet alabilir ve otogar içerisinden hareket eden Kaş minibüsleriyle beldeye rahatlıkla gidebilirsiniz.

Hem Ege hem de Akdeniz şehirlerine modern kara yolları ile bağlanan Kaş’a özel aracınızla gitmek istiyorsanız İstanbul’dan Bursa, Balıkesir, Denizli, Fethiye rotasını; Ankara’dan gitmek için ise Afyonkarahisar, Isparta, Burdur ve Fethiye rotasını takip edebilirsiniz. Yat ve tekne turizminin önemli adreslerinden olan Kaş’a yaz aylarında İzmir, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris ve Fethiye limanlarının kalkan teknelerle keyifli bir yolculukla da ulaşabilirsiniz.

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Kıvrımlı bir koyda uzanan Kaş, dolambaçlı sokakları ve geçitlerinden sunduğu muhteşem Akdeniz manzaralarıyla tatilcileri büyülüyor.

Bohem atmosferi ile diğer turistik beldelerden ayrılan Kaş, Likya döneminde önemli antik kentlerinden Antiphellos’un kalıntıları üzerine kurulduğu için her köşede Likya lahitleri ve antik kent kalıntıları görmeniz mümkün.

Uzun Çarşı sonunda yer alan Aslanlı Lahit ve Kaş’ın batı tarafında bulunan antik tiyatro ise beldenin en çok fotoğraflanan yerleri.

Her zaman güneş, deniz ve kumla birlikte anılan Kaş’ın sahil şeridinde Akdeniz’in en güzel plajlarından bazıları yer alıyor.

Türkiye’nin Maldivler’i olarak gösterilen Patara Plajı, nesli tükenmekte olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarının da ev sahipliği yapan 18 km uzunluğundaki bembeyaz kumlu sahiliyle dünyanın en güzel plajlarından biri olarak gösteriliyor.

You might be interested:  Yüzyüzeyken Konuşuruz Hangi Tür Müzik Yapıyor?

Akdeniz’in en uzun plajı olan Patara Plajı’na giderken içinden geçeceğiniz Likya dönemi başkenti Patara Antik Kenti ise Kaş doğa yürüyüşlerinin en önemli durakları arasında. Muhteşem gün batımlarıyla uluslararası dergilerin kapaklarını süsleyen Patara Plajı; fotoğraf turları, at safarileri ve balayı fotoğrafları çekmek için de ideal.

Kaş merkezine sadece 20 km uzaklıkta ise başka bir dünyaca ünlü plaj olan Kaputaş Plajı var.

Bir zamanlar bölgenin gizli cennetlerinden olan, iki sarp kayanın arasına sıkışmış büyüleyici Kaputaş Plajı, son yıllarda oldukça popüler oldu.

Hiçbir yapılaşmanın ve tesisin olmadığı Kaputaş Plajı, en sıcak günlerde bile serin kalan berrak ve tertemiz sularıyla Kaş’ta denize girilebilecek en güzel yerlerden.

İsmi gibi çok küçük ama çarpıcı bir güzelliğe sahip Küçük Çakıl Plajı, belde merkezine en yakın plaj olan Büyük Çakıl Plajı, mükemmel kum kalitesi, dalgasız ve sığ deniziyle çocuklu ailelerin tercih ettiği Akçagerme Plajı, Kaş merkezine 15 dakika yürüyüş mesafesindeki Limanağzı ve Hidayet Koyu’nun plajlarına da denizin veya güneşin tadını çıkarmak için mutlaka uğramalısınız.

Özellikle yaz aylarında düzenlenen tekne gezileri ile Kaş'ın 35 km doğusunda yer alan, antik su altı kalıntıları ile ünlü Kekova (Batık Şehir) sahilinde, binlerce yıl önce sulara gömülmüş antik bir kent üzerinde yüzebilir, dalış yapabilir veya kanoyla gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kekova’nın sessiz ve huzurlu komşusu Üçağız Köyü; salaş balık restoranları, muhteşem gün batımı ve bozulmamış doğal atmosferiyle hem tekne gezilerinin önemli duraklarından biri hem de kalabalıklardan uzak bir kaçış noktası. Türkiye’nin en güzel köyü olarak gösterilen ve 1.

derece sit alanı olarak korunan Kaleköy (Simena) ise antik taşlarla yapılmış köy evleri, köyü saran Akdeniz manzaralı taş merdivenler, şirin pansiyonları ve dondurmacılarıyla dikkat çekiyor.

Kaş’ın doğal yat limanları olan Üçağız Köyü ve Kaleköy; tekne gezileri, tarih ve doğa turlarıyla mutlaka görmesi gereken yerler arasında.

Kaş'tan tekneyle sadece 20 dakikalık bir yolculukla, ülkemize en yakın Yunan adalarından biri olan Meis Adası’na gidebilir ve orayı da keyifle gezebilirsiniz. Pasaportla giriş yapabileceğiniz Meis Adası; hareketli çarşıları, güzel plajları ve canlı müzik dinleyebileceğiniz Yunan tavernalarıyla Kaş’ta günlük geziler için en çok ziyaret edilen yer.

Doğa severler, Avrupa'nın en büyük ikinci, Türkiye’nin ise en büyük kanyonu olan 14 km uzunluğundaki Saklıkent Kanyonu’nu Kaş’ta bulabilecekleri turlarla kolayca gezebilirler.

Doğa harikası Saklıkent Kanyonu, devasa kaya oluşumları ve yaz sıcağında bile buz gibi kalan sularıyla bölgedeki en iyi yürüyüş parkurlarına sahip.

Dünyanın her yerinden doğa ve macera sevenlerin ziyaret ettiği Saklıkent Kanyonu’nda dar kayalar arasında profesyonellerle birlikte nehir raftingi de yapabilirsiniz.

Dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolundan biri olarak kabul edilen Likya Yolu, Fethiye Ölüdeniz ile Antalya arasında 500 km boyunca ilerliyor.

Eşsiz doğa manzaralarının yanı sıra Kaş, Kalkan, Patara, Demre, Adrasan ve Çıralı’da bulunan Xanthos, Pinara, Sidyma, Letoon, Tlos, Myra, Andriake, Apollonia, Aperlai antik kentlerini de Likya Yolu yürüyüşleriyle gezebilirsiniz.

Ortalama 45 günde tamamlanabilen Likya Yolu, iyi düzenlenmiş kamp alanlarıyla kampçıların da Türkiye’de ilk uğradığı yer.

Daha kısa bir yürüyüş rotası arıyorsanız, Roma döneminin hareketli kentlerinden olan Antiphellos Antik Kenti’ni de ziyaret edebilirsiniz. Benzersiz antik tiyatrosu ve kayalara elle oyulmuş antik mezarlarıyla çarpıcı manzaralara sahip kent, hem mistik atmosferi hem de gün batımında izleyebileceğiniz panoramik Kaş ve Meis Adası manzaralarıyla görülmeye değer güzellikte.

Kaş’ta Yapılabilecek Aktiviteler

Kaş, büyük ve gürültü gece kulüplerinden ziyade, dar sokakları saran küçük barları ve kafeleri ile biliniyor. Özellikle Limanağzı, Uzun Çarşı çevresi, Kalkan ve Kalamar Koyu, her tarz canlı müzik dinleyebileceğiniz kaliteli barlar ve yerli yabancı zengin içecek seçenekleri sunan yol üstü kafeleriyle güzel bir gece geçirmek için ideal yerler.

Yüzlerce yıl korsanlara ev sahipliği yapan doğal limanlardan dolayı tekne gezileri ve dalış turlarının çok sevildiği Kaş’ta 20’den fazla dalış okulu hizmet veriyor.

Her yaş grubu için tüplü ve tüpsüz dalış eğitimlerinin düzenlediği Kaş dalış okulları, aynı zamanda profesyonel dalgıçlarla dalış turları da düzenliyor.

Batık bir antik kente dalış yapabileceğiniz Kekova Adası ve mağara dehlizlerden sızan mavi ışık eşliğinde dalışlar yapabileceğiniz Mavi Mağara ise Kaş’ın en popüler dalış noktaları arasında.

Kaş dalış turlarına katılarak Uçanbalık Bankosu, Besmi Adası, Kanyon-Dimitri (Pamuk) Batığı, Kovanlı Adası, Heybeli Ada, Sarıot Adası, Çoban Burnu, Limanağzı-Osmanlı Batığı ve Gürmenli Kayaları gibi 20’den fazla dalış noktasında da rengarenk balıklar, vatozlar ve büyüleyici deniz canlıları arasında dalışlar yapabilirsiniz.

Kaş Limanı’nda her saat bulacağız günlük ve saatlik tekne gezileriyle de saklı kalmış koyları keşfe çıkabilirsiniz.

Turkuaz renkli temiz denizi ve gözlerden uzak el değmemiş güzellikleriyle ünlü Tersane Koyu, Aşırlı Adası, Fırnaz Koyu, Ufak Dere Koyu, Eleksi Koyu, kristal sularıyla ünlü Akvaryum Koyu, su altında antik hazinlerin bulunduğu Üçağız ve Kaleköy kıyıları, Kaş tekne gezilerinin önemli duraklarından sadece bazıları.

Doğa ve tarih severler için de tam bir cennet olan Kaş’ta antik kentleri gezerken doğal güzelliklerin ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz. Likya Yolu’nu kapsayarak Kaş Körfezi’nden Demre, Finike, Gelidonya ve Adrasan’a kadar uzanan onlarca trekking parkuru olan Kaş’ta ister kendi başınıza isterse rehberli turlarla doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Macera arıyorsanız 14 km boyunca sarp ve dar kayaları arasında uzanan Saklıkent Kanyonu, Türkiye’nin en bilinen rafting parkuru olan ve Kaş’a sadece 1,5 saat uzaklıkta bulunan Köprülü Kanyon veya sakin sularıyla amatör yüzücüler ve rafting severler için ideal olan Dalaman Çayı'nda rafting, dağcılık ve kaya tırmanma gibi pek çok doğa sporu yapabilirsiniz.

Kaş’ta Ne Yenir

Deniz ürünleriyle aranız iyiyse Kaş’ı çok seveceksiniz çünkü belde, etkileyici gün batımı manzaraları eşliğinde mevsim balıkları tatmak için Akdeniz bölgesindeki en güzel yerlerden biri.

Özellikle Kaş Limanı, Çukurbağ Yarımadası, Limanağız ve Kalkan Kalamar Koyu; Akdeniz mutfağı ve dünya mutfaklarından gurme lezzetler sunan şık restoranlar ve sahil kenarında sıralanan birbirinden güzel balıkçı restoranlarıyla dolu.

Demre, Kekova ve Üçağız gibi küçük balıkçı köyleri de kızıl gün batımları ve rakı balık eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabileceğiniz salaş balık restoranlarıyla çok popüler.

Usta aşçıların çalıştığı bu restoranlarda organik zeytinyağları ile hazırlanan kefal, orfoz, mercan, lagos ve sokar gibi Akdeniz balıklarının yanı sıra ıstakoz, kalamar, ahtapot, karides salataları ve yöresel mezeler tadabilirsiniz. Kaş sofralarını taze deniz ürünlerinin yanı sıra özel soslu sebzeler, deniz börülcesi, kabak mücver ve zeytinyağlı ot mezeleri gibi çeşitli lezzetler de süslüyor.

Kaş’ın deniz ürünleri kadar kahvaltıları da çok ünlü.

Butik otellerin meyve ağaçlarıyla süslü bahçelerinde veya sahil kenarlarındaki kahvaltı salonlarında Akdeniz'e özgü turunç ve portakal reçelleri, Kaş dil peyniri, çevre köylerden getirilen organik tereyağları, günlük yumurtalar ve taze sıkılmış meyve sularıyla hazırlanan sağlıklı kahvaltılarla güne başlayabilirsiniz. Tatlı severlerin ise dünyaca ünlü Kaş yanık dondurması, keçi sütlü dondurma ve Kekova'nın ev dondurmasını mutlaka denemesini öneririz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *